www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Sunt 12ax7, eu cred ca nu au fost schimbate niciodata. Amp-ul are 5 ani , vre-o 2ani a stat(proprietarul fiind plecat din tara) dar nu are niciun semn ca ar trebui schimbate(de fapt nici nu stiu cum se manifesta atunci cand trebuiesc schimbate lampile de putere si cele din preamp). Singura chestie ce o are , pe canalul drive setez Gain-ul pe la ora 10/11 (0 pe scala pleaca de la ora 7)iar cand ridic potentiometrul de Master (ora 9), volumul creste foarte tare iar cu cat cresc masterul volumul creste dar nu stiu pana in ce punc deoarece nu pot sa-l urc mai mult de ora12 si este foarte tare . Chestia asta am mai avut-o la un Hotrod Deluxe dar pe canalul Clean. Cantam cu el cu potentiometrul pe la ora 8/9 (deci pct 3 din 12 cate avea pe scala). Am citi pe un forum ca ae fi trebuit lampile schimbate , nu le-am schimbat ca nu eram 100% convins.

Link to comment
Share on other sites

La Hot Rod multi schimbau prima lampa de preamp (V1) cu un ECC81 sau chiar un ECC82 pentru a obtine o amplificare mai mica la intrare si de aceea potentiometrul de volum pe canalul nedistorsionat avea o plaja mai lunga de clean (volumul crestea mai progresiv).

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Pe vremea cind a fost proiectat F30 producatorii de ampuri pe lampi nu prea aveau ca prioritate optimizarea pentru home use. Se presupunea din start ca ampurile vor fi folosite pentru cintat tare.

Ce spun eu e, evident, doar ca principiu, nu e exclus ca la ampul tau sa fie vreo problema, asta o poti afla ducindu-l la cineva care se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca nu mã încurcat chestia asta deoarece folosesc amp-ul la sala. Acasã am un microstack Marshall ZW.

Pe de alta parte nici nu as vrea ca sa umble cineva care nu se pricepe la amp-uri ....

De obicei cum pot da-mi dau seama când trebuiesc schimbate lampile din preamp si când alea de putere sau cum s-or numi ele? Mai pe interesul meu , când alea 2 buc si respectiv celelalte 4?

Link to comment
Share on other sites

In general pentru cele de putere e bine sa nu astepti pina cind chiar se aude ca au o problema. E un obicei bun sa le schimbi la 2-3 ani, in functie si de cit cinti.

Cele de preamp de obicei ori sint bune ori nu, adica daca una cedeaza o sa te prinzi imediat ca ceva e in neregula cu ampul.

Cu lampile de preamp in general se experimenteaza ca sa obtii diverse nuante deoarece nu toate suna la fel.

Eu in locul tau le-as schimba acum pe toate, as lua un set de preamp si o pereche de putere de la JJ Electronic, e cam cel mai de incredere producator la ora asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu ma pricep.

Dar imi spunea o cunostinta, ca a schimbat alimentarea unui Marshall, luat din Canada pentru 220. Adica a pus un traf toroidal, spre deosebire de cel... nu mai stiu cum i-a zis... - original. Ocazie cu care sunetul ar fi devenit mult mai gras, mai "fat", mai carnos.

Repet, nu ma pricep, dar poate e o info utila pentru unii, sau doar o aberatie... who cares? (se citeste: hookers!!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest postalservice101

am un kustom head si cabinet 200W pe lampi INTREBARE cu un ibanez rgr321ex doze humbuker inf1,inf2 ar suna bine ca si combinatie...?

Intrebare stupida. Mereu sunt stupide cand incep cu "Am un" contin " vreau sa iau un" si se termina cu " ar suna bine?"

 

E ca si cum ai incerca sa gasesti un rezultat fara sa experimentezi.

 

Si ca sa trec de la mild asshole in hardcore asshole mai adaug:

 

Ce amp e mai exact? Cabinetu e de 200 de W? De la kustom decat seria Defender e pe "lampi".

