www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel nr 3 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Votati interpretarea preferata  

69 members have voted

  1. 1. Duel 3

    • Baumwolle
      1
    • dementhor
      0
    • dmc
      19
    • evilpath
      6
    • Felixanu
      8
    • jacksonman
      9
    • lukeblue
      10
    • mario_d
      16


Recommended Posts

Un numar de 8 chitaristi s-au prezentat. Acestia sunt :

Baumwolle

dementhor

dmc

evilpath

Felixanu

jacksonman

lukeblue

mario_d

Votati cu incredere :)

baumwolle_duel_3.mp3

dementhor_duel_3.mp3

dmc_duel_3.mp3

evilpath_duel_3.mp3

Felixanu__duel__3.mp3

jacksonman_duel_3.mp3

lukeblue_duel_3.mp3

mario_d_duel_3.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ascultat, cateva comentarii...

 

Dementhor, bravo!Fata de duelul nr. 2, mi se pare un progres vizibil.Felicitari!Totusi, inregistrarea are un zgomot de fond foarte suparator.Inteleg ca nu ai scule extraordinare, dar eu am tras pe acustica+microfon ordinar si totusi nu exista zgomot de fond, cel putin nu in halul in care e la tine.Oricum, din nou, bravo!

 

Dmc, dragut.Pe alocuri mi s-a parut ca ascult secvente de Pink Floyd.Imi place inceputul timid, discret, care creste treptat si ajunge la un solo in toata regula.Bravo!

 

Mario, tin sa te felicit pentru controlul formidabil pe care il ai.Esti intr-adevar rapid, curat si atent.Totusi, dupa parerea mea, piesa ta e cam lipsita de feeling.Vesnica problema a pieselor foarte tehnice. :)

 

Evilpath, se pare ca ti-a folosit la ceva toata discutia pe baza temei tehnica vs. feeling.Se observa un progres la capitolul asta.

 

Felixanu', ai votul pentru pentru anumite pasaje excelente.Bravo!

 

Felicitari tuturor participantilor! :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Intai vreau sa spun ca sunt foarte placut impresionat de editia aceasta a duelului. Bravo baieti, excelent cantat! :)

 

Votul meu... La fel ca si Moisoiu, am stat in cumpana intre mario_d si lukeblue. Din nou la fel ca si Moisoiu, mi se pare ca interpretarea lui lukeblue este ceva mai legata si anumite lucruri care se intampla pe acolo mi-au parut indraznete si foarte bine excutate. Totusi, votul meu merge la mario_d. Pe langa tehnica foarte buna, curatenie, exactitate si inspiratie am fost impresionat si de felul cum "curge" melodia, mai putin previzibil, dar in acelasi timp natural. Ma rog, nu prea am cum sa explic in cuvinte, d-aia sunt chitarist :)

 

Din nou, felicitari tuturor pentru niste prestatii foarte bune si sa speram la si mai bine!

Link to comment
Share on other sites

BigMac . evident piesa asta nu ai ascultat'o daca si ai am bagat numai viteza...ma las de cantat :)

si mai e ceva...

 

piesa mea..de ce nu o descarca nimeni? adik kre e ideea ? toti au peste 6 a mea 2 ..

daca nici macar nu se soate piesa mea....sa ma mai astept la votat??

Edited by evilpath
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca podiumul ar trebui format din Lukelube, Mario si Evilpath. Nu i-am pus in ordinea preferitnelor mele ca sa nu influnetez electoratul. :) Altfel... am tot citit mai sus de un anumit concurent. Nush de ce oare... dar... Hmmm, mai bine tac. Oricum fac o compilatie cu aceste piese si daca va iesi vreodata oficial va promit ca veti avea partea voasttra. :)

 

 

P.S. Zice lumea: "Iar abereaza asta ?" :)

Link to comment
Share on other sites

felicitari participantilor pentru efortul depus! ma bucur sa vad ca 'duelul' va motiveaza.

 

am oscilat intre lukeblue si mario_d, l-am ales pe al doilea din motive netehniciste, pur si simplu piesa e mai fluida si tonul de chitara e mai cald.

dmc, piesa ta e de departe cea mai originala abordare, psihedelica...

@moisoiu si evilpath - prevad ca intr-o zi o sa tasneasca sange din avatarele voastre la cat va intepati unul pe altul :) si sunteti la un pas de a o da in penibil!

Link to comment
Share on other sites

Cosu am si eu o mica intrebare ... :)

Cu ce program e facut sunetul din fundal ? CU Cubase (daca da ce versiune :( ) sau cu Fruity Loops ... sau cu altceva ...

Multumesc pentru intelegere !

DMC e destul de bun , dar si luke_blue are ureche si ritm ... keep on

 

offtopic-

Multumesc pentru laudele zilnice care mi se aduc zilnic la adresa mea ! (cum ca as fi cel mai bun chitarist :) posibil din romania ) (autografele le dau mai tarziu sau pot sa vi le trimit prin posta, dar costa :) )

Link to comment
Share on other sites

dmc, mi-a placut la nebunie tonul tau "gilmour-esc", cu ce l-ai obtinut, cu musicman-ul? si ce altceva (amp, efecte). Te-am votat numai pt asta si pentru curajul de a incerca si altceva in afara de un shred chinuit care nu-i iese cu adevarat profi decat lui mario din cati am vazut pe aici. In rest, ca idei melodice, putea fi mult mai misto - pasajul ala mai rapid de pe la inceput chiar nu-si avea rostul dupa parerea mea, si interplayul dintre cele doua tonuri (cel cald si cel sec si discret) a fost o idee asupra careia se putea insista mai mult. Dar oricum, la chestii de genu asta tonul face toti banii. Bravo, de bun gust ce-ai facut acolo.

