www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

Ia masoara matale actiunea la tasta 14 si spune aci cat e. :)

 

da , modelele ieftine is intradevar cu probleme dar tot iau mai bine o hora la 200 si sa cumpar niste amarat de smirghel si corectez inaltimea cat se poate la bridge decat sa finantez piata de china... la modelele ieftine am vazut ca doar baga acel pragus fara nici un fel de adjustare , dar nu poti spune ca hora nu face chitare de calitate instrumentele mai de "top" de la ei sunt foarte bune ex. Hora Regun , modelele mahon la acustica . una din probleme e ca toata lumea are imaginea de " hora aia ieftina pe care a luat-o unchiu' sa invete 3 corzi"

 

P.S : cred ca ai vrut sa spui tasta 12 :)

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Ia masoara matale actiunea la tasta 14 si spune aci cat e. :)

Depinde probabil si cum o reglezi. Zdreanta mea are o actiune destul de mica, avand in vedere ca are pe ea corzi 11-70.

Chitara are ceva ani, dar cutitele de la floyd is in stare perfecta, iar tastele zici de asemenea ca-s noi. Din cate am inteles, Iris Lux astea au fost doar ansamblate de Hora, piesele fiind luate din Coreea. Chitara are un humbucker de bridge nervos, o doza foarte vintage (sunet foarte curat) la mijloc si un sustainer bobinat manual de mine si legat la un amp cu 386 facut de Fiveseven. Switch-ul in 3 pozitii leaga in pozitia de mijloc in serie humbuckerul si single-coilul. Mai are switch on/off pentru sustainer, killswitch, control de volum si de ton (ultimul a fost adaugat dupa ce a fost facuta poza de mai jos). Sunt foarte multumit de jucarie. Am un Jackson WR cu doze DMT care prinde praf pe dulap. E mai slab din toate punctele de vedere decat Hora mea mesterita bine si cu electronica schimbata complet.

post-12031-0-53900700-1352402854_thumb.jpg

Edited by draugr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca dezgrop topicul dar asta este :))

 

Deci , asta e prima mea chitara acustica : post-20340-0-45684600-1351455922_thumb.jpg

 

 

Se numeste Hora Reghin SM-50 si este o chitara excelenta.. Are un sunet foarte cald , suna foarte bine si pretul foarte scazut !

 

Ia uite, mai, i-a pus si fundita rosie la chitara, sa n-o deoache lumea :lol:. Acum am vazut si eu postul tau... s-o canti sanatos, Sympthom!

 

Parca incepe sa-mi para rau ca mi-am dat clasica Hora Reghin, chit ca avea gatul curbat in ultimul hal, si era aproape "de necantat"... acum, din pacate, zace undeva pe la unchi-meu prin casa, vai de mama ei... ultima oara am auzit ca a capatat o culoare cam "dubioasa", probabil daca as vedea-o acum, n-as mai recunoaste-o ca fiind cea din poza...

 

Oricum, cu toate calitatile si defectele ei, Hora rocks!

 

68367183.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ia uite, mai, i-a pus si fundita rosie la chitara, sa n-o deoache lumea :lol:. Acum am vazut si eu postul tau... s-o canti sanatos, Sympthom!

 

Parca incepe sa-mi para rau ca mi-am dat clasica Hora Reghin, chit ca avea gatul curbat in ultimul hal, si era aproape "de necantat"... acum, din pacate, zace undeva pe la unchi-meu prin casa, vai de mama ei... ultima oara am auzit ca a capatat o culoare cam "dubioasa", probabil daca as vedea-o acum, n-as mai recunoaste-o ca fiind cea din poza...

 

Oricum, cu toate calitatile si defectele ei, Hora rocks!

 

68367183.jpg

 

Vad bine ca pe aceasta chitara au fost puse corzi de metal ?

Sunt destul de sigur ca da , nu se vede legatura care ar exista in cazul corzilor de nylon . PE CHITARA CLASICA NU SE PUN CORZI DE METAL , nu are truss rod si nu e facut pentru aceea tensiune , sigur ca se indoaie gatul rau de tot ! Tot incerc alaturi de cativa alti useri sa informam lumea dar nu prea reusim...

