www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

Niciodata nu am inteles cum tremolo-ul de pe un reghin poate sa fie floating. Din cate tin minte floating inseamna ca se poate trage atat in sus cat si in jos, iar tensiunea trebuie sa fie echilibrata in functie de acordaj si arcurile din spate.

 

Nu e prima oara cand vad acest termen referitor la tremolo-ul tip jazzmaster.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o treaba floating cu sus/jos. Floating inseamna ca nu are cavitate routata.

 the entire mechanism of the floating tremolo is
mounted on a roughly triangular chromed plate in the front of the guitar body
, on the opposite side of the bridge to the pickups.
The string tension is balanced against a single short
helical spring, in compression rather than tension,
mounted on the back of the "tremolo mounting plate".
The spring is adjustable by turning a screw located
towards the center of this plate.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o treaba floating cu sus/jos. Floating inseamna ca nu are cavitate routata.

 the entire mechanism of the floating tremolo is
mounted on a roughly triangular chromed plate in the front of the guitar body
, on the opposite side of the bridge to the pickups.
The string tension is balanced against a single short
helical spring, in compression rather than tension,
mounted on the back of the "tremolo mounting plate".
The spring is adjustable by turning a screw located
towards the center of this plate.

 

Corect. Faptul ca putea face doar dive bombing inseamna ca nu l-a setat el bine si stiu ca trebuie sa aiba si un buton pt blocarea ridicarii...si totusi "floating" se refera la faptul ca tremoloul nu e fixat de corp cum e Bigsby sau Schaller LP sau Stetsbar sau Gibson Vibrola. floating inseamna ca pluteste inainte si inapoi fara sa fie fixat de corp. Si are si cel de la jazzmaster/jaguar/mustang o mica cavitate in care intra arcul si bratul. Chiar daca Floyd Rose se cheama locking tremolo, si vechiul Fender se cheama sincronized 6 point tremolo, apoi 2 point sincronized tremolo...ambele plutesc.

Link to comment
Share on other sites

Am descoperit topicul acesta recent si ma gandeam sa va prezint si eu reghinul meu: un Hora Iris Solo, prima mea chitara electrica, cumparata prin 2006, dar anul fabricatiei nu-l cunosc. Era modelul rosu cu negru, configuratie H-S-S, dar in afara de lemn, nu mai e nimic autentic pe ea :)) la urma urmei, lemnul este punctul forte la reghin.

In momentul de fata are schimbate urmatoarele :

Cheite Kluson

Dozele Neck si Middle - Fender Standard

Doza Bridge - Seymour Duncan Hot Rails

Pot-urile - Seymour Duncan

5 Way Switch - JHS

Pickguard, backplate, jackplate, etc de pe Squire

Ecranare interioara cu grafit si folie de aluminiu

si o modificare subiectiva, am ras culoarea rosie si sigla de pe headstock si am pus vinyluri cu "flender" si altele.

 

In principiu sunt de parere ca a meritat investitia, mai ales in doze. Am urmarit sa fac chitara sa sune cat mai aproape de un Fender Strat si in anumite privinte chiar si suna, doar grosimea si natura lemnului face ca chitara sa aibe alt ton, chiar daca dozele sunt fender. In alte cuvinte : "seamana, dar nu rasare" :)

 

sunt curios de pareri :D

post-7315-0-64428900-1381858349_thumb.jpg

post-7315-0-48117800-1381858369_thumb.jpg

post-7315-0-63357500-1381858394_thumb.jpg

post-7315-0-75090300-1381858417_thumb.jpg

post-7315-0-23949000-1381858468_thumb.jpg

post-7315-0-60525200-1381858501_thumb.jpg

Edited by spike2
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Preturile care la platesc straini pentru produsele noastre pe care nu le apreciem si luam mai bine chinezarii . Pro Natura....a.k.a Hora . Made in Europe a.k.a made in Reghin Romania but that sounds bad so we should just put made in europe .

