www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel nr 3 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Votati interpretarea preferata  

69 members have voted

  1. 1. Duel 3

    • Baumwolle
      1
    • dementhor
      0
    • dmc
      19
    • evilpath
      6
    • Felixanu
      8
    • jacksonman
      9
    • lukeblue
      10
    • mario_d
      16


Recommended Posts

Sincer ma asteptam ca mario sa aiba un avans imens fata de ceilalti, dat fiind ca soloul lui a avut de toate: feeling, coerenta, tehnica (si a demonstrat ca asta nu se reduce numai la viteza). In schimb, dmc e pe primul loc (no offence, dar asemanarea cu gilmour mi se pare deplasata, plus ca mai si falseaza pe la benduri), iar asta ma face sa cred ca numarul de voturi pt. dmc e invers proportional cu tehnica si direct proportional cu frustrarea (din cauza asta) a majoritatii forumistilor.

Sigur o sa am parte de niste reactii foarte amabile, dar asta e: nu m-am putut abtine .

Mario, felicitari, esti de departe cel mai bun, nu conteaza daca nu castigi duelul asta, desi ai merita la greu !!!

Link to comment
Share on other sites

Se prea poate ca varu' sa aiba drepatate si sa fie vorba de frustrare, dar mie mi se pare o explicatie mult prea simplista ca sa fie si exacta. Mai aproape de adevar as zice ca e observatia ca chitaristii, ca toti oamenii, prefera pana la urma sa auda ceva care le place si le spune ceva (sau incearca) mai degraba decat ceva care starneste le admiratia, dar nimic mai mult. Feelingul nu sta in cateva benduri emfatice aruncate ici-colo care puncteaza minute lungi si obositoare de saisprezecimi si trioleti pe patrime cantate aproape fara dinamici si accenti.

Bineinteles, mario nu este un shredder fara minte, el canta foarte profi si este de departe cel mai bun chitarist de aici in acest sens (al profesionalismului), insa mi se pare ca proportia de pasaje rapide e mult prea mare pt o piesa de 4-5 minute. Daca va uitati la vai sau satriani, ei incep cu o tema, o dezvolta, aduc si alte teme schimband dinamica cantecului, iar viteza nu apare pentru prea mult timp, astfel ca atunci cand este, isi face efectul si serveste oarecum ca un climax al compozitiei.

Nu l-am votat pe dmc pentru ca mi s-a parut o mare chestie ce a facut el ci pentru ca mi s-a parut cea mai ascultabila melodie dintre toate meodiile postate aici, si mi-a placut retinerea de care a dat dovada si cum a folosit 2 tonuri diferite (ceea ce n-a mai facut nimeni) ca sa creeze o imagine mai complexa, demers subminat oarecum de mixajul prea discret al chitarii mai seci si acustice fata de cealata, aproape se confunda cu backing trackul.

Link to comment
Share on other sites

Sincer ma asteptam ca mario sa aiba un avans imens fata de ceilalti, dat fiind ca soloul lui a avut de toate: feeling, coerenta, tehnica (si a demonstrat ca asta nu se reduce numai la viteza). In schimb, dmc e pe primul loc (no offence, dar asemanarea cu gilmour mi se pare deplasata, plus ca mai si falseaza pe la benduri), iar asta ma face sa cred ca numarul de voturi pt. dmc e invers proportional cu tehnica si direct proportional cu frustrarea (din cauza asta) a majoritatii forumistilor.

Sigur o sa am parte de niste reactii foarte amabile, dar asta e: nu m-am putut abtine .

Mario, felicitari, esti de departe cel mai bun, nu conteaza daca nu castigi duelul asta, desi ai merita la greu !!!

 

sunt dispus sa accept critici, dar asta nu e o critica, asta e echivalent cu faptul ca forumul e plin de frustrati. asta e putin revoltator. daca e un forum plin de chitaristi frustrati care vor sa cante shred si nu le iese, atunci ce mai cautam pe aici? eu nu cred asta, de aia postez, de aia am participat. nu ma consider deloc atacat de comentariu (si apropos varu', nu am falsat la bend-uri, if you know what i mean :)). e totusi un comentariu plin de subiectivitate destructiva si - indraznesc sa spun - rea-vointa.

