www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Deci aºa se calculeazã ohm-ii... D-aia n-am priceput ce scria în cartea tehnicã.

Io cu electricitatea îs ca mâța cu apa ( când eram mic am "aruncat în aer" postu' trafo de la bloc ºi de-atunci...Nici becu' nu-l schimb singur în casã. Io țin becu' ºi nevastã-mea învârte dulia :) )

 

100% lãmurit. Mersi fain !

 

Pentru putin. Daca ai si alte intrebari , legat de aceste aspecte, te ajut cu mare placere. Ma rog, atat cat ma pricep si, mai important, la ce ma pricep.

 

Bafta!.

Link to comment
Share on other sites

Corect! Ai dreptate. Bobina difuzorului fiind, in esenta, o rezistenta, e corect si rezultatul meu.

:)

 

Foarte corect rezultatul dar nu si metoda de calcul, metoda care este foarte importanta.

Leaga 4 difuzoare de 16 ohm in paralel(toate4). Cat e impedanta echivalenta?

Fara rautate o spun deoarece am prieteni care au reusit sa-si arda sculele legand aiurea difuzoarele.

 

Metoda ta de calcul pot sa zic ca este o metoda chitaristica (se aplica celor care imbratiseaza portativul mai mult decat impedantele), metoda care de cele mai multe ori se potriveste doar in cazul a 2-a difuzoare de aceeiasi impedanta, dar apar probleme cand de exemplu ai un difuzor de 8ohmi si unul de 16 ohmi. In cazul de fata presupunem ca avem posibilitatea de a selecta impedanta de iesire a amplificatorului, unde o setez????

 

Sper sa reusim sa invatam lucruri elementare, deoarece nu cred ca sunt multi care-si permit sa arunce banii pe scule care se pot strica din prostie sau nestiinta.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect rezultatul dar nu si metoda de calcul, metoda care este foarte importanta.

Leaga 4 difuzoare de 16 ohm in paralel(toate4). Cat e impedanta echivalenta?

Fara rautate o spun deoarece am prieteni care au reusit sa-si arda sculele legand aiurea difuzoarele.

 

Metoda ta de calcul pot sa zic ca este o metoda chitaristica (se aplica celor care imbratiseaza portativul mai mult decat impedantele), metoda care de cele mai multe ori se potriveste doar in cazul a 2-a difuzoare de aceeiasi impedanta, dar apar probleme cand de exemplu ai un difuzor de 8ohmi si unul de 16 ohmi. In cazul de fata presupunem ca avem posibilitatea de a selecta impedanta de iesire a amplificatorului, unde o setez????

 

Sper sa reusim sa invatam lucruri elementare, deoarece nu cred ca sunt multi care-si permit sa arunce banii pe scule care se pot strica din prostie sau nestiinta.

:)

 

Dupã calcul, ieºirea de 8 îmi ține cabinetul de 8, dar dacã pun un 8 ºi un 16 în paralel mi le arde...Deci înseamnã cã 4 ohmi ieºirea îmi "ruleazã" niºte boxe "casnice" ( 2 RFT-uri de 8 ). Acuma, Blackstar-ul n-avea mai jos de 8. Un home-made de 5W poate fi fãcut în 4, 8 ºi 16 reglabil ? Sau, în fine, se poate coborî la 4...?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Acuma, Blackstar-ul n-avea mai jos de 8. Un home-made de 5W poate fi fãcut în 4, 8 ºi 16 reglabil ? Sau, în fine, se poate coborî la 4...?

 

se poate daca permite traful de iesire.

Nu stiu multe despre impedante,un singur lucru am retinut: impedanta(rezultanta) a difuzorului(difuzoarelor) sa fie egala sau macar mai mica decat cea a iesirii din amplificator,ca daca e mai mare risti sa arzi transformatorul.Daca e mai mica s-ar putea sa nu sune grozav dar riscurile nu sunt mari.

Daca spun prostii...rog corectati-ma.

Link to comment
Share on other sites

se poate daca permite traful de iesire.

Nu stiu multe despre impedante,un singur lucru am retinut: impedanta(rezultanta) a difuzorului(difuzoarelor) sa fie egala sau macar mai mica decat cea a iesirii din amplificator,ca daca e mai mare risti sa arzi transformatorul.Daca e mai mica s-ar putea sa nu sune grozav dar riscurile nu sunt mari.

