www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari si probleme cu duelul chitaristic


Susceptor
 Share

Recommended Posts

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Oare ce se intampla cu duelurile astea, nu mai prezinta interes? O fi din cauza calitatii participantilor? Eu stiu ca sunt pe langa in ceea ce priveste instrumentul, dar...nu e ideea de fun aici?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest LupulAlb

ammmmmmmmm.................de unde se face rost de backing track-uri la duelurile precedente?

 

 

LOLZ :) nevermind !!! m-am prins....sorry :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pe backing track ce fel de improvizatii se accepta?

Trebuie neaparat ceva standard (care include si solo)?

 

 

De fapt, ce nu ai voie sa faci pe un backing track?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest guitar_grl

Ei? si cine sparge ghetza la duel__75 :) ...da e vreo problema dak fac totul pe clean :) ? adik armonia si un fel de solo...dseocamdata nu am experianta pt un solo ca baietzii de pe aici :) ...asa k fac pe clean

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu o sugestie ! Daca a mai fost adusa, imi cer scuze !

Daca se poate face un Duel al Chitaristilor separat, pentru cei mai putin experimentati, incepatori si de genul..... Avand in vedere ce am vazut la ultimul duel, de acum, nr 77, melodiile inscrise deja, multi nu

s-ar incumeta sa incerce, deoarece nu ar face fata pe langa ceilalti mult mai buni !

Si , cred ca ar fi frumos , ca si cei mai la inceputurile studiilor de chitara (apr. 1 an) sa se poata inscrie, si sa aiba o sansa de castig, stiind ca competitia este la acelasi nivel !

 

Ce credeti ?

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

multumesc ... e adevarat ca nu te poti pune cu unu care canta la chitara de 14 ani ...intensiv ... dar nu pot sa nu imi amintesc ceva ce mi-a spus un prieten " poti invata intr-un an ce nu au invatat altii intr-o viata " la chitara se referea ( e unu dintre cei mai tari chitaristi din Romania, nu ii mai dau numele ... )

asa ca ... eu am luat-o de buna.. fa si tu la fel

Link to comment
Share on other sites

multumesc ... e adevarat ca nu te poti pune cu unu care canta la chitara de 14 ani ...intensiv ... dar nu pot sa nu imi amintesc ceva ce mi-a spus un prieten " poti invata intr-un an ce nu au invatat altii intr-o viata " la chitara se referea ( e unu dintre cei mai tari chitaristi din Romania, nu ii mai dau numele ... )

asa ca ... eu am luat-o de buna.. fa si tu la fel

 

Adevarat, ai dreptate ! Mersi pt. sfat !

Salut !

Link to comment
Share on other sites

La asa ceva m-am gandit si eu .Dar mai toate BT-urile au fost simple .

 

Ma tot apuc de un timp sa fac cateva BT-uri "standard " 12 bar blues/rock , cateva versiuni , plus alte paternuri preluate din diferite stiluri .

 

Si m-am gandit sa cant si cate un model cat mai simplu dupa care se pot ghida cei incepatori .

 

Am postat undeva un BT simplu dar nu mai stiu unde in ce topic , o sa-l caut .

 

Problema mai mare este sa programez niste tobe , e cel mai plictisitor lucru cateodata .

Link to comment
Share on other sites

La asa ceva m-am gandit si eu .Dar mai toate BT-urile au fost simple .

Ma tot apuc de un timp sa fac cateva BT-uri "standard " 12 bar blues/rock , cateva versiuni , plus alte paternuri preluate din diferite stiluri .

Si m-am gandit sa cant si cate un model cat mai simplu dupa care se pot ghida cei incepatori .

Am postat undeva un BT simplu dar nu mai stiu unde in ce topic , o sa-l caut .

Problema mai mare este sa programez niste tobe , e cel mai plictisitor lucru cateodata .

 

Foarte bine ! Dar eu nu m-am referit numai la simplitatea BT-urilor, cu toate ca si asta e un factor important, ci la rezervarea acestor dueluri in special celor incepatori de un 1 an, 2 ani maxim !

Intr-adevar, unele Bt-uri de la Duelul Chitaristilor, sunt mai grele, dar nu toate !

Deci, ma refer ca cei vizati catre participare sunt cei incepatori/medii !!

Oricum, apreciez ajutorul ! Mersi !

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine ! Dar eu nu m-am referit numai la simplitatea BT-urilor, cu toate ca si asta e un factor important, ci la rezervarea acestor dueluri in special celor incepatori de un 1 an, 2 ani maxim !

Intr-adevar, unele Bt-uri de la Duelul Chitaristilor, sunt mai grele, dar nu toate !

Deci, ma refer ca cei vizati catre participare sunt cei incepatori/medii !!

Oricum, apreciez ajutorul ! Mersi !

 

anul trecut (am impresia) am propus eu sa se faca doua sectiuni de duel diferite.. unul pentru incepatori si unul pentru avansati.. insa mi`a explicat si cosu (daca nu ma insel) si am realizat si eu ca s`ar pierde esentialul duelului.. duelurile astea nu sunt ca sa vedem care e mai tare ci, din punctul meu de vedere, sunt un mod prin care putem evoluam intr`un mod cat se poate de fun, si in acelasi timp sa prindem si curaj.

 

ma uitam zilele trecute la ce am postat la primul duel la care am participat si la modul cum am evoluat.. si pot sa afirm ca participand la dueluri am castigat ceva (afara de o pana :) ).

