www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Fender


malex
 Share

Recommended Posts

pai mai ia si mai citeste cum sta fender cu finisajul nitro, ca esti usor derutat. e plin net-ul de informatii...aia cu nitrolac la 300$ nu stiu cat sunt de adevarate, ideea este ca nitro nu prea e agreat in state si nu numai, fiind parca daunator mediului, motiv pentru care cine vrea sa il foloseasca trebuie sa plateasca ceva taxe, de aici si preturile mai umflate.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Fender e doar un logo. Mai sunt Haar, K-Line, Nash, Danocaster.

 

Multumesc mult de link-uri! Chiar eram curios de alte firme. Am mai gasit doar G&L plus inca cateva obscurse si scumpe. In principiu, ma intereseaza sa fie stratocaster si forma headstockului sa fie cea de 60's, nu dau 2 bani pe logo.

 

E frustrant ca nu e documentata toata treaba cu lemnele. In principiu, stiu ce componente sa-mi iau. Mai ramane de vazut care profil de neck si cu ce fretwire mi se potrivesc.

 

Și desigur G&L, unde Leo Fender zicea că-s "the best instruments I have ever made.".

 

Daca nu ma inseala memoria, acolo a implementat Leo 2 point tremolo. Au si un fel de custom shop baietii si te taxeaza in jur de 1500$. Dar nu mi-au placut in principiu finishurile lor. Plus ca au doar neck-uri mari si eu maini mici :D

Link to comment
Share on other sites

! Van Zandt STV sau Seymour Duncan DS !

 

eu stiam ca nash sunt defapt warmoth asamblate si ”customizate”

 

Ideea era sa imi iau de la MJT doar ca nu stiu cum voi face cu taxele. Au la 900$ niste finish-uri superbe in care e inclus toata chitara inafara de wiring si doze. Lumea le compara cu calitatea finishurilor CS de la Fender, ceva trebuie sa fie de capul lor

 

are si finish-ul importanta lui, dar totusi, in primul si in primul rand conteaza lemnul. degeaba e frumosa daca nu suna

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

are si finish-ul importanta lui, dar totusi, in primul si in primul rand conteaza lemnul. degeaba e frumosa daca nu suna

 

Asta e una dintre misterele universului. Nu o demonstrat nimeni ca un corp de squier e mai prost decat un corp de fender. Desigur, cu acelasi hardware. Iar daca exista diferente, sunt ele perceptibile? Sunt doar pareri subiective la capitolul acesta din pacate. Stiu doar ca teoretic, un corp cu greutate mai mare ar rezona mai putin, deci ti-ar oferi un sustain mai bun. Asta si un steel block. In rest, nu prea am dupa ce sa ma orientez cand aleg un corp, inafara de finish.

Link to comment
Share on other sites

ma rog, deschizi cutia pandorei :) in ordinea asta de idei de ce nu iei un squier? si ti-l finiseaza avatar cum vrei, sau daca vrei iti dau un link cu un magazin din uk care ti-l vopseste si finiseaza oricum vrei tu, cu nitro etc cu vreo 300 euro

Link to comment
Share on other sites

Am dat si eu un exemplu cam exagerat. Dar fie vorba de alder-ul dintr-un strat mexican, care in genere are 7 bucati fata de unul american, care are 3. Un corp se va vinde pe ebay cu 200$, celalalt cu 400$. Nu stiu ce in ce masura ar putea afecta tonul, iar aspectul in majoritatea cazurilor nu va fi afectat, deoarece ele oricum vin cu veneer.

 

in ordinea asta de idei de ce nu iei un squier?

 

Pai, cum nu stiu daca un corp american e mai bun, la fel nu stiu daca un corp chinezesc e mai prost. Nu as vrea sa risc pe dream guitar, oricat de sceptic as fi de contributia lemnului in formarea tonului. In plus, din cate am citit, majoritatea lutierilor nu stau sa-ti dea jos poly finish. Altfel, as fi folosit mexicanul care il am acuma.

Link to comment
Share on other sites

Daca stii ce vrei si gasesti ce iti trebuie, devine intr-adevar irelevant din cate bucati e corpul si tara de provenienta. Dar chiar si atunci, nu ai nici o garantie cand comanzi online.

 

Cam asta a fost unul din motivele pentru care am intrebat de Fender aici. Se gasesc pe forum si daca stiu din timp ce sa caut, nu ratez oferte bune.

 

In alta ordine de idei, ce parere aveti despre birdge-ul asta? Mie mi se pare o gaselnita interesanta.

Link to comment
Share on other sites

Am dat si eu un exemplu cam exagerat. Dar fie vorba de alder-ul dintr-un strat mexican, care in genere are 7 bucati fata de unul american, care are 3. Un corp se va vinde pe ebay cu 200$, celalalt cu 400$. Nu stiu ce in ce masura ar putea afecta tonul, iar aspectul in majoritatea cazurilor nu va fi afectat, deoarece ele oricum vin cu veneer.