Link to comment
Share on other sites

servus. am ajuns in sfarsit in romania.2 zile in autocar. de aia nu am intrat pana acum. multumesc in primul rand tutoror celor care mi-au apreciat abordarea si, nu in ultimul rand, celor care m-au votat :) . din pacate, timp de 4 saptamani nu voi mai putea contribui la forum decat cu pareri :) nu mai am pe ce canta aici. oricum, trebuie apreciat faptul ca duelurile iau amploare :( bang it out, lads !

 

dmc, mi-a placut la nebunie tonul tau "gilmour-esc", cu ce l-ai obtinut, cu musicman-ul? si ce altceva (amp, efecte). Te-am votat numai pt asta si pentru curajul de a incerca si altceva in afara de un shred chinuit care nu-i iese cu adevarat profi decat lui mario din cati am vazut pe aici. In rest, ca idei melodice, putea fi mult mai misto - pasajul ala mai rapid de pe la inceput chiar nu-si avea rostul dupa parerea mea, si interplayul dintre cele doua tonuri (cel cald si cel sec si discret) a fost o idee asupra careia se putea insista mai mult. Dar oricum, la chestii de genu asta tonul face toti banii. Bravo, de bun gust ce-ai facut acolo.

 

tonul ala vine intr-adevat din music man (humbuckerul din neck) si un simplu zoom 505 II. mersi inca o data pt vot si critici constructive. la momentul asta, daca as mai face inca o data piesa, nu as schimba mai nimic :) poate intr-adevar trecerea de la tonul acustic la cel jazzy ar fi putut si mai bine prelucrata (chitara electrica e ceva cam tare...)

Link to comment
Share on other sites

Cu ce program e facut sunetul din fundal ? CU Cubase (daca da ce versiune :) ) sau cu Fruity Loops ... sau cu altceva ...

Piesa a fost facuta cu cu programul CakeWalk Pro Audio vs. 8... iar notele au fost "bagate" una cate una deci nik la voia intamplarii sau "dupa ureche". :)

Link to comment
Share on other sites

parerile mele, fara clasament de data asta (sa nu mai supar pe prea multi...):

baumwolle - multam fain pt vot si aprecieri. esti de admirat ca nu te dai batut, desi nu ai mare lucru scule, probabil. N-ai incercat sa treci sunetul prin guitar rig sau alt procesor real-time sau offline, daca tragi separat trackul de solo? cred ca poti sa pui guitar rig ca plug-in in cool edit... pentru idei si sfaturi, daca vrei vb pe y!m (felix_ratescu). bafta multa!

 

dementhor - in primul rand ar trebui sa faci ceva mai bun sound-ul... orice ai canta tu suna rau din cauza efectului sau mai stiu eu ce... si incearca sa folosesti un program multitrack si sa pastrezi portiunile mai reusite de solo, o sa fie mai bine. succes!

 

dmc - ai cantat bine, man. singura nedumerire pe care o am: oare ce au inteles cei care au postat mai inainte prin abordare "originala"? e pink floyd toata ziua... cel mai mult mi-a placut portiunea 2:34-2:45. oricum, esti in top. :)

 

evilpath - ce sa zic? mai bine ca altele, ai pus ceva feeling de data asta, desi ai mai scapat caii prin unele parti unde nu trebuia. ti-ar prinde bine sa cristalizezi un pic ideile de solo pe care sa le ai si sa tragi ceva mai curat. in rest, numai bine!

 

felixanu' - bine ca ai facut ceva si ca a placut macar catorva oameni... dar chiar asa, no shred at all, man? :)

 

jacksonman - asa cum am promis... no comment! :( bafta!

 

lukeblue - interesant felul in care ai simtit asemanarea dintre backing si sfarsitul piesei "Marching out" a lu' Yngwie. cel putin efectul pe care l-ai folosit e de acolo, nu? B) ai aratat maturitate si control, nu ca altii. bravo! si, bineinteles, votul meu. :)

 

mario_d - impresionant! chiar nu credeam ca e cineva in stare sa cante asa in tara asta! ai stiut cat shred sa pui si cat feeling. bravo! btw, nu e inca prea tarziu sa votezi si tu pe cineva, ca sa duci pana la capat atitudinea de fair-play!

 

as avea o propunere: daca e posibil ca sa existe cumva un topic si cu parerile unor oameni mai avizati despre piesele de la duel, care sa comenteze eventual dupa terminarea votarii la duelul respectiv, pentru a nu influenta votul. Ma gandesc ca asa ar avea toata lumea ceva de invatat din piesele proprii si ale celorlalti, fara sa mai apara "flame"-uri fara rost. Parerile unor membri care au ceva "carte" in domeniu sau au dovedit experienta in muzica ar trebui sa fie acceptate si respectate de toti. Ma gandesc mai ales la michel (noul nostru moderator, felicitari! si succes! e greu sa faci si critici, dar poate o sa reusesti, constructiv, bineinteles), la abdul jazzix (daca ar gasi o bucatica de timp sa asculte si sa scrie cateva cuvinte), poate si felix (oricum nu participa la duel si poate avea o parere obiectiva), si (sper din tot sufletul) chiar manu savu (el ar trebui sa aiba un cuvant de spus, daca gaseste timp pentru asta). poate se face ceva...

bafta tuturor!

Link to comment
Share on other sites

bravos la toata lumea!!

dmc - nu am cuvinte!!my vote to you!!

 

:) sunt efectiv foarte surprins si, evident, incredibil de bucuros :) pt toate aprecierile voastre!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.