www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Ibanez Grg170dx


Guest zzz
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Ibanez GRG170DX-BKN

 

Pret: 8 mil. (de la McMusic)

 

Caracteristici: Forma specifica de chitara din seria RG...Acel "G" din fata semnifica , ca face parte din seria buget...Caracteristici tehnice:

Body wood: Basswood

Neck wood: Rock Maple

Fingerboard: Rosewood(Sharkthooth inlay-arata bestial in realitate)

Medium Frets

Configuratie de doze : Humbucker-Single Coil-Humbucker, 1 Volume, 1 Tone, 5 position switch

Bridge: FAT10Bridge (un tip mai slabut de tremolo)

 

Cum suna/Cum se comporta: Vreau sa spun ca Ibanez si-a facut cu mine un fan pe viata...chitara suna superb, dozele sunt cotate ca fiind cele mai bune doze stoc...Configuratia dozelor permite o versatilitate deosebita, de la sunetul plin,cald si acel "growl" de Les Paul pana la sunete clean gen Fender Stratocaster...Chitara este considerata pe buna dreptate ca prezentand cel mai bun raport calitate/pret existent actualmente pe piata in sfera chitarilor sub 300 de dolari...Ceea ce m-a impresionat si mai mult a fost ca , chitara a venit cu un setup PERFECT direct din fabrica...actiune exrem de joasa, fara pic de fret buzz, intonatie impecabila, etc...Chitara este perfecta pentru orice tip de sonoritate de la Blues pana la Hard Rock si Metal...Am comparat-o cu chitari care costa de trei ori mai mult si in materie de sunet si playabilitate a castigat in mod clar...

 

Parti bune/Parti rele: Cam tot ce am enumarat mai sus intra la parti bune...Singura "parte rea" o reprezinta tremolo-ul care sinceri sa fim nu prea foloseste la nimic...nu e un locking tremolo de tip floyd rose si de aceea chitara se dezacordeaza cumplit de fiecare data cand tremoloul este folosit(NU abuzat si doar usor folosit)..insa folosit pe post de fixed bridge se descurca de minune.. :) .Daca doriti o chitara la care sa puteti folosi intr-adevar tremolo-ul atunci aceasta chitara nu este pentru voi...

 

Impresie generala: Aceasta chitara merita dupa parerea mea un 9.8 din 10 si acei 20 de sutimi in minus reprezinta completa inutilitate pe care o prezinta unitatea de tremolo...insa daca nu va intereseaza foarte mult acest lucru va recomand din suflet sa cumparati aceasta chitara pentru ca nu o sa regretati...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest blackraven

Eu am o astfel de chitara si sunt mandru de ea. Stiu ca nu se compara cu chitara lu' peste dar mie imi place si mie se pare de un 9,5/10 pt banii relativ putin pe care i-am dat pe ea.

 

legat de unitatea de tremolo.. am cumparat un tremolo de la un prieten, l-am bagat acolo si merge ft bine :)

Link to comment
Share on other sites

Asa e Blackraven...chitara asta asta are un raport calitate/pret de-a dreptul fenomenal...pentru cei care nu au incercat-o le recomand sa o testeze cand mai trec prin music shop-uri si garantez ca o sa le placa... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest guitar4ever

Am si eu aceasta chitara, se aude excelent si are un raport calitate/pret extraordinar. Adevarat ca tremolo e cam slabut dar ii ofer 9.80p :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

scuze ca dezgrop topicul,dar ma tot bate gandu sa cumpar una,si am auzit ca tremolo-ul e cam ,,mediu'',intrebarea ar suna cam asa:ce tremolo bun se poate pune in locul celui original? fara sa fac gauri si operatii pe cord,daca se poate asa ceva....stiu ca o sa ziceti ca decat sa schimb ala cu unu bun,care costa cat toata chitara,mai bine iau alta chitara etc etc.se poate  schimba cu unu bun fara chopping?

Link to comment
Share on other sites

scuze ca dezgrop topicul,dar ma tot bate gandu sa cumpar una,si am auzit ca tremolo-ul e cam ,,mediu'',intrebarea ar suna cam asa:ce tremolo bun se poate pune in locul celui original? fara sa fac gauri si operatii pe cord,daca se poate asa ceva....stiu ca o sa ziceti ca decat sa schimb ala cu unu bun,care costa cat toata chitara,mai bine iau alta chitara etc etc.se poate  schimba cu unu bun fara chopping?