 

 

Pai, cum nu stiu daca un corp american e mai bun, la fel nu stiu daca un corp chinezesc e mai prost. Nu as vrea sa risc pe dream guitar, oricat de sceptic as fi de contributia lemnului in formarea tonului. In plus, din cate am citit, majoritatea lutierilor nu stau sa-ti dea jos poly finish. Altfel, as fi folosit mexicanul care il am acuma.ele mai multe cazur

 

 

1 n-am inteles cum e cu veneer-ul. americanele vin fara veneer, in cele mai multe cazuri

2. astia din uk de care iti zic includ in pret transportul, curatatul de finish-ul existent si revopsire/lacuire

3. sa nu te superi pe mine, dar imi lasi impresia ca vorbesti ca cineva care a citit cate ceva pe net, dar n-a pus mana, ochiul si urechea sa testeze...:) desi posibil sa ma insel....

 

sfatul meu e ca cel mai bine e sa iti iei un EJ, ca e chitara f buna si relativ ieftina, pana iti mai cristalizezi opiniile si gusturile/preferintele. nu sari direct pe ceva custom, oricum majoritatea optiunilor ce ti-au fost date mai sus sunt f scumpe, mai scumpe decat fender

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3. sa nu te superi pe mine, dar imi lasi impresia ca vorbesti ca cineva care a citit cate ceva pe net, dar n-a pus mana, ochiul si urechea sa testeze... :) desi posibil sa ma insel....

 

Logic ca tot ce stiu e din ce m-am documentat. Nu e nici o suparare. Daca eram atat de sigur, nu mai postam pe forum. Nu mi-a trecut o chitara mai scumpa in mana decat un Classic Player 60's(din cate tin minte). Cel putin la comoditate, nu era cu nimic mai presus decat Squer-ul meu CV Duo-Sonic.

 

Nu am ocazia sa pun mana pe chitari foarte scumpe, sa-mi fac o parere. De asta intreb aici. Am sa vad cat de mult ma lasa cei de la Guitarshop sa le ponegresc chitarile.

 

Lasa-mi te rog si acel link! Sunt curios ce ofera baietii.

Edited by SausageAssassin
Link to comment
Share on other sites

@red...eu faceam referire la achizitia second, preturile de noi pentru branduri gen fender sau gibson fiind foarte umflate. dar second se apropie de valoarea reala...adica undeva in zona 5-600 euro pentru american standard, 800-900 pentru american deluxe si undeva in jur de 1000-1100 pentru american vintage, ej etc. daca e sa comparam preturile instrumentelor noi, clar raportul pret calitate e mai favorabil in cazul firmelor prezentate de tine... mie personal nu prea imi place design-ul headstock-ului la niciuna dintre aceste firme, inclusiv G&L. dar asta e irelevant pentru modul in care poate suna sau simti o astfel de chitara...recunosc ca nu am avut ocazia sa pun mana pe nicio chitara produsa de vreuna din firmele indicate de tine, pentru ca am avut norocul sa gasesc repede ce cautam, in ograda fender

 

cred ca astia sunt http://www.spectrumguitarfinishes.co.uk/

 

asa sa faci, du-te la guitar shop si testeaza toate americanele, desi nu cred sa aiba (in cj) nici macar american vintage. dar poate ai noroc. vezi cum se simt si suna cum e cu radius-ul, cu bridge-ul etc. cu cat iti trec prin mana mai multe chitari, cu atat ti se contureaza mai bine ce vrei si ce iti place...poate ai noroc si sunt curatate si setate mai de doamne ajuta...ca io ridicam in slavi ej, dar cand l-am testat in bucuresti m-a dezamagit, cauza era in mare parte insa conditia in care erau corzile si cum (nu) era setat...

Link to comment
Share on other sites

La cele cu radius de 7.25 trebuie incercat exact exemplarul pe care il cumperi, e posibil sa probezi un exemplar ok, iar al 2-lea exact acelasi model sa fie cu probleme. Daca tastarea grifului nu se face cu mare atentie sunt sanse mari sa se intample asta, Stratman poate sa iti spune mai multe.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu au nimic mai scump de american standard. Am sa incerc sa testez un Classic 50s/60s, sa vad cum ma pup cu 7.25.

classic player series si deluxe [mim] sunt scule bune,orice mofturi s-ar face la mexicane de catre unii.

iar chestia cu probatul instrumentului inainte de cumparare it's a must,indiferent de radius sau alte specsuri ,din 1000000 de motive,nu le mai enumar aici.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Lefmir sa sti ca toate chitarile Danelectro au ceva misto in ele, asta e un baritone .

NU este hallowbody, este un chambered body . Chitara este un Fender Esprit Standard din 1984 luna a 4-a, chiar primul an de productie din cei 2 cat a durat seria Esprit dupa care a fost inlocuita de seria Flame si mai tarziu de Signature Model Robben Ford. Animalutele de plus sunt ale lui Jr :rokon:

 

post-3178-0-30028600-1401439129_thumb.jpg

Edited by Tintin
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Lefmir sa sti ca toate chitarile Danelectro au ceva misto in ele, asta e un baritone .

NU este hallowbody, este un chambered body . Chitara este un Fender Esprit Standard din 1984 luna a 4-a, chiar primul an de productie din cei 2 cat a durat seria Esprit dupa care a fost inlocuita de seria Flame si mai tarziu de Signature Model Robben Ford. Animalutele de plus sunt ale lui Jr :rokon:

 

 

Super ! :)

 

Daca ai timp poate pui niste poze cu esprit-ul sa ne curga saliva pe tastatura :D

 

:rock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.