www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

Puneti si voi cate o inregistrare, cu oricare din cele 3, 2 sa o chitara. Chiar imi doresc sa ascult ceva catat pe Reghin, dar bag seama ca nu se inghesuieste nimeni la asa ceva.

Imi poate sa imi satisface careva curiozitatea?

 

Am facut o inregistrare mai demult . O postez mai spre seara . E pe Hora , din lemn de nuc , e drept prototip , mi-au adus-o din fabrica cand faceau " experimente " cu linia Eco . Corzi Savarez Alliance ( folosesc de ani de zile constant acelasi set )

Link to comment
Share on other sites

Inregistrare mai veche cu Hora Iris Lux (am schimbat aproape 10 humbuckere de bridge, dar sunt singur ca in inregistrare aveam active IBZ), trecuta printr-o clona de Ibanez SD9 facuta de Razvan S ( :respect: ) si apoi prin Amplitube 3 (simulare solid state clean, 4x12", reverb).

sdplusat.mp3

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sunt posesorul a 3 hora

1 tores din 87

1sm 200

1sm 35

raporul calitate pret este excelent.

am citit ca cei de la hora nu au tehnologie pentru a fabrica chtari de calitate. ei na! ce tehnologia naibi ii trebuie unui lutier?

deasemenea am vazut ca sunt ieftine iar cele mai scumpe sunt mai bune . comparati SM200 cu GC 130 daca gasiti vreo diferenta in afara pretului si a etichetei din interior... vorba cuiva daca o hora costa 300 lei o alta chitara ,tot hora dar cu alta denumire costa 300 euro. as intreba care o fi mai buna? sa nu fim naivi.

cele doua sm-uri suna excelent, sunt foarte multumit de ele si nu cred ca as schimba cu o alta marca doar ca-i mai scumpa.

 

Chitarele tale nu se mai produc de ceva timp, in afara de SM35, iar la asta poate ai avut norocul sau priceperea sa te alegi cu una buna.

Daca dai o tura pe la magazinele care comercializeaza modele aflate in productie cred ca o sa-ti schimbi parerea.

Eu am trecut iar pe la magazinul Rapsodia saptamana trecuta, in fuga pentru ca aveam drum prin zona. M-am uitat si am pipait rapid si electricele. Nici la astea n-au avut macar bunul simt sa le scoata resturile de lemn din gaura de truss rod, ramase de la prelucrare, iar tastele erau tot batute prost si neslefuite, cum a fost cazul la acusticele vazute acum trei luni.

Da, poate poti gasi unele modele vechi facute cu simt de raspundere, dar astea noi sunt neterminate. 99% dintre ele.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Inregistrare mai veche cu Hora Iris Lux (am schimbat aproape 10 humbuckere de bridge, dar sunt singur ca in inregistrare aveam active IBZ), trecuta printr-o clona de Ibanez SD9 facuta de Razvan S ( :respect: ) si apoi prin Amplitube 3 (simulare solid state clean, 4x12", reverb).

 

La cit gain, delay si ce mai ai tu p-acolo, puteai sa inregistrezi cu orice alta chitara, tot asa ar fi sunat... :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am facut o inregistrare mai demult . O postez mai spre seara . E pe Hora , din lemn de nuc , e drept prototip , mi-au adus-o din fabrica cand faceau " experimente " cu linia Eco . Corzi Savarez Alliance ( folosesc de ani de zile constant acelasi set )

 

Nu am gasit demo-ul meu . Mai caut printre vechile cd-uri si il postez cand il gasesc .

Link to comment
Share on other sites

"Cam bate la ochi data aia." nu am avut una mai proaspat fabricata. ;) Vineri a iesit din productie iar sambata a ajuns la mine (cu sprintcurier).

am vrut sa vad ce zice lumea de hora (eu fiind foarte incantat de aceasta chitara) si am vazut ca unii vorbesc de rau fara a sti ca reghin lucreaza si pentru altii care cer preturi f. mari pentru un instrument de aceeasi calitate , sau ca la hora se fabrica si chitari de top (regun) care rivalizeaza cu unele firme mai mari de prin spania... incercam sa spun ca nu tot ce-i romanesc este prost si cu majoritatea brandurilor mari si laudate si-au mutat productia in china. atat

