www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 72 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 72 - Votare Si Comentarii  

50 members have voted

  1. 1. Duel 72 - Votare Si Comentarii

    • Calimero
      2
    • Art Vandalay
      17
    • Bolly
      2
    • Spyked88
      0
    • Felixanu
      17
    • Karpi
      4
    • Ciuci
      0
    • Fenderstrfat
      8


Recommended Posts

Guest lp2005
foarte frumoasa prestatia lui fenderstraft in stil Hendrixian in aceasta improvizatie a stricat stilul catre sfarsit

 

artvandalay in stil Jeff Beck cum am scris mai sus sa nu ma repet ,dar ca merita pe deplin ..super immrovizatie .

 

Eu habar nu am de nici o piesa a lui Satriani si nici nu-s curios , dulcegarile sale calculate fara pic de feeling nu ma atrag

 

Doua piese am auzit de la el ce sunau mai ca lumea . Gambale din perioada cand canta ca si Ian Hammer cu Jeff Beck i-mi place mai mult dar nu deosebit .

 

Asa ca nu stiu unde auzi tu Satriani la uni ,in rest nu-i nici o problema toti au cantat frumos .

 

La mine no o sa auzi Satriani in nici un caz , ce a furat el de la altii asta-i altceva .Pune-te sa mai asculti si chitaristii adevarati care pot sa cante .

 

In numele lui @artvandalay nu pot sa vorbesc intrebal pe el ..daca a amestecat ceva de la Satriani in versiunea sa.

 

Deci chestia cu mine si Satriani ma indispune.

 

Interesant este ca multi considera ca Satriani canta cu foarte mult feeling!?

Karpi, putini pe aici pe forum se pot intrece cu tine. Da' chestia cu "... nici nu-s curios" o a spus-o si regretatul Josif Sava cand l-a intrebat cineva de Jazz. Asta inseamna ca esti conservator? Intreb si eu.

 

Poate ca tema fiind de Satriani te-a facut sa canti ce simti. Nu-i asta feeling?:)

Link to comment
Share on other sites

Eu habar nu am de nici o piesa a lui Satriani si nici nu-s curios , dulcegarile sale calculate fara pic de feeling nu ma atrag

Doua piese am auzit de la el ce sunau mai ca lumea.

 

 

Contradictio in terminis! Daca nu ai habar de vreo piesa de-a lui, nu poti afirma nimic despre Satch...cumva logic, nu-i asa? Anyway, cred ca respectul aratat lui Satriani de atatia muzicieni superconsacrati pe pe planeta asta il "ajuta" sa nu se "oftice" daca, intamplator, intra pe www.rgc.ro si citeste review-ul tau.

Link to comment
Share on other sites

foarte frumoasa prestatia lui fenderstraft in stil Hendrixian in aceasta improvizatie a stricat stilul catre sfarsit

 

artvandalay in stil Jeff Beck cum am scris mai sus sa nu ma repet ,dar ca merita pe deplin ..super immrovizatie .

 

Eu habar nu am de nici o piesa a lui Satriani si nici nu-s curios , dulcegarile sale calculate fara pic de feeling nu ma atrag

 

Doua piese am auzit de la el ce sunau mai ca lumea . Gambale din perioada cand canta ca si Ian Hammer cu Jeff Beck i-mi place mai mult dar nu deosebit .

 

Asa ca nu stiu unde auzi tu Satriani la uni ,in rest nu-i nici o problema toti au cantat frumos .

 

La mine no o sa auzi Satriani in nici un caz , ce a furat el de la altii asta-i altceva .Pune-te sa mai asculti si chitaristii adevarati care pot sa cante .

 

In numele lui @artvandalay nu pot sa vorbesc intrebal pe el ..daca a amestecat ceva de la Satriani in versiunea sa.

