www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

Ieri am vazut la Muzica un Reghin tip Strat (cred ca Iris solo - nu stiu daca modelul LUX) la pretul de 650 RON!!! Este cineva posesorul acestui model? Ce parere aveti despre el?

 

PS: Imi plac si mie Reghinurile, dar nu atunci cand costa 650 RON. :)

 

baaah neneee! :) ce pana me' era asa scumpa...?pai io am vazut, acu' ceva vreme, o Hora Iris Solo HSS cu 199 RON, in Carrefour... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Si eu am un reghin din 1989 :) care o sa fie a lui Geliraden cand o sa cumpere "tzumburushuri" (cum le zicem noi la bridgepins :) ) ... arata ok :)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

hendrix a dat foc la Hora?? nu.. ci Hendrix a dat foc la Fender.. da toata lumea stie ca singura chitara care merita sa ia foc este un Fender Stratocaster.. fie el lefthand sau normal..

 

 

Asta ar trebui sa fie motto-ul fanclub-ului. :)

Thanks Comanel! :)

Link to comment
Share on other sites

am si io mai multe scule, printre care si 3 reghinuri (2 acustice si un bas) .... sincer, nu-s multumit deloc de produsele de la Hora.

 

nu cred ca sunt prea multi cei care is multumiti , dar la pretzu asta (290 ron un western la magazinu' hora din reghin ), io zic ca-i pomana curata.

 

Chitarile de la hora care se vand in tara sunt cele care nu trec de CTC (Controlul Tehinc al Calitatii) pentru a fi trimise la export :) .

Si daca nu stiati , yamaha cumparau intr-o vreme chitari electrice de le hora si le vindeau cu logo-u' lor, la pretu lor.

si GEWA fec la fel momentan cu chitarile clasice :) ... si stiu ce zic pt ca is din reghin :(

 

( primu meu post :) hi hi hi ... mai beau o bere pentru asta )

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca sunt prea multi cei care is multumiti , dar la pretzu asta (290 ron un western la magazinu' hora din reghin ), io zic ca-i pomana curata.

Chitarile de la hora care se vand in tara sunt cele care nu trec de CTC (Controlul Tehinc al Calitatii) pentru a fi trimise la export :) .

 

westernul ala la 290 de ron e din ala care a trecut CTC-ul?

ca in Bucuresti la Rapsodia eu am dat pe a mea 150 de roni si e din aia cu fata din molid, nu din placaj. Si e, evident, tot din alea care nu au trecut CTC-ul :)

Link to comment
Share on other sites

westernul ala la 290 de ron e din ala care a trecut CTC-ul?

 

 

 

hopa .. acuma am vazut

un western ii 190 roni, , nu 290

am tastat gresit :) ... nu ma bateti :)

Link to comment
Share on other sites

Fan-club reghin double-six la 230 de ron :| ... un sunet adevarat, de mi-a inghetat singele in vene cind un prieten care de-abia si-l luase a mingiiat corzile cu pana , formind acordul Sol major ...

 

Am cintat , la rind , pe Orpheus, Reghin clasica model anii '80, Reghin bass Les Paul (Unul din cele mai bune bassuri pe care am pus mina vreodata) , Reghin 3/4 acustic model '67 , reghin 3/4 acustic model '87, vioara 3/4 Reghin - an necunoscut (nu cea de la "scule" , aceea este 4/4 , si nemteasca , si bassul meu nr.1 , Venus-ul botezat Floriana ...