Link to comment
Share on other sites

"Cam bate la ochi data aia." nu am avut una mai proaspat fabricata. ;) Vineri a iesit din productie iar sambata a ajuns la mine (cu sprintcurier). am vrut sa vad ce zice lumea de hora (eu fiind foarte incantat de aceasta chitara) si am vazut ca unii vorbesc de rau fara a sti ca reghin lucreaza si pentru altii care cer preturi f. mari pentru un instrument de aceeasi calitate , sau ca la hora se fabrica si chitari de top (regun) care rivalizeaza cu unele firme mai mari de prin spania... incercam sa spun ca nu tot ce-i romanesc este prost si cu majoritatea brandurilor mari si laudate si-au mutat productia in china. atat

Probabil ca dumneavoastra ati avut privilegiul sa cumparati prima chitara din serie, pentru ca n-am gasit SM200 pe site-ul oficial Hora (sau nu s-au obosit ei sa-l actualizeze). Mai rar se intampla ca un fabricant roman sa fie atat de expeditiv, dar totul e posibil, mai ales daca stim pe cineva. :)

Pot sa intreb cat a costat si cand a fost pus in vanzare modelul?

Link to comment
Share on other sites

La magazinul lor din Bucuresti costa 329 de lei, http://magazinulrapsodia.ro/chitare/clasice .

Eu am o acustica Hora de prin 1975, cu 12 corzi, suna foarte bine.

La pretul la care se vand la noi, chitarele Hora sunt lucrate foarte bine, cred ca lucratorii de acolo(ca nu sunt doar lutieri) sunt platiti bine si-si fac treaba, dar cred ca si patronii(nu am habar cine sunt) se implica.

Si o chestie care m-a nemultumit, dar care arata ca au piata(cerere) pentru produsele lor: nu ma dau banii afara din casa, dar am avut nevoie si am "indraznit" sa comand acolo o chitara acustica: m-au refuzat scurt(totusi, cred ca daca eram un Nicu Alifantis si daca ajungea solicitarea mea la unul dintre patroni, nu m-ar fi refuzat).

@Iulian: aproape tot ce este produs romanesc este bun, raportat la produse similare gasite pe piata, doar ca, exceptand alimentele, nu prea mai gasesti produse romanesti, insa gasesti la tot pasul indivizi de ambele sexe strambatori din nas la ceea ce e romanesc; fara politica, sunt mirat ca nea Basescu, cu toate pacatele lui, circula cu Dacia Logan sau Duster, desi majoritatea alearga dupa Maybach; revenind la obiect, majoritatea prefera sa dea 400 de lei pe o acustica Ibanez in locul uneia Hora, desi Hora e mai buna; ma refer la majoritatea romanilor in Romania, ca afara nu stiu, de obicei devin oameni normali...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"revenind la obiect, majoritatea prefera sa dea 400 de lei pe o acustica Ibanez in locul uneia Hora, desi Hora e mai buna; ma refer la majoritatea romanilor in Romania, ca afara nu stiu, de obicei devin oameni normali... "

extrapoland va voi relata un reportaj vazut la televizor. era un frig afara de crapau pietrele .langa un magazin de haine secon hand reporterul intreba oamenii daca este avantajos sa cumperi de acolo . oamenii mai in varsta spuneau ca-i ieftin , pensia... (pe buna dreptate) dar dupa un timp apare si o mandra in trening. reporterul o intreaba- nu ti-e frig asa subtire imbracata iar ea raspunde oarecum jignita nu ca-i adidas. de aceea iti dau dreptate domnule Nicu.

 

sambata un var m-a rugat sa-i recomand o chitara buna si ieftina fiindca vrea sa invete sa cante .i-am recomandat HORA LAURA am fost la doua magazine sa cautam si nu am gasit. a comandat la un magazin din brasov cred, si astazi i-a adus-o. suna surprinzator de bine, finisajul este bun iar pretul 245 lei cu transport cu tot.

nu prea gasiti o chitara care sa coste 50 Euro si care sa aiba fata din molid solid . parerea mea

Edited by Iuliu
Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ca cei de la Hora nu au actualizat toate modelele pe site dar era si un motiv ( mi-au explicat dar am uitat sincer ... ) . Apropo am incercat aceste modele http://magazinulraps...hon-ctw-eq-hora sunt excelente ( adevarat la unele hit and miss , trebuie sa le incerci is destul de diferite cele electro acustice de cele simple la rece ) , raportul pret/calitate este foarte bun daca consideri ca unele chitari facute in CHINA au pret dublu la aceleasi caracteristice . Griful si gatul la modelele electroacustice mi-au parut mai confortabile dar este o opinie subiectiva , sunt echipate cu Fishman , preamp-ul este versatil dpdv a tonului .

