www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rezistenta grifului la un WarWick


Guest p_aciulea
 Share

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ar fi chiar interesant sa vedem o comparatie intre calitatea nemteasca si cea romaneasca. Oricum daca e bubinga, e clar. Ce-as vrea sa stiu e daca e Warwick nemtesc sau doar un jeg Rockbass made in China.

 

:) deci ce facem??ii cerem un basss lui cristi sa facem testu daca nu cumva se rupe daca ne suim cu picioarele pe el??

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

numai intr-un fel iti poti da seama :)

 

deci cum procedam?? facem o cheta intre cei care vor sa faca testul si luam o janghina de bass Reghin??? :)

Link to comment
Share on other sites

ma intreb daca isi revine griful la forma initiala dupa un tratament de tipul asta (Asta in cazul in care nu se rupe )

 

in primul rand ca pare a fi un nech-through

in al doilea rand, si "daca isi revine" cred ca e necantabila

spus mai sus: set-neck sau bolt-on SIGUR nu rezista

cred ca orice neck-through la care trussrod-ul este de calitate (sau mai exista si alte ranforsari ale grifului - vezi Carvin) rezista ... depinde de cat de mare e porcu' :)

Link to comment
Share on other sites

teoretic nu

dar gandeste-te ca in zona in care se "termina" tija, tot cam pe acolo incepe sa se ingroase grifu pentru ca sa poata sa-i adauge aripile alea (corpul chitarei); la astea nu cedeaza nici o "lipitura" si nici o prindere in suruburi - poate doar se rupe dac nu tine tija, sau lemnul in partea de sus

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ai face tu cosu asta pt mine?? dupe cate rele am facut eu p-aciu?? esti o bomboana de baiat :)

 

oricum, cum am un ban cu care n-o sa am ce face, dau o fuga pe la moshu in romana sa imi iau o gioarsa de bass si sa ma urc cu pishioarili pi el.

 

o sa fac si poze eventual si un film daca o sa am cu ce, sa vada lumea, domne ca si reghinu e bun de ceva. :)

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Sunt dispus sa contribui in parte egala la realizarea acestui experiment. Si apoi cand o sa ajung batran si bogat am sa va demonstrez ca se poate acelasi lucru si cu un squier. Ganditi-va putin unde se aplica presiunea..

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hmmmm, dat fiind ca nu e pentru o cauza nobila, artimetika zice ca 10 lei = 4 beri :)

Concluzia este ca... mi-e sete

:)

 

Very good point here, Malex!Totusi, aritmetica ne spune ca 10lei=8beri...

Ar mai fi si situatia in care ma hortarasc sa va dau tzapa si sa fug cu bassu' :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest primitivu' la bass

am o idee aaa..... mai bine bem decat sa distrugem o chitara chiar daca e un jaf de reghin totusi putzin respect pt un instrument........ or on the other hand lets trash it :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Mergem doar cu o masina? De ce sa nu incercam sal legam la ambele capete de masini diferite sa vedem ce se itampla? Am cantat multa vreme pe un bass ce se potriveste descrierii facute acolo asa ca nu poate fi nimic nou :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.