Link to comment
Share on other sites

asta am vrut sa zic si eu.. :)

am putea oare sa mai schimbam din metal tone-u asta ??

in sensul ca mai toate backing trackurile duc la shredd..

chiar asa numai shreddu va place?

eu unul nu stiu sa il fac dar nici nu m-a atras sa il invat!pur si simplu nu imi place!

ce naiba mai exista si alte tehnici de chitara ,chiar mult mai expresive..

ar insemna ceva sa fie si backinguri de blues jazz sau altceva sa experimentam si noi..Sunt convins ca luke sau mario ar arata total altceva in alte genuri de muzica pentru ca eu sunt sigur ca se pricep..

nu exista numai metal pe lumea asta..(sau cum s-o numi muzica asta de Cyber-Riders)

Edited by deadusa
Link to comment
Share on other sites

ascultabila, dar seaca, nu are nimic deosebit. sper ca nu ma luati cu feeling de Gilmour...

in plus, de multe ori nu e pe timp, falseaza la benduri(am mai zis-o), soloul e haotic, n-are nici o structura. mie nu-mi spune nimic soloul lui dmc, dar sunt convins ca multi au zis "da, ma, uite unul de-al nostru, care nu se rupe in figuri cu vitezizme, sta in banca lui la un tempo si o linie melodica de balada cuminte"

Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord cu ce-a zis deadusa. Indraznesc chiar sa vin cu o idee: ce-ar fi ca o data la 2-3-4 saptamini sa nu mai fie impus nici un backing track, cerinta fiind ca muzica sa fie in intregime originala (chiar daca are tobe facute in fruity de pilda). Ar fi o buna ocazie sa mai experimentam si mai iasa lumea din cliseul asta cu shredul care nu se mai poarta in west de prin anii 80. Astept sustinatori pentru idee - faceti tapaj, domnilor, daca vreti sa obtineti ce vreti! Abia astept sa am din nou electrica ca sa postez si eu cate ceva pe-aici :)).

Link to comment
Share on other sites

nu e neaparat vorba de tehnica si viteza..e vorba de soundul potrivit melodiei!si de originalitate !

in rest toti sunau cam la fel..

si sa stii ca gherlele ,stiu ca o sa ti se para ciudat dar uneori sunt potrivite si iti spun totusi (mai ales pe metal unde sound-ul de chitara imi pare atat de cheesy) ca nu ascult un MID!

 

PS:Reply la varu maftei,acum am vazut ca a mai scris cineva intre timp! :)

Edited by deadusa
Link to comment
Share on other sites

hei, ce rost au atitea certuri aici? poate se gandeste cineva sa ia in considerare propunerea mea de mai inainte, sa avem un loc unde sa fie spuse parerile decente ale celor care chiar se pricep la muzica...

nu cred ca trebuie sa ma justific in vreun fel, dar pot sa spun ca mi-a fost destul de greu sa aleg intre mario si lukeblue, unul dintre ei se "supara" oricum pe mine... de dmc nici nu putea fi vorba, totusi, acum... nimeni nu a cintat fara o cloampa macar, mai ales cei care au tras din prima, asa ca acuzatii de genu min:sec cu bend dus doar pina la 99.56% din corect nu-si au rostul. e pacat ca unii care nici macar nu posteaza ceva aici intarita spiritele ca sa aiba ei parte de show pe nervii nostri.

p.s. eu nu ma simt absolut deloc frustrat, chiar daca nu-mi iese shredul, ci ii admir pe fatza pe cei care reusesc asta.

@varu' maftei: nu tu ai instigat la "tapaj", e adevarat... dar aici nu e loc de dat cu pietre, frate!

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

"dmc, n-ai de ce sa te superi, dar ce ai facut tu nu e solo, e o armonizare a liniei melodice a piesei".

