www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Fender


malex
 Share

Recommended Posts

Ma "inregistrez" si eu aici cu fenderica al meu model American Deluxe '93: chei Schaller, LSR roller-nut, rosewood, 2-point syncronized tremolo, sunburst si minunatele doze Kinman (Traditional Set MK-II), upgrade de la Gold Lace Sensors cu care a venit echipata.

 

Foarte versatile aceste bijuterii, multe editii si particularitati care le duc pe unele si la 3-4000$ (in afara de cele cu licitatiile) = cea mai insemnata inventie in acest domeniu; sa traiasca intru nemurire maestrul Leo Fender.

 

Cine n-are inca, sa-si cumpere! (ca sa parafrazez un slogan de la BOSE as zice: "if guitar is important in your life, sooner or later you will own a Strat")

 

Numai bine

 

Gzymo

post-449-1221251704_thumb.jpg

post-449-1221251791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, bine intuit de barbasoza, ori este un Plus pe care in timp au fost schimbate unele lucruri ( doze, chei, isntalatzia de jack, capacele e la potentziometre) sau este una dintre acele chitari Fender la care cineva a mai schimbat cate ceva specific americanilor, grif de la una, corp de la alta, chei de pe alta, etc. Oricum chitara este foarte ok si banuiesc ca si suna foarte bine, sa o cantzi si sa o stapanesti sanatos. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest flo_ta61

Am avut un jackson DKMG, acum mai am un Dean si un Europhins belgian.Mi-a placut intotdeauna fenderul pe care am avut ocazia sa cant de cateva ori dar nu am avut niciodata unul personal.Ma bate gandul (si daca afla nevasta cat vreau sa investesc ....)sa-mi iau o Eric Clapton signature(blackie).Cer sfatul vechilor fenderari daca este cea mai buna alegere raportat la pret-sunet-calitate :)

Link to comment
Share on other sites

nu este deloc o alegere buna eric clapton signature ... in primu rand are dose noisless care mie personal nu imi plac , si asta indiferent daca iti iei Artist Series sau Custom SHop . Eu am cantat pe amandoua , Artisit nu mi-a placut deloc , Custom Shop insa era ceva mai bine , insa nu justifica imensa diferenta de bani . Eu iti recomand daca gasesti un Robin Trower Custom Shop , sau Eric Johnson Artist Series , iar daca ai bugetul mai redus poti incerca un 57' ( are cineva pe forumu unul la vanzare la un pretz foarte bun ) !

Link to comment
Share on other sites

Am avut un jackson DKMG, acum mai am un Dean si un Europhins belgian.Mi-a placut intotdeauna fenderul pe care am avut ocazia sa cant de cateva ori dar nu am avut niciodata unul personal.Ma bate gandul (si daca afla nevasta cat vreau sa investesc ....)sa-mi iau o Eric Clapton signature(blackie).Cer sfatul vechilor fenderari daca este cea mai buna alegere raportat la pret-sunet-calitate :)

daca doresti un sunet ACTUAL de clapton, alegerea ta nu este rea deloc. ai avantajul unor semnale mari, care duc pana la fortaj, in lipsa totala a zgomotului de fond. chitara este ok, are radius-ul de 9.5", 22 de taste 

vintage, jonctiune gat-corp cu 4 suruburi si reglaj micro tilt si satin finish, mid-booster! si TBX (activate de o baterie de 9V, care se gaseste in compartimentul arcu

rilor de la vibrator) si cu avantajul unor lemne mai bune pe varianta custom shop.

succes! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest c.ovidiu

bodypv1.th.jpg wholevq6.th.jpg headstockki4.th.jpg

 

E cam tichie de mãrgãritar acum, pentru cã nu ºtiu sã cânt deloc. E prima mea chitarã ºi o am de o sãptãmânã. Dar învãț… at least that's the plan.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Fender American Stratocaster Standard Rw Blk 2008.Ma primiti? :)

 

post-5240-1227611398_thumb.jpg

 

post-5240-1227611434_thumb.jpg

 

treci la duel sa vedem daca votam pentru tine

EA e super ,sa o cinti sanatos

 

 

bodypv1.th.jpg wholevq6.th.jpg headstockki4.th.jpg

 

E cam tichie de mãrgãritar acum, pentru cã nu ºtiu sã cânt deloc. E prima mea chitarã ºi o am de o sãptãmânã. Dar învãț… at least that's the plan.

