www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

din punctu meu de vedere acusticele hora sunt perfecte ca raport pret-calitate pt incepatori si cei care dau de hobby 3-4 acorduri saptamanal.. pt pretu' lor suna destul de bine (trebuie sa stii sa le alegi, unele falseaza) + ca sprijinim producatorii romani cumparand chitari hora :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ce dimensiuni au corzile stock de pe Hora Western? Daca-i iau un 12 / 56 are ceva?

 

s-ar putea ca acordate in standard sa iti curbeze putin grif-ul. mie asa mi s-a parut cand mi-am pus corzi groase. + ca daca nu o ai deja setata bine, va fi destul de greu de cantat pe ea. Insa intradevar suna f bine cu corzi groase acustica. Incearca si daca obs ceva suspect, le scoti si gata.

Link to comment
Share on other sites

Guest nightshade

Ultima oara cand mi-am luat un set de corzi am vazut expusa o copie Les Paul si un Telecaster, despre care vanzatorul mi-a spus ca ar fi facute la Reghin. LP-ul costa 630 ron.

Edited by nightshade
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest GuittaraNovice
Daca ar fi sa aleg intre modelele W11204 (fata molid) si W12204 (fata placaj tei), ar fi mai bine s-o aleg pe cea cu fata din molid?

 

http://www.hora.ro/pages/guitars_ro.htm

 

Multumesc

 

Magus eu o am de cateva luni pe cea W11204 cu fata molid. Insa nu stiu sigur daca este chiar molid masiv (solid spruce) asa cum scris pe site in limba engleza sau daca este tot laminat. Mie imi pare ca suna destul de bine... Stie cineva daca 11204 este chiar molid masiv asa cum figureaza pe site in engleza?

 

Pana la urma am luat doua seturi D'Addario Bronze 85/15. Unul 10-46 iar celalalt este 11-52. Pt inceput am montat pe cel 10-46 dar parca simt nevoia unei consistente mai mari a sunetului. Sper insa sa reziste griful la la dimensiuni mai mari. Sugestia de a acorda mai jos este buna insa eu mi-s incepator si nu vreau sa-mi complic existenta deocamdata:D Mersi oricum!

Edited by GuittaraNovice
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest FloriiMorii
stagg - 150 $

squier - 250 $

epiphone - 500 $

fender - 2000 $

reghin - priceless

 

oricum stagg si squier nu se compara cu reghinu'

:)

Link to comment
Share on other sites

adica ce sa intelegem, ca este buna chitara de hora sau nu?

Sau sa nu mai iei sfaturi de la copii. Hora fac chitari superbe pentru costul lor. Sunt cele mai bune chitari acustice ieftine comercializate in tara.

 

Also, nu mai crede ca exista serii "speciale", "de export" si ca in tara se vand doar rebuturi. E folclor chitaristic local.

Link to comment
Share on other sites

Sau sa nu mai iei sfaturi de la copii. Hora fac chitari superbe pentru costul lor. Sunt cele mai bune chitari acustice ieftine comercializate in tara.

 

Also, nu mai crede ca exista serii "speciale", "de export" si ca in tara se vand doar rebuturi. E folclor chitaristic local.

 

Cu prima parte sunt de acord. Nu se canta usor pe ele, dar suna.

 

Dar hora chiar face chitari pt export. Si eu unul prefer sa cred ca ne vand noua rebuturile decat sa cred ca e asa prost controlul calitatii incat jumate din chitari au defecte peste care nu poti trece. Cu greu gasesti una sa fie si bine finisata si sa nici nu falseze.

Link to comment
Share on other sites

Syntax error. Nu "face chitari pentru export" separat, exporta din chitarile facute.

 

Nu inteleg de ce va tot incapatanati sa o dati inainte cu QC'u prost. De ~3 ani s-au schimbat lucrurile pe acolo. La Reghin este o fabrica de instrumente muzicale cu cateva linii de productie. Acolo se fac chitari pentru orice client.

 

App, vorbesc de chitari noi.

Link to comment
Share on other sites

Sau sa nu mai iei sfaturi de la copii. Hora fac chitari superbe pentru costul lor. Sunt cele mai bune chitari acustice ieftine comercializate in tara.

 

Also, nu mai crede ca exista serii "speciale", "de export" si ca in tara se vand doar rebuturi. E folclor chitaristic local.