 

In viitor preconizez achizitionarea altor instrumente facute la Reghin , cum ar fi citeva din fluierele acelea pe care le au la reprezentanta ... suna foarte bine (le-am probat), sunt facute din diferite tipuri de lemn si sunt foarte interesante. La Muzica am mai vazut alte instrumente, in jur de 100-150 ron, facute tot la Reghin : Caval, ocarina si fluier mic(asta era mai ieftin) . Incercati xilofoanele de lemn. Sunt criminale :))

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest the-mountain-song

va rog sa nu ma considerati genul de om care vrea sa demonteze intotdeauna argumentele tuturor...dar mai toti vorbim un pic cam in necunostinta de cauza, din cauza ca adevarata marfa produsa de hora, cea cu adevarat competitiva adica, se duce afara...iar noua ne ramane doar sa ne dam cu parerea despre rebuturile ce ajung la noi...am si eu o electro-acustica din 2004 molid cu tei (printre ultimele asimetrice cu EQ) si suna bestial...si nu e primu reghinez care suna incantator...am luat la rand toate acusticele din muzica si parerea nu mi s-a schimbat....la electrice mai e cum mai e, adica intra in calcul mai multi parametri, dar la cele reci, sunt putine chitari acustice care pot fi facute sa traiasca sunetul, sa se exprime, nu sa sune metalic, precis si incolor, cum o fac majoritatea...cam asta e...iar la electrice, prefer de 1000000000000000000 de ori o hora decat orice stagg, aria, maxine, talent by epiphone, rockwood, squier si toate magariile alea de chitari...de multe ori ma incearca la modul cel mai sincer un profund sentiment de mila, cand observ ce lemn de exceptie folosesc romanii si ce ar putea sa scoata din el, dar nu sunt in stare, din cauza ca le lucreaza parca numa de dragul de a iesi mai repede de la serviciu si de a ajunge acasa cu bine...

...imi vine in minte o incheiere din aia...:)..."ramane sa speram ca generatia noastra poate va putea schimba ceva..."

:)

Link to comment
Share on other sites

Circula zvonul ca si Paulica al meu ar fi produs de Hora :) Are niste origini tare dubioase (abandonata; probabil ar fi ajuns intr-o soba dar n-a fost sa fie) si n-avea nici un insemn, stampila, etc. Insa se pare ca e o copie de LP fabricata de Hora pe vremuri. Povestea, imagini si sunete gasiti la Indefinite Pitch.

 

Daca aveti alte detalii privind acest model please share.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Parca am mai zis asta o data, dar nah ... Hora fac niste chitari foarte bune (avand in vedere ce materiale folosesc). Iar oricine stie cat de cat "cu ce se mananca o chitara" poate sa ii faca linistit un upgrade (cheite, bridge, doze) -care btw sunt la fel de proaste si pe low-endurile de afara - si sa scoata o chitara care se comporta si suna ca una de 2-3 ori mai scumpa.

Anyway, si eu am 3 reghinuri :

1. Electrica comunista (habarnuam ce model) : Corp nuc (walnut), grif "rock maple"+ rosewood , 26.5" (aka Baritone) . Schimbat bridge, chei, doze, electrica (total aprox 800 ron). Unde mai gasiti cu 8 mils bariton cu emguri ?

2. "Acustica" Standard M 4/4 (prima chitara. 175 RON atunci). E din seriile cu fata de molid care au apucat sa ajunga si pe la noi.

3. Clasica "Laura" 4/4 model export (adusa de un prieten de la hunguri :). m-a costat in total 290 ron, incl. transportul). Cea mai recent achizitionata. Lemn de paltin. Suna de intepenesti. (tocmai i-am rupt mi-u subtire :) )

 

LA preturile astea ce mai puteam alege ? castroanele de Maxine ? sau poate rumegush presat de la Stagg ? brad crapat de la squier ? Jackson JS ?

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
pun si eu in premiera pe rgc poza cu harbul meu... inainte sa fie dezansamblat

 

Vai DPLM ce misto arata! ce doze is alea? N-am mai vazut, nici pe chitarile comuniste asa ceva... cool!

Link to comment
Share on other sites

Vai DPLM ce misto arata! ce doze is alea? N-am mai vazut, nici pe chitarile comuniste asa ceva... cool!

 

Chitara nu e romaneasca.

