www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

deci in stand by iese fum???

dupa traf n-ai decat doua diode si un condensator ( sau doua inseriate)atunci... daca oricare dintre ele ar fi in scurt bubuia condesatorul de numa numa... si tot nu ar fi iesit fum din traf pt ar fi sarit macar una dintre sigurante...

 

ps: oricum, eu ma las pagubas... e clar =)))

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Atunci ampul asta e OZN. Eu nu ma pricep la electronica va spun numai ce scheme face.Acuma nu am lasat mult dupa ce a inceput sa iasa fum l-am oprit. Am pus mana pe traf si era cald de prajea. Poate eu nu stiu bine am sa fac ceva poze cu telefonul dar eu asa stiu ca acela e traful de alimentare. poate e traful de iesire? Dar n-as crede. Poate ma duc acuma si fac niste poze cu telefonul n-o fi cele mai bune dar vedem.

Link to comment
Share on other sites

In fine am gasit problema.

Asa se pare ca aman doua trafurile au murit destul de tanar. Si langa traful de iesire am observat pe tabla urme de fum.

M-am uitat la fiecare cablu in parte si am observat ca cablul care merge la iesire +ul la cabinet a fost taiat de tabla si a facut un scurtcircuit.

Link to comment
Share on other sites

Am o cunostinta de pe elforum care mi-a facut deja si traf de alimentare si de iesire.. Bine pentru el84 si nu pentru 6P3S. Si acest traf a fost facut manual de cineva acuma daca il desface vede cum a fost bobinat adica asa ma gandesc eu

 

Sa inteleg ca vrei sa investesti in continuare in "chestia aia numita clona de jcm 800" ? Iti place sa traiesti viata la maxim, cu riscuri ?

 

Un sfat util cu toate ca-s nepriceput, investeste in ceva bun totusi.

 

Poate nu arata a Marshall insa mie imi place soundul lui. ad acuma cat costa reparatul, oricum costa mai putin decat unul nou

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu citi bani ai dat pe ampul asta si nici cum suna (cind nu scotea fum), dar sint f sigur ca mai bine iti luai un Bugera. Eu personal nu as cinta niciodata pe scena cu un amp facut de un om pe care nu il cunosc bine si care nu are o reputatie f buna, in cazul in care as alege ceva "home made" Nu sint f sigur ca as cinta nici cu un amp facut de mine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:))Incepe sa ma nerveze ampurile astea pe lampi , Suna fain dar numa probleme si probleme cu ele tre sa fii electronist sa ai un ***** de asta

pai din acest motiv a evoluat tehnologia

 

Am rezolvat scurtul insa daca ii dau drumul si in standby tot iese fum din traful de alimentare

e mort ,are spire in scurtcircuit,o sa arda,vor sari si sigurantele din locul unde este ampul

Am vazut acolo sigurante,trebuibuiau sa se arda,daca nu s-au ars au fost prost dimensionate sau au fost dublate cu "lita" in buna traditie romaneasca,nu se mai arde siguranta ,mai bine se arde traful de alimentare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu citi bani ai dat pe ampul asta si nici cum suna (cind nu scotea fum), dar sint f sigur ca mai bine iti luai un Bugera. Eu personal nu as cinta niciodata pe scena cu un amp facut de un om pe care nu il cunosc bine si care nu are o reputatie f buna, in cazul in care as alege ceva "home made" Nu sint f sigur ca as cinta nici cu un amp facut de mine.

 

NU cred ca din bani pe care am dat pe ampul acesta puteam sa cumpar un Bugera... Din pacate nu am avut destui bani sa-mi cumpar una facuta de VioBio, si eu as fi preferat sa am ampul facut de Dl Viorel insa asta este, din salariile astea atat am putut cumpara.

Acuma asa am patit n-m sa ma spanzur si nici acuma n-o sa am bani pentru un alt amp asa ca am sa-l repar ca am nevoie de el , mai am 3 concerte anul asta si mai pot intra si altele.

Si eu asa ma gandesc ca sigurantele sunt supradimensionate unul e de 250v/4A si celalalt de 250v/2.5A

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am avut destui bani sa-mi cumpar una facuta de VioBio, si eu as fi preferat sa am ampul facut de Dl Viorel insa asta este, din salariile astea atat am putut cumpara

 

Ca si sfat : mai bine strangi bani pentru ceva de calitate . Daca cumperi ceva de proasta calitate si se strica , in final ai dat si mai multi bani ( sa'l schimbi , sa-l repari etc ) decat sa fi luat din start ceva ok desi costa mai mult ampul in sine . E mai ok sa te gandesti in termeni lungi data viitoare .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.