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

[...] De la kustom decat seria Defender e pe "lampi".

 

DOÁR adv.1. (Exprimă ideea unei delimitări sau restricții) Numai. Stai doar o clipă!Expr.Doar că nu... = aproape că..., puțin a lipsit să nu... 2. Vezi bine, cum se știe; desigur. Doar nu m-ai căutat!3. Poate; probabil. Va reuși doar până la urmă!Expr.Fără doar și poate = fără nici o îndoială; neapărat. ♦ În speranța că... L-a întrebat, doar va afla ce să facă.Expr.Într-o doară = la noroc, la întâmplare, pe nimerite. 4. (Reg., la începutul unei propoziții interogative) Oare? [Var.: doárăadv.] – Lat.de-hora.

 

DECẤT adv., conj.I.Adv.1. (Comparativ de inegalitate) Era mai mare decât mine.2. (Restrictiv, în construcții negative) Numai. ♦Expr.N-am (sau n-ai etc.) decât să... = a) singurul lucru care îmi (sau îți etc.) rămâne de făcut...; B) sunt (sau ești etc.) liber să, dacă vreau (sau vrei etc.) să... N-ai (sau n-are) decât! = poți (sau poate) s-o faci (sau s-o facă), puțin îmi pasă! II.Conj.1. (Introduce o propoziție circumstanțială comparativă de inegalitate) Mai mult bănuia decât știa.2. (Introduce o propoziție circumstanțială de excepție) Nu făcea altceva decât să citească.3. (Introduce o propoziție circumstanțială opozițională cu nuanță comparativă) În loc să... 4. (Pop.; adversativ) Însă, dar, numai că. – De4 + cât.

 

No offence, dar eu nu mai suport ... imi pare rau ... :(

Edited by pfr
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

DOÁR adv.1. (Exprimă ideea unei delimitări sau restricții) Numai. Stai doar o clipă!Expr.Doar că nu... = aproape că..., puțin a lipsit să nu... 2. Vezi bine, cum se știe; desigur. Doar nu m-ai căutat!3. Poate; probabil. Va reuși doar până la urmă!Expr.Fără doar și poate = fără nici o îndoială; neapărat. ♦ În speranța că... L-a întrebat, doar va afla ce să facă.Expr.Într-o doară = la noroc, la întâmplare, pe nimerite. 4. (Reg., la începutul unei propoziții interogative) Oare? [Var.: doárăadv.] – Lat.de-hora.

 

DECẤT adv., conj.I.Adv.1. (Comparativ de inegalitate) Era mai mare decât mine.2. (Restrictiv, în construcții negative) Numai. ♦Expr.N-am (sau n-ai etc.) decât să... = a) singurul lucru care îmi (sau îți etc.) rămâne de făcut...; B) sunt (sau ești etc.) liber să, dacă vreau (sau vrei etc.) să... N-ai (sau n-are) decât! = poți (sau poate) s-o faci (sau s-o facă), puțin îmi pasă! II.Conj.1. (Introduce o propoziție circumstanțială comparativă de inegalitate) Mai mult bănuia decât știa.2. (Introduce o propoziție circumstanțială de excepție) Nu făcea altceva decât să citească.3. (Introduce o propoziție circumstanțială opozițională cu nuanță comparativă) În loc să... 4. (Pop.; adversativ) Însă, dar, numai că. – De4 + cât.

 

No offence, dar eu nu mai suport ... imi pare rau ... :(

 

Tin sa iti aduc la cunostinta ca RGC inseamna Romanian Guitarist Community si nu Romanian Grammar Community.

 

Sau in alta ordine de idei, la Decat mai scrie si : "2. (Introduce o propoziție circumstanțială de excepție)"

Link to comment
Share on other sites

Tin sa iti aduc la cunostinta ca RGC inseamna Romanian Guitarist Community si nu Romanian Grammar Community.

