www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Eu il aud fix pe dos, prea bright. Am incercat unul mai demult. E drept, intr-un combo open back.

A stat acolo 15 minute inainte sa pun la loc V30. De asemenea, de tinut cont ca nu toate V30 sint

la fel. Exista cel putin 3 voicing-uri diferite: Marshall, Mesa, stock. Pentru gustul meu, Mesa e cel

mai bun difuzor all-rounder, nu suna prost cu nimic.

 

Aici nu stiu ce sa iti spun, nu de altceva, dar am avut puse Classic Lead si Vintage 30 in acelasi cabinet 2x12 si mie mi s-a parut ca V30 are mediile inalte ceva mai pronuntate, se decupeaza mai bine in mix, mai ales cu chitarile cu doze duble. Pentru cele cu single coil mi s-a parut mai ok Classic Lead.

 

Sunt foarte curios de diferentele intre variantele de V30 - daca poti dezvolta putin subiectul. Ma intereseaza un V30 mai cald, dar cu amprenta tonala speciffica.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Din aceeasi categorie dar mult mai ieftin, am achizitionat de curand un Bugera V5 care desi nu e un amp cu pretentii, pentru exersat acasa e excelent. Are 5W, difuzor de 8", 1x12AX7 si 1xEL84 si foarte util pentru apartament atenuator de putere la 1W sau 0.1W.

 

Am incercat multe combo-uri micute care sa sune decent la volum mic si pana acum asta cred ca e cea mai fericita solutie. In locatia in care il folosesc l-am combinat cu un Zoom G1Next si se inteleg de minune. Atentie, nu e un amp pentru metale, suna insa foarte bine pe single coil si chestii mai soft.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 8 months later...

Salutare. 

 

 

Detin un Fender Twin Red Knob.  "Bestia" e din `82, cand l-am cumparat  de la proprietar nu avea pedala pentru selectare canal.

 

Am incercat   Fender 007-1359-000  de la un prieten dar nu functioneaza.
As dori sa stiu ce model de pedala trebuie sa imi iau si cumva daca este si cu reverb on/off ,

 

As mai dori sa stiu daca cumva stiti un electronist meserias prin Oradea/Bihor , as dori sa se uite un pic la el, mi se pare cam zgomotos. Acceptabil pe clean dar destul de evident pe canalul 2

 

Toata stima

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

 

 

Detin un Fender Twin Red Knob. "Bestia" e din `82, cand l-am cumparat de la proprietar nu avea pedala pentru selectare canal.

 

Am incercat Fender 007-1359-000 de la un prieten dar nu functioneaza.

As dori sa stiu ce model de pedala trebuie sa imi iau si cumva daca este si cu reverb on/off ,

 

As mai dori sa stiu daca cumva stiti un electronist meserias prin Oradea/Bihor , as dori sa se uite un pic la el, mi se pare cam zgomotos. Acceptabil pe clean dar destul de evident pe canalul 2

 

Toata stima

Se poate construi un Footswitch.

Ai grija pe mana cui ajunge,e o sculă bună și oarecum veche,în acea perioada Fender încă, construiau ampuri, fata de comele de acum.

As recomanda o servisare completa,dacă vrei să-l păstrezi.

Nu e chiar tube ca la mama acasa, dar mi-am cumparat de pe forum un Blackstar ht5cr.

Suna bine, isi face treaba si sunt perfect multumit de el.

Scula perfecta pentru exersat/cantat/inregistrat acasa.

Cam de unica folosință,sa vezi cind se defectează......trăiască tehnologia SMD.

va salut..am si eu o mica dilema in cumpararea unui tube amp combo si decizia e grea de tot..as dori (daca gasesc un sfat pe aici)..parerea voastra in privinta asta este vorba de un EVH 5150 III combo si un Koch Studiotone XL combo..mersi anticipat

5150 Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salutare. 

 

 

Detin un Fender Twin Red Knob.  "Bestia" e din `82, cand l-am cumparat  de la proprietar nu avea pedala pentru selectare canal.

 

Am incercat   Fender 007-1359-000  de la un prieten dar nu functioneaza.

As dori sa stiu ce model de pedala trebuie sa imi iau si cumva daca este si cu reverb on/off ,

 

As mai dori sa stiu daca cumva stiti un electronist meserias prin Oradea/Bihor , as dori sa se uite un pic la el, mi se pare cam zgomotos. Acceptabil pe clean dar destul de evident pe canalul 2

 

Toata stima

 

Gigi, ampul ăla tre sa sune bine cu Gretsch-ul tau. Ne putem uita intr-o zi sa vedem macar ce tip de zgomot e cel despre care vorbesti. Apoi vorbim cu big boys si vedem cum rezolvam.

