www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari si probleme cu duelul chitaristic


Susceptor
 Share

Recommended Posts

M-am gandit la un lucru. Nu stiu daca e bun sau e rau. S-ar putea sa fie rau dar in mod sigur e bun pentru a progresa. Ce-ar fi pe langa acest duel sa mai avem un duel cu coveruri. Un cover pe saptamana. Piese de chitara din toate genurile. Rock, Fusion, Jazz, Funk de ce nu si Clasic. Fiecare ar incerca sa invete in momentul acela lucruri noi pe care nu le stie deja si se va chinui sa le faca cat mai bine. Iar duelul acesta sa ramana in continuare. Sa fie un duel de creativitate si interpretare personala asta. Nu stiu ce sa zic voi ce parere aveti de asta? :)

deschizi tu un topic si-ti pui coverurile ( daca este permis de regulamentul siteului ), mai faci si BT-ul si-l pui apoi inviti lumea sa "covereasca" .Sau fa coveruri de la A la Z si punele pe situri de specialitate .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da ar trebui mutata pe un nou topic. Si normal nu e obligatoriu o saptamana poate sa fie si mai mult si poate fi vorba si de o interpretare personala. Pot fi si piese mai simple. Aici lumea poate sa invete sa-si creeze un ton sa invete lickuri noi. Mi se pare intr-o oarecare masura constructiv.

Link to comment
Share on other sites

Stradivarius nu e o idee proasta. Nu te aprinde asa repede. E de urmarit cati amatori sunt. In cazul in care exista interes nu vad ce ar sta importiva unei trebi organizate.

 

Ce ar trebui urmarit ? interpretarea cat mai exacta a piesei originale? realizarea overall (cu tot cu improvizatie acolo unde e cazul) ?

Link to comment
Share on other sites

Da normal se poate incepe de la piese mai simple la piese mai complicate. Se pot lua numai fragmente. Un anumit solo. Se poate incepe cu solouri consacrate. Pink Floyd Metallica etc. Nu o sa pui negativ la Nothing else matters la solo si fiecare sa se apuce sa cante altceva. Fiecare poate sa dea o interpretare personala soloului respectiv. Sa il cante cum vrea el cu feelingul lui cu tehnica lui dar notele sa fie pe undeva aceleasi. Se poate trece si la solouri mai complicate sau piese mai complicate etc.

Link to comment
Share on other sites

mi se pare cu siguranta o foarte buna idee. cum a spus karpi, este bine sa deschizi tu un topic pe care sa pui piesa(piesele) si BT-urile pe care se va face coverul. eu voi participa cu siguranta :) .

ideea este foarte buna, in mod sigur contribuie la diversitate. :) vor aparea si adversarii ideii, cei care considera ca nu e bine sa copiezi nimic de la nimeni si ca nu are rost sa te chinui sa inveti nota cu nota ce a compus altul, fie el si faimos :( . una peste alta, sunt sigur ca vor exista oameni care vor avea ceva de invatat si pe aceasta cale.. eu, unul, sper sa se materializeze, si sa pot gasi si eu timpul necesar sa particip. :)

 

Daca folositi BTuri cu piese "consacrate" nu sunt probleme cu drepturile de autor?

desigur, Bt-urile pieselor "cunoscute", indiferent ca sunt descarcate de site-uri cu titlu de gratuitate sau ca sunt facute de useri pasionati, nu cred ca ridica probleme de copyright, mai ales ca utilizariea lor la dueluri nu implica un scop comercial, nu? In schimb, cel ce initiaza acest lucru nu va putea sa puna si piesa originala, ca exemplu de urmat, ci va putea doar sa mentioneze despre ce piesa este vorba, urmand ca fiecare user interesat sa faca rost cum poate de original/tab, etc. B)

Link to comment
Share on other sites

Da normal se poate incepe de la piese mai simple la piese mai complicate. Se pot lua numai fragmente. Un anumit solo. Se poate incepe cu solouri consacrate. Pink Floyd Metallica etc. Nu o sa pui negativ la Nothing else matters la solo si fiecare sa se apuce sa cante altceva. Fiecare poate sa dea o interpretare personala soloului respectiv. Sa il cante cum vrea el cu feelingul lui cu tehnica lui dar notele sa fie pe undeva aceleasi. Se poate trece si la solouri mai complicate sau piese mai complicate etc.

Frate stradivarius, gandestete la o schita de regulament, sau ne gandim impreuna, sa fie ceva batut in cuie sa poate lua toata lume o decisie. in principiu, personal sunt de acordo si pot sa ma bagi pe lista doritorilor. Numai bine si merci!

Link to comment
Share on other sites

Aici lumea poate sa invete sa-si creeze un ton sa invete lickuri noi. Mi se pare intr-o oarecare masura constructiv.

Doar pentru chestia asta ar trebui sa se adune lumea ca la paine calda.

