www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica+amp] Delson


Guest ShadowX
 Share

Recommended Posts

Guest ShadowX

Pachet Delson (Chitara Delson, amp de 20w, strap, gigbag, cablu, cutie :) )

Pret ~550 ron

Garantie = 2 ani

De la cine a fost cumparata: Carrefour Ploiesti (mai 2007)

 

Caracteristici: copie strat, 3 doze simple, 21 taste, 1 knob de volum si 2 de ton, tremolo

 

Culoare: Nature

Forma: Stratocaster

Body material: Arin (Alder)

Grif: Paltin (Maple)

Chei: Closed

Doze: Stoc

Cum suna: straight from the box suna a banjo. are nevoie de vreo ora de setari ca sa inceapa sa sune. dozele originale sunt un fel de "am pus patratele astea aici ca sa nu intre prafu, ca oricum le schimbi cand ajungi acasa". Dupa destul timp petrecut in fata chitarii si ampului se poate totusi ajunge la niste sunete care sa... sune :) , cel putin pe clean. Overdrive-ul e un fel de bormashina-mode, dar merge dres cu multa rabdare. Per total suna binishor.

 

Parti rele: Gatul e cam... nefinisat. A nu se citi "plin de gauri, gropi, cratere, urme de dintzi, etc". Ii lipseste un strat de lac sau ceva, ca te cam impiedici in el. Tremolo-ul cam dezacordeaza daca nu-i folosit finutz. Ampul e pentru casa, are clean bunicel si overdrive care 'merge' daca ai rabdare cu el si-i vorbesti frumos. Nu va lasati intimidati de textele de pe cutie, chiar daca-s scrise de analfabeti (citez: "Fretboard in mapple/Pickups: 3 single hum buckings (de fapt is single coil)/Mike selector 5 position"), da' deh... francezii numa franceza stiu. Acelasi tip de instructiuni informative si in cartea ampului (carte = foaie).

 

Parti bune: La pretul asta... cam tot ce nu-i la partzi rele poate fi considerat bun. Tastele is batute bine, nu falseaza, finish fara cusur, switchu tzine, butoanele de ton modifica sunetul mai mult decat sesizabil, pickguard 3 straturi.

Alte avantaje: Fiind pachet costa mai putin decat toate elementele pe care le cuprinde, luate separat, si fiind luat de la carrefour merge testat. Adica nu-i nevoie sa alegi dupa poza de pe pachet, si acasa sa ai parte de surprize care sa declanseze instincte sinucigase.

 

Impresie generala: Nu stiu daca e cel mai ieftin pachet pentru incepatori, dar sigur e cel mai bun in pretul lui. Am testat cam toate low-end-urile, si e net superior Bergenbierului V-tone, concurand cat-de-cat cu un squier affinity (avand avantajul fata de astea 2 ca nu e din placaj sau plop). Mai pe scurt, e o afacere foarte buna pentru incepatori si pentru cei care vad chitara drept hobby. Cei care mai pun mana din cand in cand pe niste chitari ieftine, si nu vin direct de pe un strat original sa-si dea cu parerea de pachetul prezent, imi vor da dreptate.

Nota finala: 10/10 (pentru pretul ei), si vreo 5/10 per total.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Pachet Delson (Chitara Delson, amp de 20w, strap, gigbag, cablu, cutie :) )

Pret ~550 ron

Garantie = 2 ani

De la cine a fost cumparata: Carrefour Ploiesti (mai 2007)

 

Caracteristici: copie strat, 3 doze simple, 21 taste, 1 knob de volum si 2 de ton, tremolo

 

Culoare: Nature

Forma: Stratocaster

Body material: Arin (Alder)

Grif: Paltin (Maple)

Chei: Closed

Doze: Stoc

Cum suna: straight from the box suna a banjo. are nevoie de vreo ora de setari ca sa inceapa sa sune. dozele originale sunt un fel de "am pus patratele astea aici ca sa nu intre prafu, ca oricum le schimbi cand ajungi acasa". Dupa destul timp petrecut in fata chitarii si ampului se poate totusi ajunge la niste sunete care sa... sune :) , cel putin pe clean. Overdrive-ul e un fel de bormashina-mode, dar merge dres cu multa rabdare. Per total suna binishor.

