www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari si probleme cu duelul chitaristic


Susceptor
 Share

Recommended Posts

Guest DarkMan2004

da frate bine...atunci de ce a mai facut melodia...mai bine punea melodia aluia si schimba doar numele...pacat ca nu putem vorbi de plagiat aici...nu mi se pare normal sa stii...e ca la un examen frate...nu ai voie sa te uiti la ala din spate sau ala din fata...in fine...aici exista 3 varianta (cea mai putin probabila varianta o las ultima):

1) asa o fi originalul

2) au copiat intre ei

3) coincidenta

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

duel nr 7 ... anumite fraze din soulourile lui felixanu seamana cu ale lui need_weed...ce dreaq...va uitati in foaia fiecaruia

 

 

Mda, ai dreptate, unele pasaje seamana...Poate este totusi o coincidenta.Si, in fond, nu este interzis sa te inspiri.

 

asa cum am spus si pe thread-ul respectiv, desi e greu de crezut, nu m-am inspirat de la need_weed. Nu mai am acces non-stop la net, asa ca am facut piesa la mine la camin, am pus-o pe CD-RW si am mers la un preten unde am postat-o, ocazie cu care am descarcat si piesa lui need_weed, pe care nici macar nu am ascultat-o imediat... greu de crezut, avand in vedere intervalul de timp dintre posturile noastre. Mai repede cred ca amandoi ne-am inspirat, inconstient, de la Satriani (New Blues, albumul Extremist). si apoi, el e la Constanta, eu la Bucuresti/Ploiesti, nu prea vad foaia lui de teza, nu? si nici nu am convorbiri particulare de vreun fel. pacat ca exista asa acuzatii, nu vad ce legatura au cu competitia... adica cei care il vor vota pe need_weed ma vor vota si pe mine pentru ca seamana piesele? lol

o sa incerc sa postez primul altadata, ca sa nu mai fie dubii... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

asa cum am spus si pe thread-ul respectiv, desi e greu de crezut, nu m-am inspirat de la need_weed. Nu mai am acces non-stop la net, asa ca am facut piesa la mine la camin, am pus-o pe CD-RW si am mers la un preten unde am postat-o, ocazie cu care am descarcat si piesa lui need_weed, pe care nici macar nu am ascultat-o imediat... greu de crezut, avand in vedere intervalul de timp dintre posturile noastre. Mai repede cred ca amandoi ne-am inspirat, inconstient, de la Satriani (New Blues, albumul Extremist). si apoi, el e la Constanta, eu la Bucuresti/Ploiesti, nu prea vad foaia lui de teza, nu? si nici nu am convorbiri particulare de vreun fel. pacat ca exista asa acuzatii, nu vad ce legatura au cu competitia... adica cei care il vor vota pe need_weed ma vor vota si pe mine pentru ca seamana piesele? lol

o sa incerc sa postez primul altadata, ca sa nu mai fie dubii... :)

 

stii bine la ce m-am referit cand am zis ca va uitati la foile fiecaruia...io nu v-am invinovatit pe nici unu ca daca imi aduc bine aminte el a postat dupa tine nu? ...deci in cel mai rau caz el a copiat dupa tine :) ... deci nota se imparte la 2...doar daca nu cumva asa e originalul care nici acum nu stiu cum e...

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ameretat

Aaah... intrebare naiva. In regulament se zice ceva de "improvizatie". As vrea sa particip si eu la duel, dar eu nu prea improvizez, de felul meu. Eu trebuie sa stiu ce vreau sa cant, inainte de a pune mana pe chitara. Adica... e musai sa iei backing-tracku si "sa-ti dai drumu" pe el, sau se admite si ceva mai... elaborat? Adica, ceva mai multa munca, ceva mai multa planificare?

 

Sau poate am inteles eu gresit faza cu "improvizatul"... Adica... Voi cum faceti, de fapt?...

 

I feel kinda stupid, right now...

Link to comment
Share on other sites

stii bine la ce m-am referit cand am zis ca va uitati la foile fiecaruia...io nu v-am invinovatit pe nici unu ca daca imi aduc bine aminte el a postat dupa tine nu? ...deci in cel mai rau caz el a copiat dupa tine :) ... deci nota se imparte la 2...doar daca nu cumva asa e originalul care nici acum nu stiu cum e...

 

...well exqeez me...cu tot respectu, felixanu a postat dupa ce am postat io...si s-a mai discutat chestia asta pe thread-u cu pricina. nu cred ca a fost vorba de copiat "in examen"...cum a zis si felixanu...mai degraba inspiratie din satriani (invlountara de-alt fel)

 

Aaah... intrebare naiva. In regulament se zice ceva de "improvizatie". As vrea sa particip si eu la duel, dar eu nu prea improvizez, de felul meu. Eu trebuie sa stiu ce vreau sa cant, inainte de a pune mana pe chitara. Adica... e musai sa iei backing-tracku si "sa-ti dai drumu" pe el, sau se admite si ceva mai... elaborat? Adica, ceva mai multa munca, ceva mai multa planificare?

 

Sau poate am inteles eu gresit faza cu "improvizatul"... Adica... Voi cum faceti, de fapt?...

 

I feel kinda stupid, right now...

daca ai timp o saptamana sa tot creezi ceva mai elaborat, nu cred ca ar fi vreo problema...si io ma gandeam sa mai bag o clapa pe fundal sau ceva. but keep one thing in mind: e un duel CHITARISTIC :)

Link to comment
Share on other sites

Aaah... intrebare naiva. In regulament se zice ceva de "improvizatie". As vrea sa particip si eu la duel, dar eu nu prea improvizez, de felul meu. Eu trebuie sa stiu ce vreau sa cant, inainte de a pune mana pe chitara. Adica... e musai sa iei backing-tracku si "sa-ti dai drumu" pe el, sau se admite si ceva mai... elaborat? Adica, ceva mai multa munca, ceva mai multa planificare?

 

Sau poate am inteles eu gresit faza cu "improvizatul"... Adica... Voi cum faceti, de fapt?...

 

I feel kinda stupid, right now...

 

Ai voie sa canti absolut orice pe backing trackul respectiv. Nu conteaza daca te-ai muncit 3 nopti sa compui chestia aia sau daca ai cantat-o din prima. Important e ce iese la sfarsit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Moriconne

Ahhhhh mi-am stricat calculatorul.... ca tare as fi tras si eu ceva pt duelul asta. Sper sa-l fac pana la urmatorul, si... :) poate bagati si un negativ de blues ca n-am vazut nimik de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am doua intrebari referitoare la duelurile chitaristice (pe care le adresez "to whome it may concern"):

 

1. Poate oricine sa propuna un negativ pt un duel?

2. De ce absolut TOATE negativele propuse sunt de rock sau cu influente rock? Stiu ca 99% din chitaristii de aici sunt rockeri, e super ok, nu ma deranjeaza absolut deloc acest lucru. Dar de vreme ce se numeste "Romanian Guitarist Comunity" ma intreb de ce nu se incearca atragerea si a chitaristilor din alte genuri muzicale din aceeasi comunitate chitaristica romaneasca...

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

blues si jazz sunt tot influente de rock (later edit: cred ca gresesc)...el cred ca vrea pop :) ...nu stiu ce vrea sincer...

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest fluffyone

:) Nu m-am gandit. Daca e asa mare deranjul, nu mai conteaza. Aveam o idee funky cu bassul, dar o las pe alta data.

 

Bafta la duel baieti!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.