 

 

 

Poti sa pui absolut orice unitate de tremolo care respecta distanta intre pivotii de pe GRG170DX...si Floyd poti sa pui si o sa fie Non-Recessed, daca nu vrei sa frezezi pentru el in chitara.

 

    DAR :

 

 

1) O unitate de tremolo buna este mai scumpa decat chitara in cauza

 

2) Nu o ai Locking-Nut ceea ce inseamna ca nu rezolvi mare lucru (corzile o sa se dezacordeze din cauza pragusului pentru ca nu e foarte bine finisat...poti sa incerci solutia cu grafitul din mina de creion, dar tot nu o sa prezinte stabilitatea unui Locking-Nut )

 

Asa ca ai 2 variante : cumperi un Floyd original si iti pui Locking-Nut (pentru asta oricum trebuie sa frezezi fretboard-ul) sau mai bine, daca vrei tremolo orienteaza-te spre o chitara care un astfel de sistem montat din fabrica

Link to comment
Share on other sites

daca merg la unu care se pricepe,poate sa puna un locking nut,fara sa se distruga headstockul? (pe un grg 170),ar mai fi o chitara asemanatoare,care are locknut deja montat,un grg 270,da care e nasol,edge III se duce dupa ceva timp (1-2 ani) si asta care l-am gasit eu a fost folosit un an jumate....ma gandesc sa iau un 170 si dupa 2 ani (adica dupa ce iasa din garantie),daca am bani,si daca imi trebuie un tremolo mai bun,sa merg sa iau un trem mai ok si sa ii monteze careva locknut

 

scuzati ca discutia a cam deviat dar in mare parte e vorba despre aceiasi chitara

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

am vazut ca tot laudati aceasta chitara, si sunt 97% convins sa o cumpar.

vreau sa invat, vreau sa ma tina, si vreau metallica, dream theater, bluess daca se poate..

am de ales intre ibanez grg170dx (900RON) si aria mac40 (750RON)

ce imi recomandati, si de ce?

as vrea sa aud niste pro, contra.

bugetul maxim 900 RON.

multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

am vazut ca tot laudati aceasta chitara, si sunt 97% convins sa o cumpar.

vreau sa invat, vreau sa ma tina, si vreau metallica, dream theater, bluess daca se poate..

am de ales intre ibanez grg170dx (900RON) si aria mac40 (750RON)

ce imi recomandati, si de ce?

as vrea sa aud niste pro, contra.

bugetul maxim 900 RON.

multumesc anticipat. :)

 

Pe modelul respectiv de Aria nu am cantat niciodata, despre GRG170DX ramane valabil tot ce am scris mai sus si iti propun inca o alternativa, dupa parerea mea cea mai interesanta in gama asta de pret, si anume Ibanez RG321MH. Ultima are toate avantajele lui GRG170DX si rezolva si problema cu sistemul de tremolo.

Link to comment
Share on other sites

Pe modelul respectiv de Aria nu am cantat niciodata, despre GRG170DX ramane valabil tot ce am scris mai sus si iti propun inca o alternativa, dupa parerea mea cea mai interesanta in gama asta de pret, si anume Ibanez RG321MH. Ultima are toate avantajele lui GRG170DX si rezolva si problema cu sistemul de tremolo.

 

ms de sfat, dar nu am 1200 RON sa dau pe ea.. si mie imi trebuia o chitara cu configuratie H-S-H. :)

Link to comment
Share on other sites

dozele sunt cotate ca fiind cele mai bune doze stoc

 

Cred totusi ca exagerati. Am RG370, care are doze INF, ceva mai bune decat PSND, si tot n-as zice ca suna bine. Stau cu tonul pe inalte intotdeauna si cu greu pot scoate ceva armonici superioare. Iar daca tin un p.m. pe doza N zici ca stau intr-un canal.

 

Corpul si gatul imi plac insa si mie. Dar cand trebuie sa schimb corzile (eventual si diametrul lor) trebuie sa-mi iau zi libera (deh, floating tremolo).

 

Lipiturile iarasi mi se par bune. Spre deosebire de Squire si Jackson (in aceeasi clasa de pret) unde mufele joaca si contactele trebuie reconditionate.

 

 

ms de sfat, dar nu am 1200 RON sa dau pe ea.. si mie imi trebuia o chitara cu configuratie H-S-H. :)

 

Pentru ce? Eu nu folosesc absolut niciodata doza din mijloc. De fapt mai mult ma incurca lovind-o cu pana.

 

...

Daca voi ii dati 9.8 ... atunci 10 cine are? Ca RG370, mai mult pentru locking nuts, ar lua vreo 12.

