www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Aha deci e zeus al ampurilor pe lampi pentru chitara? doar ca nu foloseste forumurile de chitara. E genu de om care face 3 amp-uri custom pe an, dar vai, doamne, cum iti permiti sa apelezi la serviciile lui? nu e scump?

 

1. Daca ai de sustinut concerte atunci te bazezi pe niste scule fiabile, nu o tarai sa gasesti cel mai ieftina buda cu cei mai de buda depanator cu cele mai de buda piese.

2. Ai si tu o varsta, lucrezi banuiesc. Pui niste bani la ciorap si ori repari calumea ampu asta la cineva cu feedback bun ori iti cumperi ceva mai de calitate.

 

Am impresia ca iti place sa te chinui.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nu stiu ce problema o rebobinare de trafo de retea atata tot, e pe suruburi asa ca se poate desface si vazut cate spire su cum trebuie bobinat. Am intrebat un user care face trafuri pt ampuri pe lampi Dl LAzaroiu insa nu mi-a raspuns de 3 zile, Nu am timp sa stau degeaba ampul trebuie sa functioneze pana la sfarsitul lunii ca am concerte..

Link to comment
Share on other sites

...Pui niste bani la ciorap si ori repari calumea ampu asta la cineva cu feedback bun ori iti cumperi ceva mai de calitate.

 

Am impresia ca iti place sa te chinui.

Feedback bun de la cine? De la 5 persoane de aici? Lasati tampeniile, RGC e unul din cele mai de ***** forumuri referitoare la electronica. Iar ampurile le fac electronistii, oameni care au forumuri dedicate, pe felia lor. Din temele carora 99,9% din membrii de aici nu inteleg nimica.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Care 5 persoane? feedback pentru sunet, e un amp de chitara, doh o sa-ti dea feedback un electronist care nu canta la chitara ???? Avem cativa artisti care canta la chitara si o fac bine. Nu ajunge sa fi un electronist bun cand vine vorba de amp-uri destinate chitarilor. Dejeaba stie ala valorile si schema si ce trebuie sa faca, trebuie sa faca niste reglaje, vezi exemplu de la GGG sau de la VioTube, chitaristii le probeaza/asculta ampurile si pe baza aia realizeaza un produs.

 

 

 

 

Si pana la urma din ce cauza ti-a bubuit amplificatorul? care este certitudinea ca nu bubuie din nou?

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ca la ei ma refeream.

Intreaba-l pe Vio cati au venit de pe RGC sa ii testeze amplificatoarele. De aici o sa tragi singur concluzia cat feedback a primit de la alde astia de umpleti pagini intregi de rahat.

A lansat iarasi o provocare pe RGC, zilele trecute. La pariu ca nu vin mai mult de 5 persoane de aici?

Asa ca, Lacziko, mergi pe mana electronistilor.

Link to comment
Share on other sites

Sa puna si Vio audio sample-uri sa vezi cum lumea devine brusc foarte interesata . Am de fiecare data reactii din partea utilizatorilor dupa ce pun audio-sample unde descriu transparent , cum le-am realizat . Asta-i ultimul exemplu http://forums.rgc.ro...post__p__804837

Lumea poate avea incredere dar trebuie sa si le arati ce faci ,...intr-un final .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Ampul s-a bubuit din cauza unui scurt care a fost provocat de dezizolarea unui cablu de la iesirea spre cabinet. Asta am rezolvat, a fost doar a simplu ghinion. Eu ma folosesc de ampul acesta de un an de zile inainte era a userului Les Paul1960 si a lui Bogdan Cretu acuma nu mai stiu ce user are

 

Aici toti dau din gura degeaba,data trecuta o gramada de useri s-au certat pe niste pedale ca care suna mai bine si care suna prost. Vio si-a pus sala de repetitii sa mearga userii si sa incerce tot feluri de effecte si sa vada care suna mai bine si care suna prost, nu trebuie sa zic ca nimeni nu s-a dus. Asa ca Piele de papagal ii ce-i pe aici, daca as aveaocazia sa incerc ampurile oricarui user care face desigur nu m-as gandi prea mult, insa stau la 800km de Bucuresti .

 

Acuma sinceri sa fim o depanare la un amp pe lampi nu prea e o magie, se duce un condensator sau o rezistenta fiecare electronist poate masura si inlocui fara niciun efort, ca doara nu e un cablaj imprimat de 4 straturi..

Link to comment
Share on other sites

Inainte de mine a fost a lui Mad_max, care a fost primul proprietar.

Eu nu i-am adus nici o modificare, urmatorul user, de la care ai luat amp-ul stiu ca l-a modificat.

Imi pare rau ca ai probleme cu el, mie mi-a fost prezentat ca un amp facut cu mod de raspundere, altfel nu il luam.

Pacat si de cleanul acela extraodinar pe care il scotea.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni,mai bine repetati la chitara,se poate intimpla oricui sa i se mai defecteze cite un amp,care este problema??se repara.

Cum se defecteaza ceva ,gata.... e vina cel care a construit ampul,aparatura cu tuburi foloseste tehnologie din anii 20,de acea a avansat tehnologia.

 

 

Am vazut si eu pozele cu interiorul ampului,componentele sunt ok,meseriasul din Oradea sa bobineze traful cu sirma de calitate,conteaza mult izolatia sirmei

 

Sa puna si Vio audio sample-uri sa vezi cum lumea devine brusc foarte interesata . Am de fiecare data reactii din partea utilizatorilor dupa ce pun audio-sample unde descriu transparent , cum le-am realizat . Asta-i ultimul exemplu http://forums.rgc.ro...post__p__804837

Lumea poate avea incredere dar trebuie sa si le arati ce faci ,...intr-un final .