 

ATENTIE : unele modele au avut un defect neplacut la imbinarea gatului cu corpul era o diferenta drastica de nivel , este evitabil daca pur si simplu esti atent si inspectezi chitara pe care o cumperi , cel pe care il cunosc si a patit-o a schimbat-o al reghin fara nici un fel de problema si si-au cerut scuze de neplacere si i-au dat si niste accesorii , deci punct bonus pentru ei din partea mea pentru asta. Este foarte multumit de chitara si sunt de acord cu el .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chitarile hora sunt grozave mai ales datorita lemnului pe care il avem noi in tara. Problema e ca nu prea sunt mediatizate. Greu gasesti un sound sample pt o hora. La chitari straine se gasesc si poti sa te orientezi pt cumparare mai bine. Caut de ceva vreme un sound sample pt o hora eco dar nu am gasit. Daca cineva detine o hora eco poate posteaza un video pe youtube sau ceva de genu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chitarile hora sunt grozave mai ales datorita lemnului pe care il avem noi in tara.

 

Sunt si eu fan dar nici chiar asa :) . Sunt grozave unele s altele nu , e hit and miss . Da , avem lemn bun , dar nu e folosit in fiecare chitara , si in modele inferioare folosesc si lemn de calitate inferioara si mai importa si ei lemn , la modelele mai superioare incepe cautarea .

 

 

Problema e ca nu prea sunt mediatizate.

 

Nici nu vor fi . Hora produce chitari pentru alte companii din europa , primesc alt abtibild cu Made In EU , numele alternativ al companiei si sunt vandute de 4-5 ori mai scump ( asta stiu la anumite modele clasice ) . La noi le gasesti foarte rar , sunt de calitate foarte buna , eu astept un telefon de buna vreme cand poate sa imi faca rost cineva de una .

 

 

Caut de ceva vreme un sound sample pt o hora eco dar nu am gasit. Daca cineva detine o hora eco poate posteaza un video pe youtube sau ceva de genu.

 

Eu am una dintre primele facute , era prototip . Este cea mai buna si singura mea chitara pe care nu o sa o vand sau schimb niciodata ( al meu e din lemn de nuc ) . Cum am zis , este hit and miss . Trebuie sa incerci mai multe din aceeasi gama , ii foarte posibil ca unele o sa sune mai bine decat altele ( aici intra si gustul personal ) . Cand e vorba de chitari reci ( acustice ) te sfatuiesc sa le incerci personal inainte de a le cumpara .

 

 

 

Sper ca ti-am fost de ajutor cat de cat .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu fan dar nici chiar asa :) . Sunt grozave unele s altele nu , e hit and miss . Da , avem lemn bun , dar nu e folosit in fiecare chitara , si in modele inferioare folosesc si lemn de calitate inferioara si mai importa si ei lemn , la modelele mai superioare incepe cautarea .

 

 

 

 

Nici nu vor fi . Hora produce chitari pentru alte companii din europa , primesc alt abtibild cu Made In EU , numele alternativ al companiei si sunt vandute de 4-5 ori mai scump ( asta stiu la anumite modele clasice ) . La noi le gasesti foarte rar , sunt de calitate foarte buna , eu astept un telefon de buna vreme cand poate sa imi faca rost cineva de una .

 

 

 

 

Eu am una dintre primele facute , era prototip . Este cea mai buna si singura mea chitara pe care nu o sa o vand sau schimb niciodata ( al meu e din lemn de nuc ) . Cum am zis , este hit and miss . Trebuie sa incerci mai multe din aceeasi gama , ii foarte posibil ca unele o sa sune mai bine decat altele ( aici intra si gustul personal ) . Cand e vorba de chitari reci ( acustice ) te sfatuiesc sa le incerci personal inainte de a le cumpara .

 

 

 

Sper ca ti-am fost de ajutor cat de cat .

 

Mersi pt info. Intr-adevar e bine de probat inainte. Ai putea sa imi dai niste dimensiuni la chitara ta eco? La grosimea corpului si latimea la partea de jos.

Link to comment
Share on other sites

de ce te intereseaza ?