 

 

...

 

Sharktooth inlays arata intradevar bestial.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Tu ai inteles ceva din ce-a zis tipul cu chitara de 16 milioane? :death:

Eu am inteles ca non comparare chitara cu doZe stoc cele mai bune deoarece te lovesti de doza din mijloc care incurca...

am observat asta si la Steve Vai si la Hendrix ...cand canta cu doza din mijloc fac taping sau pull and hammer sau push-pull ca sa nu se impiedice in doza centrala cea mai buna de stock .

 

O rezolvare ar fi sa cumperi pana din acea mica cum am vazut la Jazzisti .. ASTA NU SE MAI AGATZA!! beton...

 

Oricum cea cu 16 mili este fantastica la raportul calitate /pret ...la cantitate nu mai este fantastica deoarece daca din 16 mili cumperi doua chitare cu 8 mili raportul cantitate/pret este mai bun.

Dar este un fapt cunoscut la chitarele de 16 mili lacul este mai bun cea ce face ca sa ai "harmonics" peste tot cu dozele cele mai stock de bune. Nu se stie care este insa diferenta de calitate intre 8 si 16 mili(oane)...ar trebui sa fie invers sau direct proportionala?

 

Tot ce pot sa mai adaug ..la chitara mea Vintage s-a inegrit gatul ( gri murdar) sub lac !!!! hahaha..era lac mat ...acum este lac cu negreala ...nu se poate curata ...!!!...ma tot gandesc daca o cumparam cu 16 mili poate era mai buna...sau macar ramanea gatul curat ..?

 

]Deci cine vrea o chitara buna facem rost si ii vindem cu 33 mili ca sa fie cllientul multumit ...in legatura cu calitatea explicam noi dupa vanzare...

 

De fapt chitarele ce au culoarea rosie sunt cele mai bune .

 

Totusi cine face cate o recenzie nu ar trebui sa se si priceapa oleaca ?

 

Sa aiba experienta de 20 de ani in domeniu sa fi incercat 1000 de chitare etc etc ...ca sa poata da o parere plauzibila..

 

La o chitara noua se poate face doar urmatoarea recenzie ...

 

Enumarate componentele/dotarile...culoare si greutatea timbru sunete .

 

Apoi ...sa se specifice ...Revenim peste 12 luni sa vedem ce si cum cu chitara.

 

Peste 12 luni poti sa tragi concluzii...

 

gatul nu s-a strambat, chile au rezistat, tastele mai exista, lacul nu se scorojeste, corpul nu a crapat , vibratorul a fost sau nu schimbat...

 

 

.nu e un locking tremolo de tip floyd rose si de aceea chitara se dezacordeaza cumplit de fiecare data cand tremoloul este folosit

 

Poate sa fie double locking tremolo si tot ajunge chitara falsa dupa actionarea vibratorului daca nu-s "cutitele" din otel...

 

Cu cat mai "locking" este cu atat mai greu poti sa reacordezi chitara pe scena....ajungi cu reglajele fine la capat ...si ...gata ...nu mai poti face NIMIC !

 

Te opresti din cantat pui colegul sa spuna publicului ceva distractiv .... scoti trusa de motociclist ...cauti o lanterna...apoi cauti imbusul de 4 mm sau cat o fi ..destrangi menghina ca sa poti acorda chitara..

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu am inteles ca non comparare chitara cu doZe stoc cele mai bune deoarece te lovesti de doza din mijloc care incurca...

am observat asta si la Steve Vai si la Hendrix ...cand canta cu doza din mijloc fac taping sau pull and hammer sau push-pull ca sa nu se impiedice in doza centrala cea mai buna de stock .

 

O rezolvare ar fi sa cumperi pana din acea mica cum am vazut la Jazzisti .. ASTA NU SE MAI AGATZA!! beton...

 

Oricum cea cu 16 mili este fantastica la raportul calitate /pret ...la cantitate nu mai este fantastica deoarece daca din 16 mili cumperi doua chitare cu 8 mili raportul cantitate/pret este mai bun.

Dar este un fapt cunoscut la chitarele de 16 mili lacul este mai bun cea ce face ca sa ai "harmonics" peste tot cu dozele cele mai stock de bune. Nu se stie care este insa diferenta de calitate intre 8 si 16 mili(oane)...ar trebui sa fie invers sau direct proportionala?