 

Am exagerat un pic la asta, imi cer scuze, dar in continuare mi se pare ca soloul lui dmc e mai mult o dezvoltare a liniei melodice, nu un solo propriu-zis. N-am nimic cu faptul ca nu are shredding, dar nu mi se pare nici ingenios si nici cu feeling.

 

eu merit warn ? de ce ?

 

eram sigur ca cineva o sa zica: "nu te inscrii la dueluri, dar faci pe desteptul !" :)

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Felixane, daca la mine te referi cu amenintarile alea cu warnul (de care te asigur oricum ca mi se rupe), citeste mai atent postul meu si vei afla ca eu am 'instigat la tapaj' intr-o cu totul alta problema decat cea la care te gandesti tu.

De altfel, in toate posturile daca esti atent, eu mai mult am laudat, si de criticat i-am criticat doar pe aia pe care i-am si laudat - la cei care nu mi-au placut deloc nici nu m-am referit. Daca nici asta nu e critica constructiva, nu stiu care poate fi aia.

Cu asta pentru mine se incheie discutia asta despre concursuri si melodii, deoarece vad ca aici lumea se grabeste sa se jigneasca/simta jignita in loc sa poarte o discutie civilizata (de altfel poate ca asta am facut si eu, m-am enervat degeaba :)).

Link to comment
Share on other sites

Felixane, daca la mine te referi cu amenintarile alea cu warnul (de care te asigur oricum ca mi se rupe), citeste mai atent postul meu si vei afla ca eu am 'instigat la tapaj' intr-o cu totul alta problema decat cea la care te gandesti tu.

ok, am vazut la ce te-ai referit. m-am pripit cu f®aza aia cu warn-uri (oricum eu nu sunt admin si nu am de-a face cu chestiile astea, ii las pe cei in masura sa se sesizeze cand e cazul). ideea e ca felix (nu ne confunda, te rog) hotaraste pe ce backing track se lucreaza la fiecare duel, nu participantii sau ceilalti comentatori, mai degraba e buna ideea alternarii stilurilor decat cea a backingului original pentru fiecare participant (n-ar mai exista un punct comun de reper in comparatii, subiectivismul ar fi si mai pronuntat), parerea mea. vreti sa fie aici copia concursului RGC, dar fara limita de varsta si de apartenenta la trupe, etc? n-ar prea avea sens. felix a avut o idee buna, si cred ca pentru fiecare participant a fost o provocare interesanta fiecare din track-urile pe care s-a cantat.

nu e obligatoriu sa si lauzi ca sa poti critica (sau mai mult sa lauzi, lol!), dar critici de genul "de ce alergi pe grif, mah?" sau "de ce nu alergi si tu, mah?" chiar nu sunt deloc constructive. ar fi de preferat sa se expuna corectii avizate, despre ce s-ar fi potrivit mai bine in spiritul improvizatiei respective, de exemplu, eu asta vreau sa zic, dar asta n-o poate face oricine, ci numai cei care "simt" mai bine decat altii ce e in fiecare piesa.

disputa asta pro si contra shred a acaparat fara sens discutiile. si unii, si ceilalti au un exemplu pertinent in piesa lui mario, restul e batut apa in piua.

in ce ma priveste, ca sa postez o piesa trebuie sa am timp sa cant si sa iasa suficient de decenta ca sa nu-mi fie mie rusine cand o ascult, asta e tot. n-am orgolii tampite ca sa placa tuturor (ai fost f subtil la un moment dat, mersi de compliment, desi nu ma atac).

