www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Fender


malex
 Share

Recommended Posts

Mie nu mi se pare deloc ca ,canta prost...despre faptul ca este "circar", ma abtin de la orice comentariu...las la latitudinea celorlalti colegi sa judece interpretarea lui Slash...mie personal mi se pare excelenta interpretarea atat din punct de vedere al tonului cat si al originalitatii...sunt curios cati de pe acest forum s-ar fi descurcat mai bine...

Link to comment
Share on other sites

in primul rand Slash rste unul cu palarie adica circarul lui Axel Roses , altfel e .....Slash( back) si aici canta groaznic de prost , impreuna cu basistul .

 

In schimb exista si un superstar in acest concert

 

Organistul este CINEVA , si canta mai bine la chitara decat Slash Steve Winwood !!!!

 

si aici Hendrix cu versiune HeyJoe

 

http://www.youtube.com/watch?v=JecyHi0YAw4

 

aici este ton si mana , pe Slash te rog uita-l sau cumpara-i alta palarie cadou poate-si revine .

 

 

( Distorsu de la sfarsitul piesei eset cam de nici un fel dar asta era pe atunci , in schimb partile fara distors sunt superbe )

 

Da dar adevarul e ca nu poti sa te **** in gusturile omului. Slash n-o sa fie niciodata la fel de bun ca Hendrix, Hendrix n-o sa fie niciodata la fel de bun ca Slash si asta e valabil pentru toti chitaristii de pe lumea asta.

Link to comment
Share on other sites

Sa revin la vedeta din videoul propus de colegul nostru

 

 

Steve Winwood

 

organist , vocalist , chitarist , compozitor ,,,,

 

devenit celebru la 18 ani cu Spancer davis Group ,Traffic

 

piesele I'm a Man , Gimme Some Lovin, Keep on Running ( introduci numele in browser si dai de versiuni ale acestor piese , cantate de maestru si multe preluari de multe trupe vestite ca si Chicago,Qeen, Blues Broathers....

 

apoi a cantat in '69 cu Clapton si Ginger Backer si Rick Gretch in Blind Faist

 

Can't Find My Way Home si altele in pagina

 

 

 

 

Spy In The House Of Love - Steve Winwood live , cu Strat

 

http://www.youtube.com/watch?v=461Hi4XMtbw

 

cantat superb , cu gust , un solo super .

 

 

Organist

 

Karpi, am incercat sa ma abtin de la comentarii. Totusi personajul asta pe care ni l-ai prezentat canta execrabil Hey Joe. Cat despre Slash, nici el nu exceleaza aici. Dar sa ii pui pe cei doi in aceeasi oala e o mare greseala. In primul rand canta stiluri diferite. Iar ce am ascultat in inregistrarea aia, Steve asta suna bine, dar in acelasi timp a nimic - un fel de mini Clapton. Pe circarul de Slash il recunosti totusi dintr-o mie. Are un ton inconfundabil, iar intr-unele piese are sclipiri. Eu stiu ca generatia veche "suna mai bine" si e mai apropiata de gusturile unora, totusi sa negam valoarea celei noi e un pic cam fortat. Nu crezi?! :)

 

LE: despre partea cu orga, aia e altceva!!!

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

vin si eu cu un Fender mexican,cu semnatura lu' Richie.La inceput a fost o totala dezamagire (eram eu mic si prost)..dar acum..suna impecabil. uneori mai am probleme k unele zgomote..da' am ajuns sa inteleg k ala e felul lui de a-mi spune sa ma opresc. sunt multimit de el. isi face bine meseria. am cazut si eu in sindromul Fender...asa k nu stiu cat de curand care k o sa mai achizitonez unul.

pics...

post-1191-1200771415_thumb.jpg

post-1191-1200771497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu un Fender mexican,cu semnatura lu' Richie.La inceput a fost o totala dezamagire (eram eu mic si prost)..dar acum..suna impecabil. uneori mai am probleme k unele zgomote..da' am ajuns sa inteleg k ala e felul lui de a-mi spune sa ma opresc. sunt multimit de el. isi face bine meseria. am cazut si eu in sindromul Fender...asa k nu stiu cat de curand care k o sa mai achizitonez unul.

pics...

 

respect,asa din sufletul meu de ibanezist :):):):(

Link to comment
Share on other sites

Am avut placerea sa ma joc cu chitara din imaginile de mai jos:

post-734-1200913192_thumb.jpg

post-734-1200913819_thumb.jpg

post-734-1200913841_thumb.jpg

De vis... :)

Din pacate nici macar proprietarul nu stia din ce an e. Doar banuia ca ar fi din 1966 sau 1967. :)

'66, pt. ca in '67 se fabricau deja numai cu voluta mare (la cea de fata macaralele au fost insa schimbate si s-a mai adaugat inca un "stringtree" si mai exista niste semne de intrebare) :)

Edited by StratMan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Tineri n-o sa cumpere Strat ei cumpara forme la moda cu doze puternice , pana descopera tonul trec cativa ani buni .