Puteti da chiar si indicatii pentru efecte, bucati de tabulaturi pt partile mai grele, degetatie, cu cat informatia este mai abundenta, putem sa transformam chestia asta si intr-o metoda de chitara :). Eu va sustin.

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Ma bucur ca lumea e de acord cu idee. O sa revin zilele astea cu o schita de regulament. Desi in principiu e foarte simplu. E acelasi lucru ca la duelul normal numai ca se propune backingtrackul unei piese sau al unui solo cunoscut. Lumea posteaza apoi se voteaza. Duratele de timp intre dueluri poate ar fi bine sa ramana ca la duelul normal. Chiar simultan sa inceapa si sa se termine duelurile si cel normal si cel de coveruri. In rest probabil urmeaza o lista de propuneri de piese sau lasam la latitudinea lui cosualegerea negativului.

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Ma bucur ca lumea e de acord cu idee. O sa revin zilele astea cu o schita de regulament. Desi in principiu e foarte simplu. E acelasi lucru ca la duelul normal numai ca se propune backingtrackul unei piese sau al unui solo cunoscut. Lumea posteaza apoi se voteaza. Duratele de timp intre dueluri poate ar fi bine sa ramana ca la duelul normal. Chiar simultan sa inceapa si sa se termine duelurile si cel normal si cel de coveruri. In rest probabil urmeaza o lista de propuneri de piese sau lasam la latitudinea lui cosualegerea negativului.

E o idee excelenta. Ne mentinem TONU(sul)! :)

Link to comment
Share on other sites

Duratele de timp intre dueluri poate ar fi bine sa ramana ca la duelul normal. Chiar simultan sa inceapa si sa se termine duelurile si cel normal si cel de coveruri.

 

Eu zic sa fie in saptamani alternative, altfel avem prea mult timp mort.

Asa va fi totul mult mai dinamic si va fi activitate saptamanala (ori cover, ori duel). :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Doar inregistrarile cu chitara, vioara sau bas se admit dar daca vreau sa cant si clape si chitara se ia in considerare la vot tinand cont ca e si chitara acolo?

 

Amendament 4: Se accepta spre postare orice interpretare la orice instrument (clapa, bas, vioara, voce, etc. Se vor adauga in chestionarul de vot doar piesele ce au fost interpretate cu CHITARA, BAS sau VIOARA.

 

Cred ca da, daca nu, faci reclamatie la curtea constitutionala si declara regulamentul ca fiind neconstitutional. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Guest Baumwolle

Atata timp cat sursele nu pretind sa li se respecte drepturi de autor, nu vad de ce s-ar face asta. Majoritatea site-urilor care pun la dispozitie negative sunt colectii realizate de diversi indivizi. In plus, prin incalcarea drepturilor de autor se intelege o activitate comerciala construita cu munca altuia, ceea ce nu este cazul aici.

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat sursele nu pretind sa li se respecte drepturi de autor, nu vad de ce s-ar face asta. Majoritatea site-urilor care pun la dispozitie negative sunt colectii realizate de diversi indivizi. In plus, prin incalcarea drepturilor de autor se intelege o activitate comerciala construita cu munca altuia, ceea ce nu este cazul aici.

 

Plus ca nu face nimeni bani de pe ele.

Link to comment
Share on other sites

Eu ce-am zis? :)

 

Este Ok , DAR

 

se exemplu am avut mai multe inpriovizatii postate pe AP cu BT-urile de pe rgc.ro , unele le-am mai bibilit altele le-am pus exact in stadiul in care le-am postat ptr Duel_rgc.ro .Acestea au fost votate de muzicanti de pe AP si au ajuns pe #1 la "guitar rock" , eu am mentionat ca backgroundul nu-i opera mea si doar chitarele solo sunt eu .Era corect sa mentionez autorul BT-ului caci 80% dintr-o piesa este BT-ul atat artistic cat si din punct de vedere tehnic .

 

Poate i-l interesa si pe autorul BT-ului sa vada ca pe BT-urile sale se canta muzica ce place si la alti muzicanti .

Nu-i usor de loc sa fii pe placul muzicantilor , fiecare cu ideile sale incepand de la sunetul de toba mica pana la cat de murdare este coarda cand suna pe placul sau .

Alta problema deloc de neglijat este sa cunoasca alti muzicanti , sa colaboreze , sa scoata impreuna discuri si le publica/vand etc pe internet .sau poate se gasesc doi muzicanti vecini de cartier ce nu stiau unul de celalalt .Sunt foarte multi muzicanti ce fac BT-uri minunate , au idei bune , simt artistic /muzical la aranjamente la structuri dar nu-i nici vocalist si nu-i genul sau de muzica ca si solist la instrument .Probabil multi ar fi bucurosi sa-si gaseasca colegi de breasla care poate canta muzica inchipuita de el la nivel cat mai inalt .

 

Pentru acest lucru ar fi interesant de instintat si autorul BT-ului .Chiar si cu activitatea de p rgc.ro .Sa se extinda granitele acestui forum sa se contoepeasca cu forumuri din alte plaiuri .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.