www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Guest titus

pise de calitate si la preturi bune se pot cumpara de aici: http://www.tubeampdoctor.com/

problema e ca te costa alte taxa o caruta de bani...banca in special, asa ca eu prefer sa-mi comand un ecc83 si un soclu de la un magazin de electronice de aici, la suprapret, dar pt o comanda de 300e la iau de la neamt...

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

bai frate :) mai lasti-o moarta cu cearta asta... ca deja dati in penibil...

cristi, cu totii am inteles ca iti plac procesoarele si nimeni nu are nimic cu tine sau cu cei cu procesoare dar canta tu pe ele unde si cat vrei si nu mai incepe scandaluri gratuite... e o dovada de neprofesonalism.

si reciproca e absolut valabila

 

PS.nu atac pe nimeni, doar expun o situatie cat se poate de reala.

Link to comment
Share on other sites

nu sariti pe mine...consider ca cea mai buna intretinere si pastrare a unui amplificator pe lampa e depozitarea lui in debara, beci sau de ce nu...la muzeu. Sigur va dainui cat mai mult...pentru ca zilele acestor obiecte sunt numarate.

 

Hai ca deja esti culmea. De ziua ta iti fac cadou o carte cu proverbe romanesti si o sa pun semnul la ala cu 'daca taceai...'

Link to comment
Share on other sites

FAUST "draga"...mi-am cerut scuze...sa ca nu mai zgandari degeaba...probabil ca sunteti atat de retro incat si acum va uitati la televizoare pe lampi...

 

... si asculta vinyluri. :) Ceea ce nu este neaparat un lucru rau. :)

 

Ma bucur ca v-ati impacat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
o intrebare: stie cineva cum suna sau cum ar suna pt recording asta: marshall dsl401 preamp out---rocktron xpression (are si cabsim) out ---placa de sunet (in line in ma gandesc...) ?

eu am dsl401 si am facut niste teste. Am luat semnal de la preamp (prin FX send) si am bagat intr-un amp de putere. Clean este normal, deci bun. Dar problema este la canalul de gain. N-ai access la butoanele de volume, si EQ, numai buton de gain merge. Lucru asta se observa in schema electrica a amplificatorului : semnal trimis la FX send este inainte de potentiometrele de EQ si de volume. Concluzie este nu poti sa faci record cu semnal de la FX send.

 

DSL401 mai are o iesire : amp simulator. Nici aici nu prea suna bine, are cam mult inalta.

 

Deci, cel mai bine este sa faci record cu un microfon. Ampul asta chiar suna foarte bine, dar FX loop si cab. simulator sunt ca niste jucarii.

Link to comment
Share on other sites

eu am dsl401 si am facut niste teste. Am luat semnal de la preamp (prin FX send) si am bagat intr-un amp de putere. Clean este normal, deci bun. Dar problema este la canalul de gain. N-ai access la butoanele de volume, si EQ, numai buton de gain merge. Lucru asta se observa in schema electrica a amplificatorului : semnal trimis la FX send este inainte de potentiometrele de EQ si de volume. Concluzie este nu poti sa faci record cu semnal de la FX send.

 

DSL401 mai are o iesire : amp simulator. Nici aici nu prea suna bine, are cam mult inalta.

 

Deci, cel mai bine este sa faci record cu un microfon. Ampul asta chiar suna foarte bine, dar FX loop si cab. simulator sunt ca niste jucarii.

 

Cea mai buna solutie e sa inregistrezi si cu microfon si cu Emulated DI-Out in acelasi timp. Io asa am facut si a iesit foarte bine. E adevarat, am inregistrat in exclusivitate pe clean!!!

Link to comment
Share on other sites

- .. well am alte cheltuieli momentan ... si un power blocker e destul de scump ... si decat sa dau o gaska de bani sa iau un powerblocker

care sa il folosesc cu un cabinet de care nu s multumit.. mai bine imi iau alt cabinet .. first.. :) ...

- .. in trecut am incercat alte variante de atenuare .. una a fost sa .. dau scad din volum ... in efect loop ...

... era ok .. doar ca ... aveam prea mult distors... care nu prea imi placea...

- .. sunetul statiei are legura cu tensiunea... probabil... nu raspunde semnalului bine.. statia se comporta ciudat.. nu stiu ce sa zic... dar in unele zile in functie de curent... merge bine.. in altele nu ...

- .. in legatura cu Ohmii.. daia m`am adresat aici .. :-? ...

.... cand sunt in serie 4 difuzoare ... cabinetu cere 16 ohmi ...

.... cand sunt in serie 2 difuzoare .. cabinetu cere 8 ohmi .. ( scrie pe el asta )

so daca las 1 singura boxa... logic nu ar fi sa aiba nevioe de 4 ? ... :) ..