Daca spun prostii...rog corectati-ma.

Exact invers: impedanta difuzorului ( sau impedanta toatala a difuzoarelor legate in serie sau paralel) trebuie sa fie egala cu impedanta de iesire a ampului , sau mai mai mare. Nicidecum mai mica. Si nu se ard difuzoarele , in acest caz, ci traful de iesire. Difurile se ard numai daca au o putere mai mica decat puterea amplificatorului. Daca gresesc, rog pe @bau bau sa ma corecteze.

:)

Link to comment
Share on other sites

Exact invers: impedanta difuzorului ( sau impedanta toatala a difuzoarelor legate in serie sau paralel) trebuie sa fie egala cu impedanta de iesire a ampului , sau mai mai mare. Nicidecum mai mica. Si nu se ard difuzoarele , in acest caz, ci traful de iesire. Difurile se ard numai daca au o putere mai mica decat puterea amplificatorului. Daca gresesc, rog pe @bau bau sa ma corecteze.

:)

 

 

Foarte corect!!!

 

Imi cer scuze daca am denaturat discutia, am vrut sa ajut putin la intelegerea fenomenului legarii corecte a difuzoarelor.

Ai 8 ohm pe iesire la amplificator, pune sarcina de 8ohm si nu o sa ai probleme.

 

Foarte tare ce a recomandat andjar in linkul de mai sus. Vad acolo posibilitatea de a selecta 5.3ohm si cea mai mica nu vad cat este dar mai mult ca sigur 2.6Ohm.

 

Impedanta echivalenta de 5.3ohm se obtine la legarea in paralel a unui difuzor de 8 ohm cu unul de 16 ohm

Impedanta echivalenta de 2,6 ohm se obtine din legarea in paralel a unui difuzor de 4 ohm cu unul de 8 ohm.

 

Ca si concluzie nu se merita a fi achizitionate si imperecheate astfel de valori ale difuzoarelor dar vad ca exista in cazul in care omul deja are aceste difuzoare o solutie. Sincer nu stiu daca se merita.

 

Numa bine....

Edited by bau_bau
Link to comment
Share on other sites

Foarte corect!!!

 

Imi cer scuze daca am denaturat discutia, am vrut sa ajut putin la intelegerea fenomenului legarii corecte a difuzoarelor.

Ai 8 ohm pe iesire la amplificator, pune sarcina de 8ohm si nu o sa ai probleme.

 

Foarte tare ce a recomandat andjar in linkul de mai sus. Vad acolo posibilitatea de a selecta 5.3ohm si cea mai mica nu vad cat este dar mai mult ca sigur 2.6Ohm.

 

Impedanta echivalenta de 5.3ohm se obtine la legarea in paralel a unui difuzor de 8 ohm cu unul de 16 ohm

Impedanta echivalenta de 2,6 ohm se obtine din legarea in paralel a unui difuzor de 4 ohm cu unul de 8 ohm.

 

Ca si concluzie nu se merita a fi achizitionate si imperecheate astfel de valori ale difuzoarelor dar vad ca exista in cazul in care omul deja are aceste difuzoare o solutie. Sincer nu stiu daca se merita.

 

Numa bine....

 

Nu ai denaturat cu nimic discutia, dimpotriva, precizarile sunt foarte importante.Sunt convins ca acum lucrurile sunt cat se poate de clare.

Link to comment
Share on other sites

Exact invers: impedanta difuzorului ( sau impedanta toatala a difuzoarelor legate in serie sau paralel) trebuie sa fie egala cu impedanta de iesire a ampului , sau mai mai mare. Nicidecum mai mica. Si nu se ard difuzoarele , in acest caz, ci traful de iesire. Difurile se ard numai daca au o putere mai mica decat puterea amplificatorului.

 

Pffoai ! Stați, fraților, cã mã omorâți : La 2 boxe de 8 ... Ele au suma 16, iar formula de sus mã duce la necesar de 4 de la amp. Rãmâne aºa ?

