www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

Guest janghinosu
Circula zvonul ca si Paulica al meu ar fi produs de Hora :) Are niste origini tare dubioase (abandonata; probabil ar fi ajuns intr-o soba dar n-a fost sa fie) si n-avea nici un insemn, stampila, etc. Insa se pare ca e o copie de LP fabricata de Hora pe vremuri. Povestea, imagini si sunete gasiti la Indefinite Pitch.

 

Daca aveti alte detalii privind acest model please share.

 

fratioare nu stiu ce sa ti spun despre anul de fabricatie dar e reghin copie gibson Am si eu una la fel difera doar dozele la a ta cred k au fost schimbate Oricum iti zice fratele tau care e mai in varsta chitara e super buna Eu pe a mea n o dau nici pe un gibson nou

ce sti e ca in 1980 a fost scoasa din inventarul unui restaurant de acolo cine mai stie pe unde a stat si in 1998 am luat o dintr o consignatie

Am si eu chitara noua nouta da tot nu suna ca asta (mai ales pe clean)

Link to comment
Share on other sites

Guest janghinosu
Am mai sc risca-mi pare rau ca nu am cumpoarat o "Iris solo" ,foarte buna chitara , singurul lucru pentru care nu am comparat-o a a fost bratul de la vibrator era cu filet si nu avea " mandrina" , cea ce inmseamna ca nu se poat canta deoarece are un joc , nu poti sa faci benduri precise .

Lemnul si gatul paltin , freatboard rosewood.Corpul vopsit in albastru cenusiu deschis si se intrezarea fibra lemnului usor in relief , executata impecabil .M-am holbat la ea 30 minute pana am gasit unde este innadit lemnul.Se vdea numai in partea de jos privit din lateral o foarte usoara dunga .In rest si pe fata si pe spate nervurile erau inbinate la perfectie , ma miram cum de au facut dintr-o bucata caci ar trebui sa fie mai scumpa de acea cautam unde se vade lipitura.

 

Mai tarziu am vazut una neagra "lac"dar nu mi-a placut . De atuncea am tot fost sa vad si nu am gasit numai "marmura de reghin" o porcarie de finisare ,in rest este OK. Sa revopsesti si ar fi mai bine, dar...

am luat eu una de la mag rapsodiaAdevarul e ca am stat cam o ora sa aleg una cat de cat si pana la urma tot pe aia marmura am luat o Alea negre aratau mai bine da aveau taste inegale si gatul exagerat de stramb Pana la urma o sa o vopsesc pe asta negru mat da o las o saptamana sa se aseze

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat si eu ieri de la Rapsodia un western asimetric. Suna demential, inca nu i-am schimbat corzile. Singurul sfat al meu este sa nu va luati pe negru (numai culoare asta o aveau), ca se vede permanent praful pe ea, si amprentele :) . A si inca ceva aici am dat pe ea 260 lei, iar in muzica era 320, si in muzica nici nu iti da cutia ei. Cand o cumeri ti-o da in mana. Sunt multumit si o recomand cu caldura incepatorilor, ca la banii astia nu gsesti ceva chinezesc la fel de bun!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

La chitarile acustice Hora fabricate in ultimii ani, griful e foarte nasol...duce lipsa de lac si ca urmare imi rupeam degetele pe un western facut acum 4 ani. Suna bine...foarte bine. Corzile mi se pareau cam tensionate, dar asta probabil din cauza faptului ca eu cant numai pe electrica.

Fosta mea chitara, Hora electrica..era copie Strat. Doze: 2 single; Bridge: Tremolo Vintage, Corp: Alder; Grif si tastatura: Maple...Dozele aveau input-ul mic, fretbuzz all the way, gaurile in care trebuiau fixate arcurile de la bridge se sparsesera, truss rod-ul nu functiona...cam vai de capul ei...si totusi superba pt mine. E chitara pe care am invatat sa cant, dar a trebuit sa o vand.

Noua mea chitara este tot o Hora electrica, lafel de veche ca cea de inainte. Singura diferenta, la partea tehnica, dintre cele doua chitari, este aceea ca la cea din urma, dozele sunt de Epiphone. Abia astept sa ajunga(pe 20 martie 2008 vine acasa), sa o modific putin...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest GuittaraNovice

Cat costa in Bucuresti Hora Western si modelul SM-55/50? In Buzau Western e 300 de lei si celalalt 400 lei...