 

Acolo sunt aproximativ 10 fraze, si 103 de puncte! Cu siguranta un record? Sugerez un atenuator de puncte in locul celui de putere. Urgent. Si nici un curs de limba romana n-ar strica, ce-i aia "nu ma elucidat nimeni" ?!

Nu inteleg cum dracu' ies oameni din scoala care nu stiu sa scrie, ca pe vremea mea (e-he-he!) te lasau naibii repetent!

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Nu santem la ora de romana da acolo chiar nu prea se intelege mare lucru.

 

Acum vine inca o intrebare mai penibila, da n-am ce face. Daca nu intreb nu stiu niciodata. La ampu ala de care v-am intrebat anterior (care inca este in lucru) i trebe si un cabinet (daca asta i termenul). Am un dif care nu arata rau. Are in zur de 8 inch si mi se pare ca scrie 10w pe el (i can sters). Din cate stiu io la ampurile pe lampi tubu finat poti sa-l incarci enorm de mult si deoarece are transformator de iesire nu conteaza cati ohmi are. Deci poti sa pui mai multe difuzoare legate impreuna. Acum daca difurile is diferita (ca putere si impedanta) are ceva (daca nu ma insel am mai vazut cazuri da erau perechi)? Ma gandesc ca asa ar avea suprafata mai mare si ar avea bas mai bun si daca o sa fac mai incolo ceva amp mai tare sa-l pot folosi si la ala.

 

Scuzati excesul de paranteze.

 

Va multumesc mult. :)

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Nu santem la ora de romana da acolo chiar nu prea se intelege mare lucru.

 

Acum vine inca o intrebare mai penibila, da n-am ce face. Daca nu intreb nu stiu niciodata. La ampu ala de care v-am intrebat anterior (care inca este in lucru) i trebe si un cabinet (daca asta i termenul). Am un dif care nu arata rau. Are in zur de 8 inch si mi se pare ca scrie 10w pe el (i can sters). Din cate stiu io la ampurile pe lampi tubu finat poti sa-l incarci enorm de mult si deoarece are transformator de iesire nu conteaza cati ohmi are. Deci poti sa pui mai multe difuzoare legate impreuna. Acum daca difurile is diferita (ca putere si impedanta) are ceva (daca nu ma insel am mai vazut cazuri da erau perechi)? Ma gandesc ca asa ar avea suprafata mai mare si ar avea bas mai bun si daca o sa fac mai incolo ceva amp mai tare sa-l pot folosi si la ala.

 

Scuzati excesul de paranteze.

 

Va multumesc mult. :)

 

cel mai probabil iti va arde diful mai slab...ce putere are ampul tau in lucru? incearca oricum sa pui difuzoare macar de 10".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am o intrebare va rog unde as gasi niste EL34 si ECC84 la un pret acceptabil?

 

 

Uite aici un el 34 http://www.thomann.de/gb/sovtek_roehre_el34_paar.htm dar pretul nu-i chiar asa de acceptabil. De ecc 84 n-am auzit. Oricum is cam incepator in domeniul asta si nu stiu prea multe. Poate primesti un reply mai folositor.

 

Good luck :)

Link to comment
Share on other sites

Uite aici un el 34 http://www.thomann.de/gb/sovtek_roehre_el34_paar.htm dar pretul nu-i chiar asa de acceptabil. De ecc 84 n-am auzit. Oricum is cam incepator in domeniul asta si nu stiu prea multe. Poate primesti un reply mai folositor.

 

Good luck :)

 

 

scuze am gresit ecc 83 mio scapat degetu:))

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest dau.bine
scuze am gresit ecc 83 mio scapat degetu:))

ECC 83 RFT NOS iti vind eu daca te gindesti sa iei vreo ... min .10 bc., am pe stoc , livrare imediata. Discutam de price " in privat " fc. de cantitate, ca nu suntem la "vinzari"..

Da-mi un mess daca esti interesat

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode

a cumparat cineva attenuator de la webber? direct de la ei de pe site?

daca da, cat a costat transportul?

 

stie cineva un distribuitor din europa?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am si eu o intrebare...am niste lampi vechi in amp,lampile sunt Telefunken, 5 ecc83 si 2 el 34, am gasit USED nu nos sau altceva 4 el 34 la pretul d 220 d euro :) pe site la tube amp doctor...Intrebarea mea este: are merita sa le schimb toate cu 5 tesla ecc83 si 2 sovtekuri el 34?Astea sunt cheap, si new, in comparatie cu lampile telefunken used, desi inca suna OK intr-o oarecare masura...

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.