 

And by the way , spre vest se plateste pana si pret triplu pentru ele .

 

http://www.thomann.d...pro_natura.html

 

Fac si pentru Thomann exclusiv , etichetate Thomann , made in europe. Ce ii drept la mandoline aici baga si un preamp decent din cate am auzit si sunt finisate un pic mai frumos .

 

http://www.thomann.d...ndoline_1_p.htm

http://www.thomann.d...andoline_2p.htm

http://www.thomann.d...ouki_m1089p.htm

http://www.thomann.d...ek_mandolin.htm

 

Mai exista si alti clienti pentru Hora , dar despre ei mai incolo .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Am descoperit topicul acesta recent si ma gandeam sa va prezint si eu reghinul meu: un Hora Iris Solo, prima mea chitara electrica, cumparata prin 2006, dar anul fabricatiei nu-l cunosc. Era modelul rosu cu negru, configuratie H-S-S, dar in afara de lemn, nu mai e nimic autentic pe ea :)) la urma urmei, lemnul este punctul forte la reghin.

In momentul de fata are schimbate urmatoarele :

Cheite Kluson

Dozele Neck si Middle - Fender Standard

Doza Bridge - Seymour Duncan Hot Rails

Pot-urile - Seymour Duncan

5 Way Switch - JHS

Pickguard, backplate, jackplate, etc de pe Squire

Ecranare interioara cu grafit si folie de aluminiu

si o modificare subiectiva, am ras culoarea rosie si sigla de pe headstock si am pus vinyluri cu "flender" si altele.

 

In principiu sunt de parere ca a meritat investitia, mai ales in doze. Am urmarit sa fac chitara sa sune cat mai aproape de un Fender Strat si in anumite privinte chiar si suna, doar grosimea si natura lemnului face ca chitara sa aibe alt ton, chiar daca dozele sunt fender. In alte cuvinte : "seamana, dar nu rasare" :)

 

sunt curios de pareri :D

 

Ma bucur ca nu ai aruncat-o la gunoi cum fac altii cu numele Hora. De unde ai cumparat toate piesele. Si as fi curios daca schimbi dozele fender cu doze texas special ca pe modelul SRV poate obtii sunetul de fender...

Link to comment
Share on other sites

Sunetul de SRV nu vine din doze, nici din grosimea corzilor, nici din lemne.

 

Nu am zis nimic de sunetul SRV, vorbeam doar de niste doze care sa fie mai bune decat fender standard. Texas special au mai multe spire si or sa scoata un ton mai puternic. fender standard tind sa fie cam subtirele la ton.

Link to comment
Share on other sites

Exact, vine din Tube Screamer. :D

 

Multi copieaza exact echipamentul si nu reusesc sa obtina ''tonul , ''sunetul'' , ''feelingul'' sau alte denumiri , pana cand nu le explica cineva ca srv lovea cu adevarat corzile si nu le mangaia .

 

Oricum , sa fiu on-top chitara lui spike2 mi se pare faina .

 

Spike , cheitele nu le-ai schimbat ?

Link to comment
Share on other sites

post-12031-0-58904400-1381949519_thumb.jpg

Am dus finisajul de "zdreanțã în ulei" în sfârșit la forma finalã, iar chitara a primit un cablaj mai pretențios realizat de Fiveseven, motiv pentru care pe chitarã apare sigla Indefinite Pitch .

-2 circuite în paralel cu switch on/off pentru fiecare

-primul conține dozele bridge și middle, cu comutare în 3 poziții (bridge / bridge și middle în serie / middle)

-al doilea conține doza neck, care poate fi folositã singurã sau în orice combinație cu dozele de pe primul circuit

-între cele douã circuite se poate face inversare de fazã, prin comutator.

Mulțumesc mult lui Fiveseven care m-a ajutat atât cu munca, cât și cu indicații foarte utile.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am participat si eu la asta. Butonu' ala nu-i de la mine? :D

 

asa-i. Desi acum are 3 butoane, dar numai unul ii functional, cel de volum, restul sunt doar de estetica, pe langa switchul de la EQ-ul activ incorporat.

