www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lectii De Canto


marduk
 Share

Recommended Posts

sfat prietenesc ... fara profesori mentionati anterior sau altii (nu mai dau nume).

Cel mai bine, daca vrei sa reusesti ceva, te apuci singur, cauti pe net metode (gasesti sute de mp3-uri cu lectii de canto, de respirat, de vibrato, de sustain) si exersezi. Cel mai bine ... faci cand vrei, la ce ora vrei, de cate ori vrei

Toate bune

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest mariangel
sfat prietenesc ... fara profesori mentionati anterior sau altii (nu mai dau nume).

Cel mai bine, daca vrei sa reusesti ceva, te apuci singur, cauti pe net metode (gasesti sute de mp3-uri cu lectii de canto, de respirat, de vibrato, de sustain) si exersezi. Cel mai bine ... faci cand vrei, la ce ora vrei, de cate ori vrei

Toate bune

 

draga FloRin, daca esti dragut,te rog mult spune-mi si mie unde pot gasi aceste mp3-uri cu lectiile de canto de care zici?eu nu gasesc nimic!!!si am mare nevoie de ele sa exersez acasa!

merci mult anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
draga FloRin, daca esti dragut,te rog mult spune-mi si mie unde pot gasi aceste mp3-uri cu lectiile de canto de care zici?eu nu gasesc nimic!!!si am mare nevoie de ele sa exersez acasa!

merci mult anticipat!

 

 

 

imi spui si mie te rog de unde fac rost de lectii mp3...pls...mersi mult

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest FeelTheDarkness
sfat prietenesc ... fara profesori mentionati anterior sau altii (nu mai dau nume).

Cel mai bine, daca vrei sa reusesti ceva, te apuci singur, cauti pe net metode (gasesti sute de mp3-uri cu lectii de canto, de respirat, de vibrato, de sustain) si exersezi. Cel mai bine ... faci cand vrei, la ce ora vrei, de cate ori vrei

Toate bune

 

Buna Florin ... dak poti da`mi si mie ID`ul tau ... sa imi trm si mie mp3`urile... pt k eu am cautat si nu am gasit mare lucru...mc anticipat...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest elamika

Pot sa iti recomand o profesoara de canto. eu platesc 40 RON/ora. foloseste tehnici americane. pe mine m-a ajutat foarte mult. pentru mai multe detalii va las adresa ei de mail. mihaelarau@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest benika

Dak stati in Brasov...va pot recomanda eu un prof f f f bun de canto!!!e f f bun si nu e scump!!!pt mai multe detalii benika4jc@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest verdendungi

Buna FloRin, am si eu o rugaminte...daca ai putea sa-mi dai si mie materialele acelea cu lectii de canto... id-ul meu de messenger este verde_n_dungi

merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Pot sa iti recomand o profesoara de canto. eu platesc 40 RON/ora. foloseste tehnici americane. pe mine m-a ajutat foarte mult. pentru mai multe detalii va las adresa ei de mail. mihaelarau@yahoo.com

Wtf? Tehnici americane ?...De treaba asta nu auzisem pana acum LOL.

Si totusi...de ce nu tehnici rusesti ? (nu de alta dar astia chiar au ceva "cantaciosi" buni...

nevermind...ma minunam si eu.

Numai bine!

Tehnici americane ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 8 months later...
sfat prietenesc ... fara profesori mentionati anterior sau altii (nu mai dau nume).

Toate bune

 

Din pacate, sunt mari sanse sa nu prea fie chiar bune, in asemenea cinditii. Vocea umana presupune un antrenament complex, si atentie!!! directionat spre problemele specifice fiecaruia. Intrucat "instrumentele" difera de la unul la altul. Aici e si marea problema a profesorilor de canto "dupa ureche" care doar au preluat de pe la altii, fara sa testeze pe propriul organism, sau a celor care merg pe principiul "fa ca mine" (din grupul celor care au mai cantat). Stiu multe cazuri de voci distruse de asemenea incercari. Daramite de unul singur! Ai nevoie de mare noroc sau dotare (impostatie) de la natura. Pe Ioan Luchian Mihalea (dirijorul si solistul grupului SONG) l-am cunoscut in spital la Panduri, cand se apucase de canto, si urmand indicatiile gresite ale unui profesor facuse pareza. L-am trimis la fosta mea profesoara si s-a rezolvat totul.

Bun si internetul, macar ca informatie, dar fara un antrenor... riscurile sunt mari.

Ultimul sfat: NU va jucati cu vocea, pot aparea probleme ireparabile!

Link to comment
Share on other sites

Guest danube_daughter

Am citit ca cineva a dat un sfat-sa nu se caute un profesor ci sa se studieze individual acasa.

Este foarte bine sa lucram acasa, insa cate metode (de pe net),atatea principii! Fiecare intelege muzica si tehnica altfel, desi sunt niste lucruri care se intalnesc, fireste, pe toate planurile.

Studiind singur acasa risti sa iti "inventezi" o voce care nu este a ta naturala, ci doar una pe care urechea ta interna (diferita de ce se aude in exterior) o percepe ca fiind frumoasa. De aceea eu sustin alegerea unui profesor macar si pt cateva lectii,care se poate mula exact sa iti dea sfaturi si idei pentru vocea ta naturala. Care stie cu ce gresesti si te poate opri sa nu-ti strici gatul.

 

In orice caz, orice metoda alegeti, individual sau cu profesor,acest lucru necesita multa munca si sacrificiu! Multa bafta!!

 

gtrmike- ai dreptate in tot ce ai spus- si eu iti sustin intru totul parerea! cu glasul nu-i de joaca, o tehnica invatata prost poate duce la consecinte grave!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Anca <3

Pot sa iti recomand o profesoara de canto. eu platesc 40 RON/ora. foloseste tehnici americane. pe mine m-a ajutat foarte mult. pentru mai multe detalii va las adresa ei de mail. mihaelarau@yahoo.com

 

 

din ce oras esti?

astept raspuns!

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca <3

Pot sa iti recomand o profesoara de canto. eu platesc 40 RON/ora. foloseste tehnici americane. pe mine m-a ajutat foarte mult. pentru mai multe detalii va las adresa ei de mail. mihaelarau@yahoo.com

 

 

din ce oras esti?

astept raspuns!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.