www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...

Salutari!

 

Am achizitionat nu de mult un amp (3xecc83 in preamp, SS power amp) si nu prea ma incanta clean`ul. Pot scoate 1-2 lampi din el? sa las in functionare doar una?

Am mai citit pe forum "am scos 2 bucati el34 si am ramas cu 50w" ; asta nu stiu daca se aplica si la preamp.

 

Inca o trebare... sa zicem ca e posibil sa scot a 2-a si a 3`a lampa, eventual doar a 3`a, in loc de ecc 83 pot pune 12AX7 ? sau eventual prima lampa sa fie 12ax7 restul ecc83 se poate?

 

Multumesc!

post-4828-1229706678_thumb.jpg

post-4828-1229706691_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutari!

 

Am achizitionat nu de mult un amp (3xecc83 in preamp, SS power amp) si nu prea ma incanta clean`ul. Pot scoate 1-2 lampi din el? sa las in functionare doar una?

Am mai citit pe forum "am scos 2 bucati el34 si am ramas cu 50w" ; asta nu stiu daca se aplica si la preamp.

 

Inca o trebare... sa zicem ca e posibil sa scot a 2-a si a 3`a lampa, eventual doar a 3`a, in loc de ecc 83 pot pune 12AX7 ? sau eventual prima lampa sa fie 12ax7 restul ecc83 se poate?

 

Multumesc!

 

Nu e posibil. Daca scoti vreuna nu iti mai merge ampul.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

În weekend mi-a sosit combo-ul pe lãmpi Peavey Windsor Studio, ocazie cu care mã înscriu ºi eu în club. Am optat pt. el din mai multe cauze: 1. voiam un amp pe lãmpi, dar din motive bugetare nu-mi puteam permite unul prea scump, 2. voiam sã poatã fi utilizat atât în condiții de studio, live, dar ºi home, 3. portabilitate; ºi se pare cã am nimerit. Am fãcut o probã la volum mare, la sala de repetiții cu strat-ul ºi cu copia de PRS (cu humbuckere) a colegului de trupã - un prim test în care am realizat cã am fãcut o alegere bunã (mostrele de pe youtube au fost utile). La banii lui e superok, sunã bine (nu senzațional)atât pe clean cât ºi pe drive (pt. cea ce cânt cu trupa), dar în curând am sã-i fac o recenzie. Pt. live intenționez sã-l folosesc împreunã cu pedale de drive, delay, etc.

Având în vedere faptul cã pot folosi mai multe tipuri de lampã de putere, am ºi eu o întrebare pt. cei care cunosc ºi au experiențã: cum diferã sunetul produs de EL34 (care o am din fabricație), de cel produs de 6L6GC, 6550, 6CA7, KT88, KT66, KT77, KT90, KT100 ( modele cu care pot înlocui tipul standard)?

Edited by Arthur
Link to comment
Share on other sites

Arthur: 6L6 suna mai curat pe medii decit EL34, si cu mai mult bas si inalte, auzi mai bine "nisipul" de la distors. Diferenta la volum mare este evidenta, nu e vb de o subtilitate. Pe altele nu am cintat, dar din cite stiu 6550 sau KT66 sint si mai "hi fi" decit 6L6, spre ex 6550 e folosita la ampuri de bas, unde e nevoie de maximul de frecvente.

Link to comment
Share on other sites

Arthur: 6L6 suna mai curat pe medii decit EL34, si cu mai mult bas si inalte, auzi mai bine "nisipul" de la distors. Diferenta la volum mare este evidenta, nu e vb de o subtilitate. Pe altele nu am cintat, dar din cite stiu 6550 sau KT66 sint si mai "hi fi" decit 6L6, spre ex 6550 e folosita la ampuri de bas, unde e nevoie de maximul de frecvente.

 

 

Mulțumesc mult Dragoº, orice altã informație din partea cunoscãtorilor este bine venitã.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Need a little help... Dintre EL34 Tung-Sol si EL34 Sed Winged "C" care vi se par mai bune?A incercat cineva sa faca comparatie?

si further more.....chiar trebuie sa rebias? ,sau nu e asa de necesar(am primit destule sfaturi odata si nu a fost asa problema in cauza, de aia intreb, ca nu m-as mira sa bag lampile si sa fie totul ok fara rebias). Astept niste sfaturi va rog

Link to comment
Share on other sites

Need a little help... Dintre EL34 Tung-Sol si EL34 Sed Winged "C" care vi se par mai bune?A incercat cineva sa faca comparatie?

si further more.....chiar trebuie sa rebias? ,sau nu e asa de necesar(am primit destule sfaturi odata si nu a fost asa problema in cauza, de aia intreb, ca nu m-as mira sa bag lampile si sa fie totul ok fara rebias). Astept niste sfaturi va rog

 

SED

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut la toti daca tot se zice aici de ampuri p elampi am si eu unul de care sint ultra multumit.