Link to comment
Share on other sites

eu ma retrag oficial din discutia asta :) imi pare bine ca au fost oameni care m-au apreciat, imi pare bine ca sunt oameni care m-au criticat, e normal sa fie oameni care sa aiba si alte pozitii. oricum, discutiile astea mi se par fara finalitate. sunt dezamagit de imaturitatea unora, care nu inteleg ca asta e un simplu concurs, ca forumul are o voce a sa, care e exprimata prin totalitatea opiniilor membrilor lui, asa cum sunt ei, mai shredderi sau nu, fani gilmour sau nu. iar vocea asta trebuie respectata. altfel devine o aberatie simplul fapt de a o critica. in plus, raman ferm convins ca RGC nu e un forum de chitaristi frustrati. oricum, vocea generala forumului e aici reperul absolut, si nu parerea unui membru sau a altuia care nu intelege cum de dracu nu gandesc toti ca el. nu e vorba aici de "care a fost mai tare" sau "care a avut dreptate la comentariile ulterioare". sper ca m-am facut cumva inteles... :)

 

ps. varu', vezi ca la "melodii cantate de noi" am pus acu vreo saptamana o bucata de shred. poate aia iti place. despre piesa mea din concurs, nu mai simt nevoia sa comentez. am primit aprecieri foarte pozitive si refuz sa cred ca cei care m-au votat sunt niste idioti care nu deosebesc un solo (chiar o "melodie", indraznesc) de o linie melodica plina de bend-uri false. if you know what i mean :)

Link to comment
Share on other sites

Tu ai sa ai un viitor stralucit k Romancier :)

hai ma . k era kiar fun .. :( .

 

Dmc suna bine nu pot sa zic k nu .. dar nu's total departe de a fi original si nu ff complex

nu mi se pare ff greu de facut..ce ai facut acolo . ideea e k improv pe acoustic nu am auzit.. k e trasa prea incet .. iar restu .. nus ce sa mai zic . niste corzii intinse din cand in cand ,

mult mai original mi se pare lukeblue :) mario suna a malmasteen . so ... il lasam pe el..

dar lukeblue suna mult mai bine .

parerea mea. :)

Edited by evilpath
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce va certati... cred ca o sa fac o sectiune noua de forum intitulata "chitarishtii se injura aici". Parerea mea e ca toti cantati ok dar trebuie sa retineti ca intotdeauna mai aveti ceva de invatzat. Incercati sa fiti mai relaxati si priviti concursul asta ca pe un loc unde aveti de invatat mereu cate ceva nou. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

promit ca ma revansez daca se va propune un duel bazat pe compozitii,in care nu o sa sun a malmsteen.imi place malmsteen dar nu dorm cu cd-un sub perna,mai degraba am studiat jason becker.cred ca tonul a sunat a malmsteen.

mi-ar place sa fiu provocat in directia jazz-ului pt ca ascult mult greg howe,scott henderson,frank gambale,mike stern,john scofield,richie kotzen si altii.pt mine aceste exemple sunt unele puncte de reper.

ma simt onorat ca sunt comparat cu malmsteen,desi e cam mult spus malmsteen,intentia mea nu asta a fost.

multa bafta si spor la studiu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

Am votat dmc, pentru ca piesa lui indeplineste rolul pe care ar trebui muzica sa-l indeplineasca: ajunge la suflet. Asa ca am votat cu tot sufletul. Felicitari si lui mario_d si lui lukeblue pentru doua piese reusite.

 

Evelina

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sincer ma asteptam ca mario sa aiba un avans imens fata de ceilalti, dat fiind ca soloul lui a avut de toate: feeling, coerenta, tehnica (si a demonstrat ca asta nu se reduce numai la viteza). In schimb, dmc e pe primul loc (no offence, dar asemanarea cu gilmour mi se pare deplasata, plus ca mai si falseaza pe la benduri), iar asta ma face sa cred ca numarul de voturi pt. dmc e invers proportional cu tehnica si direct proportional cu frustrarea (din cauza asta) a majoritatii forumistilor.

Sigur o sa am parte de niste reactii foarte amabile, dar asta e: nu m-am putut abtine .

Mario, felicitari, esti de departe cel mai bun, nu conteaza daca nu castigi duelul asta, desi ai merita la greu !!!

 

Cum s-a spus...Cred ca nu tehnica e cea care conteaza, ci feeling-ul.

Link to comment
Share on other sites

Am votat dmc, pentru ca piesa lui indeplineste rolul pe care ar trebui muzica sa-l indeplineasca: ajunge la suflet. Asa ca am votat cu tot sufletul. Felicitari si lui mario_d si lui lukeblue pentru doua piese reusite.