 

Am pus si....degeaba,oricum pe mine ma lasa rece un sample.

Cine are chef poate veni oricind sa probeze la sala de repetitii sau la cintarile de la Frankie Caffe,nu vreau sa fiu rau ,am intilnit citeva cazuri de "meseriasi" ,au venit sa probeze citeva ampuri dar.... au fost ingenunchiati de chitara,nu au putut sa lege 5 note,asa ca nu merita agitatia.....

Ciudat este ca cei care vin sa mai probeze ampuri ,au auzit de mine sau de altii "din gura in gura" ,unii nici macar nu au auzit de RGC .

 

 

Mergem inainte,nu avem ce face!!

 

:yay::respect::drinka:

Link to comment
Share on other sites

Ai vreo problema cu incepatorii maestre?

Exista incepatori si in arta elecronicii iar noi nu ii criticam ci ii sprijinim (vezi pe forum la sectiunea DY).

Peste un an-doi-trei, incepatorii aia de nu sunt in stare sa lege cinci note s-ar putea sa va aduca un ban in buzunar, ca doar o afacere se planuieste pentru un timp indelungat, nu pui seminte de mar azi ca sa faci palinca anul urmator.

 

P.S: sa nu citesti mesajul ca si cand este scris pe un ton agresiv, ca nu este.

 

au fost ingenunchiati de chitara,nu au putut sa lege 5 note,asa ca nu merita agitatia......

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e suparare ... dar unii vin cu mari ifose de chitaristi,nu sunt pusti si nici nu se dau incepatori,vin foarte"bazati" cind pun mina pe chitara e jale,prefer sa fac o reducere substantiala unui tip care stapineste chitara,te rog sa ma crezi ...asta este adevarul.Multi care au o asemenea atitudine nu se schimba cu trecerea timpului,ramin la stadiul de "cintat in baie"si la datul cu parerea despre tot felul de scule.

 

Ce fac eu nu e afacere,e relaxare si pasiune,intre anii 2000 si 2007 nu am pus mina pe letcon,ma pot lasa oricind,afacere este cind cistigi citeva mii pe luna,momentan imposibil in Rominia,cind mai descopar cite un pusti talentat mai fac cite un cadou, in septembrie mai fac un concurs ,mai dau un amp,am eu vina ca cei de AICI nu participa??

 

 

De multe ori sunt judecat gresit,cine ma cunoaste stie cum sunt eu.

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aicea numai atata stiu sa spuna sa cumperi ceva de calitate ca pedalele behringer sunt de *****, Ampul acesta a avut un clean foarte frumos, sper sa nu influenteze rebobinarea soundul ampului.. In fine eu cred ca nu constructorul ampului a fost de vina, asta a fost un ghinion prost, Cat despre cantatul pe chitara nu-s Joe Satriani nici Slash insa ma straduiesc sa am un echipament cat mai bun si fiabil..

 

Asa a sunat ampul cand inca era teafar:) http://www.youtube.com/watch?v=kNwVuuEnPTg

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

Ampul s-a bubuit din cauza unui scurt care a fost provocat de dezizolarea unui cablu de la iesirea spre cabinet. Asta am rezolvat, a fost doar a simplu ghinion. Eu ma folosesc de ampul acesta de un an de zile inainte era a userului Les Paul1960 si a lui Bogdan Cretu acuma nu mai stiu ce user are

 

Aici toti dau din gura degeaba,data trecuta o gramada de useri s-au certat pe niste pedale ca care suna mai bine si care suna prost. Vio si-a pus sala de repetitii sa mearga userii si sa incerce tot feluri de effecte si sa vada care suna mai bine si care suna prost, nu trebuie sa zic ca nimeni nu s-a dus. Asa ca Piele de papagal ii ce-i pe aici, daca as aveaocazia sa incerc ampurile oricarui user care face desigur nu m-as gandi prea mult, insa stau la 800km de Bucuresti .

 

Acuma sinceri sa fim o depanare la un amp pe lampi nu prea e o magie, se duce un condensator sau o rezistenta fiecare electronist poate masura si inlocui fara niciun efort, ca doara nu e un cablaj imprimat de 4 straturi..

 

Chestia asta cu scurt pe iesire si bubuie este o replica din filmul "MIHAELA" sau din "Ciresarii"?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salutare tuturor.

Citind acest topic, mi-am dat seama ca mai multi au amp ca al meu. Este vorba despre un combo Marshall JCM2000 DLS401. Este echipat cu un difuzor Gold Back care, sincer nu imi place f.mult. Caut ceva cu un sunet mai plin, mai cald si nu stiu care ar fi alegerea cea buna. Daca cineva are experienta, as fi indatorat, daca m-ar ilumina in aceasta privinta. M-am gandit evetual la un Vintage 30, un G12T-75 sau un Classic Lead 80, dar nu am experienta in domeniu si tocma de aceea apelez la cei cu experienta proprie.

Ar mai fi ceva. De un timp driveurile din amp au devenit cam fara viata, si au pierdut din joase, poate si din putere. La clean nu am observat schimbari majore, la ton, dar parca si acolo puterea incepe sa lase de dorit. Banuiesc ca lampile au cam imbatranit (poate). Ce ziceti, poate fi din cauza lampilor. Mentionez ca ampul (dupa serial) a fost fabricat in 2006 si inca are lampile de fabrica.

 

O poza cu comboul:post-375-0-40434200-1380297127_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.