 

Tot ce pot sa mai adaug ..la chitara mea Vintage s-a inegrit gatul ( gri murdar) sub lac !!!! hahaha..era lac mat ...acum este lac cu negreala ...nu se poate curata ...!!!...ma tot gandesc daca o cumparam cu 16 mili poate era mai buna...sau macar ramanea gatul curat ..?

 

]Deci cine vrea o chitara buna facem rost si ii vindem cu 33 mili ca sa fie cllientul multumit ...in legatura cu calitatea explicam noi dupa vanzare...

 

De fapt chitarele ce au culoarea rosie sunt cele mai bune .

 

Totusi cine face cate o recenzie nu ar trebui sa se si priceapa oleaca ?

 

Sa aiba experienta de 20 de ani in domeniu sa fi incercat 1000 de chitare etc etc ...ca sa poata da o parere plauzibila..

 

La o chitara noua se poate face doar urmatoarea recenzie ...

 

Enumarate componentele/dotarile...culoare si greutatea timbru sunete .

 

Apoi ...sa se specifice ...Revenim peste 12 luni sa vedem ce si cum cu chitara.

 

Peste 12 luni poti sa tragi concluzii...

 

gatul nu s-a strambat, chile au rezistat, tastele mai exista, lacul nu se scorojeste, corpul nu a crapat , vibratorul a fost sau nu schimbat...

 

 

.nu e un locking tremolo de tip floyd rose si de aceea chitara se dezacordeaza cumplit de fiecare data cand tremoloul este folosit

 

Poate sa fie double locking tremolo si tot ajunge chitara falsa dupa actionarea vibratorului daca nu-s "cutitele" din otel...

 

Cu cat mai "locking" este cu atat mai greu poti sa reacordezi chitara pe scena....ajungi cu reglajele fine la capat ...si ...gata ...nu mai poti face NIMIC !

 

Te opresti din cantat pui colegul sa spuna publicului ceva distractiv .... scoti trusa de motociclist ...cauti o lanterna...apoi cauti imbusul de 4 mm sau cat o fi ..destrangi menghina ca sa poti acorda chitara..

 

 

 

 

Deci cand am citit asta am si zis ca mor !!!biglaff.gifbiglaff.gifbiglaff.gif

Link to comment
Share on other sites

Gluma-i gluma ...DAR !

 

Am patit-o ca fraierul ca un incepator ....( ce sunt ...hahaha)

 

Las chitara in husa ...multi chitaristi ..jamsession...ajung sa cant ..STOP ..opresc avantul colegilor ...ACORDAM chitarele ..toing toing ting ,..ne acordam ....il rog pe coleg ...strange tu suruburile de la menghina cu imbusul acesta ca sa nu mai ma dezbrac de chitara caci nu am loc pe scena etc....strange baiatul ..OK ...START ...

 

Dupa 3 minute am ajuns cu acordajele fine maxim insurubate ....ca sa fiu in acordaj cabtam practic cu vibratorul tras in sus corectand si din benduri inaltime sunetului ...cat se putea canta ...Din cauza caldurii excesive a coborat acordajul de nu se ,mai putea acorda chitara din reglajele fine,,,

 

Asa am patit la doua concerte cu doua chitare bune....de atunci NU MAI blochez corzile la hedstock ...si ma pot acorda din mers in caz de nevoie..

 

Se poate auzi ca trag mult de vibrator si cat se poate si rar se dezacordeaza de la vibrator ...daca cumva se agatza coarda in "nut " trag de coarda sau de vibrator si revine la OK..daca nu revine actionez reglajul fin sau din chei la diferenta mai mare ...

 

Vibratorul trebuie sa fie din material adecvat (nu din fier moale ) , daca o chitara ieftina suna bine merita investitia intr-un vibrator ,eventual un vibrator de la o chitara dezactivata second hand ca sa nu fie prea scumpa upgradarea..

 

 

Acea chitara Vintage ,,amintita ..are un "nut" negru din ceva material grafitat nu a falsat niciodata din cauza vibratorului de tip Strat .Cheile au doua orificii la 90 grade dispuse una deasupra celeilalte in care daca introduci coarda nu mai scapa chiar daca ai o singura infasurare !!,,si deci nu scapa nici la bombdive unde se slabeste coarda foarte tare .

Acest tip de chei sunt mult mai ieftine si mult mai bune decat sofisticatele chei cu "blocaj" !!

 

Aceste chitare " Vintage " au hardware "Willkinson" sunt foarte multumit ( la vibrator am schimbat calusurile cu unele de la un vibrator de Strat deoarece cele de la chitara aveau bavura ce "taia" coarda ..avand piese de schimb nu am mai insistat cu slefuirea ce probabil ajuta ...

