www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Gibson


malex
 Share

Recommended Posts

Posesorii de chitare Gibson isi pot posta aici "frumusetile" si, eventual, sa le vorbeasca de bine.

Sunt asteptati in special cei ce au modele "custom".

 

 

Acest topic este dedicat posesorilor de Gibson, sau celor ce le pasa de firma asta. Ca sa nu se mai deschida 100 de topicuri pe aceiasi tema. A nu se considera reclama. Acest topic este dedicat chitaristilor si nu are un caracter comercial. In curand va fi tolerat si fanclub Grosmann.

 

 

Numai bine!

 

PS textul este (copyright Junkyard)

 

PPS malex, george, gibsonman, midnight_rider, you're welcome :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

jessica este o chitara gibson les paul standard. suna bestial prin ampuri bune pe lampa gen marshall fender etc. bagata intr-un amp mai slabut il face sa sune mai bine decat de obicei. :) mai multe detalii n-are rost ca nu-i recenzie. spun doar ca-s foarte multumit de ea.

post-238-1182601321_thumb.jpg

post-238-1182601343_thumb.jpg

post-238-1182601431_thumb.jpg

post-238-1182601505_thumb.jpg

post-238-1182601532_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ok

hai sa mai ridic io threadul asta, ca vad ca fendarache si altele si-au luat avant si parca nu-i normal :) zic io

deci, Gibson Les Paul Standard '93 (short run dupa spusele Gibson Customer Service USA)

 

post-201-1203020080_thumb.jpg

one piece solid body

 

post-201-1203020133_thumb.jpg

grif intre 50 si 60, mai spre 60

 

post-201-1203020201_thumb.jpgpost-201-1203020211_thumb.jpgpost-201-1203020246_thumb.jpg

hardware auriu

 

post-201-1203020296_thumb.jpg

doze 490R & 498T

 

post-201-1203020405_thumb.jpg

3 pieces maple figured top

top hat buttons

 

cum suna ???

suna a ROCK

suna a BLUES

suna a Gary Moore si a Slash

e grea ca dracu' fata de ESP, Fender si alte chitarutze

are sustain monstruos

 

suna a ... Gibson :)

 

io -> 120% satisfied :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit un fan club Gibson.Eu sunt cel mai mare fan al acestor chitari, le iubesc din tot sufletul meu, sunt cele mai frumoase si cele mai bune chitari din lume.

Dupa ce termin facultatea o sa fac imprumut la banca si o sa cumpar toate Gibsonurile si o sa fac un muzeu numai cu aceste chitari :) (mah da sunt nebun nu gluma).

Aceasta o doresc:

post-5050-1203027790_thumb.jpg

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Va prezint pe Roodica si Aurica (in poze, de la stanga la dreapta). In olandeza, rosu este "rood" (si se pronuntza ca un fel de "road" din engleza), deci Roodica, iar "goldtop-ul" BFG cred ca e clar de ce-i zice Aurica.

 

Roodica (pronutzat cu un singur o, da?!) este o SG Special '67 Reissue cu P-90. Una din 400, parte din Guitar of the Week, saptamana 37. In mod curios, descrierea tehnica insista ca P-90-urile astea sunt facute cu Alnico II, spre deosebire de Alnico V, din care sunt facute ele in mod obisnuit, conform Gibson. Vad ca site-ul Gibson a trecut printr-un make-over recent si linkul la programul gotw duce la alte prostii, asta ca aici avetzi detalii tehnice (incomplete) si o poza mare in care chitara apare cam portocalie, dar foarte in detaliu.

 

Aurica este un BFG tip goldtop, si are alte butoane (da aur sa se potriveshte) si cozoroc pentru P-90, ca arata ca un *** fara.

 

post-1434-1203030933_thumb.jpg

post-1434-1203032567_thumb.jpg

post-1434-1203032595_thumb.jpg

 

OK Google si-a efectuat magia si am gasit un link la SG, de pe site-ul japonez insa: aici; specs sunt in engleza.

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

ONLY A CUSTOM SHOP IS GOOD ENOUGH

 

Cat ai dat pe frumusetile alea?

Daca se poate pune pretul la fiecare in parte(vreau sa stiu cam in cati ani o sa reusesc sa strang bani sa imi iau una).

La sunet Goldtop-ul din stanga si Sunburst-ul din centru sunt asemanatoare?Eu am avut ocazia sa aud un Gibson Goldtop 1960 la guitar shop, si-l cumparase vanzatorul din SUA, chitara suna demential.

Sa le stapanesti sanatos si sa te bucuri de ele.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Cat ai dat pe frumusetile alea?

Daca se poate pune pretul la fiecare in parte(vreau sa stiu cam in cati ani o sa reusesc sa strang bani sa imi iau una).

La sunet Goldtop-ul din stanga si Sunburst-ul din centru sunt asemanatoare?Eu am avut ocazia sa aud un Gibson Goldtop 1960 la guitar shop, si-l cumparase vanzatorul din SUA, chitara suna demential.

Sa le stapanesti sanatos si sa te bucuri de ele.

La sunet,Goldtopul era foArte apropiat de un alt '58 reissue pe care l-am avut,drept pentru care pe acela l-am vAndut aici pe rgc la un pret promotional userului dark_star.58'ul pe care mi l-am tinut suna diferit,fiindca e din 2005,e mai usor si are gatul ceva mai subtire,DRept pentru care suna mai agresiv.Niciuna nu suna ca Classicul pe care l-Ai ascultat tu,e cu TOTUL alta chitara,custom shopurile sunt dintr-o singura bucata de mahon,au Long Tenon neck,gatul e si el dintr-o singura bucata si sunt din materiale selectionate atent,si executate in mare parte manual.Pe langa asta,Classic 1960 are cele mai proaste doze facute vreodata de Gibson,cu magnet ceramic.

Despre pret,cauta-ma pe PM ,eu sunt dealer Gibson in Romania :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.