Lemnul (atat cat imi dau seama din poza) pare sa fie in o stare foarte buna (si e mai veche decat a mea ! )

Doze dinalea am mai intalnit (2 "humbuckere" sau acelasi de doua ori, la persoane diferite). Sunt facute (veeheeheeery long ago) de un (sau mau mult de un) baiat priceput, din tolele I de la un traf canibalizat si diverse alte piese.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest bosolanu

Cred ca reghinurile au talentu sa fie cele mai de suflet chitare :) probabil din cauza ca in pare parte sunt primele chitare pe care le avem..

Am avut si eu una electrica si a trebuit sa o vand , aveam nevoie de bani... si nu am stat linistit pana nu a ajuns la unu din cei mai buni prieteni ai mei :).. chiar si azi am trecut de dimineata pe la el si am mai zdranganit un pic la ea

cum zicea cineva mai sus: Reghin - priceless :)

Link to comment
Share on other sites

Ingorand reghinul din '81 acustic, care cred ca are griff-ulstramb... Trec la discutia despre Irisuri de la Reghin.

 

Ce am de zis este ca aceste chitari pot varia enorm in calitate. Eu am cumparat una la sfarsitul lui 2004, de Craciun. M-am obisnuit pe ea, evident, pt ca a fost prima mea electrica.

In timp, am apucat sa pun mana pe diverse chitari de la Reghin de acelasi model. Griff-ul la unele este complet diferit; unele au fretboard-ul foarte neplacut.

Apoi vine discutia despre sunet. Nivelul de outpou... Bag chitara mea din 2004 in calculator -> AP Tuner (acolo zice exact level-ul). Foarte bine. Apoi incerc cu o chitara a unui prieten. output-ul era asa de mic ca nu ajungea la bariera aia de 50% care o pune AP tuner (uneori, am vazut ca depinde de versiune) pentru a iti spune ce nota este cantata. Semnal foarte slab.

Concluzia: Reghin is something about luck. Sunt unele chitare Reghin de calitate mult mai buna decat altele.

 

Nota: in discutia de doza vorbesc doar de nivelul outputului, nu de cum suna :) Si mentionez ca la amandoua am ridicat dozele cat mai aproape de corzi.

 

(In timp, la reghinul nou i-am pus doza de ibanez. Oricum, vorbeam de doza veche:) )

 

so... with reghin... good luck... Eu sunt mandru de Abyss-ul meu (nu ma intrebati de ce am botezat-o asa!)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Revin in tema... Injurati-ma. :)

Eu am electrica mea facuta pe langa Targu Mures... Da, la Reghin (in unul din cele mai frumoase judete din Romania, dupa parerea mea). Nu-i ea cine stie ce cetera, nu punem la socoteala ca are fretbuzz de ti se face rau sau ca mai falseaza un pic pe ici pe colo... Da are un lemn de milioane. La o chitara achizitionata cu 385 de lei n-am vazut niciodata un lemn asa misto ca la Reghin. Ce-i drept i-am cumparat si doua doze duble de la Grossman si un set de cheite in baie de ulei... Am revopsit-o... Da sub corzile alea si sub toate cele se afla un produs romanesc, care dupa parerea mea e cea mai adevarata chitara pe care o poti gasi sub 1000 ron.

Mai am si o acustica Maxine... In vreme ce prietenii mei au niste 12204 facute tot in Mures. Imi vine sa-mi bag unghia in gat!!! A mea a costat si mai mult si e de sute de ori mai proasta si suna de atatea ori mai rau decat chitarile prietenilor mei.