 

n`ar fi rau daca din cand in cand s`ar baga si un track mai tricky.. dar in estenta duelurile ar trebui sa ramana acelasi pt toata lumea.. numai asa poti sa`i faci pe cei cativa membrii care mai si canta la chitara (nu doar citesc threaduri si fac comentarii) sa isi analizeze propriul stil, sa`l formeze si sa invete si de la altii

Link to comment
Share on other sites

anul trecut (am impresia) am propus eu sa se faca doua sectiuni de duel diferite.. unul pentru incepatori si unul pentru avansati.. insa mi`a explicat si cosu (daca nu ma insel) si am realizat si eu ca s`ar pierde esentialul duelului.. duelurile astea nu sunt ca sa vedem care e mai tare ci, din punctul meu de vedere, sunt un mod prin care putem evoluam intr`un mod cat se poate de fun, si in acelasi timp sa prindem si curaj.

ma uitam zilele trecute la ce am postat la primul duel la care am participat si la modul cum am evoluat.. si pot sa afirm ca participand la dueluri am castigat ceva (afara de o pana :) ).

n`ar fi rau daca din cand in cand s`ar baga si un track mai tricky.. dar in estenta duelurile ar trebui sa ramana acelasi pt toata lumea.. numai asa poti sa`i faci pe cei cativa membrii care mai si canta la chitara (nu doar citesc threaduri si fac comentarii) sa isi analizeze propriul stil, sa`l formeze si sa invete si de la altii

 

 

Stii ce ? Ai dreptate !

Atunci o sa incerc si eu sa bag ceva, ca sa nu fiu din aia care doar citesc threaduri :) , chiar daca nu o sa castig competitia in sine, dar cred ca voi castiga mai mult !

Mersi mult !

Salut ! :)

Link to comment
Share on other sites

Stii ce ? Ai dreptate !

Atunci o sa incerc si eu sa bag ceva, ca sa nu fiu din aia care doar citesc threaduri :) , chiar daca nu o sa castig competitia in sine, dar cred ca voi castiga mai mult !

Mersi mult !

Salut ! :)

Cu Placere! si.. spor la treaba.. de indata ce imi aduc calculatorul la buc o sa incep si io sa mai bag la duel :)

Link to comment
Share on other sites

minunat...imi place modul de abordare...cind se face misto imi vine sa fug pe cimp...ma tensioneaza si-mi vine sa trag draperiile...eu sint membru mai nou si as vrea sa dau peste romanian comunity nu peste romanian mishtocity...so... m-am ambitionat cit de bine s-a putut cinta pe 77 si pun mina pe ghit...cred k dak-ar face m multi ce vreau eu muzica ar avea de cistigat...ce ziceti?...hohooooooooooooooooo

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

M-am gandit la un lucru. Nu stiu daca e bun sau e rau. S-ar putea sa fie rau dar in mod sigur e bun pentru a progresa. Ce-ar fi pe langa acest duel sa mai avem un duel cu coveruri. Un cover pe saptamana. Piese de chitara din toate genurile. Rock, Fusion, Jazz, Funk de ce nu si Clasic. Fiecare ar incerca sa invete in momentul acela lucruri noi pe care nu le stie deja si se va chinui sa le faca cat mai bine. Iar duelul acesta sa ramana in continuare. Sa fie un duel de creativitate si interpretare personala asta. Nu stiu ce sa zic voi ce parere aveti de asta? :)

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la un lucru. Nu stiu daca e bun sau e rau. S-ar putea sa fie rau dar in mod sigur e bun pentru a progresa. Ce-ar fi pe langa acest duel sa mai avem un duel cu coveruri. Un cover pe saptamana. Piese de chitara din toate genurile. Rock, Fusion, Jazz, Funk de ce nu si Clasic. Fiecare ar incerca sa invete in momentul acela lucruri noi pe care nu le stie deja si se va chinui sa le faca cat mai bine. Iar duelul acesta sa ramana in continuare. Sa fie un duel de creativitate si interpretare personala asta. Nu stiu ce sa zic voi ce parere aveti de asta? :)

 

e f buna ideea ta..insa nush cati or sa se inscrie..abea se strang la un duel sau un jam o mana de oameni..

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la un lucru. Nu stiu daca e bun sau e rau. S-ar putea sa fie rau dar in mod sigur e bun pentru a progresa. Ce-ar fi pe langa acest duel sa mai avem un duel cu coveruri. Un cover pe saptamana. Piese de chitara din toate genurile. Rock, Fusion, Jazz, Funk de ce nu si Clasic. Fiecare ar incerca sa invete in momentul acela lucruri noi pe care nu le stie deja si se va chinui sa le faca cat mai bine. Iar duelul acesta sa ramana in continuare. Sa fie un duel de creativitate si interpretare personala asta. Nu stiu ce sa zic voi ce parere aveti de asta? :)

 

Offtopic: salut Bro, idea este bunicica dar sunt multe 'piediche' la projectul acest, Adica daca vorbesti de cover sa le facem exact la fel idea devine prea complicata, in particolar daca cover este jazz sau fusion si daca trebuie sal faci intro septmana...belea, multi ar renunta cu siguranta. Nu toata lumea are timp sa sta ore sa studiese un cover zic eu, si ar fi alt motiv de a nu se baga. Daca vorbim de intepretare personala pe un Bt de o piesa celebra atunci sar putea sa merga, ca la un fel de duel clasic dar cu Btul faimos zicem...da asa cred ca ar merge, pentru ca intr-o sera sau duoa ai tras ce poate 'mana' fiecaruia si ai postat sa bagi piesa la bataie. Eu mas baga. Ar fi interesant sa mute Cosu discutia aceasta pe un nou Topic si sa fie discutata mai in detaliu si sa ausim pareri altora sa ne facem o idee pentru a trage o conclusie. Felicitari pentru propunere si vedem ce o sa se intample. Numai bine.Respect

On topic: Felicitari la cei trei concurenti, intradevar merita. Numai bine

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.