 

p.s. lasă fontul standard la postări, nu-l mări. Vedem toți ce ai scris ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gigi, ampul ăla tre sa sune bine cu Gretsch-ul tau. Ne putem uita intr-o zi sa vedem macar ce tip de zgomot e cel despre care vorbesti. Apoi vorbim cu big boys si vedem cum rezolvam.

 

p.s. lasă fontul standard la postări, nu-l mări. Vedem toți ce ai scris ;)

Salut Liviu 

  Da suna tare bine:)  Sigur ne putem intalni cand doresti, il tin la BBSO ca e cam greu de carat si nici nu prea am ce face cu el acasa.

Sau daca ai cumva drum pe acolo te poti baga pe Razvan sa iti deschida usa si poti testa.

Fontul a ramas cu bold ca am copiat seria de la pedala:))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut tuturor.

 

A avut cineva șansa de a se juca pe un model de amp de la Jet City Amplifications? Aparent amp-uri cu lămpi ce se încadrează într-un buget destul de strâns. M-a intrigat faptul că sunt "designed by Soldano". Am citit pe forumuri străine că sunt foarte reliabile și că sună 95% ca și Soldano Hot Rod 50+, majoritatea din ele.

 

http://www.thomann.de/ro/jet_city_amplification_100hdm.htm - link-ul de pe Thomann.

Aveți vreo idee cât de reliabile sunt chestiile astea?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si pe mine ma bate gandul sa iau un Jet City JCA22h pentru acasa.

http://www.thomann.de/ro/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

Din cate am vazut pe Youtube suna FOARTE bine, dar nu stiu cat de fiabile sunt.

 

 

Partea proasta la asta mic e ca nu prea are clean. Clean channelul e mai mult un crunch.

Link to comment
Share on other sites

Jet City este o marca la fel de proasta ca Bugera,adica de unica folosinta,pina la primul defect,dupa acea urmeaza calvarul.

In toate Bugera Infinium au intrat dracii aia mari,datorita prostiei electronice care controleaza si supravegheaza biasul,se inrosesc si se distrug finale pe banda rulanta,am doua in atelier in stare de coma,arunc tot la gunoi,opresc doar traful de iesire si alimentare ,dupa asta le fac oamenilor ampuri.Acum au inteles de ce un amp "jmecher" de 100W costa un pic peste 2000 lei,ca e de unica folosinta.

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca trebuia sa taie niste colturi de pe undeva ca sa ajunga la pretul asta retail.

Sunt indecis intre un Jet City JCA22h sau Bugera v22. Am citit si eu povestile horor despre Bugera, dar aproape toate erau legate de amplificatoarele lor mai complexe, clonele de Mesa si 5150.

Astea mai mici(gen v22 si jca22h) si mai simple par mai "aerisite" si nu au atat feedback negativ.

 

 

Bugera v22 PCB: http://s336.photobucket.com/user/Arlowe_111/media/guitars206.jpg.html?t=1256205894

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca trebuia sa taie niste colturi de pe undeva ca sa ajunga la pretul asta retail.

Sunt indecis intre un Jet City JCA22h sau Bugera v22. Am citit si eu povestile horor despre Bugera, dar aproape toate erau legate de amplificatoarele lor mai complexe, clonele de Mesa si 5150.

Astea mai mici(gen v22 si jca22h) si mai simple par mai "aerisite" si nu au atat feedback negativ.

 

 

Bugera v22 PCB: http://s336.photobucket.com/user/Arlowe_111/media/guitars206.jpg.html?t=1256205894

Mai bine cumperi ceva sh ,e plin de ampuri pe forum,multe cu preturi foarte bune,la un lampadar cu componente pasive de calitate nu prea apar defecte,tuburile sunt consumabile,cele mici țin ani buni,finalele nu costă o avere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca trebuia sa taie niste colturi de pe undeva ca sa ajunga la pretul asta retail.

Sunt indecis intre un Jet City JCA22h sau Bugera v22. Am citit si eu povestile horor despre Bugera, dar aproape toate erau legate de amplificatoarele lor mai complexe, clonele de Mesa si 5150.

Astea mai mici(gen v22 si jca22h) si mai simple par mai "aerisite" si nu au atat feedback negativ.

 

 

Jet City si Bugera se aud foarte ok. Amplificatoarele cu tuburi se repara , indiferent de problemele care apar .  

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jet City este o marca la fel de proasta ca Bugera,adica de unica folosinta,pina la primul defect,dupa acea urmeaza calvarul.

