www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Influenta Culturii Americane Asupra Noastra


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Dupa revolutie aceasta influenta a crescut considerabil mai ales asupra tinerilor prin

muzica, filme, jocuri, internet, etc. Urmele ei se vad peste tot, mai ales in limba - nu trebuie sa

cautam prea departe ca sa ne dam seama. Eu nu vad un lucru rau in asta - in masura in care nu afecteaza

traditiile noastre. Cum de exemplu unele posturi tv incearca sa impuna sarbatori ca haloween-ul sau

st-valentine's day, in loc sa sustina sarbatorile noastre traditionale.

Si cred ca este ceva trecator. Pana dupa razboi era o influenta a culturii franceze destul de puternica

la noi. Se vorbea franceza in mediile culturale si nu numai. Acum nu mai stie nimeni franceza.

Ce parere aveti? In ce masura este buna sau rea influenta Americii asupra noastra, ca tot e ziua ei azi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cam tot forumul asta are la baza cultura americana (blues, rock, fender, gibson). Daca pastram traditia romaneasca aveam forum despre bucium si cobza. :)

Link to comment
Share on other sites

Lista influentei culturii americane poate continua cu inventiile lui Edison, telefonul lui Graham Bell, automobilul lui Ford, si tot asa. La noi traditia inca se mai respecta, oamenii circuland pe soselele patriei cu caruta, folosind iluminatul cu petrol, lipsiti de linii de comunicatie. Asa e traditia noastra de popor agricultor.

 

Asa ca ... sa sarbatorim! :)

 

LE: Sa nu uitam de blue jeans. Traiasca Levi Strauss!

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Lista influentei culturii americane poate continua cu inventiile lui Edison, telefonul lui Graham Bell, automobilul lui Ford, si tot asa. La noi traditia inca se mai respecta, oamenii circuland pe soselele patriei cu caruta, folosind iluminatul cu petrol, lipsiti de linii de comunicatie. Asa e traditia noastra de popor agricultor.

 

Asa ca ... sa sarbatorim! :)

 

LE: Sa nu uitam de blue jeans. Traiasca Levi Strauss!

 

Eu voiam o discutie despre valoare. Sa inteleg ca tot ce vine de la americani are valoare?

Cultura si traditiile noastre sunt lipsite de asa ceva? Crezi ca ar trebui sa renuntam ele?

Si dealtfel cultura unui popor nu consta in sosele, telefoane si linii electrice.

Cultura indiana, de exemplu, este una dintre cele mai vechi, cunoscute si apreciate din lume,

iar indienii de rand nu au nici macar carutele de care spui tu.

Link to comment
Share on other sites

Eu voiam o discutie despre valoare. Sa inteleg ca tot ce vine de la americani are valoare?

Cultura si traditiile noastre sunt lipsite de asa ceva? Crezi ca ar trebui sa renuntam ele?

Si dealtfel cultura unui popor nu consta in sosele, telefoane si linii electrice.

Cultura indiana, de exemplu, este una dintre cele mai vechi, cunoscute si apreciate din lume,

iar indienii de rand nu au nici macar carutele de care spui tu.

 

 

Nu te obliga nimeni sa renunti la cultura si traditie. Este o optiune personala. Dovada ca lumea inca taie porcul si umbla cu ursul.

Link to comment
Share on other sites

Eu voiam o discutie despre valoare. Sa inteleg ca tot ce vine de la americani are valoare?

Cultura si traditiile noastre sunt lipsite de asa ceva? Crezi ca ar trebui sa renuntam ele?

Si dealtfel cultura unui popor nu consta in sosele, telefoane si linii electrice.

Cultura indiana, de exemplu, este una dintre cele mai vechi, cunoscute si apreciate din lume,

iar indienii de rand nu au nici macar carutele de care spui tu.

discutia e interminabila la modu asta...INSA,fiind pe un forum de chitaristi...si oameni preocupati de muzica in general....valorile americane sunt incontestabile...dpv muzical sunt mult peste noi...ar fi bine sa fim cel putin influentati..ce drag mi-ar fi sa zica cineva despre o trupa romaneasca:'' mama cum suna astia..parca-s americani''...tie nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Nu te obliga nimeni sa renunti la cultura si traditie. Este o optiune personala. Dovada ca lumea inca taie porcul si umbla cu ursul.

 

Incearca sa fii on topic, era vorba despre influenta culturii americane asupra noastra: ce e bun, ce e rau. Lasa te rog incercarile astea de a reduce cultura romaneasca doar la bucium, cobza, taiatul porcului si umblatul cu ursul precum si alte discutii pe tema asta pentru alt topic.