 

Evelina

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar profesionist suna lukeblue si mario d. Mai pe gustul meu a fost mario d, asa ca pe el l-am votat.

 

Evilpath, asta dovedeste cel mai bine cit mai ai de invatat. Esti f talentat, dar mai ai f mult pina sa ajungi la nivelul celor 2. E vb de experienta, de siguranta in mina, de cultura muzicala ce se transmite in mod inevitabil la ceea ce faci pe chitara.

 

Dmc, interesant ce ai vrut sa faci, dar suna inca amatoriceste pe alocuri.

 

Daca as fi ascultat solourile celor 2 pe un CD integrate intr-o piesa originala n-as fi avut nici o senzatie de "neprofesionism" Asta e diferenta intre ei si ceilalti.

 

Propun ca pe viitor sa fie exclusi de la dueluri :) Nu cred ca va avea vreo sansa cineva in fata lor :)

Link to comment
Share on other sites

Dass-ule, sa facem lobby sa faca doua sectiuni: duel profi si duel pentru altzii :) Sa vedem si noi cine/unde se inscrie :)

Ai dreptate cu ce spui, si pe mine m-a impresionat Mario (tare omule, keep going).

Cu toate astea am votat dmc pen'ca daca as fi avut timp sa bag ceva pe backtrack-ul ala, exact la stilu' si soundu' ala ma gandisem :)

Link to comment
Share on other sites

nu am ce sa fac cu sound-ul....mai mult de atat nu iese...nici o problema daca deranjeaza asa tare nu mai particip :) .

cat despre programul cu multitracuri...chiar folosesc unu : adobe audition...in el imi inserez partea de solo. nu stau sa tai din el...imi place sa improvizez pe piese...si sa pun ce imi iese pe loc...nu stau sa prelucrez....ok...i'm out. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut pe toata lumea, din toata lumea :) Nici nu stiu cu ce sa incep. Constat cu bucurie cresterea nivelului acestui duel ... pe de alta parte pacat ca au lipsit din fostii duelisti ... sper ca nu a fost decat o chestie de timp si ca nu s-au lasat descurajati ... este un exercitiu pentru toata lumea ... poate cel mai bun.

Dementhor nu o lasa balta ca nu are rost ... suna rau chitara, are zgomot de fond si inteleg foarte bine cum este fara scule ... ai fost neglijent cu solo-ul tau, si cred ca sti si tu asta .. de altfel, daca as fi avut si eu brumul ala, chiar mi-ar fi taiat cheful de cantat. Te asteptam la urmatoarele "exercitii" ... B)

baumwolle ... parca ti-e frica sa canti, asta a fost senzatia mea ... tonul chitarii nu e rau. Asa cum ti-am mai spus, (si tu nu te-ai suparat) atentie mai multa la armonie ... fi atent si la band-uri ... nu le folosii in exces ... cauta sa canti corect mai intai ... sper sa am dreptate .. daca nu, spuneti-mi voi ... nu cunosc foarte bine chitara ca instrument, nu cant la nivelul vostru cu ea, asa ca ...

jacksonman interesanta introducerea in piesa ... frumoasa tentativa de la 02:33 ... pacat ca te-ai incurcat putin acolo. Asa cum mi-o spun si mie de foarte multe ori iti spun si tie ... incearca sa gandesti ceea ce canti ... la un moment dat cred ca ai suprapus doua solistici de-ale tale peste un solo care apartinea piesei (fluierasul ala) discursul muzical si momentele de tensiune trebuiesc urmarite cu atentie intr-o piesa.