 

In momentul cand am facut pozele, nu aveam jack stereo si am fost nevoit sa montez un switch suplimentar care conecta bateriile la doze si eq, pe langa un led rosu for "debugging" purposes, de indata ce dozele pot functiona si fara baterie, dar le-am scos caci nu mai imi sunt utile.

 

Noroc de Stratosaurus, ca deobicei, m-a cinstit cand eram la nevoie, cu un jack potrivit, ii multumesc inca o data pe aceasta cale!

 

:respect:

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

nu m-am gandit sa fac comparatia asta, pozitia de finete si geometria bridge-ului nou am facut-o dupa intonatie, cu corzi de 10-52 in D, gaurile originale de ferule nu se potriveau, si a trebui sa dau altele noi, dupa ce le-am astupat pe cele vechi cu cepuri.

 

Insa, cel mai mult sunt multumit de actionul super mic al corzilor, si unghiul fretboard/body excelent care mi-a permis sa las corzile atat de jos fara sa intampin note moarte sau false, inclusiv la benduri.

 

Bridge-ul montat e provizoriu, e facut in china si a venit cu saddle-urile gata crestate. Voi da comanda cand voi avea buget de asa ceva, de un bridge blank, nashville, si sa fac crestaturile in pozitiile optime, un pic off-center la corzile groase, tastatura e un pic mai lata, si permite un spacing ceva mai aerisit. Se poate vedea si in poze cum coarda mi-mic, e la pozitia optima, dar la mi-mare nu e.

 

Sustainul e excelent, rezonanta se "simte in piept", atacul e extrem de rapid cu multe medii si inalte, dar nu are atat de mult "growl" pe cat as dori pentru ritm, eventual o sa ii pun in viitor niste doze cu mai mult low-end sa compenseze.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc intr-un viitor indepartat si alte doze, dar cred ca totusi lemnul e principalul vinovat la diferenta in sunet. Eu cand am luat dozele ma gandeam, cum sa sune mai "fender" decat cu "standard-ul" de la fender? se pare ca n-a fost neaparat cea mai inspirata alegere :)) oricum suna foarte bine si nu cred ca le modific, mai degraba iau un Squire classic vibe '50s si asta ramane asa...

 

am avut-o cu ani in urma la vanzare... (oricum de aruncat nici prin gand nu mi-a trecut, nici in cele mai groaznice zile) dar acum ma bucur ca nu am dat-o, pentru ca am si voi pastra prima mea chitara electrica si pe deasupra este si in perfecta conditie de o "cantare". Nu prea mai cant eu pe ea, dar ma bucura ideea ca oricand o pot face. Partea sentimentala in schimb e priceless ... acum nu as mai da-o nici daca nu mi-ar mai place nimic la ea, o tin cat traiesc :D metaforic vorbind :))) daca imi ofera cineva 10.000 de euro pe ea, nu mai stau pe ganduri :)))

Edited by spike2
Link to comment
Share on other sites

Tune-o-maticul e spatat prea ingust pentru griful ala. Cel mai bine pune un Schaller ca asta: http://guitar-bridge.com/hp135010/Guitar-bridge-STM.htm?ITServ=C5afa7db3X141d61b501bX7e98

exista si in crom sau negru, si este facut sa fie pus la un unghi pentru intonatie mai buna.

 

Am pus unu pe un Ibanez si sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Desi nu inteleg de ce ai pus un cordar mai urat (stop tail), chiar daca zici ca bridge-ul original nu mergea mai jos, nu are legatura cu aia din spate (cordarul).

 

Nu stiu daca te referi la mine, dar bridge-ul si cordarul original erau hidoase. Gusturile nu se discuta intradevar.

 

Bridge-ul l-am montat in functie de intonatie, iar cordarul la o distanta zic eu, potrivita. Nici prea aproape de bridge, dar nici prea in spate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.