Link to comment
Share on other sites

Poate or face aia misto de canadieni dar Raskolnikov tot roman e :)

Sunt tot soiul de poante penale cu canadieni prin productiile cinematografice americane. Primul lucru care imi vine acum in minte e reprezentarea canadienilor din southpark.

Cica e ziua lor azi si ambasadorul sua a declarat ca nu exista prieten mai bun pt sua decat romanica. cat de homosexual e asta? (traducere liberea a expresiei anglo-ameicane : how gay is that? )

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa fii on topic, era vorba despre influenta culturii americane asupra noastra: ce e bun, ce e rau. Lasa te rog incercarile astea de a reduce cultura romaneasca doar la bucium, cobza, taiatul porcului si umblatul cu ursul precum si alte discutii pe tema asta pentru alt topic.

 

Na bine, incearca sa fii specific: la ce parte a culturii noastre te referi? In primul post vorbeai despre "sarbatorile noastre traditionale". :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Poate or face aia misto de canadieni dar Raskolnikov tot roman e :)

 

That's right. Si dealtfel in filme o sa vezi glume pe seama tuturor natiilor.

Filme sa South Park si Sunca Canadiana (de Michel Moore) la o analiza mai atenta scot in evidenta altceva de fapt.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Seamana a Cichi Chan vs Van Damme...

Orice cultura are partile ei bune, trebuie insa sa poti fi selectiv si sa nu faci "copy -paste" de dragul imitatiei si ca ar fi "trendy". Vallentine's, Halloween, etc.

Plus romgleza, fara de care nu se poa'. :)

Link to comment
Share on other sites

Poate or face aia misto de canadieni dar Raskolnikov tot roman e :)

Cica e ziua lor azi si ambasadorul sua a declarat ca nu exista prieten mai bun pt sua decat romanica. cat de homosexual e asta? (traducere liberea a expresiei anglo-ameicane : how gay is that? )

1. Haha, cica "nu exista prieten mai bun .....etc." Nu cred ca e "gay", ci mai degraba sinistru, avind in vedere modul la care romanica e mai degraba c***va amerikanului. Daca am fi fost o natiune cu un pic de identitate si coloana vertebrala si nu am fi supt-o cu faimoasa "axa" Washington-Bucuresti (via Londra-Ghintu din Deal-Malu' Spart), sa vezi in ce graba am fi fost categorisiti drept teroristi, or something. (ata ete, suntem neam de slugi/lingai)

2. Ca tot veni vorba, Happy B-Day & God Bess America -- o tara unica si superba dar care din nefericire a cam incetat sa existe in forma initial intentionata de "the founding fathers", ea saraca fiind in fapt "deturnata" cam de multisor de interese ostile, chiar din interior .......... dar destul cu divagatiile :(

3. Cit despre cultura, noi o avem pe a noastra, ei pe a lor, so what? Ne putem inspira la greu, fara rusine, ca doar avem de unde (valabil si pentru alte natiuni). Ca sa nici nu intram la capitolul "blues, rock, etc etc,", despre care ne-ar fi atit de usor sa comentam, sa nu uitam ca America a dat nume grele precum Gershwin, Jackson Pollock si Chaplin --mai sint inca o suta de pomenit, vechi si noi, lol.

Oopsey, ce greseala, am uitat ca Chaplin nu era American (cel putin pe hirtie). Amanunt de care s-au folosit dushmanii, care l-au facut pe la spate intr-o mare graba -- o pata de neiertat pe obrazul Guvernului Federal :) , care au exilat unul dintre marile genii ale secolului XX, prieten f. bun de altfel cu alt geniu care nu trebuie uitat, Einstein. Nu, Einstein nu a fost rocker, ce sa-i faci, nobody's perfect :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Lista influentei culturii americane poate continua cu inventiile lui Edison, telefonul lui Graham Bell, automobilul lui Ford, si tot asa. La noi traditia inca se mai respecta, oamenii circuland pe soselele patriei cu caruta, folosind iluminatul cu petrol, lipsiti de linii de comunicatie. Asa e traditia noastra de popor agricultor.

 

Asa ca ... sa sarbatorim! :)

 

LE: Sa nu uitam de blue jeans. Traiasca Levi Strauss!

 

Telefonul a fost inventat, pare-se, de italieni, cu vreo 16 ani mai devreme.