Felixanu frumos ca ai gandit un dialog intre chitari, pe voci si cu tonuri diferite ... ce nu-mi place este ca nu ai incercat sa dezvolti mai mult melodia ... adica sa treci si la o parte mai "personala" sa zic asa ... in rest tonul de chitara are un pic de brum pe coada dar asta e mai putin important. La intrarea in piesa mai bine lasai niste masuri goale ... iar la sfarsit iarasi ai ezitat.

evilpath dupa cum vezi si singur in unanimitate am observat ca ai inceput sa fi mai atent la solouri ... ai pasaje superbe ... dar iarasi graba strica treaba ... ai inceput frumos piesa pana la primul vrrrrrrrrrrrr ... dupa care ai inceput sa te pierzi (cred) in formule ... banuiesc ca e greu sa te opresti la viteza aia acolo unde trebuie. Oricum Bravo!

mario_d cred ca lucrul care te-a dezavantajat cel mai mult, cu toate ca nu este corect asa, este sunetul care este un pic prea sarmos sau cu niste medii cam ... ai inteles cred ... mi-a placut foarte mult cum ai iesit sau cum ai rezolvat pasajele rapide ... stapanesti bine multe tehnici si chichite la chitara si asta se simte ... si stilul de introducere in forta este interesant ... iar asta cerea si un final pe masura ... adica ceva rapid, scurt pe ultimii timpi (stiu ... si negativul se termina un pic ......)

PAUZA CA AM OBOSIT ... VA ROG POFTITI LA BUFET Si BETI CEVA RACORITOR ... DA ... AVEM SI VIN FIERT CU SCORTISOARA SI CUISOARE SI UN PIC DE ZAHAR ... Ahhh CE BUN EEEEE ...

 

Sa profit de pauza sa-l felicit (printre aburi de vin) pe Catalin_S pentru negativ ... suna bine tobele alea ... lasa ca-mi zici in alta parte cu ce le-ai facut ... si bass-ul ...

 

lukeblue mi-a placut mult (poate cel mai mult) cum ti-ai dramuit ideile. Ai mici ezitari sau greseli ... cand auzi pe cineva cantand foarte bine devi tot mai pretentios si orice mica zbarca sare in ochi ... delay-ul suna excelent si este foarte potrivit la piese de genul asta, adica lente ... problema este ca trebuie setat foarte bine pentru ca repetitia sa vina pe timp, si sa stai cu urechea pe el tot timpul. Dificila alegere cantatul cu delay. Eu zic ca e bine ca nu te-ai grabit sa intri in piesa de la primele masuri ... interesant si finalul.

dmc cred ca soloul tau a fost mai pe gustul meu ... lumea stie ca am gusturi ceva mai soft, asa ca ... iarasi, intro curat care pregateste urechea pentru ceva .. e bine cred eu sa lasi urechea sa se obisnuiasca cu instrumentele, ai abordat alt stil decat ceilalti asa ca nu prea ai concurenta din punctul asta de vedere ... chitara acustica intradevar se aude incet fata de cealalta cu fortaj (sau mai mergeau niste medii)... si mergea poate sa construiesti o tema mai evidenta care sa o poti repeta la sfarsit odata cu filajul respectiv ...

Cineva spunea ca seamana cu Pink Floyd abordarea ta (oare cine? :( ) da asa e ... aduce un pic cu ei, nu si negativul ... clar. "Condor Pasa" parca ... sau ma-nsel? :) ... normal dupa atatea auditii ...

Ce ar fi sa nu spun cu cine votez ... o sa se supere cineva? O sa spun doar ca la chitari "rele" prefer pe lukeblue ... iar la categoria "muzici speciale" pe dmc

Dar cel mai mult si mai mult si mai mult mi-a placut MOISOIU ... :) ... lasa ca te mai prind eu pe aici ... ca sa nu mai zic de Malmsteen care vrea el sa ia chitara aia din concurs ... BAFTA LA TOTI ...

 

P.S. Fetele nu intra in concurs?

Link to comment
Share on other sites

michel esti cu adevarat un nene de treaba.cred ca sunt printre putinele critici pe care le gust.ai dreptate m-am incurcat un pic acolo ptr ca nu mai avea sustain zoomul,nujtu de ce,si m-a lasat asa cam in aer.apreciez foarte mult ca ai ascultat piesa cu atentie si ca ai vb din ce ai auzit.ma inclin,cheers to u mate.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.