 

Deci chestia cu mine si Satriani ma indispune.

imi asum absolut orice risc pentru ce urmeaza (nu m-am putut abtine):

am o singura intrebare cãtre onor mr Karpi: oare a renuntat si el la scoala, ca Yngwie Malmsteen (de unde lipsa proverbiala de gramatica a dânsului)... chiar dacã a procedat astfel, se vede de la posta ca nu a reuºit sã mãnânce chitara pe paine ca ilustrul chitarist sus mentionat... cum iti permiti dom'le sa spui ca Satriani a furat ceva de altii, daca nici macar nu ai habar de piesele sale? :):)

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
foarte frumoasa prestatia lui fenderstraft in stil Hendrixian in aceasta improvizatie a stricat stilul catre sfarsit

 

artvandalay in stil Jeff Beck cum am scris mai sus sa nu ma repet ,dar ca merita pe deplin ..super immrovizatie .

 

Eu habar nu am de nici o piesa a lui Satriani si nici nu-s curios , dulcegarile sale calculate fara pic de feeling nu ma atrag

 

Doua piese am auzit de la el ce sunau mai ca lumea . Gambale din perioada cand canta ca si Ian Hammer cu Jeff Beck i-mi place mai mult dar nu deosebit .

 

Asa ca nu stiu unde auzi tu Satriani la uni ,in rest nu-i nici o problema toti au cantat frumos .

 

La mine no o sa auzi Satriani in nici un caz , ce a furat el de la altii asta-i altceva .Pune-te sa mai asculti si chitaristii adevarati care pot sa cante .

 

In numele lui @artvandalay nu pot sa vorbesc intrebal pe el ..daca a amestecat ceva de la Satriani in versiunea sa.

 

Deci chestia cu mine si Satriani ma indispune.

 

Draga Arpi, nu am avut de gand sa te indispun. Faptul ca tu vezi la prestatia lui ArtVandalay Jeff Beck si la tine Hendrix nu ma poate face pe mine sa vad la fel. De asemenea, faptul ca poate nu avem aceeasi parere privind muzica, mi se pare foarte OK.

 

Nu intru acum intr-o discutie pro - sau contra Satriani. Dupa cum a mai spus si un_om, te contrazici singur zicand pe de-o parte ca nu cunosti nici o piesa de-a lui Satriani si in aceeasi fraza il acuzi de dulcegarii! Ceva nu pusca aici, nu ti se pare?

 

Pe de alta parte, nu sunt sigur ca vreau sa-mi iau neaparat de la tine sfaturi referitoare la "chitaristi adevarati". Oare sunt doar acei pe care îi consideri tu ca fiind adevarati, adevaratii chitaristi? Dupa modul destul de restrictiv cum pui tu aici problema, ma gandesc ca prefer sa-mi iau de la altcineva, cu vederi mai largi sugestiile. Poate ma insel eu, dar am impresia ca te erijezi intr-un fel de supercunoscator a tot ce se intampla in muzica rock si in chitara in general. Nu vreau sa-ti contest vastele cunostinte, insa ma apar in mod vehement in a fi tratat cu condescendenta. "Mai asculta si tu chitaristi adevarati" este poate o expresie pe care o poti lansa unui elev de-al tau de chitara, insa nu mie.

 

In acest sens... te provoc la o bere rece la jazz sau la Flora cand vin in tara, sa ne povestim diferentele face to face.

No offense!

 

Costi!

 

PS: Mentionez sus si tare ca nici la Arpi nu am auzit Satriani, insa prestatia lui Fenderstrfat mi-a placut mai mult! No kidding!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Draga Arpi, nu am avut de gand sa te indispun. Faptul ca tu vezi la prestatia lui ArtVandalay Jeff Beck si la tine Hendrix nu ma poate face pe mine sa vad la fel. De asemenea, faptul ca poate nu avem aceeasi parere privind muzica, mi se pare foarte OK.