A trebuit sa slefuiesc si "string trees" care la fel " taiau " corzile cu bavura.

 

In consecinta la chitarele ieftine trebuie slefuie partile esentiale ..la calus ,string trees,orificiul din tija cheilor , capatul tastelor ...Trebuie verificata bara de otel sa fie fixata ...se mai intampla sa nu fie tensionata bara de loc si ajungi sa se incovoaie gatul dupa un timp...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Nume echipament: Ibanez GRG170DX-BKN

 

Pret: 8 mil. (de la McMusic)

 

Caracteristici: Forma specifica de chitara din seria RG...Acel "G" din fata semnifica , ca face parte din seria buget...Caracteristici tehnice:

Body wood: Basswood

Neck wood: Rock Maple

Fingerboard: Rosewood(Sharkthooth inlay-arata bestial in realitate)

Medium Frets

Configuratie de doze : Humbucker-Single Coil-Humbucker, 1 Volume, 1 Tone, 5 position switch

Bridge: FAT10Bridge (un tip mai slabut de tremolo)

 

Cum suna/Cum se comporta: Vreau sa spun ca Ibanez si-a facut cu mine un fan pe viata...chitara suna superb, dozele sunt cotate ca fiind cele mai bune doze stoc...Configuratia dozelor permite o versatilitate deosebita, de la sunetul plin,cald si acel "growl" de Les Paul pana la sunete clean gen Fender Stratocaster...Chitara este considerata pe buna dreptate ca prezentand cel mai bun raport calitate/pret existent actualmente pe piata in sfera chitarilor sub 300 de dolari...Ceea ce m-a impresionat si mai mult a fost ca , chitara a venit cu un setup PERFECT direct din fabrica...actiune exrem de joasa, fara pic de fret buzz, intonatie impecabila, etc...Chitara este perfecta pentru orice tip de sonoritate de la Blues pana la Hard Rock si Metal...Am comparat-o cu chitari care costa de trei ori mai mult si in materie de sunet si playabilitate a castigat in mod clar...

 

Parti bune/Parti rele: Cam tot ce am enumarat mai sus intra la parti bune...Singura "parte rea" o reprezinta tremolo-ul care sinceri sa fim nu prea foloseste la nimic...nu e un locking tremolo de tip floyd rose si de aceea chitara se dezacordeaza cumplit de fiecare data cand tremoloul este folosit(NU abuzat si doar usor folosit)..insa folosit pe post de fixed bridge se descurca de minune.. :) .Daca doriti o chitara la care sa puteti folosi intr-adevar tremolo-ul atunci aceasta chitara nu este pentru voi...

 

Impresie generala: Aceasta chitara merita dupa parerea mea un 9.8 din 10 si acei 20 de sutimi in minus reprezinta completa inutilitate pe care o prezinta unitatea de tremolo...insa daca nu va intereseaza foarte mult acest lucru va recomand din suflet sa cumparati aceasta chitara pentru ca nu o sa regretati...

 

recenzia asta m-a facut sa rad ...

 

"Am comparat-o cu chitari care costa de trei ori mai mult si in materie de sunet si playabilitate a castigat in mod clar..."

nu stiu cu ce chitari ai comparat tu chitara asta de iti garantez ca nu se compara cu un RG350/370

 

dozele PSDN nu sunt cele mai bune , sunt cele mai proaste din seria ibanez ...

 

si nu cred ca un GRG170dx se compara cu o chitara de 3ori mai scumpa in termeni de playabilitate avand in vedere neck-ul GRG1

 

mare dreptate are Karpi in tot ceea ce a zis , mai ales aici

"La o chitara noua se poate face doar urmatoarea recenzie ...

Enumarate componentele/dotarile...culoare si greutatea timbru sunete .

 

Apoi ...sa se specifice ...Revenim peste 12 luni sa vedem ce si cum cu chitara.

 

Peste 12 luni poti sa tragi concluzii...

 

gatul nu s-a strambat, chile au rezistat, tastele mai exista, lacul nu se scorojeste, corpul nu a crapat , vibratorul a fost sau nu schimbat... "

eu am avut un Ibanez Gio si m-a dezamagit si nu sunt doar un caz izolat... daca tie iti place chitara e foarte bine , dar nu spune ca bate chitari de 3 ori mai scumpe

pretul nu este un criteriu , afirmatia ar putea fii corecta legata de Aria Mac-55 de exemplu ... dar nu de un Ibanez Gio

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.