www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Influenta Culturii Americane Asupra Noastra


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Ca tot s-a adus aminte aici de cultura egipteana, iata o dovada clara a influntei acestei culturi, de pe vremea faraonilor, care s-a pastrat pana-n ziua de azi la noi.

post-228-1188946844_thumb.jpg

post-228-1188946824_thumb.jpg

 

e de import , nu-i traditie locala

 

Pf! Sunt constient de asta. Mi se pare sinistru ca in "marele U.S.A." nu ai de ales decat intre magar si elefant. Unde sunt furnicile (a se citi alternativele)?

 

furnicile doar voteaza din cand in cand de ales se aleg intre ei elefanti cu magarii .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pf! Sunt constient de asta. Mi se pare sinistru ca in "marele U.S.A." nu ai de ales decat intre magar si elefant. Unde sunt furnicile (a se citi alternativele)?

Apropos de ales/alegeri, votatul ca exercitiu practic: http://www.truthout.org/docs_2006/011108F.shtml ... nici nu mai vorbim de impartirea (fizica) arbitrara a jurisdictiilor -in functie de populatia neagra/alba saraca- sau de nenorociri gen aruncarea (distrugerea) sacilor cu buletine de vot in anumite jurisdictii (predominant negre, deci Democrate) din Florida in 2004, asta printre multe altele (vezi deasemeni si 2000 care n-a fost nici aia in regula, exista material mai vechi).... asta e doar virful icebergului... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Apropos de ales/alegeri, votatul ca exercitiu practic: http://www.truthout.org/docs_2006/011108F.shtml ... nici nu mai vorbim de impartirea (fizica) arbitrara a jurisdictiilor -in functie de populatia neagra/alba saraca- sau de nenorociri gen aruncarea (distrugerea) sacilor cu buletine de vot in anumite jurisdictii (predominant negre, deci Democrate) din Florida in 2004, asta printre multe altele (vezi deasemeni si 2000 care n-a fost nici aia in regula, exista material mai vechi).... asta e doar virful icebergului... :)

... apropos de ce se vorbea .... foarte pe scurt , am fost invitat in iulie 2005 la o petrecere organizata de o tipa care am inteles lucra la Pentagon , in Fairfax - Washington DC .... printre invitati era si una care lucra in Navy Intelligence .... haios era ca la un moment dat amandoua povesteau cu patos cum s-au dus la investirea lui Bush , sa-l huiduiasca ... ciudat a fost ca eu , ca romanul , am intrebat nevinovat : " pai si voi lucrati pentru guvern si megeti sa-l fluierati pe sef ? daca va vede vreun mahar de la Pentagon ?" ... se uitau la mine clipind a mirare ; nu prea intelegeau unde bat :" pai , care e problema ? una e jobul alta viata personala "...

..... in septembrie am zburat din DC in South Carolina cu avionul , la nevasta-mea .... in aceasi zi a fost o mare manifestatie anti - Bush in fata Casei Albe ... era plin aeroportul ( si avionul ) de protestatari cu pancarte pe care scria " Bush = criminal , murderer , " etc .... :)

.... de unde am inteles eu ca totusi in America exista niste limite .... peste care nu prea se poate trece ... in Romania nu exista limite ... " in Romania viitorul e nelimitat " -citisem eu pe undeva ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
.... de unde am inteles eu ca totusi in America exista niste limite .... peste care nu prea se poate trece ... in Romania nu exista limite ... " in Romania viitorul e nelimitat " -citisem eu pe undeva ....

 

"The sky is the limit" s-a mutat in Romania :).

Link to comment
Share on other sites

cultura americana?...vad ca s`au prostit multi romani...

... aici cam ai dreptate :) ... dar , sa nu exageram .... in ultimul meu post incercam sa arat ca in US nu te asteapta dupa coltz niscaiva grupuri de mineri republicani sa-ti dea la tzurloaie ....majoritatea or fi ei mai inculti dar is totusi mai toleranti ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest blackraven

Am luat Halloween-u', St Valentines (Gay) Day (desi aveam si noi Dragobetele).. mai ramane doar sa sarbatorim Ziua Nationala pe 4 iulie :)

Link to comment
Share on other sites

... aici cam ai dreptate :) ... dar , sa nu exageram .... in ultimul meu post incercam sa arat ca in US nu te asteapta dupa coltz niscaiva grupuri de mineri republicani sa-ti dea la tzurloaie ....majoritatea or fi ei mai inculti dar is totusi mai toleranti ...

nu,dar te asteapta grupuri de negri fara partid sa-ti ia portofelul

Link to comment
Share on other sites

nu,dar te asteapta grupuri de negri fara partid sa-ti ia portofelul

.... poa sa-l ia ca mangotii e pe carduri .... :)

