www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Am incurcat borcanele. Cele de 60hz cum merg la 50hz ....

Sunt foarte rare(eu nu am vazut niciodata) la 220(230-240) de V si 60 de Hz.La 60 de Hz e reteaua americana,dar e totodata la 110-120 de V deci nu merg,ca se arde trafu.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

new amps!!

 

Bugera Amps :)

sunt facute de catre Behringer... modelul lor de top costa 600E..varianta head.. deci ..nu prea te poti astepta la cine stie ce.inca nu au fost lansate.un model pare o copie de Peavey XXX ...altu pare copie de Peavey 5150/6505...

inca nu au bagat sound samples...pacat...ca sunt chiar curios cum suna.

 

www.bugera-amps.com

 

comentati

 

uitati si price-listu http://www.behringer.com/02_products/price...DE&pbrand=1

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
behringer pe lampi? :) cunoscandu-i pe ei ar fi in stare sa-l umple de DSP si sa faca de fapt proc amplificat cu lampa :)

nu prea cred...in tot cazu din cate vad..ar fi ceva de capul lor.

principalul lor rival ar fi peavey valve king...windsor.... si epiphone so cal 50. daca bugera..astea...ar suna macar la fel de bine...le-ar rupe pe alea din start. mai ales ca un model de la bugera are 3 canale... cu eq si volum separat. pe cand windor are decat 1 canal... (dar din cate am auzit..asta ar fi facut dupa jcm800...si cica ar suna...ok.. , am citit pe forumuri din afara) , epiphone so cal 50 are 2 canale dar imparte aceleasi setari de eq ......si cel putin dupa parerea mea canalu de drive la so cal e foarte de *****. singuru care ar ramane in picioare ar fi valve king..despre care am auzit lucruri bune..mai ales despre cat costa de putin.

Link to comment
Share on other sites

Ii cineva de aici priceput la partea tehnica a ampurilor?...Vreau sa-mi fac un amp pe lampi de 20W si am tot auzit pe la oameni ca transformatoru de iesire ii imposibil de facut...daca stie cineva ceva despre chestiile astea pls help;)

Atasez schema amplifului. E un Marshall scos de pe linia de productie.

post-1137-1183533181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

este ampul meu facut dintr-un radio :( . copie soldano slo100

scuzati cantatul. abia ce am ajuns acasa de la lucru. vroiam sa fac video-ul asta neaparat acum, pt ca doar azi am avut ceva timp. so gimme a break :)

barbarossa R.E.S.P.E.C.T.!!! :) Super tare 'frecventele"prinse de radio-ul asta. M-a lasat masca, dupa ce ma lasase rece messa burghiul ala.

 

Anghelescule, daca tot ti-ai luat amp la reducere, testeaza nene, daca tot ai ocazia, si un JVM, un Peavey ValveKing si un Brugera.

Asteptam impresii, si mai ales expresii...WOW,eee,neea...

Tschuss! :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte rare(eu nu am vazut niciodata) la 220(230-240) de V si 60 de Hz.La 60 de Hz e reteaua americana,dar e totodata la 110-120 de V deci nu merg,ca se arde trafu.

 

Asa este .

Plus la 50 Hz ar trebui sectiune mai mare trafului de retea ,adica traf mai mare in cea ce priveste cantitatea tolelor. Daca ai pui un AC/AC converter de wataj ( 110--->230 ) se poate folosi .dar e incomod la transportat .Inca o piesa ce se poate strica.

 

La un mixer primit din america am pus un convertor AC/AC , se cam incalzeste traful american probabil si din cauza a celor 50Hz ,etajul de alimentare l fiind proiectat la "limita" ca si randament si putere( economie de material) si pe deasupra ptr 60Hz.

Link to comment
Share on other sites

am si eu un marshall valvestate 40v (8040) de 40w evident....pot spune ca este usor , la volum de jumate acopera tobele lejer, difuzor celestion, binenteles lampa pe pre_amp ..(apropo sper ca intru si eu in club chiar daca am jumate de amp pe tub :)) ...si cam atatpot sa zic ca suna extraordinar...dat pe el 150eu.....si cam atat,.....

 

p.s. au cantat si altii care se pricep cu el in concert si au zis ca rupe....

 

acum tre sa imi vand procesorul , sa imi iau cateva pedale si un mic si sunt aranjat pentru destui ani zic eu

Edited by Burb
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
am si eu un marshall valvestate 40v (8040) de 40w evident....pot spune ca este usor , la volum de jumate acopera tobele lejer, difuzor celestion, binenteles lampa pe pre_amp ..(apropo sper ca intru si eu in club chiar daca am jumate de amp pe tub :)) ...si cam atatpot sa zic ca suna extraordinar...dat pe el 150eu.....si cam atat,.....

 

p.s. au cantat si altii care se pricep cu el in concert si au zis ca rupe....