E un fenomen care a ajutat mult sa se formeze de mult ideea de "Hora ii naspa cu gatul stramb" cand vina e de fapt utilizatorilor , de obicei se da o hartie cu chitara noua pe care scrie clar sa NU pui corzi de metal... Asta e ... Majoritatea chitarilor vechi Hora ( de la tata si de la bunicu' ) mostenite tot asa le-am vazut la lume , cu corzi de metal si explicatia "chitara aceea nu a fost asa buna , gatul stramb stii..."

 

P.S : Nu lua asta ca un atac sau ca am vreo problema cu tine , doar incerc sa atrag atentia asupra problemei , este chiar important .

Edited by TheZKD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde probabil si cum o reglezi. Zdreanta mea are o actiune destul de mica, avand in vedere ca are pe ea corzi 11-70.

Chitara are ceva ani, dar cutitele de la floyd is in stare perfecta, iar tastele zici de asemenea ca-s noi. Din cate am inteles, Iris Lux astea au fost doar ansamblate de Hora, piesele fiind luate din Coreea. Chitara are un humbucker de bridge nervos, o doza foarte vintage (sunet foarte curat) la mijloc si un sustainer bobinat manual de mine si legat la un amp cu 386 facut de Fiveseven. Switch-ul in 3 pozitii leaga in pozitia de mijloc in serie humbuckerul si single-coilul. Mai are switch on/off pentru sustainer, killswitch, control de volum si de ton (ultimul a fost adaugat dupa ce a fost facuta poza de mai jos). Sunt foarte multumit de jucarie. Am un Jackson WR cu doze DMT care prinde praf pe dulap. E mai slab din toate punctele de vedere decat Hora mea mesterita bine si cu electronica schimbata complet.

 

M-am referit strict la acustice, la care peste tasta 7 era un chin sa apesi pe corzi. Sa mai spun de taste prost batute si neslefuite, tastiere crapate, gaturi prost lipite? Mai punem si faptul ca nu s-au invrednicit macar sa stearga rumegusul de pe ele sau sa curete resturile de lemn ramase in interiorul chitarelor dupa prelucrare si asamblare si avem o imagine completa a controlului calitatii la Reghin.

Da, sunt ieftine, dar de ce sa nu putem cumpara o Hora "ready to play"?

La electrice nu m-am uitat prea atent pentru ca nu ma interesau.

 

Parca incepe sa-mi para rau ca mi-am dat clasica Hora Reghin, chit ca avea gatul curbat in ultimul hal, si era aproape "de necantat"...

 

Actiune mare din fabrica+corzi de metal = dezastru. ;)

 

PE CHITARA CLASICA NU SE PUN CORZI DE METAL

 

Adevarat. Din pacate e o greseala frecventa a incepatorilor.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Vad bine ca pe aceasta chitara au fost puse corzi de metal ?

Sunt destul de sigur ca da , nu se vede legatura care ar exista in cazul corzilor de nylon . PE CHITARA CLASICA NU SE PUN CORZI DE METAL , nu are truss rod si nu e facut pentru aceea tensiune , sigur ca se indoaie gatul rau de tot ! Tot incerc alaturi de cativa alti useri sa informam lumea dar nu prea reusim...

E un fenomen care a ajutat mult sa se formeze de mult ideea de "Hora ii naspa cu gatul stramb" cand vina e de fapt utilizatorilor , de obicei se da o hartie cu chitara noua pe care scrie clar sa NU pui corzi de metal... Asta e ... Majoritatea chitarilor vechi Hora ( de la tata si de la bunicu' ) mostenite tot asa le-am vazut la lume , cu corzi de metal si explicatia "chitara aceea nu a fost asa buna , gatul stramb stii..."

 

P.S : Nu lua asta ca un atac sau ca am vreo problema cu tine , doar incerc sa atrag atentia asupra problemei , este chiar important .