Traiasca Mures, traiasca ardealul... Traiasca REGHIN!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Trezesc supertopicul asta pentru ca astazi accidental m-am proptit in magazinul Rapsodia. Am dat peste 3 chitare electrice , una tip les paul zice-se importata care nu mi-a trezit nici un interes , un strat normal si un superstrat ( H S H) cu o copie de Floyd Rose. Finisajul ultimei chitare era stil marmura/gresie si desi arata semiodios era mai suportabil decat in poza pe site. Am pus mana pe ea si desi parea putin cam usoara (mi s-a spus ca are corpul din lemn de paltin ) gatul era finisat impecabil (tastele nu agatau si inlayurile erau montate curat) si avea o forma destuld e comoda.Imbinarea gat/corp aducea cu ANNJ de la Ibanez. Freturile superioare erau destul de usor de accesat. Nu am avut chef/timp sa o probez "la cald" bagata in amplificator dar pretul era dezarmant: 512RON. Nu stiu cum sa zic dar pentru o chitara cu dotarile astea mi se pare destul de buna afacerea. Puntea aia desi era "cheap" parea sa fie mai solida decat ce am vazut pe Maxine si alte chinezarii care se incadreaza in banii astia.

Solicit ca cineva sa confirme ce am scris mai sus ca azi am fost cam dus cu pluta.

Link to comment
Share on other sites

Trezesc supertopicul asta pentru ca astazi accidental m-am proptit in magazinul Rapsodia. Am dat peste 3 chitare electrice , una tip les paul zice-se importata care nu mi-a trezit nici un interes , un strat normal si un superstrat ( H S H) cu o copie de Floyd Rose. Finisajul ultimei chitare era stil marmura/gresie si desi arata semiodios era mai suportabil decat in poza pe site. Am pus mana pe ea si desi parea putin cam usoara (mi s-a spus ca are corpul din lemn de paltin ) gatul era finisat impecabil (tastele nu agatau si inlayurile erau montate curat) si avea o forma destuld e comoda.Imbinarea gat/corp aducea cu ANNJ de la Ibanez. Freturile superioare erau destul de usor de accesat. Nu am avut chef/timp sa o probez "la cald" bagata in amplificator dar pretul era dezarmant: 512RON. Nu stiu cum sa zic dar pentru o chitara cu dotarile astea mi se pare destul de buna afacerea. Puntea aia desi era "cheap" parea sa fie mai solida decat ce am vazut pe Maxine si alte chinezarii care se incadreaza in banii astia.

Solicit ca cineva sa confirme ce am scris mai sus ca azi am fost cam dus cu pluta.

Am mai sc risca-mi pare rau ca nu am cumpoarat o "Iris solo" ,foarte buna chitara , singurul lucru pentru care nu am comparat-o a a fost bratul de la vibrator era cu filet si nu avea " mandrina" , cea ce inmseamna ca nu se poat canta deoarece are un joc , nu poti sa faci benduri precise .

Lemnul si gatul paltin , freatboard rosewood.Corpul vopsit in albastru cenusiu deschis si se intrezarea fibra lemnului usor in relief , executata impecabil .M-am holbat la ea 30 minute pana am gasit unde este innadit lemnul.Se vdea numai in partea de jos privit din lateral o foarte usoara dunga .In rest si pe fata si pe spate nervurile erau inbinate la perfectie , ma miram cum de au facut dintr-o bucata caci ar trebui sa fie mai scumpa de acea cautam unde se vade lipitura.

 

Mai tarziu am vazut una neagra "lac"dar nu mi-a placut . De atuncea am tot fost sa vad si nu am gasit numai "marmura de reghin" o porcarie de finisare ,in rest este OK. Sa revopsesti si ar fi mai bine, dar...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

chitarile acustice in general (model clasica,1/2...etc) sunt prea tari la pretzurile care bat ori ce concurentza.

Legat de cele electrice....cred ca cu gun-ul la cap,am sa cant pe una. :)

 

Pentru incepatori e foarte buna si cea electrica si va zic si de ce:

Ex: scoala de soferi inainte se facea numai pe Dacie...totzi erau varza,abia se mishca volanul,cautai vitezele intre 1 si 2 minute la semafor...cand ai luat carnetul pe Dacie si ai trecut pe Cielo,Nubira,Honda,Ferrari sau ce mashina pica...

esti AS :)

...asa si cu Chitara electrica Reghin. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.