www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Pentru Repetat Acasa


Messu
 Share

Recommended Posts

Am gasit prin casa doua lampi 6P3S (6L6) pe care as vrea sa "le pun la treaba".

As vrea sa construiesc un amplificator de vreo 5 W cu care sa pot canta in casa si in care sa folosesc ambele sau, mai probail, unul dintre tuburi. Intrebarea mea este daca poate sa-mi indice cineva o schema pentru un astfel de amp. Puterea nu e critica, numai sa fie suficient de mica incat sa folosesc amp-ul in casa. M-ar interesa daca a construit cineva sau daca are cineva o schema testata. Pe net inca n-am reusit sa gasesc nimic...

Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea(limitata cei-i drept) ca sa ai un combo full lampa ti-ar trebui si niste lampi pt preamplificator

Absolut adevarat. Nici nu se pune altfel problema, doar ca nu le-am mai pomenit. Am zis doar de astea finale pentru ca as vrea sa ma "leg de ele". Mai am si niste ECC 83 -uri numai bune de preamp. Defapt mai am un preamp pe ECC-uri aproape gata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

6L6 e prea puternic pt exersat acasa. Pt ce vrei tu, iti trebuie un 6V6 (fratele mai mic al lui 6L6) sau un EL84, printr-un difuzor cat mai mic.

 

Zici ca vrei sa iti construiesti singur amplificator. Ai mai facut asta? In primul rand, e periculos - se lucreaza cu voltaje letale. Apoi, iti trebuie componente speciale (gen transformator de iesire).

Eu personal iti recomand sa apelezi la un profesionist, gen Andrei Tone (user-ul andrei_t de pe forum).

 

Dar daca vrei neaparat scheme, cauta pe net o schema de Fender Champ.

Uite una aici

http://www.ampwares.com/ffg/schem/champ_5f1_schem.gif

Link to comment
Share on other sites

Am vazut fisa tehnica si de acolo reiesea ca 6V6 "stie" o putere mai mare insa m-am gandit ca poate-poate. Am avut un amp cu doua 6P3S in configuratie PP si scotea 10 W !!!

Cu tuburile sint, intr-adevar, la inceput insa trebuie sa incep de undeva. Nu ? :) Oricum, multumesc pentru atentionare. Am sa studiez link-ul tau si poate am sa iau legatura si cu dl. Andrei Tone desi, fara sa vreau sa jignesc pe cineva, sint "ars" cu astfel de ajutor de la useri de pe forum. Probabail ca pana la urma o sa optez pentru un al tip de tub desi era mai comod (ieftin) sa folosesc ce am :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Referitor la Andrei Tone, eu am amp facut de el si sunt foarte multumit.

Si nici nu am auzit pe nimeni sa spuna ceva urat despre el.

 

Deci as crede ca poti avea incredere in el.

 

Si nu, nu sunt platit sa ii fac publicitate.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la Andrei Tone, eu am amp facut de el si sunt foarte multumit.

Sint convins !

Nici nu intentionam sa atac un om pe care nu-l cunosc. Cat despre a contesta abilitatile tehnice NICI ATAT !!!

In post-ul de mai devreme ma rafeream la modul in care am fost tratat, mod care ma intristat, ... asta ca sa nu spun mai mult. Atata tot...

Link to comment
Share on other sites

Guest Tomcat

www.ax84.com

 

vezi schema de firefly de acolo.are aprox 1W;mie mi se pare ideal pt repetat acasa.

Din cate tin minte avea un ECC83 in preamp si in final avea un ECC82.Trafurile parca sunt la tubetown.de si nici nu sunt exagerat de scumpe pt ca este un amplif de putere destul de mica.

Edited by Tomcat
Link to comment
Share on other sites

Eu am un combo de 5W, difuzor Celestion V30, facut de Andrei Tone, la comanda pentru mine.

Arata foarte misto (tolex si grill cloth Marshall) si suna foarte bine.

Cu niste doze active intra in overdrive, switch-ul de prezentza face totzi banii. Are line out pentru casti si poate fi legat la un cabinet suplimentar.

Ma gandesc sa il vand pentru ca in configuratia mea actuala nu-l mai pot folosi decat ca si cabinet (explica aici de ce), si atunci ash prefera un cabinet portocaliu :)

 

Itzi recomand sa vorbesti cu Andrei cu multa incredere, indiferent daca vrei sa cumperi sau nu ceva de la el, e un tip foarte de treaba si o sa te ajute macar cu un sfat.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea asa ca nu dadeati...... :)

 

Am fost la Rares Totu la sala de repetitii din Fnndeni nr 10 :) :) si am probat o statie epiphone de 5 W care m-a spart total...

 

daca puneti mana pe ea incercati-o suna super tare.... si din cate am inteles de la rares s-a cantat si live cu ea.......

 

http://www.guitarampkeyboard.com/en/epiphone-valve-5w/68250

 

subliniez.. parerea mea.... pe mine sincer m-a impresionat cum suna!!!!

Link to comment
Share on other sites

Referitor la Epiphone Valve Junior Combo, vezi reviews pe HC.

Eu nu l-am probat, desi am avut ocazia. Citind forumul de amp-uri de la HC, am observat ca foarte multzi americani ori:

- spun ca e o prostie chinezeasca

- spun ca e prea misto daca il modifici (care pare un sport extrem de popular la ei)

 

Un alt amp nou de putere mica (relativ) este Peavey Windsor Studio. Apoi Orange Tiny Terror.

 

Un thread bun pe HC despre amp-uri de putere mica.

 

Sper ca ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Cineva l-a mentionat pe Andrei, OP-ul a spus ca el a avut interactiuni triste cu diversi, asa ca am vrut sa arat ca se poate si altfel.

Sint convins ca se poate si altfel. Toata stima pentru domnul Andrei daca se ocupa cu asa ceva si, se vede treaba ca, realizeaza lucruri frumoase. Felicitari!!!

Da, am avut probleme cu altcineva, un user respectat pe acest forum, care m-a BALACARIT pentru ca am cerut ajutor si asta CONTRA COST !!!!!!

Dar asta e viata. Trebuie sa ne asteptam la orice.

Probabil ca o sa incerc sa ma descurc singur sau in baza informatiilor, sa le spunem publice. A aplela la ajutor privat e deja prea "riscant".

 

Cat despre amplificatoare "de-a gata" nu ma intereseaza in acest moment. Eu sint mai "mestesugar" :) un pic vreau sa-l realizez singur. Am si piese si ceva cunostinte tehnice asa ca risc sa rezolv ceva pana la urma :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am un combo de 5W, difuzor Celestion V30, facut de Andrei Tone, la comanda pentru mine.

Arata foarte misto (tolex si grill cloth Marshall) si suna foarte bine.

Cu niste doze active intra in overdrive, switch-ul de prezentza face totzi banii. Are line out pentru casti si poate fi legat la un cabinet suplimentar.

Ma gandesc sa il vand pentru ca in configuratia mea actuala nu-l mai pot folosi decat ca si cabinet (explica aici de ce), si atunci ash prefera un cabinet portocaliu :)

 

Itzi recomand sa vorbesti cu Andrei cu multa incredere, indiferent daca vrei sa cumperi sau nu ceva de la el, e un tip foarte de treaba si o sa te ajute macar cu un sfat.

 

dude...cat te-a costat combo-u'...?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.