 

putin cam ofensat ... :) adica nu am fender(inca) si sunt fan strat de cand ma stiu dar nu prea am putut sa imi iau si cand am laut chitara asta chiar nu am vrut fender dar eu tot la fender ma gandeam dar aveam nevoie de humbucker si de floyd atunci akum m-am lecuit si nu a durat foarte mult :)

 

 

Fender&Gbison :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut placerea sa ma joc cu chitara din imaginile de mai jos:

post-734-1200913192_thumb.jpg

post-734-1200913819_thumb.jpg

post-734-1200913841_thumb.jpg

De vis... :)

Din pacate nici macar proprietarul nu stia din ce an e. Doar banuia ca ar fi din 1966 sau 1967. :)

 

Are mare dreptate stratman, doar ca eu credeam ca din 65 au inceput sa faca strat-urile cu headstock-ul acela mare (stil CBS).

E clar ca cheitele nu-s originale (par mai mult a ~ 1973 "f-style "parca se numeau adica prin anii 60 erau cele Kluson style).

String tree-ul chiar nu l-am observat.

Contururile par a '60's.

E clar ca nu e 100 % originala ca atunci cand a fost noua, dar pare o chitara grozava. Te invidiez.

 

Subscriu cu un fender lite ash strat modificat si ajustat de dl Bogdan Stanescu.

Poze nu prea am cum sa fac.

Are 3 doze sd alnico 2 plus, pickguard tortoise shell, cheite kluson, tremolo wilkinson.

Suna grozav si e cea mai buna chitara pe care am pus mana in zona asta de pret. Dupa mod-uri e chiar muuult mai buna decat modelele americane care suna cam fara suflet.

Finishul si lemnul in sine e grozav, dar hardware-ul cu care a venit chitara asta a fost f prost.

Link to comment
Share on other sites

Are mare dreptate stratman, doar ca eu credeam ca din 65 au inceput sa faca strat-urile cu headstock-ul acela mare (stil CBS).

E clar ca cheitele nu-s originale (par mai mult a ~ 1973 "f-style "parca se numeau adica prin anii 60 erau cele Kluson style).

String tree-ul chiar nu l-am observat.

Contururile par a '60's.

E clar ca nu e 100 % originala ca atunci cand a fost noua, dar pare o chitara grozava. Te invidiez.

In '65, dupa vanzarea cumpararea companiei Fender de catre CBS, au urmat o serie de modificari constructive care au "marcat" acest eveniment, printre care si marirea headstock-lui. Trecerea la noile modele constructive s-a facut treptat si din aceasta cauza, in anii '65 si '66 s-au fabricat stratocastere, atat cu headstock mare cat si cu headstock mic. In '66 apare insa, un alt element important si anume: logo-ul de tip "transition" (exact ca pe modelul din poza), in locul vechiului logo de tip "spaghetti". Din '67 toate modelele se fabricau cu headstock mare si cu "transition logo". Cheile de tip "F" apar tot prin aceasta perioada si dureaza pana prin '83. Dar chitara din poza NU ARE chei de tip "F" ci chei mult mai moderne (par a fi, mai degraba, de tip Gotoh).

Semnul de intrebare este, insa, altul. Incepand de la jumatatea anului 1962 s-a trecut la "curved rosewood fretboard" ori chitara din poza PARE (dar nu se observa foarte bine din pozele prezentate) a avea un "slab rosewood fretboard", amanunt care nu poate fi asociat, in nici un caz, cu logo-ul de tip "transition", precum si acel "stringtree" in plus, montat pe corzile 3 si 4 (care pare a fi din grafit, dar de care, nu prea este nevoie la acest model).

Un alt amanunt care ma mira este faptul ca proprietarul nu este sigur din ce an este chitara, ori daca chitara este din '66-'67, data de fabricatie este stantata pe gat, in interiorul prinderii cu corpul (daca se detaseaza gatul de corp, aceasta data este vizibila exact sub surubul de reglaj al tijei din gat).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hi there,

 

your order has been shipped today. Delivery should be by end of next week.

 

If you have an further questions do not hesitate contacting us.

 

Best regards

 

Susanne Thaler

 

 

 

Atat! :X

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o intrebare. Ce Fender are Romeo Dediu de la Holograf?

Si inca ceva...planuiesc sa-mi iau un Fender american deluxe ash strat. Astept sa vad ce pareri contra sunt pt modelu asta. Mersi.

http://www.musiciansfriend.com/product/Fen...itar?sku=511143

Edited by Alexandy
Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o intrebare. Ce Fender are Romeo Dediu de la Holograf?

Si inca ceva...planuiesc sa-mi iau un Fender american deluxe ash strat. Astept sa vad ce pareri contra sunt pt modelu asta. Mersi.

http://www.musiciansfriend.com/product/Fen...itar?sku=511143

are doua: un am std sunburst si un highwayone albastrui. :)

Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva...planuiesc sa-mi iau un Fender american deluxe ash strat. Astept sa vad ce pareri contra sunt pt modelu asta. Mersi.

 

:( Eu mi-am luat. Sper sa-mi soseasca in doua saptamani (Tobacco Sunburst-RW). Daca ai rabdare, pot sa-ti fac o recenzie...

 

Fender std aw mn strat. Sper ca ajunge luni... 7-10 days... :-s

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.