....asta e buna ... chitari superbe ... ok ... si Hora dau cele mai bune chitare ale lor pe piata romaneasca fiindca sunt romani si ei si tin la chestii din astea .. ... si sunt fabuloase ... :) uite , daca vre hai sa iti trimit o poza cum arata si ce lemne contine o chitara spaniol 2 cumparata in Jermania de ii zice GEWA si sa comparam cu una din Romania , la fel ... te prinzi ca e o mare diferenta ?( nu de sunet ci de lemne si aspect comercial etc ) ... pe ce pariem ? ,,, ca sa termin acest subiect , am fost la un seminar cu un mare lutier de chitare din Focsani ... il cheama C- tin Dumitriu si surprinzator este unu dintre cei mai buni din Europa etc ....daca vrei te pun in legatura cu el sa vezi ce iti zice de chitarele Hora ....lol ... (da vezi ca a ras de Takamine al meu de s-a prapadit ...si aia e chitara pe linga orice Hora ) ...calitatea sunetului unei chitara depinde in primul rand de calitatea setului de lemne .... cel mai simplu pont e ca de ex . molidul sau cedrul de pe fata trebuie sa aiba "striatiile" foarte dese .... undeva la 10-12 pe centrimetru...iar ciudat este ca chitara din Jermania are mai multe inele decat oricare alta de pe la noi ....(hmmm... o fi o coincidenta ).... oricum , conteaza mult si tehnologia de fabricatie .... acolo din pacate Hora sta cam nashpa sa zic asa .... au avut o sansa prin 91 cand Yamaha au vrut sa se infrateasca cu ei oferindu-le tehnologie pt fabricarea chitarelor ( si electrice ), tobe si piane ... in contrapartita Hora livrau tehnologie pt viori , violoncei si contrabasi care se pricepeau sa le faca mai bine si desigur aveau lemne deosebite...desigur , contractul a picat ca doar noi nu ne videm tara , numai padurea pe moca ...acum intre noi fie vorba , chitara Takamine personala care are molid laminat pe fata suna de henshpe ori mai bine decat Hora solid top .... ghinion .... am si o Yamaha care are solid top .... :) adio mama ! ...si uite asa in loc sa intre intre firmele de top din lume de chitare Hora se margineste in continuare sa aprovizioneze piata vest ( si est )europeana cu facaturi eftine din lemne de calitate ....si in incheiere , uita -te in orice catalog Yamaha , si la cele mai scumpe chitare clasice ( aprox. 10000 E )vei vedea indicatia : solid romanian spruce .... uite ce inseamna sa tai padurea un pic mai cu folos ...

 

Syntax error. Nu "face chitari pentru export" separat, exporta din chitarile facute.

 

Nu inteleg de ce va tot incapatanati sa o dati inainte cu QC'u prost. De ~3 ani s-au schimbat lucrurile pe acolo. La Reghin este o fabrica de instrumente muzicale cu cateva linii de productie. Acolo se fac chitari pentru orice client.

 

App, vorbesc de chitari noi.

... abia acum am vazut ... pentru orice client ? //// asta e deja .....blasfemie ! ...lol

Link to comment
Share on other sites

Sunt cele mai bune chitari acustice ieftine comercializate in tara.

 

.si in incheiere , uita -te in orice catalog Yamaha , si la cele mai scumpe chitare clasice ( aprox. 10000 E )vei vedea indicatia : solid romanian spruce

 

Si legatura este ... unde ? Ah, da, stiu. Au 6 corzi.

 

Vrei sa compari Yamaha "cele mai scumpe", compara-le in aceeasi clasa. Miguel Rodriguez, Jose Ramirez, Daniel Friedrich, Greg Smallman, Manuel Velazquez, Jose Pedregosa, Felix Manzanero, Sergei De Jonge, Jean Larrivée, Patt Lister ...

Link to comment
Share on other sites

si ce anume a spus dl dumitriu de chitarele de la hora? ca sunt slabe? ca sunt proaste? dar dl dumitriu ti-a mai spus ca de la hora am achizitionat lemne de import pentru chitarele lui/ asta cred ca nu ti-a spus, daca ai ocazia intreaba-l si chestia asta. calitatea chitarelor de la hora este destul de controversata, si in romania se vand chitare de calitate, de genul sm 10, sm20, sm30, sm40, uneori (ce e drept mai rar) se lucreaza cate o chitara si cu doza fishman, desigur pretul pentru un fishman este mai mare, dar ies lucruri bune totusi. daca un moderator ma va lasa voi pune un link cu opiniile unei persoane care a ajuns in "cetatea" de la hora reghin si care poate spune cate ceva despre chitarele de la hora, asta dupa cum am spus numai daca nu incalc vreo regula si ma lasa un moderator sa public acel link , astept deci un raspuns din partea unui moderator pentru acea opinie

Link to comment
Share on other sites

@ saxoo.. pana la urma sunt bune lemnele hora sau nu-s ca nu inteleg?