La Muzica in Bucuresti se gasesc multe modele Hora?

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

toti am inceput pe reghin, chiar daca multe sunt chitari rele, de prima chitara nu poti sa spui nimic rau :)

 

Despre western sunt niste preturi date de hora in euro pe site-ul lor http://www.hora.ro/pages/guitars.htm, dar vezi poate te orientezi spre alte modele, eu nu prea le am cu acusticele dar la hora e si o chestie de noroc :)

Edited by junkie
Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

Intru si eu in Hora cu o hora western CTW modelul W11204. Chitara mi-a intrecut asteptarile. Are un sunet amplu si impunator. Suna mult mai bine decat Omoloaga Rochester CTW a unui prieten. Iar ca finisaje mi se pare acceptabila daca nu caut nod in papura:) Am dat pe ea 400 de lei in Buzau.

Edited by GuittaraNovice
Link to comment
Share on other sites

Guest fara nume
Cat costa in Bucuresti Hora Western si modelul SM-55/50? In Buzau Western e 300 de lei si celalalt 400 lei...

La Muzica in Bucuresti se gasesc multe modele Hora?

 

 

presupun ca cei de la fabrica trimit la ceva preturi ceva mai normale, sm 50 poate e la nivelul de 12204, sunt si ceva accesorii pe acolo, am vazut si cutii.... haideti sa vedem ce produse si ce preturi au ei

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest fara nume

mi-a spus cineva care a trimis un mail la hora si a cerut preturi ca la clasice se incadreaza intre 150 si 200 in functie de model, westernul de 6 corzi costa 240 lei si daca vrei si doza pe el inca vreo 150. Asta fara transport, care se ridica la aprox 30 lei

Link to comment
Share on other sites

Am vazut cateva acustice reghin care chiar sunau foarte bine. In ceea ce priveste chitarele clasice, nu am vazut una fara sa aiba gatul curbat. Am avut una micuta, pe care am invatat acordurile principale. Chiar m-a ajutat greutatea cu care se apasau tastele. Cand am trecut pe electrica, mi s-a parut o diferenta enorma. Probabil asta face Reghin atat de special. Sentimentul pe care il ai cand o schimbi.

La partea de chitare electrice, am incercat o copie strat acum vreo 5 ani. Atunci doar ce ma apucasem de chitara si detineam reghinul sus amintit. Tin minte ca mi s-a parut dumnezeiasca. Nu am mai atins vreuna de-atunci. :) . Oricum, sunt de parere ca daca ar afisa poze cu alte finisaje ale chitarelor pe site, sau daca ar face un parteneriat cu un magazin mai serios de instrumente muzicale, ar vinde multe exemplare de electrice. Nu stiu cum sunt altii, dar eu cand vad o chitara care pare facuta din gresia mea din baie, nu ma atrage. Chiar era una la vanzare pe-aici, rosie, chiar mi-a placut cum arata.

Link to comment
Share on other sites

pai ar putea sa vanda multe chitare la 200 lei. din punct de vedere calitativ se pot compara cu multe alte chinezarii. ar putea sa exporte. stiu ca inainte se exportau chitare clasice. acum nu am de unde sa stiu daca se mai exporta sau nu. oricum, din chestia asta se pot face bani. dar ma si gandesc ca Reghin o avea o conducere care a fost si acum 30 de ani si care vede publicitatea ca un diavol mic si negru. Oricum, sincer sa fiu, ma mira ca exista si in zilele noastre Reghin.

 

"... cum dreq poate cineva sa fie fan Hora ? .... :) ...lol"

tu nu ai mancat niciodata parizer? te-ai nascut cu salamul de sibiu in bot?