 

PS: Eu nu consider Fender si Gibson ca exponenti ai culturii americane. Sunt pur si simplu niste marci made in US, asa cum Marshall nu reprezinta cultura engleza.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
PS: Eu nu consider Fender si Gibson ca exponenti ai culturii americane. Sunt pur si simplu niste marci made in US, asa cum Marshall nu reprezinta cultura engleza.

 

Bre, da' motoarele Harley sau brichetele Zippo...astea chiar ca pot fi catalogate drept cultura americana 100%...

Sau vizorul Norden, cel care aducea pacea intre natiunile beligerante... :)

Link to comment
Share on other sites

Influenta culturii americane are un impact puternic asupra Romaniei, Europei si a tuturor. In istorie se schimba doar numele, in esenta influentele raman aceleasi. Toti ne amintim de masinile lada, de ceasurile pobeda, molnia etc etc. Dupa ce imperiul Sovietic s-a redus la un singur stat Rusia ce se afla undeva la limita orizontului, americanii s-au impus peste tot. Cu atat mai mult fata de noi. Nu stiu daca marci precum fender, gibson s.a. sunt reprezentative pt SUA, sau doar marci precum altele. In schimb nu pot sa nu ma gandec la SUA si sa nu vad camioanele alea imense GMC, Ford, Chevrolet. Sunt de admirat pentru pretuirea timpului, spiritul intreprinzator, dar au multe minusuri pe care le cunostem cu totii (se consuma totul pe banda rulanta, n-au pic de respect fata de energie, deh...)

In sec XXI nu mai suntem ROMANI 100 % in sensul ca suntem si europeni, si americani (folosind windows-ul, mac-ul s.a.), si asiatici (vezi comertul :) )si de toate. Si a propos de cultura franceza - ma numar printre cei care inca mai vorbesc franceza. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce legatura au ceasurile, masinile, camioanele, motoarele, brichetele si soft-ul cu cultura...Aia-i industrie, bre. Hai ca producatorii de instrumente poti sa zici ca au de-a face cu cultura, tangential binenteles, dar sa extinzi notiunea la Valentine's Day si Harley Davidson mi se pare un pic exagerat.

E o mare diferenta intre influenta culturii franceze asupra romanilor, pomenita mai devreme, si "the american way". Dar mai intai trebuie sa definim cultura, pentru ca se pare ca-i un termen prost inteles.

Numa' bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Da, cultura - sunt cultura si Harley si Zippo si Fender si Les Paul.

Daca e s-o luam pe partea cealalta, cati ati fost marcati de "The Catcher in the Rye" sau "A Streetcar Named Desire" sau "Tales of the Grotesque and Arabesque"?

Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce legatura au ceasurile, masinile, camioanele, motoarele, brichetele si soft-ul cu cultura...Aia-i industrie, bre. Hai ca producatorii de instrumente poti sa zici ca au de-a face cu cultura, tangential binenteles, dar sa extinzi notiunea la Valentine's Day si Harley Davidson mi se pare un pic exagerat.

E o mare diferenta intre influenta culturii franceze asupra romanilor, pomenita mai devreme, si "the american way". Dar mai intai trebuie sa definim cultura, pentru ca se pare ca-i un termen prost inteles.

Numa' bine.

 

Pai si industria, bre, face parte din manifestarea culturala a unui popor. Era doar un exemplu. Ca doar cultura rusa de ex nu inseamna numai Cehov, Ceaikovski, Dostoievski s.a., inseamna inclusiv T34, Sputnik, vodka. Asa cum trebuchet, catapulta...intra in cultura evului mediu. Cultura e doar o suma de valori atat intelectuale cat si materiale (grosso modo).

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce se streseaza toti cu "cultura americana care pwneaza cultura romaneasca"...

 

daca cuiva nu ii place cobza, si ii place banjo-ul, ii place chitara electrica dar nu lauta, washingtonul mai mult decat bucurestiul, kfc mai mult decat mamaliga, adidasii mai mult decat opincile(:)) asta e! desigur, e o problema daca e totu pentru a parea trendy, dar sa fim seriosi, nici nu trebuie sa ne miram ca halloween, st. valentine au priza la copii. trebuie observata o chestie: sunt foarte distractive, si asta vor copiii..

 

e la nivelul fiecarei persoane sa isi educe copilul, sau sa renunte la sarbatorile, mancarurile etc. de import, dar subliniez o chestie: daca devii "romanas" doar asa ca sa fii un mic trendkiller, ori esti un mare snob, ori esti la acelasi nivel cu cei care accepta influenta americana doar ca sa para cool

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.