 

In principiu vreau sa imi cumpar una in viitorul apropiat. Eu am o Laura si vreau sa fac o comparatie la corp ca sa nu merg cu ruleta prin magazine. Daca are corpul putin mai ingust si/sau mai lat ar fi grozav, daca nu, macar sa stiu daca e asemanator la dimensiune cu Laura. Daca vrei sa postezi masuratorile astea, daca nu, nu e problema. Multumesc oricum.

Link to comment
Share on other sites

In principiu vreau sa imi cumpar una in viitorul apropiat. Eu am o Laura si vreau sa fac o comparatie la corp ca sa nu merg cu ruleta prin magazine. Daca are corpul putin mai ingust si/sau mai lat ar fi grozav, daca nu, macar sa stiu daca e asemanator la dimensiune cu Laura. Daca vrei sa postezi masuratorile astea, daca nu, nu e problema. Multumesc oricum.

 

Sa spunem ca dai de una care iti e foarte comfortabila si suna bine . Nu o sa o cumperi fiindca nu e aceeasi dimensiune ca Laura ? Nu prea cred :) . Lasa dimensiunea tu doar incearca cat mai multe si nu te gandi la dimensiuni . Eu nu am masurat-o niciodata pe a mea si nici nu imi pasa de dimensiunile ei . Imi pasa daca cumpar un toc nou poate :) .

 

Inca un sfat : daca esti mai incepator in chitara clasica , asculta foarte multa muzica de chitara clasica de tot felul de artisti si genuri . De ce ? Fiindca ascultand o sa auzi chitari care suna mai bine si o sa iti placa mai mult si care nu suna asa de bine si nu sunt pe placul tau . Asa cand vei intra in magazin sau la reprezentanta ( te sfatuiesc sa mergi acolo ) sau unde mergi tu vei avea deja un reper in capul tau cam ce tip de tonalitate cauti tu defapt .

Link to comment
Share on other sites

Sa spunem ca dai de una care iti e foarte comfortabila si suna bine . Nu o sa o cumperi fiindca nu e aceeasi dimensiune ca Laura ? Nu prea cred :) . Lasa dimensiunea tu doar incearca cat mai multe si nu te gandi la dimensiuni . Eu nu am masurat-o niciodata pe a mea si nici nu imi pasa de dimensiunile ei . Imi pasa daca cumpar un toc nou poate :) .

 

Inca un sfat : daca esti mai incepator in chitara clasica , asculta foarte multa muzica de chitara clasica de tot felul de artisti si genuri . De ce ? Fiindca ascultand o sa auzi chitari care suna mai bine si o sa iti placa mai mult si care nu suna asa de bine si nu sunt pe placul tau . Asa cand vei intra in magazin sau la reprezentanta ( te sfatuiesc sa mergi acolo ) sau unde mergi tu vei avea deja un reper in capul tau cam ce tip de tonalitate cauti tu defapt .

 

Nu sunt incepator, cand de ceva vreme, doar ca m-am bagat pe flamenco de vreo 3 ani si pana acuma am cantat pe Laura. Voiam o chitara pt flamenco, insemnand mai ingusta si mai lata, cu mai putin bas si mai multe inalte, fara foarte mult sustain, care sa sune flamenco. Laura mea are mult sustain, e buna pt muzica clasica si are o tonalitate dulce care iara nu e prea buna pt flamenco. O chitara de flamenco e scumpa, am auzit ca hora au scos modelul eco care e de calitate mai buna si cel putin din poze arata ok. Nu vreau hora spaniola pt ca am testat-o la un amic si are foarte mult bas si e de calitate mai slaba decat laura (care oricum e model ieftin). Sau poate ca era ceva "contrafacut" :) Dar in final nu cred ca scap de mersul prin magazine... In orice caz, voiam doar sa stiu daca ma entuziasmez degeaba sau nu.

P.S. daca ar fi mai lata ca Laura ar fi grozav pt ca eu am mainile mai lungi si m-ar ajuta, mai mult de asta te-am intrebat legat de dimensiuni.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca LATA si INGUSTA sunt imposibil de apicat aceluiasi obiect in acelasi timp.