Este un Roland de chitara pe lampi mai exact:

 

ROLAND Bolt 30 - fabricat in 1978 si suna foarte decupat. daca stiti careva de vinzare unul finctional il cumpar sa pot sa fac un setup stereo. ;o)

 

respect la toti

Mike

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pt. cei interesați am gãsit un blog f. util ºi ineresant despre amp-urile cu lãmpi, ce aparține unui tip din USA care se ocupã încã din 1970 cu repararea echipamentelor muzicale. Blog-ul este - normal - în limba englezã ºi trateazã pe lângã subiectul lãmpilor ºi a producãtorilor de lãmpi pe cel al difuzoarelor ºi al cablurilor de ghitarã. Link-ul cãtre blog - TUBE TALK

 

Dacã nu funcționeazã link-ul de mai sus, luați cu copy/paste de mai jos ºi puneți în fereastra browser-ului

http://louisvillemusicnews.net/wpmu/techco...16/hello-world/

Edited by Arthur
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Angi

salut.

vreau sa-mi cumpar in viitorul f apropiat un amp pe lampi. as vrea ceva cat de mic care sa poata fi folosit atat la sala cat mai ales la concerte, pe scena. m-am gandit ca 15-30w rms ajung si as avea urmatoarele variante:

 

vox nightrain

orange tiny terror

fender hot rod

FENDER BLUES DELUXE

FENDER BLUES JUNIOR

VOX AC15 CC1

 

orice sfat, sugestie, recomandare e binevenita. imi place soundul vintage, cu multe medii, nu imi place boostul ala de inalte tiparatoare pe care unele ampuri il au.

 

so..astept recomandari.

 

mersi!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

te salut ! vezi te rog topicul meu de la rubrica MICA PUBLICITATE !!!

 

am de vanzare la un pret foarte bun (PENTRU UN AMPLIF ATAT DE BUN !!!) - MESA BOOGIE STUDIO .22+ - FULL TUBE !!! inclusiv reverbul si bucla de efecte este pe lampa !

 

astept un semn de la tine !

 

ampul este in Bucuresti, se poate proba oricand intre orele 10:00 - 21:00 !

 

Merci mult. Marcian - 0751 511 846

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna RGC !

Am si eu anumite intrebari daca aveti ambilitatea sa-mi raspundeti .

Vreau sa-mi cumpar un Blackstar HT5 pt. camera . Este cel mai apropiat de sound-ul care il doresc si , are 5w si are loop de efecte .

Imi place si Marshall Haze15 si Orange Tiny Terror si Laney VC15 dar din pacate acestea au 15 w ceea ce e prea mult pentru o camera si pentru practice in general .

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

Daca la blackstar ht5 in momentul in care voi schimba lampa de putere 12 BH7 va avea nevoie de rebyass ( in conditiile in care ht 5 -ul are o singura lampa ) si daca lampa din preamp ECC83 are nevoie de rebyass cand va fi schimbata ( din cate stiu eu lampile din preamp nu au nevoie de rebyass ) ?

De asemenea care aveti un asemenea amp. va rog sa-mi spuneti cam care e durata de viata a lampilor pana sa le schimbati ?

Cea dea doua intrebare se refera la cat de mult conteaza effects loop la un amplif pe lampi ?

Daca as pune pedalele de chorus , delay si reverb inaintea unui Orange Tiny Terror care nu are effects loop de exemplu sau inaintea unui Vox Nightrain care de asemenea nu are effects loop , ar suna chiar asa de nasol ??

Va intreb fiindca nu am probat respectivele amplifuri cu pedale in fata si poate exista printre voi oameni care ati probat :)

Astept parerile dvs.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu cant pe un Traynor Guitar mate de vreo 20W si are vreo 20-30 de ani, nu stiu sigur pt ca e adus din america drept donatie de la un prieten. Se alimenteaza la 110.

 

http://www.youtube.com/watch?v=JZosV7Ycy4o...feature=related

 

Este exact ca cel de aici si scoate un sunet asemanator la finalul notei, de parca ai avea un reverb nasol, eu tot Fender folosesc. Tipul ala zice acolo ca are condensatorii filtru dusi si ma intreb daca nu cumva trebuie sa-i schimb si eu intrucat n-au fost schimbati niciodata.

 

Mersi de ajutor

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Sa invii putin topicul...

 

Ce stiti de firma Kustom... face ampuri de calitate sau se incadreaza in categoria behringer/bugera (piese ieftine care nu se stie cat tin). ?

 

M-ar bate gandu mai precis spre un head http://www.thomann.de/de/kustom_double_cross.htm poate stie cineva ceva in plus fata de ce-i pe youtube.

 

Pare foarte versatila jucaria... cam asta mi-a atras atentia.

 

Nota de subsol... sunt orientat mai mult spre metale (nevermore, dream theater, myrath - daca a auzit cineva de ei, etc).

 

Noroc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

M-am apucat sã rãsfoiesc secțiunile de "full-tube amps". ªi am gãsit asta :

 

pai pentru 5w (tube amp) crek ajunge 2 cam de aproximativ 6-7" si unu un pic mai mare. Am zis ca pun 2 pt suprafata mai mare, adica sa mearga mai bine cu bas. Nu cred ca ar arde nici unu singur.

