www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Looper/true Bypass/whatever


OntZ
 Share

Recommended Posts

yo! Ma gandeam cum sa-mi fac un looper (crek asa-i zice) pt pedale care nu au true bypass. Ma gandeam la ceva de genul ce avea user-ul boc in topicul "DIY Pedalboard", adica erau toate pedalele aprinse si niste comutatoare care bagau efectul in serie, sau faceau "sarma". Poate pare destul de simplu, dar cum nu prea am experienta fata de asa ceva, ma intrebam cum sa fac cablajul, cum vine comutatorul, de unde cumpar componente, etc. :) In orice caz, am in vizor solutia asta pt cand o sa am bani de pedalboard, ca mi se pare mult mai ieftin decat un looper cumparat. Daca poate cineva sa ma ajute cu o schema si alte instructiuni, dau o bere :)

Link to comment
Share on other sites

Dar pedalele care nu sunt true bypass nu se pot mofidica? adica daca ii pun alt switch...?

 

Si daca vrei sa o vinzi dupa aia cum faci?

 

yo! Ma gandeam cum sa-mi fac un looper (crek asa-i zice) pt pedale care nu au true bypass. Ma gandeam la ceva de genul ce avea user-ul boc in topicul "DIY Pedalboard", adica erau toate pedalele aprinse si niste comutatoare care bagau efectul in serie, sau faceau "sarma". Poate pare destul de simplu, dar cum nu prea am experienta fata de asa ceva, ma intrebam cum sa fac cablajul, cum vine comutatorul, de unde cumpar componente, etc. :) In orice caz, am in vizor solutia asta pt cand o sa am bani de pedalboard, ca mi se pare mult mai ieftin decat un looper cumparat. Daca poate cineva sa ma ajute cu o schema si alte instructiuni, dau o bere :)

 

Ai schema chiar in topicul ala. nu exista cablaj. sunt destule informatii si in alt topic relativ la switch (3dpt) adica cu trei randuri de contacte.

Link to comment
Share on other sites

aham... merci; nu mai apucasem sa ma uit si la a doua pagina

 

Lehle nu face switch-uri cu mai mult de 3 butoane? oricum, mi se pare mai avantajoasa varianta DIY ca poti sa pui cate vrei si cate ai nevoie, numa daca-mi poate explica cineva cum functioneaza 3dpt-ul ala as fi tare recunoscator. I'm really a noob at this shit.....

 

si... se poate cumpara de undeva un 3dpt?

Link to comment
Share on other sites

piese poti cumpara e aici :

 

www.adelaida.ro .... gasesti si cutii si comutatoare,etc

 

am intrat pe site si am gasit cutiile, insa nu am reusit sa gasesc pretul pentru ele...iar comutatoarele nici gand sa le vad.

componente electronice au (si daca da cum dau de ele)?

 

site-ul mi se pare foarte prost gandit...navigarea prin el este foarte greoaie si preturile nu sunt la vedere...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Guest arosulescu

auzi .. hai ca ma enervezi deja .. ia-ti procesor si gata ... aia nu aia nu ...

 

glumesc ... ( dar pe bune acum ... chiar nu e mare lucru sa faci rost de astea .. bani sa ai )

 

 

si inca ceva .. tru bypasu asta ... ar fi bine sa vezi si parerea lui peter cornish despre el... cica nu e chiar asa o mare inventie ...

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

pai........ procesor am si nu suna ok decat pur si simplu bagat in clean la amp si si atunci ma enerveaza digitalitatea sunetului. :( iar folosit in combinatie cu distorsul din amp, pur si simplu se strica treaba.

 

chestia asta era ca o curiozitate pentru viitor cand voi avea "my mega pedalboard of death".... from hell of course B) si nu voi avea chef sa dau bani pe lehle-uri ;)

 

crede-ma, daca castig la loto il voi contacta pe pete cornish, dar daca afla cum cant, imi zice sa-mi vad de treaba ca nu-s de nasu meu chestiile alea :)

 

"ar fi bine sa vezi si parerea lui peter cornish despre el... cica nu e chiar asa o mare inventie ... " atunci de ce il folosesti? :)

 

 

oricum mersi de informatie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

pai de cand am citit parerea lui despre asta, am renuntat la ideea de a-mi face true bypass... inca nu apucasem sa cumpar comutatoarele si restul.

 

eu nu ti-am sugerat sa iei legatura cu cornis si sa iti faci asa ceva ... doar sa citesti si parerea lui ( poate ca vorbeste prostii ... poate ar trebui intrebat si un electronist de pe forum ... chiar nu mai stiu ce sa cred )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.