 

Da, ai observat foarte bine asta. Nu ma supar absolut deloc, nu o iau ca pe un atac, chiar ma bucur ca a intat in discutie tema asta. Sunt perfect constienta de faptul ca am facut o greseala enorma punand corzi de metal in loc de nylon (chitara, mai pe romaneste spus, am stricat-o singura, din nestiinta), insa din pacate am aflat ca nu e bine sa faci asta abia prin ianuarie-februarie, cand chitara nu mai era deja de cateva luni la mine (evident ca gatul se strambase cu mult inainte sa plece chitara de la mine - de asta am si zis ca ajunsese "de necantat" -, insa eu pe vremea aia habar n-aveam ce-i aia trussrod, habar n-aveam ca la clasica nu exista asa ceva, ca nu-i bine sa pui corzi de metal, ci de nylon etc.). Abia cand am citit pe forum de efectul nu tocmai benefic (si asta e putin spus) al corzilor de metal asupra grifului chitarelor clasice, reactia mea a fost: :facepalm:.

 

Asta e, nestiinta costa - a fost nevoie sa stric o chitara ca sa-mi dau seama ce tampenie am putut sa fac. De asta, de fiecare data cand intalnesc pe-aici cate un incepator care intreaba daca sa-si puna corzi de metal pe clasica, il sfatuiesc sa nu faca asta, pentru ca am vazut pe pielea mea care sunt consecintele.

 

Inca o data, multumesc, TheKZD, ca ai adus in discutie subiectul asta. :respect:

 

Actiune mare din fabrica+corzi de metal = dezastru. ;)

 

Indeed. But now I've learned my lesson.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

nu a ras de chitara...ci a ras de talentu tau de emster in arta decupajului autocolantului si designului unic marcat pe doze,

 

jack white bate cu ajutorul unor cuie o doza intr-o bucata lemn , tot cu niste cuie intinde o coarda , foloseste o sticla de cola ca bridge , o alta sticla ca slide si face muzica . daca asa ii place chitara asa sa fie si sa o cante sanatos nu e nimic de ras

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu a ras de chitara...ci a ras de talentu tau de emster in arta decupajului autocolantului si designului unic marcat pe doze,

 

 

eu nu ma iau dupa aspect..ci ti-am zis..ca lumea te-a luat in ras din pricina ca nu ai putin bun gust...nu ca ar fi o chtiara rea...citeste dni nou ce am scris...

 

Do you see the contradiction ? Hai sa nu mai poluam topicul inutil :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Urmãtoarea... - va urma, deocamdatã e la Eugen spre a-i reda viața... (ceva gen... cea prezentatã de Horil pe prima paginã a acestui topic)

 

ªi iatã o treabã foarte bine rezolvatã de Eugen - mulțumiri temeinice! În primul rând pentru cã a acceptat aceastã provocare, la care chiar nu s-a dat înapoi de la tot felul de intervenții. Jos pãlãria - Eugen!

Ceva fotografii din timpul "retuºãrii" - schimbat nut ºi saddle (cu os), retastare unde era cazul, radius adãugat (originalul nu avea), lipite crãpãturile, întãrituri pe dedesubt.

 

Chitara e model SP1 din 1977 mãrime 3/4 - readus la viațã!

 

Sunã foarte plin - lemn adevãrat.

post-10986-0-64062500-1359319168_thumb.jpg

post-10986-0-63004300-1359319182_thumb.jpg

post-10986-0-57360100-1359319237_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunt posesorul a 3 hora

1 tores din 87

1sm 200

1sm 35

raporul calitate pret este excelent.

am citit ca cei de la hora nu au tehnologie pentru a fabrica chtari de calitate. ei na! ce tehnologia naibi ii trebuie unui lutier?

deasemenea am vazut ca sunt ieftine iar cele mai scumpe sunt mai bune . comparati SM200 cu GC 130 daca gasiti vreo diferenta in afara pretului si a etichetei din interior... vorba cuiva daca o hora costa 300 lei o alta chitara ,tot hora dar cu alta denumire costa 300 euro. as intreba care o fi mai buna? sa nu fim naivi.

cele doua sm-uri suna excelent, sunt foarte multumit de ele si nu cred ca as schimba cu o alta marca doar ca-i mai scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.