 

Parti rele: Gatul e cam... nefinisat. A nu se citi "plin de gauri, gropi, cratere, urme de dintzi, etc". Ii lipseste un strat de lac sau ceva, ca te cam impiedici in el. Tremolo-ul cam dezacordeaza daca nu-i folosit finutz. Ampul e pentru casa, are clean bunicel si overdrive care 'merge' daca ai rabdare cu el si-i vorbesti frumos. Nu va lasati intimidati de textele de pe cutie, chiar daca-s scrise de analfabeti (citez: "Fretboard in mapple/Pickups: 3 single hum buckings (de fapt is single coil)/Mike selector 5 position"), da' deh... francezii numa franceza stiu. Acelasi tip de instructiuni informative si in cartea ampului (carte = foaie).

 

Parti bune: La pretul asta... cam tot ce nu-i la partzi rele poate fi considerat bun. Tastele is batute bine, nu falseaza, finish fara cusur, switchu tzine, butoanele de ton modifica sunetul mai mult decat sesizabil, pickguard 3 straturi.

Alte avantaje: Fiind pachet costa mai putin decat toate elementele pe care le cuprinde, luate separat, si fiind luat de la carrefour merge testat. Adica nu-i nevoie sa alegi dupa poza de pe pachet, si acasa sa ai parte de surprize care sa declanseze instincte sinucigase.

 

Impresie generala: Nu stiu daca e cel mai ieftin pachet pentru incepatori, dar sigur e cel mai bun in pretul lui. Am testat cam toate low-end-urile, si e net superior Bergenbierului V-tone, concurand cat-de-cat cu un squier affinity (avand avantajul fata de astea 2 ca nu e din placaj sau plop). Mai pe scurt, e o afacere foarte buna pentru incepatori si pentru cei care vad chitara drept hobby. Cei care mai pun mana din cand in cand pe niste chitari ieftine, si nu vin direct de pe un strat original sa-si dea cu parerea de pachetul prezent, imi vor da dreptate.

Nota finala: 10/10 (pentru pretul ei), si vreo 5/10 per total.

 

 

si io am acelasi pachet de la carrefour buc colentina luata pe 12 ian '07 (de ziua mea). E buna sa inveti pe ea. Amplificatorul e bun da din cauza chitarii are un sunet naspa de fond. Am un efect pedal zoom si daca il cuplez si dau din corzi sunetu dispare in 4 secunde. Acolo unde intra cablul in ea e o piulita care se tot desface. Falseaza in ultimu hal. Din pacate asta am descoperit acu cand am mai invatat sa cant pe ea. La banii astia imi luam ceva de la grosmann(3 mil juma cea mai iefinna care e aproape identica cu delsonul da mult mai bun) sau un reghin strat (tot 3 mil jum desi recomand grosmann). Eu atunci am dat 6 mil jumate. Deci daca luam altceva mai ramaneam cu 2 mil 750 si sigur gaseam un amplificator la banii astia. Oricum e prima chitara asa ca o iubesc, dar in ian de ziua mea cand imi voi lua un grosmann tele (daca au) sau un grosmann fatstrat, voi da delsonu' unui incepator pe moca. Nu recomand nimanui aceasta chitara! Acu costa vreo 5 mil si 500. nota mea 4/10.(daca era mai ieftina ii dadeam mai mult)

post-4776-1196937826_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest janghinosu

am vazut si eu chitara asta in comert si desi nu sunt un mare chitarist mi am dat seama ca e ceva de proasta calitateEu am luat o hora lux hsh si a costat 520 si suna excelent (e drept ca dupa multe reglaje) plus ca are si copie de floyd BUY ROMANIAN

Link to comment
Share on other sites

am vazut si eu chitara asta in comert si desi nu sunt un mare chitarist mi am dat seama ca e ceva de proasta calitateEu am luat o hora lux hsh si a costat 520 si suna excelent (e drept ca dupa multe reglaje) plus ca are si copie de floyd BUY ROMANIAN

 

 

esti norocos. Sa o folosesti cu placere!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest the-mountain-song

"Fretboard in mapple/Pickups: 3 single hum buckings (de fapt is single coil)/Mike selector 5 position", da' deh... francezii numa franceza stiu.