 

sm45 ul meu are intre 8 si 11 striatii pe cm, constructie si intonatie foarte ok... o fi bine pt 450 ron ?

.... is ok ... daca asta te intereseaza ...daca te intereseaza sa si sune bine , e cu totul alta poveste ... acolo exact cum ziceam e si tehnologia .... se pare ca conteaza si aia ....adica poti sa ai o chitara cu 100 de striatii pe cm si sa sune prost ... insa nu poti sa ai o chitara cu adevarat de top care sa aiba 3 striatii pe cm si sa sune superb ....

 

si ce anume a spus dl dumitriu de chitarele de la hora? ca sunt slabe? ca sunt proaste? dar dl dumitriu ti-a mai spus ca de la hora am achizitionat lemne de import pentru chitarele lui/ asta cred ca nu ti-a spus, daca ai ocazia intreaba-l si chestia asta. calitatea chitarelor de la hora este destul de controversata, si in romania se vand chitare de calitate, de genul sm 10, sm20, sm30, sm40, uneori (ce e drept mai rar) se lucreaza cate o chitara si cu doza fishman, desigur pretul pentru un fishman este mai mare, dar ies lucruri bune totusi. daca un moderator ma va lasa voi pune un link cu opiniile unei persoane care a ajuns in "cetatea" de la hora reghin si care poate spune cate ceva despre chitarele de la hora, asta dupa cum am spus numai daca nu incalc vreo regula si ma lasa un moderator sa public acel link , astept deci un raspuns din partea unui moderator pentru acea opinie

.... refuz sa intru in Hora cu dvs ...lol ...sper ca ati sesizat ca tocmai asta am spus mai sus .... lemnele sunt bune ,,,, pe d-l Dumitriu l-am dat ca ex. total deplasat , si imi fac aici mea culpa .... nu am discutat prea mult cu dansul ( de fapt eu prefer chitarele japoneze pe care dansul nu prea la agreaza ) si cat am discutat , nu am pomenit vreodata de chitarele de Reghin ... asa ca .... daca mai aveti probleme cu mine va stau la dispozitie ...

 

Si legatura este ... unde ? Ah, da, stiu. Au 6 corzi.

 

Vrei sa compari Yamaha "cele mai scumpe", compara-le in aceeasi clasa. Miguel Rodriguez, Jose Ramirez, Daniel Friedrich, Greg Smallman, Manuel Velazquez, Jose Pedregosa, Felix Manzanero, Sergei De Jonge, Jean Larrivée, Patt Lister ...

... pai eu ziceam ca lemnul e bun ....adica romanescul solid romanian spruce .... nu comparam nimic ...

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza sa 'isi merite banii' si sa nu ma faulteze la invatat. Mai mult nu imi permit sa investesc in materiale deci nu pretind super sunet, mai ales de la un instrument de 150 de euro (relativ la unul mult mai scump).

 

cred ca majoritatea userilor de pe forum si a clientilor hora se afla in situatia asta.. profesionistii au alte surse.

Link to comment
Share on other sites

,,,, tin sa specific ca nu sunt un Gica contra , singurul lucru care ma deranjeaza e ca daca ar fi un pic de interes s-ar putea construi chitare mai bune si mai eftine decat cele pe care le achizitionam in mod obisnuit toti care avem un pic de pretentii de asa numita calitate ... daca gaseam o Hora sa sune si sa fie mai comoda la cantat ( un alt aspect ) o achizitionam cu placere ....

 

si ce anume a spus dl dumitriu de chitarele de la hora? ca sunt slabe? ca sunt proaste? dar dl dumitriu ti-a mai spus ca de la hora am achizitionat lemne de import pentru chitarele lui/ asta cred ca nu ti-a spus, daca ai ocazia intreaba-l si chestia asta. calitatea chitarelor de la hora este destul de controversata, si in romania se vand chitare de calitate, de genul sm 10, sm20, sm30, sm40, uneori (ce e drept mai rar) se lucreaza cate o chitara si cu doza fishman, desigur pretul pentru un fishman este mai mare, dar ies lucruri bune totusi. daca un moderator ma va lasa voi pune un link cu opiniile unei persoane care a ajuns in "cetatea" de la hora reghin si care poate spune cate ceva despre chitarele de la hora, asta dupa cum am spus numai daca nu incalc vreo regula si ma lasa un moderator sa public acel link , astept deci un raspuns din partea unui moderator pentru acea opinie

... stati asa ... aia cu cetatea e tare .... ok ... haideti sa vedem ... va rog sa-mi ziceti un chitarist de top de pe mapamond care canta pe Hora ... astept cu interes linkul ... de care o fi , basist , electric , clasic , acustic ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.