In toate Bugera Infinium au intrat dracii aia mari,datorita prostiei electronice care controleaza si supravegheaza biasul,se inrosesc si se distrug finale pe banda rulanta,am doua in atelier in stare de coma,arunc tot la gunoi,opresc doar traful de iesire si alimentare ,dupa asta le fac oamenilor ampuri.Acum au inteles de ce un amp "jmecher" de 100W costa un pic peste 2000 lei,ca e de unica folosinta.

 

Din pacate, cam asa e, pot sa confirm si eu ... ce-am avut pe la reparat, si sunt marci cu ceva pretentii, e jale daca vrei sa le repari sau sa le modifici. Parca-s placile de calculator, mai usor arunci tot si faci de la zero decat sa te chinui cu reparatul, cablaje dublu placate cu trasee subtiri, logica ciudata a dispunerii etajelor, ma rog ... cam de unica folosinta. De asta sunt si ieftine. Dar uite ca lumea necunoscatoare compara pretul acestor amp-uri de duzina cu ce facem noi custom, cu grija, old fashion way, cu simt de raspundere, si rezultatul e care se vede ... ne trezim ca tot noi trebuie sa modificam Mesa, Jet City, Peavey etc. etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"- Sint usor de pacalit chitaristii cu un sound ? -  nu caut raspunsuri, e doar subiect de gindire pt cei ce cinta pe  electrica."

 

Nu cred !

 Nici nu văd sensul întrebării, de fapt...  În ce sens păcăliți ? Păcăliți cu scule proaste, lipsite de fiabilitate ? Sau la ce "sound" se referă întrebarea ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Da, Ramurel, "chitaristii" termen generic (si vast) sint foarte usor de pacalit. Pentru ca urechea e ceva foarte usor de pacalit. Cind am scris urechea am scris creierul, da? :)

 

E suficient sa te gindesti ca avem 2 urechi dar auzim 5+1. Chiar auzim 5+1, f...-i! Zau, desi anatomia/realitatea fizica ne spune clar ca nu avem cum sa ascultam decit stereo + plasament in spatiul bidimensional al unei surse de vibratii. Chestie cu evolutie si nimic altceva. Restul e tehnologie si functioneaza. Vezi excelenta treaba cu barbierul italian. Cu casti, aici:

 

Inca ceva: pentru un fan Clapton chitara lui va suna intotdeauna bine! Nu e acustica aici, e pisicologie. De gindit care e mai importanta si mai ales cind :)

Link to comment
Share on other sites

Jet City si Bugera se aud foarte ok. Amplificatoarele cu tuburi se repara , indiferent de problemele care apar .

 

Gelu ai încercat sa repari porcăria care se ocupa de controlul biasului,ca acolo e problema,la un Bugera Infinium a cedat acea parte la pachet cu cea de comutare, tot ce a conținut acel amp se afla în custodia firmei URBAN, adică la gunoi.

Primul amp intilnit de mine cu sistem de supraveghere pt bias fost Marshall, cel cu semnatura lui Slash,venit cu finalele și siguranțele prăjite.

Moda asta lovește și în ampurile de audiție.

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moda asta lovește și în ampurile de audiție.

Da. Este utila si in aplicatiile audio.Controlul bias este o procedura relativ simpla de controlat din uC. Marele neajuns este ca daca tuburile schimbate nu au , oarecum, acelasi consum  , programul va seta curentul dupa cel mai slab tub (cel mai uzat tub devine referinta ) . Un tub care nu are emisie nu -l mai poate repara nimeni .

Controlul digital al bias are scopul de a controla curentul pe fiecare tub in asa fel incat ,uzura  sa fie uniforma. Trebuie un pic de atentie cand se aleg tuburile finale pt schimb.

Discutiile pot fi interminabile pe subiectul asta .Dar prefer sa discutam  la o bere :)

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da-o-n ... mea de treaba, de ce trebuie sa inventeze un idiot, asa ceva?, auzi, "controlul automat al bias-ului cu microcontroler!!" e penibil, zau.

Sunt amplificatoare care merg de zeci de ani bine-merci cu tuburile originale, sau se schimba cand e nevoie, pentru mine asemenea treburi sunt din categoria "nu mai stim ce sa facem/punem sa mai pacalim niste prosti sa dea banii". 

Si mai e de mirare ca porcariile astea de amp-uri se strica asa des ... eu nu mi-as lua niciodata un amp cu asemenea gadget-uri in el.

Imi pare rau daca nu agreez astfel de melanj-uri, tocmai eu, cu specializare in "sisteme cu microprocesor" (sic!), dar nu m-am gandit ca locul lor e in tube amps ... cred ca-s cam old-fashion, am imbatranit ...........

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.