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest fara nume

exista hora.... si vinde bine ! si are si chitare mai scumpe, ce folos ca ajung la final in magazine la preturi mai mari... adaosurile comerciale sunt marisoare si de aici..... comentariile de rigoare. Insa vinde la export destul de multe si nu de multe ori poate ati auzit de vreo unul ca are o chitara marca BULL (CARE A FOST FACUTA LA HORA) . oricum in romania sunt chitare facute la hora dar sub alt nume, am vazut la un magazin in buzau o chitara cu eticheta de o anume firma iar in alt magazin tot in buzau aceeasi chitara cu eticheta de reghin in interior. iar comparatia cu chinezariile..... si fenderul este facut in china, la noi se vinde unul din china cu aprox 600 lei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

intru si yo in fanclub pt k am doua chitari hora una clasica model spaniol si un solo iris lux.sa stiti k suna destul de frumos irisul e kiar buna parerea mea doar k a kostat ceva aku aproape un an 650ron vad k si aku are acelasi pret.in fine imp k unii din noi apreciem si produsele tarii noastre.hora rules :)

post-7854-1226150612_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu e chestia de apreciat produsele tarii. productia de chitare nu este o traditie la noi in tara. Incearca sa pui mana pe alta chitara, in afara de hora si probabil vei observa diferentele. :) E o chitara buna pentru banii ei si doar atat. Daca iti place sa canti la chitara, cu siguranta vei schimba hora pe ceva mai scump. Daca o tii de decor sa apreciezi produsele tarii, e perfecta.

Link to comment
Share on other sites

Guest fara nume
Nu e chestia de apreciat produsele tarii. productia de chitare nu este o traditie la noi in tara. Incearca sa pui mana pe alta chitara, in afara de hora si probabil vei observa diferentele. :) E o chitara buna pentru banii ei si doar atat. Daca iti place sa canti la chitara, cu siguranta vei schimba hora pe ceva mai scump. Daca o tii de decor sa apreciezi produsele tarii, e perfecta.

 

 

ai vazut ca hora face chitare din 51? aia sa nu fie traditie?

hulim toti reghinul ca are produse slabe, da spune cate logane sunt pe strazile din romania? ca si loganu este produs romanesc, si fabrica de la pitesti nu este de 5 ani construita

Link to comment
Share on other sites

:)) si tu ai impresia ca logan-ul e o masina buna? la fel si chitarile reghin ieftine si proaste :) ca de la banii aia nu prea ai ce sa ceri:P
Link to comment
Share on other sites

pai nu conteaza de cat timp faci un lucru. daca te limitezi in a face un lucru prost calitativ si nu il evoluezi prea mult in timp, vei face acelasi lucru si peste 30 de ani. Mi se pare o prostie sa spui ca Reghin face chitare bune in general. In comparatie cu marii producatori. Face chitare bune pentru pretul lor si atat. Dacia la fel.

Cand o sa vad un Logan de 30.000 euro, atunci mai vorbim. Insa daca vrei sa-ti arat Logan in care curge apa in portbagaj sau la care imbinarile sunt facute cu barosul, iti arat o gramada. Nu conteaza calitatea. Nicaieri nu se vinde calitatea inaintea cantitatii, raportat la cerintele populatiei. Se aplica curba lui Gauss peste tot. Mediocritatea decide.

Daca s-ar apuca Reghin sa produca exclusiv chitare de peste 5.000 de euro sa zicem, ar da faliment. Nu este o firma cunoscuta. Insa ar putea sa diversifice mai mult gama de chitare, la fel si preturile. Eventual sa faca si custom. Atunci ar evolua. Dar daca le merge bine acum, nu au nevoie sa se complice.

Link to comment
Share on other sites

Cand o sa vad un Logan de 30.000 euro, atunci mai vorbim.

 

Exista Logan-uri de 70.000 euro. Au fost achizitionate de Politia Romana (pe cand politia italiana a fost dotata cu Lamborghini). :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest GuittaraNovice

Am western 11204 CTW. Pe site in limba engleza scrie ca are solid spruce top. O fi solid sau nu? Eu nu prea-mi dau seama examinand-o...

Link to comment
Share on other sites

am si eu o hora reghin de 2 ani..prima mea chitara :) ...acum am un ibanez de 2 luni...

in focsani chitarile hora sunt la un pret astronomic...4 milioane(chitara clasica,acustica)...eu am dat 2 cand mi-am luat-o :) ....nu vrea cineva sa deschida un magazin de muzica in focsani? :) ... la noi in oras nici macar pene sau corzi nu gasesti..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.