 

Sau in alta ordine de idei, la Decat mai scrie si : "2. (Introduce o propoziție circumstanțială de excepție)"

 

Nu vreau sa dau lectii de gramatica, binenteles ca n-am nimic cu tine sau cu altul, dar e deja prea mult, auzim exprimarea asta zilnic in media, ajung bietii copii sa creada ca asa e corect ... se duce naibii limba romana, ca atat ne-a mai ramas ...

Daca citesti exemplul de la propozitia circumstantiala de exceptie, ai sa vezi ca e cu totul altceva decat formularea ta, si e, in general, o negatie, de ex: "Nu cant la chitara decat in week-end", care e echivalent afirmativ cu "Doar in week-end cant la chitara." - nicidecum cu "Decat in week-end cant la chitara." ...

Stiu ce e RGC, dar tocmai pentru ca sunt multi care citesc pe aici, e bine sa fie si corect, poate mai avem o sansa ...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Nu vreau sa dau lectii de gramatica, binenteles ca n-am nimic cu tine sau cu altul, dar e deja prea mult, auzim exprimarea asta zilnic in media, ajung bietii copii sa creada ca asa e corect ... se duce naibii limba romana, ca atat ne-a mai ramas ...

Daca citesti exemplul de la propozitia circumstantiala de exceptie, ai sa vezi ca e cu totul altceva decat formularea ta, si e, in general, o negatie, de ex: "Nu cant la chitara decat in week-end", care e echivalent afirmativ cu "Doar in week-end cant la chitara." - nicidecum cu "Decat in week-end cant la chitara." ...

Stiu ce e RGC, dar tocmai pentru ca sunt multi care citesc pe aici, e bine sa fie si corect, poate mai avem o sansa ...

 

Mai o comit eu din cand in cand dar "makar nu vbr asha, cum obijnuesc sa o fak moolti"

 

Cred ca ar trebui sa fi mai ingrijorat de disparitia diacriticelor..... alea mi se par mai cruciale pentru prezervarea integritatii limbii.

Link to comment
Share on other sites

Mai o comit eu din cand in cand dar "makar nu vbr asha, cum obijnuesc sa o fak moolti"

 

Cred ca ar trebui sa fi mai ingrijorat de disparitia diacriticelor..... alea mi se par mai cruciale pentru prezervarea integritatii limbii.

 

Am doi copii la scoala ... normal ca sunt foarte ingrijorat de toate devierile de limba romana din ziua de azi ... :)

Pe forumuri, sau site-uri unde se da cu parerea, mai merge cum mai merge, dar pe altele, gen vplay, 220, chat-uri etc., e jale mare ...

Se vede, dealtfel, ce s-a intamplat cu bacalaureatul de doi ani incoace, cum e tratat de proaspetii absolventi .......

Gata, ca am stricat topicul Tube Amp Club ... sorry. :(

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Am doi copii la scoala ... normal ca sunt foarte ingrijorat de toate devierile de limba romana din ziua de azi ... :)

Pe forumuri, sau site-uri unde se da cu parerea, mai merge cum mai merge, dar pe altele, gen vplay, 220, chat-uri etc., e jale mare ...

Se vede, dealtfel, ce s-a intamplat cu bacalaureatul de doi ani incoace, cum e tratat de proaspetii absolventi .......