 

Este vreun algoritm de calcul pentru mãrimea speaker-ului ? Mai concret, la un head de 5W lampã ar face fațã un speaker de 10" ?

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat sã rãsfoiesc secțiunile de "full-tube amps". ªi am gãsit asta :

 

 

 

Este vreun algoritm de calcul pentru mãrimea speaker-ului ? Mai concret, la un head de 5W lampã ar face fațã un speaker de 10" ?

 

Nu are absolut nici o legatura puterea amplificatorului cu diametrul difuzorului. Nici una. In schimb, are legatura cu tonul. Un dif cu diametrul mai mare, cum ar fi cel de 12'', favorizeaza redarea basilor. Sigur, difuzorul folosit, fie ca e de 8, 10, sau 12'', trebuie sa fie de o putere mai mare decat cea a ampului. Bineinteles si impedanta trebuie sa fie cel putin egala, sau mai mare, cu/decat a amplificatorului. Deci, daca traful de iesire lucreaza la o impedanta de 8 ohmi, pui dif de 8 ohmi, sau 16, etc. Nu de 4 ohmi , ca-l arzi repede.

''

Link to comment
Share on other sites

Diametrul membranei nu are neapãrat legãturã cu puterea maximã electricã suportatã. Se poate construi un difuzor cu membrana de 2'' și bobina de 10Kg care sã disipe 5000W dar ar fi ridicol. Sper cã înțelegi unde bat.

Comparã de ex. douã difuzoare cu membrana de 12'' de naturã total diferitã: un subwoofer de 1000W (2000W peak) și un difuzor de medii (pt. chitarã) de 25W.

Sunt mai mulți factori care determinã eficiența (sensibilitatea), rãspunsul în frecvențã și puterea maximã (continuã și peak) suportatã. Diametrul membranei de unul singur nu ne spune mare lucru.

 

Și desigur mai conteazã și incinta în care-l pui, which is a whole other issue.

Link to comment
Share on other sites

Incinta, cabinetul de fapt, este un AD30VT, cãruia îi "ataºez" un switch. Impedanța este de 8 ohmi la speakerul de 10 " al combo-ului. Deci head-ul ar trebui sã aibã cel mult 8, am înțeles corect ?

Mã uitam, pentru comparație la Head-ul Blackstar HT-5, care are panelul din spate dotat cu 3 ieºiri, iar în cartea lui tehnicã scrie, referitor la 2 dintre ele:

"The outputs marked ‘1x8 Ohm or 2x16 Ohm’ are for the connection of either a single 8 Ohm extension cabinet or two 16 Ohm cabinets."

 

În sfârºit, e indicat sã aibã exact aceeaºi impedanțã sau nu conteazã, doar sã fie "cel puțin" cât ieºirea din head ?

Link to comment
Share on other sites

Incinta, cabinetul de fapt, este un AD30VT, cãruia îi "ataºez" un switch. Impedanța este de 8 ohmi la speakerul de 10 " al combo-ului. Deci head-ul ar trebui sã aibã cel mult 8, am înțeles corect ?

Mã uitam, pentru comparație la Head-ul Blackstar HT-5, care are panelul din spate dotat cu 3 ieºiri, iar în cartea lui tehnicã scrie, referitor la 2 dintre ele:

"The outputs marked ‘1x8 Ohm or 2x16 Ohm’ are for the connection of either a single 8 Ohm extension cabinet or two 16 Ohm cabinets."

 

În sfârºit, e indicat sã aibã exact aceeaºi impedanțã sau nu conteazã, doar sã fie "cel puțin" cât ieºirea din head ?

 

Este indicat sa aiba aceeasi impedanta, pentru a beneficia de parametrii maximi ai head-ului. Altfel, poti pune doua cab-uri de cate 16 ohmi fiecare care ,legate in paralel, fac tot 8 ohmi [ ( 16+16)/2 ]. Asa cum iti spuneam, ceeace conteaza este impedanta difuzorului, nu diametrul sau.

Link to comment
Share on other sites

Este indicat sa aiba aceeasi impedanta, pentru a beneficia de parametrii maximi ai head-ului. Altfel, poti pune doua cab-uri de cate 16 ohmi fiecare care ,legate in paralel, fac tot 8 ohmi [ ( 16+16)/2 ]. Asa cum iti spuneam, ceeace conteaza este impedanta difuzorului, nu diametrul sau.

 

Deci aºa se calculeazã ohm-ii... D-aia n-am priceput ce scria în cartea tehnicã.

Io cu electricitatea îs ca mâța cu apa ( când eram mic am "aruncat în aer" postu' trafo de la bloc ºi de-atunci...Nici becu' nu-l schimb singur în casã. Io țin becu' ºi nevastã-mea învârte dulia :) )

 

100% lãmurit. Mersi fain !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.