www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremol_no


maur
 Share

Recommended Posts

Nume: Tremol-No Pin-type.

Pret: 65$ cumparat din State.

Ce stie sa faca: Stabilizeaza sistemul tremolo tip floyd rose.

Are 3 moduri de functionare:

-Full Floating Mode

-Hardtail Mode

-Dive Only Mode

 

Clipuri recomandate:

Demonstration:

 

Tremol-No Clamp-type Installation

 

Tremol-No Pin-type Installation Video

 

Dupa 2 luni de rugaminti adresate fratelui meu care e in State, am intrat in posesia mult doritului TREMOL-NO.

Toti (sau aproape toti) cei care au chitari cu tremolo tip floyd, daca sunt cinstiti, pot confirma urmatoarea chestie:

Trebuie sa te porti cu grija cu tremolo-ul tau, pt ca in timp, dak il folosesti mai cu „entuziasm” (apesi si tragi de whammy bar mai tare) chitara intr-un final se dezacordeaza (mai mult sau mai putin).

Solutia:

Tremol-No

http://www.tremol-no.com/

sau

Hipshot Termsetter

http://www.hipshotproducts.com/cart.php?m=...etail&p=115

 

Am sa spun azi vreo cateva vorbe despre Tremol-No.

Despre Hipshot Termsetter...alta data..intentionez sa-mi iau unul pt fenderake.

Instalare:

Dupa ce am vizionat clipul de instalare de vreo 10 ori (pt sistematizarea informatiilor) :( m-am apucat de treaba.

Am urmat pas cu pas instructiunile din clip si totul a mers ca la carte...sau ca la clip..B)

Doar faza cu lipirea benzii (leucoplast) nu mi-a iesit foarte bine. Am aliniat, am masurat, am inlocuit „gheara” veche de la Ibanezul meu GRG270 cu cea de la Tremol-no, am pus arcurile la loc, si cand am dat pe corzi...chitara era dezacordata...destul de tare...nu ca in clip... :)

Am repus-o in drepturi...adica am acordat-o si am inceput sa ma „joc” cu acele suruburi..ca sa trec, consecutiv, in toate cele trei moduri de functionare.

Rezultat:

Pana acum sunt multumit de Tremol-no..suna ca in reclama.. ;) ...stiu.

Functioneaza corect in toate cele trei moduri. Nu am taiat coarda... ;) ca in clip, doar am dezacordat una...si celelalte raman acordate.

 

Parti bune:

Pe langa faptul ca stabilizeaza sistemul de tremolo...se instaleaza fff usor (la mine a durat aprox.10min). Nu dai gauri suplimentare.

Parti rele:

Inca nu m-am dumirit daca totusi stabilizarea nu tine foarte mult si de arcuri. Adica responsabilitatea stabilizarii revine 90% arcurilor si 10% lui Tremol-No. Sau invers? Mai vedem...timpul isi va spune cuvantul.

 

Nota 9/10

Cred ca ar merita 10, dar ramane totusi intrebarea scrisa la partile rele.

 

Am sa revin cu comentarii daca se schimba ceva...in timp.

:):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.