www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Scoate Finishul De Pe Chitara?


DeatH
 Share

Recommended Posts

Guest Wierdguy

foloseste un smilgher foarte fin(!) cu apa. La masini se foloseste pentru a rezilva neregularitatile din vopsea. Daca vrei ceva cu adevarat special, fa chestia asta pana ajungi la lemn, apoi da`i un strat/2 de grund pentru lemn, apoi vopsea mata, fara sa`i pu un strat lucios la sfarsit.

Link to comment
Share on other sites

foloseste un smilgher foarte fin(!) cu apa. La masini se foloseste pentru a rezilva neregularitatile din vopsea. Daca vrei ceva cu adevarat special, fa chestia asta pana ajungi la lemn, apoi da`i un strat/2 de grund pentru lemn, apoi vopsea mata, fara sa`i pu un strat lucios la sfarsit.

Ceea ce zici tu este o operatiune foarte migaloasa ce necesita mult timp si rabdare. In alta ordine de idei, am de indepartat finish si de pe griff, iar daca din intamplare indepartez cu 1/2 mm mai mult decat trebuie, cavitatea griffului va deveni prea larga si adio stabilitate.

Inrtrebarea mea este: exista vreo substanta decapanta care sa nu afecteze cumva lemnul? Diluantul chiar afecteaza lemnul? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey
nu am auzit niciodata de asa ceva, dar cert e ca Chuck Schuldiner va fi vesnic viu prin muzica lui. :)

eu nu inteleg dc vreti sa luati toata vopseaua, nu se merita decat daca vreti sa aplicati doar lac ca sa se vada lemnul ,

daca vreti doar sa schimbati culoarea dati cu smirghel fin de 1000 pana luati putin vopseaua si dupaia vopsiti dati lac si dupaia cu polish si gata

Link to comment
Share on other sites

mai exista si o alta metoda... cu un heat gun (un fel de uscator de par foarte puternic) ce topeste lacul

am incercat si eu cu pistolul de lipit pe chitara mea si merge... adica chiar se topeste :)

am incercat si cu chibritul sa dau foc... mere si asa doar ca scoate fum negru inecacios

poate o sa bag corpul la cuptor, sa vad ce iese... dar nu azi :)

 

 

 

P.S. am citit undeva ca exista si o metoda chimica... mai mult nu stiu

Link to comment
Share on other sites

A folosit cineva DECASOL (gel decapant pentru vopsea)? Pare o solutie ieftina (15 ron) si eficienta. :)

 

Un articol pe tema asta (este despre mobila, insa tehnica este similara).

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

mai exista si o alta metoda... cu un heat gun (un fel de uscator de par foarte puternic) ce topeste lacul

 

am si io unu .... il tin langa birou si-mi aprind tzigarile cu el cand nu-mi gasesc bricheta ..... dar nu cred ca ar fi o idee buna sa dai lacu jos de pe o chitara cu el .......am io o presimtire ...... :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit odata heatgun-ul. Trebuie sa fii atent sa nu-l tii foarte aproape si sa ai grija sa nu arzi lemnul. E ok de folosit dar necesita multa atentie si rabdare.

 

Prefer decapantul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.