www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator]Marshall JCM800


Elethan
 Share

Recommended Posts

Nume echipament : Marshall JCM800 all-tube, model '87

Pret: Fiind fabricat in 87, este evident second-hand, cumparat din Suedia.

Pretul variaza de la unitate la unitate, depinde de stare etc.

De la cine a fost cumparat : Anunt internet.

Caracteristici:

2 canale, cu 2 intrari fiecare (high si low)

single EQ:Presence, bas, middle, treble

gain pt fiecare canal: volume 1 si volume 2

+ o mica imbunatire proprie, anume master volume.Neavand din fabrica asa ceva, era oarecum dificil sa controlezi volumul fara sa adaugi distorsion.Acum am posibilitatea sa pun gainul cat vreau si sa reglez volumul individual.

 

Lampi: 12ax7 & EL34

 

Cum suna:

Nici nu prea stiu de unde sa incep! Este un amplificator Marshall.. numele zice totul, si am fost uimit de ceea ce poate face, si este un amp care poate fi folosit in absolut orice gen de muzica, de la chestii soft pana la jazz blues, pana la metale suparate, poti face cu un set de efecte ca lumea in fata absolut orice sunet.Puterea care o scoate printr-un cabinet custom de 300W (2x12" Eminence) este foarte mare, si chiar la volum mare pastreaza perfect caracteristicile sunetului.Personal sunt foarte multumit de acest amplificator si singurul cu care l-as inlocui ar fi un Diezel.

 

Parti rele:

Ampul in sine nu are prea multe hibe, in afara faptului ca nu are FX LOOP, si ca nu se poate scoate un distors suparat numai din el.Este insa magnific in colorarea sunetului si este perfect pentru clean-uri.Cu gainul dat la maxim, tonul ca intensitate si saturatie se apropie oarecum de cel de la AC'DC, insuficient pentru gustul meu insa.

Un alt inconvenient ar fi faptul ca lipsea un master volume, si in lipsa lui a trebuit sa instalez eu unul dupa niste scheme gasite pe internet.Rezultatele sunt destul de bune.

Un alt inconvenient major este greutatea si dimensiunea lui... are in jur de vreo 20 kg, insa nu l-am cantarit precis, ceea ce face deplasarea sa oarecum dificila.Sa nu mai mentionez de cabinet, care e mult mai mare si mult mai greu.

 

Impresie generala:Well, impresia mea generala este una excelenta in ciuda micilor inconeninete pe care le are.. daca ar fi sa-i dau o nota nu as ezita sa-i dau 10 cu felicitari, pentru ca este o scula excelenta, si foarte utila, si cel mai important cu un killer tone!

post-251-1126459254_thumb.jpg

post-251-1126459349_thumb.jpg

post-251-1126459374_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.