 

....nu prea tin cash mai mult de 2- 3 $ la mine cu care mai imi cumpar semintze de la o benzinarie BP din coltz , sa am de plictiseala ...cica semintze David ...asa ii zice la firma .... i-am intrebat pe americano astia de gringo daca banuiesc de ce le zice : David ? .... invariabil , se uita nedumeriti la mine ... zic : " ca scrie la Biblie mey .... sa raspandeasca samantza lui David " /// ...lol

Link to comment
Share on other sites

pentru saxoo :post-53-1203088224.gif samanta cu gust de castraveti murati

post-53-1203088712_thumb.jpg

 

 

 

ps:uita-te mai atent la ce scrie pe punga.

... ahahahhahaah .... esti tare .... o singura data am mancat din astea cu dilli .... dilli make .... o venit una la mine si a zis : "what ? seeds with dilli ? so gross.... "... am zis , " whatever " ....ce-i drept , de atunci ma cam feresc de ele ... ieri am bagat o punga cu aroma de BBQ ... cam aiurea si alea .... le-a cumparat o colega , Anne ... i-am zis sa nu mai faca greseala da le-am halit de plictiseala cu colegu Brighton care e fundas la fotbal americano la Hardeville Worryors .... [cred ca le zice asa ca-s ingrijorati tot timpul ]....

......mey si ce fain au schimbat litera .... merge la fix ! :) .... it sheet , bi happy !!!! ahahahahahahahahah

... auzi , asa cu semintele , o fi cumva o influenta a culturii ( floarei soarelui ) romanesti si america ? .... hmmmm

Link to comment
Share on other sites

Obama a castigat pentru a 9a oara consecutiv. :)

 

Obama are 1303 delegati. Clinton - 1233. Pentru a fi nominalizat candidat la presidentie (de catre Partid) este nevoie de 2025 de delegati. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Intrebarea este cum vor rezolva americanii criza economica, daca de astazi vor lucra la negru? :)

 

 

Faust, lumea nu este monocroma. Cred ca se vor descurca foarte bine, chiar daca vor lucra la rosu, galben sau albastru. :)

Link to comment
Share on other sites

Influenta culturii americane are un impact puternic asupra Romaniei, Europei si a tuturor. In istorie se schimba doar numele, in esenta influentele raman aceleasi. Toti ne amintim de masinile lada, de ceasurile pobeda, molnia etc etc. Dupa ce imperiul Sovietic s-a redus la un singur stat Rusia ce se afla undeva la limita orizontului, americanii s-au impus peste tot. Cu atat mai mult fata de noi. Nu stiu daca marci precum fender, gibson s.a. sunt reprezentative pt SUA, sau doar marci precum altele. In schimb nu pot sa nu ma gandec la SUA si sa nu vad camioanele alea imense GMC, Ford, Chevrolet. Sunt de admirat pentru pretuirea timpului, spiritul intreprinzator, dar au multe minusuri pe care le cunostem cu totii (se consuma totul pe banda rulanta, n-au pic de respect fata de energie, deh...)

In sec XXI nu mai suntem ROMANI 100 % in sensul ca suntem si europeni, si americani (folosind windows-ul, mac-ul s.a.), si asiatici (vezi comertul :) )si de toate. Si a propos de cultura franceza - ma numar printre cei care inca mai vorbesc franceza. :)

 

Da americanii ca au folosit si inca folosesc stiloul,inventat de un roman nu sunt si ei 1% romani?? Si cate si mai cate inventii am creat noi,Mihai Rusetel(motorul pe apa),Iustin Capra(rucsacul zburator)etc.Artisti ca George Enescu,Ciprian Porumbescu,Constantin Brancusi,ar trebui sa fim mandri de poporul nostru si sa nu mai copiem,sa fim noi insine.

Eu cred ca daca nu am fi avut 60 si ceva de ani de comunism,azi am fi undeva sus,si nu o tara din lumea a III-a

Link to comment
Share on other sites

dom'le, ce va tot pe voi acilea... d'aia au ajuns americanii unde sunt (cu minisuri cu neminusuri) ca n-au avut mentalitate d-asta de genu hai sa scriem cu pana pana o inventa un american un stilou mai bun...

au luat stilou' de la romani, au luat un creier de la nemti si si-au facut arma nucleara si i-au spart pe toti, heh...

 

daca graul meu e mic si pricajit de ce sa nu iau samanta din alta tara sa am si io grau klumea... ??

cu ca ma-ncalzeste ca e grau romanesc daca nu hraneste toata familia?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.