 

Corecție : A apãrut editarea la #280 între timp... E clar . OK ! Mersi ! :)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Pffoai ! Stați, fraților, cã mã omorâți : La 2 boxe de 8 ... Ele au suma 16, iar formula de sus mã duce la necesar de 4 de la amp. Rãmâne aºa ?

 

Daca le pui in serie, impedanta totala va fi de 16 ohm. Daca le pui in paralel, vei avea 4 ohmi. In cazul Blackstar HT-5, ca de el era vorba, pui fie un singur cabinet de 8 ohmi, pe iesirea de 8 ohmi, fie doua cabinete de cate 16 ohmi, fiecare pe iesirea de 16. Restul ( legarea lor in paralel, adica ) o face amplificatorul. Simplu, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Daca le pui in serie, impedanta totala va fi de 16 ohm. Daca le pui in paralel, vei avea 4 ohmi. In cazul Blackstar HT-5, ca de el era vorba, pui fie un singur cabinet de 8 ohmi, pe iesirea de 8 ohmi, fie doua cabinete de cate 16 ohmi, fiecare pe iesirea de 16. Restul ( legarea lor in paralel, adica ) o face amplificatorul. Simplu, nu? :)

 

Serie/Paralel, de-aici era diferența... OK ! Daylight clear !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Exact invers: impedanta difuzorului ( sau impedanta toatala a difuzoarelor legate in serie sau paralel) trebuie sa fie egala cu impedanta de iesire a ampului , sau mai mai mare. Nicidecum mai mica. Si nu se ard difuzoarele , in acest caz, ci traful de iesire. Difurile se ard numai daca au o putere mai mica decat puterea amplificatorului. Daca gresesc, rog pe @bau bau sa ma corecteze.

:)

 

Wrong!

 

"Q:Will it hurt my amp/output transformer/tubes to use a mismatched speaker load? Simple A: Within reason, no.

Say for example you have two eight ohm speakers, and you want to hook them up to an amp with 4, 8, and 16 ohm taps. How do you hook them up?

 

For most power out, put them in series and tie them to the 16 ohm tap, or parallel them and tie the pair to the 4 ohm load.

 

For tone? Try it several different ways and see which you like best. "Tone" is not a single valued quantity, either, and in fact depends hugely on the person listening. That variation in impedance versus frequency and the variation in output power versus impedance and the variation in impedance with loading conspire to make the audio response curves a broad hump with ragged, humped ends, and those humps and dips are what makes for the "tone" you hear and interpret. Will you hurt the transformer if you parallel them to four ohms and hook them to the 8 ohm tap? Almost certainly not. If you parallel them and hook them to the 16 ohm tap? Extremely unlikely. In fact, you probably won't hurt the transformer if you short the outputs. If you series them and hook them to the 8 ohm or 4 ohm tap? Unlikely - however... the thing you CAN do to hurt a tube output transformer is to put too high an ohmage load on it. If you open the outputs, the energy that gets stored in the magnetic core has nowhere to go if there is a sudden discontinuity in the drive, and acts like a discharging inductor. This can generate voltage spikes that can punch through the insulation inside the transformer and short the windings. I would not go above double the rated load on any tap. And NEVER open circuit the output of a tube amp - it can fry the transformer in a couple of ways.

 

Extended: It's almost never low impedance that kills an OT, it's too high an impedance.

 

The power tubes simply refuse to put out all that much more current with a lower-impedance load, so death by overheating with a too-low load is all but impossible - not totally out of the question but extremely unlikely. The power tubes simply get into a loading range where their output power goes down from the mismatched load. At 2:1 lower-than-matched load is not unreasonable at all.

 

If you do too high a load, the power tubes still limit what they put out, but a second order effect becomes important.

 

There is magnetic leakage from primary to secondary and between both half-primaries to each other. When the current in the primary is driven to be discontinuous, you get inductive kickback from the leakage inductances in the form of a voltage spike.

 

This voltage spike can punch through insulation or flash over sockets, and the spike is sitting on top of B+, so it's got a head start for a flashover to ground. If the punchthrough was one time, it wouldn't be a problem, but the burning residues inside the transformer make punchthrough easier at the same point on the next cycle, and eventually erode the insulation to make a conductive path between layers. The sound goes south, and with an intermittent short you can get a permanent short, or the wire can burn though to give you an open there, and now you have a dead transformer.