=)))))) francezii aia cu ochii ascutiti care au facut chitara asta te asigur eu ca nici franceza nu stiu :)

nu dati banii pe chitara asta ca va lasati de chitara instantaneu....chitara valoreaza sub 1 milion jumate luand in considerare si lemn si electronica si hardware si finish si calitatea tastelor etc

NU RECOMAND NIMANUI JUMPSTARTS care contin si amp si pene si husa si strap si toate alea....decat sa dati 6 mil pe o droaie de accesorii oricum foarte proaste, mai bine de banii aia luati o chitara cat de cat decenta si va jucati cu ea la rece, peste 2-3 sapt mai puneti 1 milion acolo si va luati cv gen VOX AmPlug, care chiar suna mult mai bine decat "procesoarele" ieftine, in sensul ca nu are efecte, dar macar va puteti face o idee despre cum suna un distors normal si nu va stricati urechea....

daca nu ma credeti ca nu merita un pachet di nasta pt incepatori, hai sa analizam mai in detaliu:

chitara sa zicem fff indulgent 130 ron

husa 20 ron (e 50 ron la mc music o husa ibanez buna, care chiar nu se compara cu musamalele alea pe care le-am vazut la delson)

amp cu maare indulgenta 100 ron

strap plus pene...5 ron

 

TOTAL 255 RON

sa zicem totusi 280 ron, daca ne gandim si la costul cutiei si transportului

adaos comercial 30% inseamna sa zicem 80 ron

tva 60 ron

 

ajungem la 420 ron toata sandramaua, cu tot cu tva si cu un adaos baban (totusi 30% e un adaos mai mare decat de pilda la librarii, asta in conditiile in care nu e marfa perisabila, nu se altereaza, nu trebuie tinute la congelator etc)

...restul intra in buzunarul leprelor care inseala oamenii (vezi cora, carrefour etc)

Edited by the-mountain-song
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nu cred ca merita chiar suma de mai sus....daca ai desfacut cumva in spate capacul negru (de plastic  :) ), o sa vezi ca nici macar nu e lemn solid, ci rumegus presat. Cel putin a mea e facuta din asta :))  aa, si griful imi place. Chitara am luat-o de la un amic care nu o folosea deloc. Statuse in praf si nefolosinta vreo 2 ani, asa. Prin urmare, corzile, tastiera si griful erau aspre la atingere si iti venea sa o dai de pamant. Ei bine, am stat vreo 20 de minute sa le frec pe cele de mai sus cu ulei si servetele umede   :)  , si acum nu am nici o problema. Freturile sunt in stare buna, , griful e comod, in comparatie cu un Behringer din aceeasi gama de preturi (care se simte la mana ca o cazma)... ce sa mai zic, de bazait, cam bazaie corzile, dar asta din cauza setup-ului nasol. Cheitele dezacordeaza ca dracu, tremolo-ul dezacordeaza ca dracu

Link to comment
Share on other sites

ah, nostalgie.. prima mea chitara electrica.

 

 

@fixxxer nu cred ca poti sa ai cine stie ce pretentii, dar eu zic ca daca ai pe cineva care ti-ar seta chitara bine si nu folosesti tremolo-ul, merita cu varf si indesat cei 470 (sau cat mai e acuma) lei setul.