 

Nu intru acum intr-o discutie pro - sau contra Satriani. Dupa cum a mai spus si un_om, te contrazici singur zicand pe de-o parte ca nu cunosti nici o piesa de-a lui Satriani si in aceeasi fraza il acuzi de dulcegarii! Ceva nu pusca aici, nu ti se pare?

 

Pe de alta parte, nu sunt sigur ca vreau sa-mi iau neaparat de la tine sfaturi referitoare la "chitaristi adevarati". Oare sunt doar acei pe care îi consideri tu ca fiind adevarati, adevaratii chitaristi? Dupa modul destul de restrictiv cum pui tu aici problema, ma gandesc ca prefer sa-mi iau de la altcineva, cu vederi mai largi sugestiile. Poate ma insel eu, dar am impresia ca te erijezi intr-un fel de supercunoscator a tot ce se intampla in muzica rock si in chitara in general. Nu vreau sa-ti contest vastele cunostinte, insa ma apar in mod vehement in a fi tratat cu condescendenta. "Mai asculta si tu chitaristi adevarati" este poate o expresie pe care o poti lansa unui elev de-al tau de chitara, insa nu mie.

 

In acest sens... te provoc la o bere rece la jazz sau la Flora cand vin in tara, sa ne povestim diferentele face to face.

No offense!

 

Costi!

 

PS: Mentionez sus si tare ca nici la Arpi nu am auzit Satriani, insa prestatia lui Fenderstrfat mi-a placut mai mult! No kidding!

 

Nu eu ci @Fenderstrfat a cantat in stil Hendrix

 

eu nu m-am axat in acest caz pe nici un stil al vre unui chitarist , cand o fac este doar de exercitiu .

 

Am ascultat Satriani , am si DVD-uri si o groaza de piese aproape tot , si primesc cate vreau de la prieteni mei melomani cu colectii , am vaz si G3-urile .Tot asa si Vai dar nu-mi plac .Doar cateva piese.Dar nici acelea nu le voi canta caci este de groaza sa auzi fiecare chitarist cu imitatia de prost gust .

Satriani si de fapt toata gasca italo-americana nu m-a impresionat cu nimic asa ca nu m-am pus sa studiez nici stilul nici maniera de cantat , nimic .Daca regasesti unele elemente acestea vin de la Jeff Beck si alti chitaristi , precum si din pozitiile specifice chitarei .

Asa ca ai dreptate , doar ca in cazul meu nu era vorba de Satriani.Eu incerc sa conving tineri sa invete sa acumuleze si sa uite de Satriani .Din mai multe motive.Satriani sa-si cante ale sale si atat.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

OK domnilor!

 

Happy to get there, anyway, e un forum foarte fain, si daca ne mai infierbantam pe ici - pe colo iar e OK, atata timp cat reusim sa ne pastram continenta verbala :)

 

@Arpi: am ingropat securea! :( Berea la Timisoara ramane valabila :)

@Art: misto faza cu Satch, Gilmour si Timmons :)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

No problem

 

Singurul motiv ,pentru care m-am hotarat sa particip si eu la dueluri si jam-uri ,a fost sa arat tinerilor ca se poate canta la chitara si altfel , nu numai viteza conteaza si nu numai "uni" canta in lume la chitara .

 

Ma tot strofoc sa-i conving sa inceapa cu Hank Marvin "tata" lu' toti , apoi cu blues " mama muzici " ca sa invete pas cu pas , structura, progresiile uzuale,frazarea, aranjament ,un pic de stil etc

 

Este cam greu dar cativa o sa prinda ce trebuie , mai de vreme sau mai tarziu.Daca nu le spune nimeni niciodata nu se naste nici nevoia de a cunoastere .

 

Am si postat undeva intr-un topic deschis de mine o structura simpla de boogie/blues , nu stiu daca tineri au folosit-o pentru exercitii .Dar o sa mai fac cateva BT-uri cu structuri de baza , cativa tot o sa le foloseasca.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.