 

So how much loading is too high? For a well designed (equals interleaved, tightly coupled, low leakage inductances, like a fine, high quality hifi) OT, you can easily withstand a 2:1 mismatch high.

 

For a poorly designed (high leakage, poor coupling, not well insulated or potted) transformer, 2:1 may well be marginal. Worse, if you have an intermittent contact in the path to the speaker, you will introduce transients that are sharper and hence cause higher voltages. In that light, the speaker impedance selector switch could kill OT's if two ways - if it's a break befor make, the transients cause punch through; if it's a make before break, the OT is intermittently shorted and the higher currents cause burns on the switch that eventually make it into a break before make. Turning the speaker impedance selector with an amp running is something I would not chance, not once.

 

For why Marshalls are extra sensitive, could be the transformer design, could be that selector switch. I personally would not worry too much about a 2:1 mismatch too low, but I might not do a mismatch high on Marshalls with the observed data that they are not all that sturdy under that load. In that light, pulling two tubes and leaving the impedance switch alone might not be too bad, as the remaining tubes are running into a too-low rather than too-high load."

 

Sursa: GEOFEX.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest GreenMusic

Salutare....Am un amp (pe care exersez acasa) Line6 Spider 3 1x12" 30W Speaker Celestion 4 Ohm si vreau sa intreb pe cei care cunosc daca e posibil sa schimb speakerul.....As pune unul in 8 ohm....e posibil?

adica nu se arde ceva ? vreau un raspuns ..multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest cosminerul

Salutare, sunt destul de nou in domeniul chitara electrica si as vrea sa achizitionez un combo de 5w full tube pt studiu. Are careva experienta cu vreun amp genu asta? (Peavey valveking royal 8, fender champ 600, epi valve junior etc)

 

 

 

Salut! Asta am avut si eu in minte acum cateva luni si solutia mea a fost un Blackheart Little Giant. Un head de 5W, full tube, switch intre 5 si 3 W, pot-uri de volum, joase, medii, inalte, cabinet 1x12 Eminence Speaker.

Sunt foarte multumit de el, suna exceptional pe clean, daca dai volumul mai tare face OD natural, ceva in genul hard rock. Nu poate scoate full metal tone fara ajutor de la pedale. Apropos de pedale, ii plac foarte mult :) Stai in clean cu el si ii bagi in fata ceva distortion (eu folosesc EHX Metal Muff, si suna bine).

 

Daca dai tare in el, o sa fie foarte galagios insa. Eu la bedroom level (si seara , cand am timp de zdranganit) il tin la maxim 3 volum pe setarea de 5W (si cu volumul din pedala dat mic) ca mai tare de atat imi fac vecinii un drumtrack la calorifer :)

 

Pretul a fost in jur de 1500, head+cab, luat nou.

Edited by cosminerul
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut . Am achizitionat recent un Blackstar HT-5H pe care il folosesc prin cab simulatuor-ul incorporat. Vreau sa cumpar si un cabinet pt el iar in aceasta problema am nevoie de pererile voastre.

Va multumesc!

 

Parerea mea: consulti oferta magazinelor din Bucuresti care au boxe pe stoc, iti iei head-ul si chitara si mergi sa probezi. Noi nu putem ghici ce sunet cauti si ce stil vrei sa abordezi.

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce? Se poate face foarte bine 1X12 sau 1X10 closed back. Și mai bine se poate face "bass reflex" precum majoritatea wedge-urilor de scenã.

Vezi

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Guitar%20Cabinets/COMPACTcabs/Widebody-ClosedBack-1x12-LG.htm

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Guitar%20Cabinets/COMPACTcabs/Thiele-1x12-LG.htm

Link to comment
Share on other sites

V30 e mai cunoscut pentru medii-înalte decât medii-joase.

Dacã nu ai ocazia sã le probezi în persoanã vezi mãcar aceste comparații de la Rivera:

 

Mie mi se pare cã V30 și un G12 merg minunat în același cab, vezi aici:

http://www.youtube.com/watch?v=Kn2UoDJOEAo

 

Desigur, e doar o chestiune de gust pânã la urmã.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.