www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta Dintre Chitara Acustica Si Clasica?!?


ival_chicken
 Share

Recommended Posts

Guest Sylviu

acustice sunt amandoua numai ca una e clasica si una e western

 

clasica : grif mai lat, cute de rezonanta mai mica, corzi de nylon

 

western : grif mai subtire, cutie de rezonanta mai mare, corzi de metal

 

 

ps : ce cauta topicu asta la publicitate ?

Link to comment
Share on other sites

1. chitara clasica foloseste corzi de nylon iar cea acustica (zisa si western) foloseste corzi de otel

2. chitara clasica are gatul mai lat iar cea acustica are de regula gatul mai ingust intocmai ca la chitara electrica

3. la chitara acustica se intalneste de obicei si o tija ingropata in gatul chitarei ce serveste la ajustarea tensiunii. La chitara clasica nu apare elementul asta deoarece corzile din nylon nu exercita o tensiune intr-atat de mare incat sa curbeze sesizabil gatul chitarei. Exista si chitare clasice cu tija dar sunt cam rare.

4. diferentele de sunet :) mai "dulce" la chitara clasica si mai briliant la chitara acustica (in mare parte corzile sunt de vina!)

Link to comment
Share on other sites

Imi explica si mie cineva va rog care este diferenta dintre chitara acustica si cea clasica...Am o chitara Hora Reghin model Laura N cu corzi de nilon 6 corzi si 18 spatii? ce este clasica sau acustica?!?

diferenta este ca amandoua sunt " acustice" adica functioneaza in banda audio dar una-i clasic acustica iar cealalta neclasic acustica .lol.

 

cele spaniole si "clasice" au gatul mai lat .

 

cele "acustice" au gatul mai subtire .

 

cutia de rezonanta este de diferite marimi in functie de tonul dorit.

si ce au mai descris colegi anterior

 

 

dai si tu un GOOOGLE si gsesti texte........

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Dak i-ai pus corzi de otel pe classica ... ai poibilitatea sa iti faci o banana mare din griff ... nu prea are trus rod :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest EPSYLON_CURSE

primele trei sunt din nylon simplu - ultimele trei, alea mai groase sunt din naylon infasurat cu metal.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest SunShine Guitar

Este cumva o diferenta ca chitara clasica are altfel modul de prindere a corzilor in cap? Sau ca unele au marcaje? Chitara mea este din anii 70 si se descrie astfel: grif lat, fretul 12 se uneste cu cutia de rezonanta, are marcaje la freturile 5, 7, 12, 17, corzile sint prinse in modul in care sunt prinse si chitarile electrice si sunetul corzilor este metalic, cred ca corzile sunt din otel. Poate sa-mi zica si mie cineva ce chitara am? Western sau clasica? Sau o combinatie intre ele?

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Dak i-ai pus corzi de otel pe classica ... ai poibilitatea sa iti faci o banana mare din griff ... nu prea are trus rod :)

 

sincer sa fiu eu am pus corzi de otel pe clasica si griff-ul e inca drept.... nopityA.gifguitar.gif

 

si o tin si acordata cu o octava mai sus decat "basic"... dar sincer nu stiu de ce... cred ca fiindca mi s-a stricat microfonul si tunerul e pe computer si imi e lene sa imi pun urechea la treaba.... dar in fine

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu eu am pus corzi de otel pe clasica si griff-ul e inca drept.... nopityA.gifguitar.gif

 

si o tin si acordata cu o octava mai sus decat "basic"... dar sincer nu stiu de ce... cred ca fiindca mi s-a stricat microfonul si tunerul e pe computer si imi e lene sa imi pun urechea la treaba.... dar in fine

 

O octava?:|

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Ba da,creca daca imi ridic cu o octava mai sus imi zboara pe rand:mi,si,sol,re,la,mi in fata:)))

poate a vrut sa zica un ton:)))))

sau poate o octava mai sus in momentul in care o are acordata cu o octava mai jos:)))) :rofl:

 

te asigur ca stiu ce spun...

Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu eu am pus corzi de otel pe clasica si griff-ul e inca drept.... nopityA.gifguitar.gif

 

si o tin si acordata cu o octava mai sus decat "basic"... dar sincer nu stiu de ce... cred ca fiindca mi s-a stricat microfonul si tunerul e pe computer si imi e lene sa imi pun urechea la treaba.... dar in fine

 

 

te asigur ca stiu ce spun...