 

pentru inceput e cam prea tare . Acum nu mai ai nici o sansa sa spui ca nu merge ,nu suna , sau alte scuze ......teai condamnat .....esti singurul vinovat

cu o asemenea chitara e obligatoriu sa mearga struna. bafta sa auzim ceva bun de la tine

Link to comment
Share on other sites

daca scoti procesorul din peisaj :)

 

Se pregateste ceva si la capitolul asta :) .Desi nu-l folosesc decat pentru delay, corus, wah,etc.Uneori, pe Blues Driver, cu gain-ul spre zero, pentru a obtine un sunet cristalin, cu mai multe inalte.

Dar, sincer, cu Fender parca si procesorul suna mai natural :) .

Oricum, poate ca Mosul va face ceva in sensul asta.Poate si un amp full tube , in locul Vox-ului.....

Edited by Danz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deci din partea mea... Hendrixul Moldovei si Bucovinei pentru cel mai tare fanclub de pe RGC, fara numar.

 

Custom Shop ?68 Heavy Relic? Stratocaster? (multumesc crizei americane, ca mai sar baietii cu cate o scandura din asta si pentru stangaci):

 

Descriere scurta:

- Olympic White

- Thin-Skin Nitrocellulose Lacquer Finish

- Body: Lightweight Premium Ash Body

- Neck: Quarter-Sawn Maple, '68 ?U? Shape,

- 21 Dunlop? 6105 Narrow Jumbo Frets

- Pickups: 3 Custom ?69 Single-Coil Strat? Pickups with Grey Bobbins (Abigail Ybarra) with Custom Reverse Wound/Reverse Polarity Middle Pickup

- Bridge: American Vintage Synchronized Tremolo

- Machine Heads: Fender?/Schaller? Vintage ?F? Style Tuning Machines

- Large ?60s Headstock

 

Cum am ceva rabdare si timp, bagam si niste monstre sonore.

 

Comentariile mele sunt de prisos, e clar ca imi place la nebunie si era fix ce imi lipsea. :)

post-2829-1229557090_thumb.jpg

post-2829-1229557101_thumb.jpg

post-2829-1229557111_thumb.jpg

post-2829-1229557137_thumb.jpg

post-2829-1229557163_thumb.jpg

post-2829-1229557175_thumb.jpg

post-2829-1229557181_thumb.jpg

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Gary Moore

Mai am de invatat cateva milenii pana ajung la rangul lui... :)

 

in ceea ce priveste chitara lui(i'm a little offtopic here!),nu o sa am eu bani sa imi cumpar chitara ca aia in veci! :) ...si nici timp sa invat sa cant(Liceul imi ocupa foarte mult din timp :) )

 

macar ma bucur ca ascult muzica buna si nu muzica intelectuala(florin salam,adi deVita etc.)precum inteligentii mei vecini.

 

Deocamdata ma multumesc cu atat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gary Moore

Demos,ai perfecta dreptate,e unul dintre visurile mele,dar dupa cum am spus nu am buzunarul destul de plin ca sa imi iau o chitara buna si nici timp sa invat :)

 

Poate dupa ce termin liceul(Inca 3 ani jumate :) ),dar chitara o sa imi iau orice ar fi :)

 

Ma gandesc sa imi iau Kramer-ul pus la Mica Publicitate de VicSnd.

Edited by Gary Moore
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.