Gata, ca am stricat topicul Tube Amp Club ... sorry. :(

Sincer sa fiu cred ca rezultatele la bac din ultimii 2 ani sunt cele reale, aia e situatia elevilor din ziua de azi. Pana cand sa se bage camere se copia pe rupte in majoritatea liceelor. Chiar si in cele de "prestigiu". Problema e ca copii au pierdut increderea in scoala, ei nu vad scoala ca fiind ceva important pentru a reusi in viata. Multi au idei de genul "pai nu am nevoie de scoala, ma apuc de afaceri".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna. As avea si eu o intrebare. Am un amp copie jcm800 as vrea sa folosesc overdriveul din amp dar atunci nu pot sa folosesc cleanul doar atunci daca pun potentiometrul overdrievului la 1. Am uitat sa specizez ca am doua intrari 1 pe low si celalat pe high. Daca as lasa overdrivul la maxim si cu un lineselector (Behringer AB100) as selecta intre cele doua intrari nu ar avea problema ampul? sau nu ar scartai sau nu ar da ceva sunet nedorit in timpul schimbarii intrarilor? Si as mai pune si un booster la intrearea de high pentru solouri.Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Buna. As avea si eu o intrebare. Am un amp copie jcm800 as vrea sa folosesc overdriveul din amp dar atunci nu pot sa folosesc cleanul doar atunci daca pun potentiometrul overdrievului la 1. Am uitat sa specizez ca am doua intrari 1 pe low si celalat pe high. Daca as lasa overdrivul la maxim si cu un lineselector (Behringer AB100) as selecta intre cele doua intrari nu ar avea problema ampul? sau nu ar scartai sau nu ar da ceva sunet nedorit in timpul schimbarii intrarilor? Si as mai pune si un booster la intrearea de high pentru solouri.Ce parere aveti?

 

Salut,

 

Pentru clean foloseste-ti potentiometrul de volum al chitarei sau felul in care panezi. Daca vrei neaparat o pedala, incearca una care-ti ofera posibilitatea sa reduci din semnalul chitarei (ex asta http://www.thomann.de/ro/boss_ge7_equalizer.htm - slide-ul de level iti permite sa si reduci din semnal, nu doar sa-i dai boost). Intrarile de pe amp de care zici tu sunt doar pentru tipul de doze de pe chitara (active/pasive), deci nu cred ca te vor ajuta prea mult.

 

O alta varianta ar fi sa-ti tii ampul pe clean si sa folosesti o pedala de overdrive pt crunch. Experimenteaza si vezi cum iti place mai mult ;)

 

Sper ca ti-a fost de folos.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Buna. As avea si eu o intrebare. Am un amp copie jcm800 as vrea sa folosesc overdriveul din amp dar atunci nu pot sa folosesc cleanul doar atunci daca pun potentiometrul overdrievului la 1. Am uitat sa specizez ca am doua intrari 1 pe low si celalat pe high. Daca as lasa overdrivul la maxim si cu un lineselector (Behringer AB100) as selecta intre cele doua intrari nu ar avea problema ampul? sau nu ar scartai sau nu ar da ceva sunet nedorit in timpul schimbarii intrarilor? Si as mai pune si un booster la intrearea de high pentru solouri.Ce parere aveti?

Pot-ul de volum / 50's wiring + un boost // o pedala de volum inainte de preamp...

Sau vezi ce-ti mai trece prin cap???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

As dori si eu sa stiu un amp pe lampi la raport-calitate/pret bun

 

Cred că unul defect are cel mai bun raport calitate/preţ ... :P

:) Glumesc !

 

"Îmi trebe' un amp pe lămpi, indiferent cum sună, 'eftin şi pe lămpi să fie !" ... ... Oh, scuze, mi-a scăpat ! No ofence !

 

"Cel mai mult mi-ar place o carcasă goală de Marshall JCM, să mă trag cu ea-n poze pe Facebook !" ... Băi, băga-mi-aş... Mi-a scăpat iar, scuză-mă !... Ce naiba am azi ?!

 

Glumeam, glumeam ! Da' tre' să zici şi tu mai multe detalii ( volum, sound, etc... ) când ceri păreri.

Poate o pedală cu lămpi la high-voltage Sau un preamp pe lămpi ... Sau un hibrid...... Sau, pân-la urmă, poate-un preset ...

 

Nu merge aşa !

 

.

Edited by ramurel
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.