 

am vazut pe unul cum canta cu chitara si se auzea bine, omul respectiv era la "Marea Imprieteneala Muzicala" intr-o seara... deci, se poate :) bine nu l-am intrebat ce i-a pus si facut :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic...are un tip aici, pe rgc, un Harley Benton pe stanga, model Les Paul, la un pret de nimic, mai mic decat Delson-ul de mai sus.Din ce am citit pe net, nu este chiar "za skin of za dick", daca imi permiteti limbajul....Cu un upgrade de doze, mai merge. Cat despre Delson-ul asta, nu prea merita nici o imbunatatire, deoarece ar costa cat nu face ea singura. Un set nou de corzi e singura imbunatatire pe care i-o poti face. Sau poti sa o vopsesti si sa o agati pe perete. In rest...bleah  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Guitar Hero
Pachet Delson (Chitara Delson, amp de 20w, strap, gigbag, cablu, cutie :) )

Pret ~550 ron

Garantie = 2 ani

De la cine a fost cumparata: Carrefour Ploiesti (mai 2007)

 

Caracteristici: copie strat, 3 doze simple, 21 taste, 1 knob de volum si 2 de ton, tremolo

 

Culoare: Nature

Forma: Stratocaster

Body material: Arin (Alder)

Grif: Paltin (Maple)

Chei: Closed

Doze: Stoc

Cum suna: straight from the box suna a banjo. are nevoie de vreo ora de setari ca sa inceapa sa sune. dozele originale sunt un fel de "am pus patratele astea aici ca sa nu intre prafu, ca oricum le schimbi cand ajungi acasa". Dupa destul timp petrecut in fata chitarii si ampului se poate totusi ajunge la niste sunete care sa... sune :) , cel putin pe clean. Overdrive-ul e un fel de bormashina-mode, dar merge dres cu multa rabdare. Per total suna binishor.

 

Parti rele: Gatul e cam... nefinisat. A nu se citi "plin de gauri, gropi, cratere, urme de dintzi, etc". Ii lipseste un strat de lac sau ceva, ca te cam impiedici in el. Tremolo-ul cam dezacordeaza daca nu-i folosit finutz. Ampul e pentru casa, are clean bunicel si overdrive care 'merge' daca ai rabdare cu el si-i vorbesti frumos. Nu va lasati intimidati de textele de pe cutie, chiar daca-s scrise de analfabeti (citez: "Fretboard in mapple/Pickups: 3 single hum buckings (de fapt is single coil)/Mike selector 5 position"), da' deh... francezii numa franceza stiu. Acelasi tip de instructiuni informative si in cartea ampului (carte = foaie).

 

Parti bune: La pretul asta... cam tot ce nu-i la partzi rele poate fi considerat bun. Tastele is batute bine, nu falseaza, finish fara cusur, switchu tzine, butoanele de ton modifica sunetul mai mult decat sesizabil, pickguard 3 straturi.

Alte avantaje: Fiind pachet costa mai putin decat toate elementele pe care le cuprinde, luate separat, si fiind luat de la carrefour merge testat. Adica nu-i nevoie sa alegi dupa poza de pe pachet, si acasa sa ai parte de surprize care sa declanseze instincte sinucigase.

 

Impresie generala: Nu stiu daca e cel mai ieftin pachet pentru incepatori, dar sigur e cel mai bun in pretul lui. Am testat cam toate low-end-urile, si e net superior Bergenbierului V-tone, concurand cat-de-cat cu un squier affinity (avand avantajul fata de astea 2 ca nu e din placaj sau plop). Mai pe scurt, e o afacere foarte buna pentru incepatori si pentru cei care vad chitara drept hobby. Cei care mai pun mana din cand in cand pe niste chitari ieftine, si nu vin direct de pe un strat original sa-si dea cu parerea de pachetul prezent, imi vor da dreptate.

Nota finala: 10/10 (pentru pretul ei), si vreo 5/10 per total.

 

man, parerea mea e ca merita un 7/10 ... am si eu aceeasi chitara :) si pot spune ca sunt foarte multumit de ea :-? atat ca da, trebuia lac pe capul grifului si niste cheite mai bune, dar in rest... imi place cum se aude :-?

