www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce marca de chitare electrice preferati?


Guest Baumwolle
 Share

  

48 members have voted

  1. 1. Ce preferati?

    • Fender
      7
    • Gibson
      12
    • Ibanez
      8
    • ESP
      8
    • Dean
      0
    • BC Rich
      0
    • Jackson
      3
    • Carvin
      0
    • Schecter
      4
    • Alta(mentionati)
      6


Recommended Posts

Guest Baumwolle

Ce marca de chitara preferati?

 

Am incercat sa includ toate marcile "mari".

 

PS:Squier si Epiphone pot fi considerate Fender, respectiv Gibson.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Pai, eu o sa spun cam ce o sa spuna si Felix (sper, ca altfel ma fac de ras) Nu pot sa spun ca prefer o anume firma, ca eu de exemplu, n-am pus mana pana acum decat pe 2 tipuri de chitara. O electrica Dimarvery (sau asa ceva) si o alta electrica facuta undeva pe bampor , care e groaznica... + 2 acustice, una reghin, si una Fender ( a ta baumwolle) . Deci greu de spus pe care as prefera-o. Tu pe cate chitare ai cantat ca sa spui ca preferi aia si nu aia? Daca as avea bani mi-as lua un Epiphone. In rest bafta all. Ne mai auzim

 

 

P.s felicitari lui michel2233 pt noua "functie" in cadrul forumului.

 

P.s 2 de aceea nici nu voi vota... :)

 

Pai, eu o sa spun cam ce o sa spuna si Felix (sper, ca altfel ma fac de ras) Nu pot sa spun ca prefer o anume firma, ca eu de exemplu, n-am pus mana pana acum decat pe 2 tipuri de chitara. O electrica Dimarvery (sau asa ceva) si o alta electrica facuta undeva pe bampor , care e groaznica... + 2 acustice, una reghin, si una Fender ( a ta baumwolle) . Deci greu de spus pe care as prefera-o. Tu pe cate chitare ai cantat ca sa spui ca preferi aia si nu aia? Daca as avea bani mi-as lua un Epiphone. In rest bafta all. Ne mai auzim

 

 

P.s felicitari lui michel2233 pt noua "functie" in cadrul forumului.

 

P.s 2 de aceea nici nu voi vota... :)

Link to comment
Share on other sites

Normal ca oricine prefera o marca de chitare celebra... respectiv Fender, Gibson, PRS, MusicMan etc. Important este ca acea chitara pe care canti sa iti ofere confortul si sunetul cautat. Multi dintre chitaristi merg pe mana altora si sfarsesc prin a avea chitari bune dar nu potrivite cu stilul sau mana lor. Eu unul nu am incercat foarte multe chitari pentru ca nu toti producatori fac chitari lefthand, dar pot spune ca Fender Strat este chitara care se preteaza la orice stil muzical, ca modelele Ibanez RG sunt perfecte pentru chitaristi pasionati de solo-uri rapide, ca Gibson Les Paul este o chitara la acelasi nivel cu Fender Strat si ca restul sunt copii mai mult sau mai putin reusite.

Mai vreau sa adaug ca daca am o chitara, chiar si copie, incerc sa o imbunatatesc nu ca sa o aduc aproape de nivelul originalului ci ca sa imi fie mie comod sa cant pe ea si sa imi ofere diversitatea de sunet pe care o caut. Sincer sa fiu, acum incerc din rasputeri sa cumpar sau sa imi fac un Fender Telecaster, pentru ca sunetul dat de aceasta chitara este intr-adevar unul aparte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Poll-ul se vrea doar un fel de sondaj...Tine de preferinte... :)

 

Proof, ca sa-ti raspund la intrebare, am cantat pe Reghin(acustic, electric), Stagg(acustic, electric), Jackson(electric), Squier(electric), Ibanez(acustic, electric), Epiphone(acustic) si Fender(acustic, electric)>le-am pus in ordinea valorii :( .De ce am ales Gibson?Pentru ca Epi-ul mi-a placut la nebunie si sunt convins ca Gibson e mai bun.In final...ai zis ca daca ai avea bani, ti-ai lua Epi.Pai, eu daca as avea bani, mi-as lua Gibson si cred ca fac o afacere mai buna :) .Stiu ca iti place la nebunie Epiphone Custom Black Beauty, dar si Black Beauty-ul original e cel putin la fel de frumos. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Schecter. Dupa parerea mea chitarile care au redefinit ce inseamna o chitara cu features profi la un pret accesibil. Si ca design... jos palaria. SINCER, cred ca as prefera un Schecter cu Tone Pros, doze Seymoure, coil splitting, etc plus design super unui Gibson la mina a doua.