 

Io bag mana-n foc ca nu stii. Iaca:

 

OCTÁVÃ, octave, s.f. Interval între douã sunete ale gamei la distanțã de opt trepte. Sursa: DEX '98

 

OCTÁV//Ã ~e f. 1) Treapta a opta a gamei diatonice de la o treaptã datã. 2) Interval dintre douã sunete ale gamei diatonice care cuprinde opt trepte ale scãrii muzicale. 3) Parte a scãrii muzcale temperate formatã din șapte trepte diatonice sau douãsprezece sunete cromatice, de la „do” pânã la „si” inclusiv. Sursa: NODEX

 

OCTÁVÃ s.f. 1. (Muz.) Interval într-o gamã diatonicã, care cuprinde opt note consecutive. Sursa: DN

 

OCTÁVÃ s. f. 1. (muz.) interval de opt trepte; treapta a opta de la o treaptã datã. Sursa: MDN

 

Daca tu iti tii chitara clasica, pe care in prealabil ai pus corzi de acustica, acordata cu o octava mai sus, ar trebui sa-ti cumperi sageti si sa o folosesti pe post de arc. Asta in cazul fericit in care nu ti-au pleznit corzile! :)

Link to comment
Share on other sites

Io bag mana-n foc ca nu stii. Iaca:

 

 

 

Daca tu iti tii chitara clasica, pe care in prealabil ai pus corzi de acustica, acordata cu o octava mai sus, ar trebui sa-ti cumperi sageti si sa o folosesti pe post de arc. Asta in cazul fericit in care nu ti-au pleznit corzile! :)

 

+1

 

Frate,e inutil sa mai discutam,Userul cu o octava mai sus(decat chitara bass poate)are 12 ani:))

cel cu vopsitu chitarii avea 11 ani,Nu inteleg de ce au acces la internet la varstele astea:)),ar trebui sa ii lase parintii sa se joace pe un calculator fara net:))

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
+1

 

Frate,e inutil sa mai discutam,Userul cu o octava mai sus(decat chitara bass poate)are 12 ani:))

cel cu vopsitu chitarii avea 11 ani,Nu inteleg de ce au acces la internet la varstele astea:)),ar trebui sa ii lase parintii sa se joace pe un calculator fara net:))

 

 

@ ALIN: nu stii ce vorbesti. poate tu referi la un semiton(?) dar nu la 12. hai sa fim seriosi....ce chitara ai tu de iti rezista? folosesti cauciuc in loc de corzi?

Link to comment
Share on other sites

@ ALIN: nu stii ce vorbesti. poate tu referi la un semiton(?) dar nu la 12. hai sa fim seriosi....ce chitara ai tu de iti rezista? folosesti cauciuc in loc de corzi?

 

Poi aia am zis si eu mai devreme - Un ton cred ca vrea sa zica,ca mai aud ca sunt incepatori care canta in fa ca sa isi faca forta in degete..

Link to comment
Share on other sites

Guest NecroticCH

E vreo diferențã semnificativã între clasicã ºi acusticã? Întreb fiindcã am o clasicã, dar ºtiu cã în general se folosesc acusticele western când e vorba de cântat ceva folk sau baladã. Ar fi o greºealã dacã, ºtiind sã cânt, aº aduce totuºi chitara clasicã ("spanioleascã") acolo? S-ar auzi aiurea, nu s-ar potrivi cu celelalte instrumente? Instructorii de chitarã ar aºtepta pânã mi-aº cumpãra una western ca sã mã primeascã la probã?

 

Fiindcã mi se pare cam scump sã-mi cumpãr un instrument care sunã asemãnãtor cu ce am deja...

Edited by NecroticCH
Link to comment
Share on other sites

Se poate ridica cu o octava. E un tuning nu stiu cum care da un feeling de chitara cu 12 corzi dar pentru care trebuie sa amesteci cateva seturi de corzi ca pocnesc. Justin vorbeste de el aici: http://www.justinguitar.com/en/TB-505-NashvilleTuning.php.

 

Da,am uitat,da baiatul in cauza nu a facut asa.bag mana in foc;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
primele trei sunt din nylon simplu - ultimele trei, alea mai groase sunt din naylon infasurat cu metal.

 

si nu numai... chitara acustica are si alt sistem de prindere al corzilor in bridge si alt tip de cordar, la clasica avand cheitele in jos si la acustica in lateral

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.