 

eh, oricum ar fi, isi merita banii, parerea mea :D

Link to comment
Share on other sites

ehh....chitara aia ii buna.....la urma urmei...deaia am avut si io...

ii o chitara destul de buna pentru inceput...

daca ai rabdare sa o canti cam o luna ...incepi sa o ,,iubesti'' tot mai mult

mia ales daca i bagi si intr-o pedala de distors......pe mine unu m-o surprins cat de bine suna distorsu si cleanu la o luna dupa ce am luat-o

clean-u era curat ca sa zic asa...overdrive-u era bun....tot ce-i trebe unui incepator...dau dreptate lui Guitar Hero ;:)...

 

nota...cam 7,5/10 ;:)...se merita la banii aia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Guitar Hero
ehh....chitara aia ii buna.....la urma urmei...deaia am avut si io...

ii o chitara destul de buna pentru inceput...

daca ai rabdare sa o canti cam o luna ...incepi sa o ,,iubesti'' tot mai mult

mia ales daca i bagi si intr-o pedala de distors......pe mine unu m-o surprins cat de bine suna distorsu si cleanu la o luna dupa ce am luat-o

clean-u era curat ca sa zic asa...overdrive-u era bun....tot ce-i trebe unui incepator...dau dreptate lui Guitar Hero ;:)...

 

nota...cam 7,5/10 ;:D...se merita la banii aia :)

 

corect, am uitat sa mentionez ca adaugand o pedala de distors se aude bestial :)

rock on!!!

post-12523-1261565899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am vazut si eu chitara asta in comert si desi nu sunt un mare chitarist mi am dat seama ca e ceva de proasta calitateEu am luat o hora lux hsh si a costat 520 si suna excelent (e drept ca dupa multe reglaje) plus ca are si copie de floyd BUY ROMANIAN

 

+1 maple body, maple neck, HSH, floyd rose licensed, superstrat design. la un pret foarte mic, cred ca e una din chitarile cu cel mai bun raport calitate/pret.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
lectia care am invatzat-o "nu iti lua chitara de unde iti iei mancare " :) )

 

true. Mare surpriza sa v-aud ca e din lemn. Eu era convins ca nu se poatre folosi nici la foc, ca depunerile de plastic infunda hornu'. Am avut in mana instrumentul, si mai mult de 15-30 de minute nu ramanea acordata cat de cat.

 

S-ar putea insa sa fie o loterie si asta. Ca Daciile pe vremuri, se zicea sa nu-ti iei Dacie facuta lunea. Adica s-ar putea sa gasesti una cu care sa treci iarna.

Link to comment
Share on other sites

Tip util pentru cei cu pack-uri dotate cu tremolo... dezacordant (si eu sunt unul, doar ca e corcitura coreeana al meu) blocati tremolo-ul cu o bucatica de lemn taiata la dimensiune ca sa intre intre corpul tremolo-ului din cavitatea inferioara (ala pe unde bagati corzile) si cavitate, astfel incat sa-l blocati cum ar face arcurila intinse la maxim. Bucata sa fie uniforma, sa faca cat mai mult posibil contact pe corpul chitarii si pe corpul tremolo-ului (eu am raschetat si vopseaua din zona de contact si am descoperit ca e lemn dedesupt, nu rumegus cum afirma unii negutatori de "branduri") si lucru important, NU FORTATI FOARTE TARE CA MATERIALUL METALIC E DE CACAO SI IL PUTETI RUPE.

Asa scoateti tremolo-ul din ecuatia dezacordarilor si aveti bonus un sustain mai bun. Nu e gluma, nu e din seria am auzit pe la unii si pe la altii (de auzit am auzit diferite variante, eu am ales-o pe a mea) e incercat de mine si chiar functioneaza. Nu e un sustain infinit ca nu o bag in bucla microfonica, vorbesc de sustain-ul natural, neamplificat electric.

Desigur, n-ar strica si o ecranare cu folie de cupru sau aluminiu si o mica remodelare a fret-urilor naravase dar asta e alta mancare de peste.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.