www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rezistenta grifului la un WarWick


Guest p_aciulea
 Share

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Pana la urma care este scopul testului? (rezistenta grifului... stiu... :) )

Kiar ar fi nevoie de o testare de genu'? N-aveti suflet? Maniacilor! :)

Vi s-a intamplat vreodata sa vi se rupa griful in conditii corespunzatoare? Totusi este un instrument, nu un pod (rampa, cantar etc...).

 

Va reclam la OPI! (organizatia pentru protectia instrumentelor) :)

 

PS:Curt Cobain avea obiceiul sa dea cu kitara de pamant (si multi altii). Daca ar fi dat cu basul ala din imagine probabil i-ar fi sarit inapoi in cap (intact). :( ... deci mai bine sa nu fie asa rezistente

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Pana la urma care este scopul testului? (rezistenta grifului... stiu... :) )

 

 

sa vedem daca e rezistent sau nu, obviously

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

mda... hai sa protejam instrumentul!!!! king size condom!!!... ma intreb dak va avea vre-un efect cand legam biata chitara bass intre doua masini :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

PS:Curt Cobain avea obiceiul sa dea cu kitara de pamant (si multi altii). Daca ar fi dat cu basul ala din imagine probabil i-ar fi sarit inapoi in cap (intact). :) ... deci mai bine sa nu fie asa rezistente

 

Maestre, ai cam chiulit la cursurile de mecanica. Garantez eu ca se sparge bassul ala si oricare altul daca dai calumea cu el de pamant. La fel de bine cred ca te poti catara pe o chitara mai solida. Daca in schimb ai topai pe ea, s-ar rupe probabil si warwickul din imagine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baragan
Ar fi chiar interesant sa vedem o comparatie intre calitatea nemteasca si cea romaneasca. Oricum daca e bubinga, e clar. Ce-as vrea sa stiu e daca e Warwick nemtesc sau doar un jeg Rockbass made in China.

 

Man, ai incercat vreodata un Rockbass sa vezi cum e?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Hehe, io am facut deja un drive test cu un bass Reghin shi sa stiti ca rezista foarte mult, l-am aruncat de la etaju 1, l-am tarat cu mashina pe jos, l-am trantit de pamant shi la sfarsit am dat cu masina peste el, abia a 4`a oara cand am dat cu masina peste grif o puscat :) Am shi video numa tre editat :)

Link to comment
Share on other sites

loooooool !!! editeaza-l repede,ca de-abia astept sa vad!

Mai baieti , chitarile reghin ( reghinbarker) cum le ziceam pe vremuri , sunt chitari bune in general , nu de clasa supoerioara dar sunt mult mai bune decat multe chinezisme actuale , nu stiu daca se mai lucreaza cu firme Schaller dar inainte conlucrau .

 

Idea este materialul , corpul din lemn uscat , max 3 bucati pai asta-i standardul de " American Fender " , gatul dintr-o bucata la reghin din paltin , pai e plin peste tot cu chit bass si solo cu gatul INNADIT !!, se vede lipitura sus la capatul gatului . Nici instalatia electrica si dozele nu sunt mult mai slabe decat la copiile celalalte .

 

Corpul din cat mai putine bucati si lemn bun , gatul dintr-o singura bucata si lemn bun , asta conteaza , cand cumperi o chitara , dupa acea urmeaza restul care poate fi schimbat usor ,dar lemnul nu-l mai poti schimba numai sa cumperi alta chitara .

 

Am vaz zilele trecute un Warwick bass , era singura chitara din magazin cu gatul dintr-o bucata !!

Chestia cu urcatul pe chitara e o prostie. Gatul este faut sa reziste la compresie si nu la incovoiere .

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

frate, scuteste-ne cu povesti din astea, aici era vorba de distractie, daca nu ai capacitatea de a intelege asta, abtinete.

 

oricum m-am amuzat copios la ce ai spus :)

Link to comment
Share on other sites

frate, scuteste-ne cu povesti din astea, aici era vorba de distractie, daca nu ai capacitatea de a intelege asta, abtinete.

 

oricum m-am amuzat copios la ce ai spus :)

este o observatie in legatura cu " jafurile de reghin" cea ce nu intotdeauna este adevarat , in legatura cu restul am mentionat ca este o prostie imaginea de "reclama".

Poate uni se distreaza dar sunt multi care cred tot felul de prostii . Aud discutii la tineri chitaristi care nu stiu inca sa prinda patru acorduri, cum gass sau chitara sub 2000 $ nu merita cumparat .Tu ce zici de la ce pret e buna o chitara ?Si dupa intrebari vad ca foarte multi nu au cunostinte despre chitara , instalati .Acesti tineri nu au curaj sa intrebe si de multe ori asi fac o imagine gresita.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

frate, aici nu e vb de cat de buna e o chitara de 2 lei, ci e vorba sa sarim cu picioarele pe grifu unui bass reghin, ca nu intelegi?

 

daca vrei neaparat fa-ti un topic separat unde poti sa instruiesti pe toti tinerii chitaristi ce vrea muschiu tau.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

e moale de tot frate :) inteleg ca sunt utile, insa ma seaca la culme oamenii care se baga in seama aiurea ca sa se dea mari cu ceea ce "stiu" in locurile total nepotrivite

 

peace

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

da' mai da-te ma in **** ** de **** si sa te ****** direct in *** ! *****************

arpi nu s-a bagat in seama aiurea sa dea sfaturi tinerilor chitarisiti.daca tu iti bagi **** in oricine,acum ai luat-o in mana,pt. ca tocmai ai jignit un chitarist extrem extrem de talentat.pe langa asta,are o varsta si ar putea sa iti fie tata.asa ca beshi in **** mea de-aici,bai taranoiule! te-au luat cu frumosu',michel,cosu,o gramada,da' vad ca esti mic si-al dracu'... sincer,ma intreb daca ai face asa ceva fata in fata.probabil ca nu,ca din cate am inteles esti un "mielusel"... pana mea...

baga un ochi aici,poate ca ti se potriveste mai bine: http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=209

 

si ca sa fiu ontopic ('geaba,ca tot iau warn :) ): culboji,postezi filmuletul ala,ca nu mai am rabdare !?...

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

:) cat ma amuza frustratii de genul asta.

 

nu stau sa imi explic actiunile nimanui, cu atat mai putin unui copilas ca tine, so chill si vezi-ti de treaba ta

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

hmm.....poate ca da, am probleme, so? care e ideea ta?

 

se pare ca trebuie sa explic iar o chestie de principiu, dupa cum urmeaza:

 

odinioara pe vremea cand am inceput acest topic, am vrut doar sa se discute pe marginea pozei respective. dupa aia a degenerat si s-a ajuns la "hai sa sarim cu picioarele pe un Reghin" doar de distractie, pana a venit acel nene, caruia nu ii contest faptul ca e un mare chitarist, si ca mi-ar putea sa imi fie tata, ceea ce ma indoiesc, si sincer nu mi l-as dori, pt ca am deja unul si imi ajunge....in fine, deviez.

 

problema e ca el a luat totul prea in serios, iar eu am incercat sa ii explic calm despre ce e vorba aici, iar el s-a simtit jignit in orgoliul sau de "mid-life crisis".

 

apoi un copilas, nu dau nume se apuca sa ma "injure" printre randuri fara sa aibe nici o treaba.

 

 

Concluzia, da eu sunt cel care are cele mai multe probleme.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.