www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

Guest Morgan
Recunosc, si eu am fost posesor de reghin, si inca mai sunt. App, industria romaneasca de chitari nu inseamna doar reghin :)

 

go no further... e persona non grata

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt un mandru posesor de Reghin... am una "cu origini necunoscute"... adica nu stiu din ce an ii sau exact ce model este, dar stiu ca este Reghin... oricum o sa o schimb cat de curand dar am postat o poza cu ea mai demult, daca doriti sa o vedeti:

( am apostrofat-o "dejghinata-mi" pentru ca nu-i tocmai in cea mai buna stare)

post-3392-1182626195_thumb.jpg

Edited by ghostchrist/ss
Link to comment
Share on other sites

Eu am o electro(artec age 7) acustica reghin(are vreo 2 ani)...si arata si se comporta exact k un lucru facut in romania...se canta greu pe ea, tastele te cam raneau la mana, lacul are vreo 50 de defecte,unele cheitze au joc...dar ...dupa ce muncesti un pic la ea...iti rupi un deget 2...o ajustezi in fel si chip, ai placuta supriza sa gasesti un ton aparte, foarte placut, cald, plin, are volum, si de care ti-ar parea rau dc te-ai desparti...eu imi iubesc reghineza, chiar dc in 2 ani probabil k o sa arate lacul ala k naiba...cheitzele or sa fie praf si mai stiu eu ce poate pati partea "electro"...cred k ar fi o mare pierdere dc s-ar inchide fabrica pt k toata lumea isi cumpara maxine, stagg si mai stiu eu ce chinezisme...sunt convins k dc ai rabdare si ceva cunostintze iti poti gasi o chitara romaneasca construita decent si care sa sune super,si nici nu va trebui sa iti vinzi rinichii pt ea. :) reghin

 

P.S. doar cea din stanga e reghin...a din dreapta e epi :)

post-3986-1182682265_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am 3 Reghinuri :)

- O semi-acustica Reghin Western. E prima mea chitara oficiala si nu as da-o pentru nimic in lume, am trecut prin prea multe impreuna :). De sunat ce sa zic, pentru cati bani am dat pe ea suna nu bine, ci excelent, sunt foarte multumit de ea.

post-1086-1182881215_thumb.jpg

- O electrica Reghin, tip Les Paul. Asta e inca in stagiul de proiect. Am primit corpul de la un prieten. I-am cumparat 2 humbuckere si m-am apucat sa ii fac un pickguard dar din lipsa de timp si bani am amanat "construirea" ei pana dupa bac. Asta o sa fie o chitara adevarata :) .

post-1086-1182881262_thumb.jpgpost-1086-1182881299_thumb.jpg

- O acustica Reghin. E cam mica, cred ca e pentru copii... :(. Poze nu am cu ea ca ii data pe nu stiu unde, dar am de gand (dupa bac) sa bag si in asta ceva bani si macar de pus pe perete sa o fac B)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o acustica Reghin, cumparata acum 2 ani de la Rapsodia din Bucuresti. Am avut noroc atunci si am gasit din aia cu fata din molid, nu din placaj. Ce nu imi place e ca pe la fretul 12 are spatiu cam mare intre grif si corzi. In rest sunt multumit de ea.

Imi spuneau cei de la Rapsodia ca nu mai primiseara de vreun an din astea si cica sunt mai mult pentru export. Probabil o fi fost un lot mai prost si l-au bagat la vanzare la noi. :)

Link to comment
Share on other sites

vrei sa spui trash sau junk sau garbage club reghin. asa da sunt de acord. sa dea faliment ca ne-a mancat banii. grow up man!

 

 

salut,

 

da-mi voie sa nu fiu de accord cu tine... stiu ca reghin fac chitari naspa...nu se compara cu cele de afara...si mai stiu eu ce lemne nu au, dar nici sentimentul nu se compara...si unele chiar suna bine sa stii...s-o canta mai greu pe ele..dar mie chiar imi place cum suna chitara mea...si or avea finish de 2 lei...dar nu o tii de bibelou nu? cat despre bani...nu sunt asa scumpe...dc zici k ne-au mancat banii? ti-a bagat reghin mana in buzunar sa te jefuiasca si apoi ti-a indesat pe gat o chitara naspa? eu stiu multa care canta pe reghin...folk...si suna bine...apoi...dc te imbetzi si o uiti in roua...nu stai dupa aia cu frica pana la primavara sa vezi dc iti rasasre vreun vlastar din griff:P nu-i bai o inlocuiesti k nu e asa scumpa:)...multa lume a inceput pe reghineze...dc nu erau astea...pe ce am fi cantat atatia? nu vreau sa o iei in nume de rau sau ceva, pt k nu am zis-o cu rautate...dar nu e frumos sa postezi pe threadu de FAN club reghin si sa zici k sunt naspa si sa grow up...putin respect...nu te-a invatzat mama ta k dc nu ai nimik frumos de spus mai bine nu zici nimik?

 

cu stima,

alex.

Link to comment
Share on other sites

nush daca merita reconditionata, poate doar daca grif`u e drept (la a mea nu prea e..).

Chitara aia e prima pe care am luat-o si am luat-o special pt o singura melodie: Iris -Ultima toamna, bine inteles, vrei chitara, iti iei dar.. nu canta singura.

M-am chinuit cu diverse tab`uri si pana la urma m-am lasat.

Am invatat sa cant Ultima Toamna pe electrica (clean) + ca am mai cantat pe mai multe clasice, dar, pe a mea tot nu am reusit.

Este acasa, abandonata, probabil asteapta....

Link to comment
Share on other sites

Ieri am vazut la Muzica un Reghin tip Strat (cred ca Iris solo - nu stiu daca modelul LUX) la pretul de 650 RON!!! Este cineva posesorul acestui model? Ce parere aveti despre el?

 

PS: Imi plac si mie Reghinurile, dar nu atunci cand costa 650 RON. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Me have regin too :)

Si eu am scapat-o pe scarile rulante de la Unirii 1.

La un moment dat m-am gandit chiar sa cumpar actziuni la Reghin :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.