www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Tube Preamp] Rocktron Gainiac


felix
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Rocktron Gainiac Tube Preamp

Pret: 150 Euro, second-hand

Caracteristici: Avem de-a face un un preamp clasic pe lampa. Are doua canale (distorsion si clean) iar trecerea dintr-un canal in celalalt se face printr-un footswitch care se conecteaza prin mufa jack mare.

Canalul de distorsiune prezinta urmatoarele corectii: Bottom (bas), Scoop (medii - ceva gen agresivitate - schimba radical sunetul), Top (inalte), Level (nivel output) si Tube Gain (distorsiune sau fortzaj in lampa).

Canalul de clean este extrem de simplu si prezinta doar corectiile Bottom si Top.

Cele doua canale pot fi schimbate intre ele si printr-un buton aflat pe placa din fata a preamp-ului.

Are o singura intrare de chitara si o singura iesire (la ce i-ar trebui mai multe ???? :)), ambele pe jack mare.

Cum suna: Din cate stiu eu, este unul dintre preamp-urile pe lampa cele mai utilizate de chitaristi si nu numai (l-am cumparat de la cineva care l-a folosit la inregistrari de voce in studio). Sunetul se modifica radical odata ce incepem sa ne jucam la corectiile Scoop si Tube Gain. Partea de distorsiune este una foarte agresiva si nu cred ca exista chitarist care sa nu-si poata gasi un sunet bun aici. Partea de clean este simpla dar nu de nebagat in seama. Sunetul pe clean este cristalin (probabil de aceea multi spun ca suna a Marshall - ceea ce nu e rau deloc - ).

Parti rele: E pacat ca nu are si un pic de reverb sau delay incorporate dar, wtf?? distorsul suna demential :).

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): este un preamp clasic care si-a facut rodajul in multe setupuri din toata lumea. Sunetul de lampa se simte (desi nu sunt mare fan lampa trebuie sa recunosc ca distorsiunea SUNA BETON). Probabil ca il voi folosi impreuna cu GT8 sau un simulator de cabinet pana in momentul in care ma voi putea baza pe un amp sanatos. Nota finala este 9.5/10

 

Exemplu AICI

post-8-1127158258_thumb.jpg

post-8-1127158513_thumb.jpg

post-8-1127158523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest Xirallic

da.ii f bun.am avut si eu unu de-ala.de un sg lucru nu am fost f multumit..are prea mare zgomot.eu il foloseam cu send return efect si tot nu am putut sa dau la partea de distortion, gainu mai mare de jumate ca imi dadea zgomot... si acum il iei mai ieftin de 150 euro....la 150 cre ca iti iei gainiac 2.da..pacat ca nu are macar reverb...dar suna demential.merita sa achizitionezi unu. dupa ce imi iau un marshall vs 100 imi iau un rocktron.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.