www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Fender


malex
 Share

Recommended Posts

  • 10 months later...

Hehe, acum vad si eu acest topic. In sfarsit ma pot alatura si eu. Ma declar mandrul posesor al unui Fender AVRI '62 Strat, cumparat de la domnul Dragos Simionescu (@dass101) de aici de pe forum! :)

 

Am lasat niste poze si un video! :D

 

https://www.facebook.com/axisbandtm/videos/vb.444833215562266/868545756524341/?type=2&theater

post-6186-0-01625100-1434575314_thumb.jpg

post-6186-0-43643400-1434575315_thumb.jpg

post-6186-0-07945500-1434575316_thumb.jpg

post-6186-0-05413500-1434575317_thumb.jpg

post-6186-0-84654500-1434575318_thumb.jpg

post-6186-0-20686700-1434575321_thumb.jpg

post-6186-0-91929300-1434575322_thumb.jpg

post-6186-0-90667500-1434575324_thumb.jpg

post-6186-0-86254400-1434575326_thumb.jpg

post-6186-0-90153000-1434575328_thumb.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Hehe, acum vad si eu acest topic. In sfarsit ma pot alatura si eu. Ma declar mandrul posesor al unui Fender AVRI '62 Strat, cumparat de la domnul Dragos Simionescu (@dass101) de aici de pe forum! :)

 

Am lasat niste poze si un video! :D

 

https://www.facebook.com/axisbandtm/videos/vb.444833215562266/868545756524341/?type=2&theater

 

Foarte frumoasa culoarea, sa o canti macar 50 ani pana devine asa de vintage incat nu mai gasesti culoarea originala pe ea

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Daca avea tastiera din artar, era tata lor.

Sa o gadili cu placere.

YuKu-le, se doteaza bihorenii cu Fendere si nu stiam eu? 

 

Subscriu si eu cu una bucata Fender American Fsr Special Edition Stratocaster - surf green - cu matching headstock. Multumesc pentru ajutor lu' bădia Stratman  :respect:

 

attachicon.gifFender American Fsr Special Edition Stratocaster - surf green - matching headstock.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream strict la confort si intretinerea instrumentului. Oricum Stratocasterul este cea mai confortabila chitara (parerea mea).

 

Ei, bine, sa nu fii asa de convins ca tastiera de artar este cea mai grozava optiune! Eu le am pe ambele si problemele de optiune se decid intre confort si sunet.

Oricum, colegului nostru @Liviu.Pop, ii doresc din tot sufletul sa se bucure de ea, deoarece, eu consider ca pentru majoritatea celor ca noi, nimic nu-i mai placut, decat sa simti in maini o chitara care-ti place.  :respect:

Link to comment
Share on other sites

Fara cea mai mica dorinta de a face polemica pe tema asta, dar mie mi se pare mai confortabil fingerboard-ul din rosewood, avand senzatia ca degetele imi aluneca mai bine pe rosewood, atat pt. glissando, cat si pt. bending si vibrato. In afara de asta, caracteristicile tonale sunt diferite pt. maple fata de rosewood si, evident, se folosesc in functie de preferinte. Si din punct de vedere tonal, preferinta mea se indreapta tot spre rosewood, dar astea sunt chestiuni absolut subiective, pt. ca ascultam si vedem o pleiada intreaga de mari chitaristi care canta pe maple si suna exceptional.

Edited by StratMan
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

La mine este invers :).

Mereu mi-a placut cum imi aluneca degetele pe tastiera cand o mai ating.

Palisandrul, chiar daca il ingrijesc foarte bine, are o frecare la atingere  putin mai accentuata, poate chiar putin neuniforma, dca pot sa folosesc termenul.

Oricum, ai dreptate, fiecare persoana are o afinitate in functie de experientele acumulate in timp.

 

P.S: nu exista o polemica in aceasta discutie, este interesant sa observi preferintele fiecaruia, mai ales ca acestea sunt bazate pe argumente.

Fara cea mai mica dorinta de a face polemica pe tema asta, dar mie mi se pare mai confortabil fingerboard-ul din rosewood, avand senzatia ca degetele imi aluneca mai bine pe rosewood, atat pt. glissando, cat si pt. bending si vibrato. In afara de asta, caracteristicile tonale sunt diferite pt. maple fata de rosewood si, evident, se folosesc in functie de preferinte. Si din punct de vedere tonal, preferinta mea se indreapta tot spre rosewood, dar astea sunt chestiuni absolut subiective, pt. ca ascultam si vedem o pleiada intreaga de mari chitaristi care canta pe maple si suna exceptional.

Edited by Les Paul 1960
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Dane, eu ma consider un prieten al tau (ca si al multora dintre cei care iubesc chitarele si muzica, de buna calitate), dar am un merit partial in achizitia doritei tale chitare. Adevaratul merit este al echipei de la Guitar Shop :respect: , care au reusit, ca de obicei, sa asigure produse de o calitate deosebita, alaturi de o comunicare si o logistica de invidiat.

Iti doresc, cat se poate de sincer, sa te bucuri de ea si sa-ti aduca numai satisfactii!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Fender Classic Player '60s Stratocaster (MIM)
Nu am poze reale cu ea, chitara e relativ noua deci arata ca asta din poza (daca vrea cineva sa vada anumite chestii pot sa fac poze)
Am si un Epiphone LP100 care a fost cam abandonata de cand a aparut asta :)

Custom Shop Designed
Corp Anin
Gat Artar (C shape)
Radius de 12"
Pau Ferro fingerboard
Custom '69 Pickups
Tremolo cu 2 suruburi (deocamdata e blocat)
Corpul e din "doar" 2 bucati

Am vazut parerile de pe aici in ceea ce priveste fingerboard-ul, eu sunt incepator si nu prea fac diferenta asa ca nu prea pot sa dau detalii despre Pau Ferro...pot sa va spun ca e un pic mai deschis la culoare :))
In afara de straplocks, alte corzi si setup, chitara e asa cum a iesit din fabrica.
Mi se pare fascinant cate tipuri de sunet poti scoate numai din chitara (doze, volum si ton).
E absolut minunata!

Classic Player '60s Stratocaster.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eiiii, a venit vremea sa schimb Classic Vibe-ul meu, nu pentru că m-am plictisit de ea, sau pentru că e o chitară rea ( dimpotrivă, e o opțiune excelentă pentru prețul plătit ), ci fiindcă m-a apucat o nostalgie după fosta mea americancă :-). Și, fiindcă nu am gasit un american standard, am cumpărat un american special strat. Headstock-ul vintage, tremolo-ul vintage si dozele Texas Special, alături de lucrătura fără cusur și prețul acceptabilsunt principalele atu-uri care m-au făcut să achiziționez acest model, de care sunt încântat. Bend-urile n-au fost niciodată mai ușor de executat, iar sunetul... Fantastic !

Mulțumirile mele merg catre firma Guitar Shop, care au fost la înălțime, ca întotdeuna si au adus mai multe exemplare, ca să pot alege si testa. O firma serioasă, care își tratează clienții la standarde inalte și știe să-i fidelizeze. Mulțumesc, deasemenea, din suflet, bunului meu prieten, Stratman, care m-a ajutat să iau o decizie în alegerea modelului, oferindu-mi sfaturi profesioniste si ajutor neprețuit și la alegerea chitarei, dintre cele prezentate de către Guitar Shop :respect:

Me, happy ! :guitar:

 

EImWDymRR2e4gHaQ+EOgHQ.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.