 

acum tre sa imi vand procesorul , sa imi iau cateva pedale si un mic si sunt aranjat pentru destui ani zic eu

la 150 de E e mai mult decat bun :) sa il stapanesti sanatos :)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai mi-am cumparat un Peavey Valveking Royal 8. Doua lampi, 12AX7(ECCC83) in preamp (JJ) si 6BQ5(EL84) in poweramp (Sovtek). Are doua intrari, una 'normala' si una 'low gain' unde ai cu 10dB mai putin gain. Cica ar fi pentru doze cu output foarte mare. Abia aseara a sosit, deci nu am scos mare lucru din el.

 

Ce pot sa spun deocamdata este ca nu poti sa scoti distors din el fara sa il fortezi. De fapt cred ca ar fi mai corect crunch decat distors. Demo-ul de pe YouTube e corect. Cu gain-ul la maxim si master-ul la 2 scoti un crunch usor accentuat si frumos, bun de blues. L-am cantat (prea putin) si cu Ibanezul si cu Fender-ul. Pare mai potrivit pentru Fender.

 

Am incercat si sa il fortez cu o pedala Ibanez Tubescreamer. Capata mai mult k0Y, dar nu am reusit sa scot un ton bun pentru ceva mai rau. Acelasi crunch.

 

Evident mai trebuie lucrat, eventual sa ii pun in fata si alte pedale. Celor carora le suna cunoscuta experienta le solicit asistenta in alegerea unei pedale care sa inraiasca sunetul ceva mai tare (sa zicem, pentru un palm muting decent cu acel thump).

Link to comment
Share on other sites

Evident mai trebuie lucrat, eventual sa ii pun in fata si alte pedale. Celor carora le suna cunoscuta experienta le solicit asistenta in alegerea unei pedale care sa inraiasca sunetul ceva mai tare (sa zicem, pentru un palm muting decent cu acel thump).

 

recomand pedale de Pegas sau Ukraina (bicicleta aia ruseasca)

 

BA, sa-l canti sanatos, ardea-i-ai lampile alea :)

 

stai ashea ca te prind io din urma.... (Ma-re-sal, Ma-re-sal, Ma-re-sal) :)

Link to comment
Share on other sites

Bah domnule !!!!!!! :)

Prinde-ma pe mine :) Azi mi-a venit noul amp:Fuchs Overdrive Supreme.este Custom made,la 20 de w,si are finali 6v6,care mie imi plac mai mult decatEL 84.bagati un ochi la alte fuchsuri,pe siteul lui Andy Fuchs,ca al meu e CUSTOM MADE;iata linkul

P.S. am un Budda superdrive intr-un avion pe deasupra Atlanticului......

Link to comment
Share on other sites

@dass101:fenderu ala,cand are o zi buna,cum a avut la Semenic,spala pe jos cu orice amp am auzit,inclusiv cu Fuchsul asta pe care am platit de exact 8 ori mai mult.Problema e ca zilele bune sunt foarte rare,mai dese sunt alea in care nu merge deloc :) sa vii repede cu Kochul sa-l vad,ca sunt foarte curios.

@ Cosu :poti sa schimbi orice lampa de prefinal cu oricare alta,doar ca 12ax7 si ECC83 vor avea mai mult gain decat 12 at7 sau ECC81,in rest important e sa faci cat mai multe teste,mai ales la lampa nr 1,care e responsabila intr-o mai mare masura de sunetul obtinut,dar si lampa 2 e importanta.A schimba lampile de pre este cea mai simpla modificare pe care o poti face unui amp,nu exista reguli ce brand va suna mai bine,depinfe in mare masura de amp si de gustul fiecaruia.anumite branduri sau bucati selectate in cadrul aceluiasi brand suna diferit,mai ales la un amp high gain

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un site interesant despre lampi (www.thetubestore.com). Acolo gasiti informatii interesante despre diverse tipuri de lampi de la diversi producatori, preturi, teste etc.

 

In alta ordine de idei, m-am mai jucat cu Peavey-ul si pot sa confirm ca nu scoti din el, fara pedala, un distors sau overdrive serios. E foarte bun pentru blues si rock&roll, impreuna cu Fender-ul facand o pereche reusita. Am gasit, insa, si o metoda de a suna mai rau cu pedala in fata. Cu gain-ul dat la minim (cat sa "treaca" sunetul) si jucand din Master, respectiv Level de pe pedala, se poate obtine un overdrive foarte placut, mult mai interesant decat fuzz-ul scos de drive-ul propriu. Personal, imi place varianta cu Master mai sus si Level mai jos pentru ca intra intr-un pic un break-up melodios.

 

Tinand cont ca sunt nou in domeniu, orice sfaturi sunt binevenite.

Link to comment
Share on other sites

Am si io nevoie de un sfat. Ambele ampuri ale formatiei (pe lampi), daca temperatura ambianta este sub 20 C, nu mai suna la fel de tare si nici la fel de "rotund". Recunosc ca le las sa se incalzeasca intre 5 si 7 minute.

 

Ceva sugestii?

 

P.S. cand a fost canicula aia mare au sunat amandoua absolut superb....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.