 

Lungime : Lung/scurt

Latime : Lat/Ingust

Adancime : Gros/Subtire [sau deep/shallow]

 

atunci latimea eclisei si latimea partii de jos a fetei :) deci latimea eclisei sa fie mai mica si latimea partii de jos a fetei sa fie mai mare ;)

Link to comment
Share on other sites

 

"Made in Europe" :) foarte tare :) si oricum sunt sigur ca ei stiu ca sunt facute in Romania dar nu au vrut sa puna pe site. Si am gasit si pe o gramada de alte site-uri .de chiar si .co.uk unde scria "european guitar made with european woods european quality bla bla bla" :)

Link to comment
Share on other sites

Imi place ca sunt multi 'laudaci' ai acusticelor/clasicelor Hora, asa cum sunt si eu.

Dar de chitarele lor electrice nu prea ziceti nimic.

Ii rog pe cei care se pricep sa spuna ce au de zis, sigur ca de rau: de lemnul, dozele, cheitele, tastele, etc. proaste, de finisajul prost si de altele, ca poate se aude si la ei.

Nu de alta, dar asa cum cumparam o chitara acustica bunicica de la ei cu 500 de lei, poate s-or trezi si ne vor oferi o chitara electrica buna cu 1000-1500 de lei, la o calitate de Fender de 2000-3000 de lei.

Chiar daca pare ca, daca le merge bine la export, ignora piata din tara, va zic eu ca nu-i asa, mai ales de cand cu criza asta.

Am scris eu pe aici, pe undeva, ca am comandat o chitara la ei si m-au refuzat, dar asa cum avem noi nevoie de ei, sigur sunt si ei interesati de banii nostri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi place ca sunt multi 'laudaci' ai acusticelor/clasicelor Hora, asa cum sunt si eu. Dar de chitarele lor electrice nu prea ziceti nimic. Ii rog pe cei care se pricep sa spuna ce au de zis, sigur ca de rau: de lemnul, dozele, cheitele, tastele, etc. proaste, de finisajul prost si de altele, ca poate se aude si la ei. Nu de alta, dar asa cum cumparam o chitara acustica bunicica de la ei cu 500 de lei, poate s-or trezi si ne vor oferi o chitara electrica buna cu 1000-1500 de lei, la o calitate de Fender de 2000-3000 de lei. Chiar daca pare ca, daca le merge bine la export, ignora piata din tara, va zic eu ca nu-i asa, mai ales de cand cu criza asta. Am scris eu pe aici, pe undeva, ca am comandat o chitara la ei si m-au refuzat, dar asa cum avem noi nevoie de ei, sigur sunt si ei interesati de banii nostri.

 

Chitara mea electrica e o hora model gen iris lux (aia cu vopseaua ca marmura) doar ca e HSH si avea capul cu lac transparent. In pincipiu e o chitara ok doar ca pentru a ajunge la "OK" a trebuit sa muncesc la ea foarte mult:

- in primul rand tija din gat e intr-o parte (in parte de sus iese intr-o parte) si deci gatul era putin rasucit din punctul de vedere al tastelor pe care a trebuit sa le nivelez

- am coborat corzile maxim posibil si tot erau la inaltime foarte mare asta pentru ca ori scobitura in care intra gatul era prea adanca ori gatul in zona respectiva era prea subtire. Prima varianta era adevarata pt ca am masurat si am si gasit o sipculita aproape transparenta pusa acolo pentru a corecta putin dar defapt deloc. si am pus o pana mult mai groasa (cam de 1 mm in punctul cel mai inalt) ca sa corectez problema

- dopurile in care intra suruburile de la floyd rose tot ieseau si a trebuit sa le fixez bine cu un adeziv puternic

- bratul de la floyd rose avea un joc fantastic pt ca materialul piesei in care se infileta era moale si am schimbat piesa respectiva cu una din inox

- actualmente am renuntat la floyd rose (l-am transformat in bridge fix) pentru ca trebuia chitara acordata tot timpul, si am si schimbat locking nut cu unul traditional

- am schimbat si sistemul de prindere a corzilor in through-body cu niste gauri si piese din bronz ceea ce a imbunatatit calitatea sunetului

- in afara de astea singura problema pe care nu am reusit s-o rezolv e legata de comutatorul dozelor. Desi l-am giugiulit in diverse moduri tot trebuie sa-l misc putin ca sa gasesc pozitia si daca il ating putin iese din pozitie. Pe viitor am sa-l schimb.

 

Dupa toate astea chitara a devenit una buna. In plus i-am si scobit griful stil Yngwie Malmsteen si i-am si schimbat vopseaua...deja a 2-a oara devenind chitara rosie. Si sper ca la un moment dat sa ii plasez si un Stetsbar in locul actualului bridge.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.