www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

Baltazar, chitara asta, Reghin Les Paul cum îi zicem noi, am cumpărat-o acum ceva timp. Nu e prima mea chitară, dar are pe puțin 40 de ani. Și a fost cântată zdravăn. A mea era asemănătoare și am vândut-o când eram tânăr și necugetat. Gibsonul are mai puțini ani.

 

Acum să-ți spun o poveste despre chitara mea cea veche, Reghin Les Paul. Am vândut-o pentru că am vrut să-mi iau o chitară mai bună. Chitara aia „mai bună” am luat-o de nouă, din magazin, cu bani grei la vremea aia, împrumutați. Reghinul, evident, l-am dat pe doi lei.

 

Pe cât de mare a fost euforia achiziționării unui instrument de firmă, pe atât de scurtă a fost fericirea. Chitara, un ibanez, cu prăguș EDGE III (care mi-a făcut miii de draci), arăta super. Te asigur însă că, nu avea nici măcar un sfert din tonul chitarei pe care tocmai o vândusem. Mi-am dat seama și a început sarabanda vânzărilor și achizițiilor de chitare.

 

Legat de calitatea Hora. E adevărat, există chitare cu griful dezlipit, cu action mare, dar, de multe ori, vina nu este a producătorului. Am întâlnit o mulțime de chitare clasice, hora, cu coarde de bronz pe ele. Oamenii pur și simplu nu știu să le folosească. 

 

Nu știu ce înseamnă pentru tine low end, pentru mine low end însă înseamnă orice chitară care sună a carton. Până într-o mie de euro, personal, nu am auzit chitare care să-mi placă cum sună. Am avut Squier, Epiphone, Vintage, Ibanez. Dacă schimbi componentele între chitarele astea, le faci să sune la fel, aproape. Așa cum a zis mai sus colegul Tibi, poți schimba componentele - apropo, nici cele „de firmă” de mai sus nu vin cu cine-știe-ce echipare. Importantă e materia brută, lemnul și felul cum e lucrată chitara. Din punctul ăsta de vedere pot să spun că am cântat pe chitare Iris Reghin care erau setate corect și care, din punctul meu de vedere, sunau FOARTE BINE.

 

Cu prima ocazie când pun mâna pe niște reghinuri, am să le fac niște teste/review-uri.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am cintat eu multi ani pe doua de-astea. Una asemanatoare cu cea prezentata (costa pe la 1200 lei) si una care semana cu Lp (costa pe la 1800). Au tinut excelent multi ani fiind cintate la greu, transportate doar in huse vai de capul lor, la +40 si la -5 (cu manusi pe miini, da?) de la umiditate de os sec pina la lac de transpiratie, cu corzi Gipson (exact asa scria pe ele) si au tinut perfect. Setate cam o data de an de un chitarist (bun) de restaurant, nu mi-au facut vreodata probleme.

Nu ma pronunt asupra sunetului, le bagam in niste Vermona si orice bagi intr-o Vermona va suna a Vermona. S-a imbunatatit mult sunetul cind am pus pe una primul meu set de corzi Fender (cred ca Super Bullets au fost).

Recent mi-a cazut in mina inca una si in pofida starii nu foarte ingrijite instrumentul nu suna rau deloc. Chiar deloc. Banuiesc ca niste doze mai de neam si ceva electronica mai spalata ar ajuta. Una peste alta daca as da peste una veche in stare buna as lua-o fara ezitare.

Edited by Posho
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Reghin NOS de concert 1973-1974 serie limitata la doar cateva bucati (certificata de cei de la Hora SA); doar ma laud/ ma bucur ca a ajuns in posesia mea.Fata este din molid de rezonanta, spatele si eclisele sunt din lemn masiv de palisandru, gatul este din cedru, ornamentele din lemn marchetat sunt japoneze iar limba si cordarul sunt din abanos.

PS. Are cineva o eticheta originala anii 70 de chitara Reghin?

 

20201014_181621.jpg

20201014_181628.jpg

20201014_181635.jpg

20201014_181642.jpg

20201014_181651.jpg

20201014_181702.jpg

20201014_181707.jpg

20201014_181714.jpg

20201014_181722.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.