 

Les Paul-urile imi plac f mult ca look, dar mi se par un design invechit si incomod. Strat- super confortabil dar nu suport single coil-urile si in general configuratia de doze Strat. Tele- cele mai bestiale chitari. Super personalitate, super sunet. Din pacate nu se preteaza la orice, dar e o chitara care ar trebui sa se afle in arsenalul oricarui chitarist.

Link to comment
Share on other sites

Chiar greu de votat ... dar nu imposibil.

 

Cu ajutorul unu prieten care lucreaza la o anumita firma in domeniu (nu fac reclama), am reusit sa "mangai" si eu niste ghitari adevarate ... si anume un Gibson LesPaul (3000+ E) si un Fender American Deluxe Strat (~2400 $)

Sincer , Gibson nu are concurenta (parerea mea)!

Altfel, nici un Tele nu e de lepadat.

Iar pentru metale - B.C. Rich Beast (black)

 

P.S. - Eu prefer o ghitara Reghin decat (aproape) orice facut in Koreea/China (sau pe vapor). Am cantat si pe Stagg-uri(oribile), si pe Ibanez ieftine (mai bune ca stagg) si pe Reghin Iris (mai vechi). Cel putin, mie mi se pare ca Reghinul este cel mai bun dintre cele de mai sus.

 

P.S. 2 - N-as refuza daca mi-ar imprumuta cineva o ghitara cu trem, dar eu prefer HardTail-urile

 

P.S. 3 - Nu pot sa votez - SQL error !?

Link to comment
Share on other sites

:) pe ESP m-a jucat si pe Jackson la fel (jackson kelly model mai vechi) ... pe f telecaster am cantat si DA ! au dreptate cei ce spun ca merita fiecare banut chitara asta .. sunet de exceptie ! dar nu as da-o la schimb cu Stagg x300 gbk nici in ruptul capului ... x300 a scos tot ce aveam din mine e perfecta pentru metal si mediocra pentru celelalte genuri.. oricum dozele sunt schimbate cu tot cu tremolo :) n-am ascultat parerea celor care au spus ca Stagg fac rebuturi si am testat 4 chitari din seria heavy si 2 din seria rock si am fost f multumit de ele ... deci pana la urma orice firma care produce chitari poate sa faca "masterpieces" , dar depinde de stilul fiecarui chitarist
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Vektor...cred ca intre Hora Iris si Ibanez, fie acesta din urma si unul low end, e clara alegerea, fara nici o discutie.Intre Stagg si Hora Iris, e cam greu de decis.Acum depinde si de modelul Stagg, dar daca e sa compar electricele ieftine de la ei, cu preturi de pana in 8 milioane, cu Iris-ul, sunt asemanatoare la calitate(sau la lipsa ei).

Link to comment
Share on other sites

-offtopic

 

deci ma simt prost deja ...

modelele de heavy si jazz de la Stagg nu se pot compara deloc cu Reghin ..

dar se pot compara cu Peavey , Squier si chiar ESP si Ibanez (unele) ..

Tocmai dupa cum am spus , saptamana trecuta am testat niste modele standard (nu custom made) de Stagg si nu m-am asteptat sa "ruleze" in halul asta de bine ...

 

-ontopic

 

orice electrica e buna, satisfactia pe care o ai cand transformi (upgrade.zi) o chitara mai slaba si o faci de toata frumusetea (si nu cu bani multi) este unica.

Link to comment
Share on other sites

In egala masura Fender [mai degraba cele USA sau..Dream Factory :)], Gibson [Kalamazoo anyone? :)] si ESP/Ltd [prima dragoste nu se uita] :)

 

Si ca adaugire, orice chitara care are o constructie buna si e facuta dintr-o bucata buna de lemn poate ajunge chitara voastra favorita daca va vine bine griful in mana. Eu [si Adi] am ajuns la concluzia asta, cantand si acum cel mai mult tot pe 'primele' noastre chitare, care au costat $300 una si $350 cealalta. Am schimbat doze, punti, partea electrica, am bagat straploks, dar a meritat - pentru ca atunci cand canti acustic la un Flying V si pe langa faptul ca mana iti vine perfect pe gatul chitarei, iti umple si toata camera ca sunet, inseamna ca ai una bucata chitara grozava si uiti si de Fender si de Gibson si de orice :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.