www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Salut am un fender bassbreaker 15 combo, are 4 luni de când l-am luat si de câteva zile încoace am o problema. A început să aibă un fâsâit puternic mai tare decât deobicei, am mai citit și pe alte forumuri și nu e de la lampi. Cică e o problema comuna la fender bassbreaker, este cineva pe forum care l-ar putea repara sau să îl trimit in garanție?

Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut. Am un EVH 100 w si i-am schimbat lampile de final deoarece mi s-a parut ca una dintre ele se aprinde mai tare. acum am pus 4x6l6 Bughera de la Senia. suna bine dar se aprind doua cam ciudat (vedeti poza). Aveti vreun sfat? Precizez faptul ca  in urma cu doua saptamani s-a ars o siguranta din amp de 12 A ceramica cand mi s-a oprit lumina (am schimbat-o cu una de sticla de 10A asta am gasit) 

20180505_120546.jpg

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, robin1970 said:

Salut. Am un EVH 100 w si i-am schimbat lampile de final deoarece mi s-a parut ca una dintre ele se aprinde mai tare. acum am pus 4x6l6 Bughera de la Senia. suna bine dar se aprind doua cam ciudat (vedeti poza). Aveti vreun sfat? Precizez faptul ca  in urma cu doua saptamani s-a ars o siguranta din amp de 12 A ceramica cand mi s-a oprit lumina (am schimbat-o cu una de sticla de 10A asta am gasit) 

20180505_120546.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

La cele doua tuburi este  rosie tabla de metal ( anodul) ? asa pare din poza .

Daca da este  nasol ,faptul este ca  ca intra in disipatie tubul din caza ca negativarea nu este OK 

Poate negativarea a fost reglata ptr celelalte tuburi vechi si acum ar trebui controlata cand schimbi tuburile deoarece nu sunt la fel /identice .Plus ar trebui sa fdie tuburi pereche    daca nu sunt  toate patru perfect egale in parametrii macar doua cu doua sa dea o simetrie ..adica consumul total a doua tuburi de pe o parte  sa fie egal cu consumul cerlorlate doua din cealalta ramura de " contratimp "()Push-Pull) .

.La fell  este si la tuburi vechi /uzate ele intra in disipatie respectiv curge curent prin tub la maxim si practic se blocheaza nu mai prea amplifica  .

In cazul tuburilor noi trebuie verificata negativarea .

Muta cele doua uburi pe pozitia celorlalte doua ..adica schimba  si vezi daca in acele poziti ( socluri ) face la fel ....

Daca  nu este rosie tabla anodica ci doar asa se vede in poza ..nu este problema .." ceatza " aia albastrie i )onizare ) nu ar fi o problema.

Cele doua parti ale etajuylui final ar trebui sa fie identice ca si consum  ,

Daca nu este simetrica treaba se aude un "brum"   de 100Hz sau 50Hz .

Daca brumul este  "mare " se poate incerca sa faci combinatie intre tuburi doua pe o parte doua pe cealalta  ..iei un tub dintr-o parte si il schimbi cu unul din cealalta perte ..se poate ca sa nimeresti o simetrie  la care nu se mai aude brumul ...

Fasait ,  am cuitit mai sus ....poate veni din tuburi finmale cand incep sa se consume si sa intre incetisor catre finalul vietzii ..apoi tot mai mult intra in disipatie se inroseste tabla in  interior  apar tot felul de zgomote pocnituri cum se distruge tubul incetisor .tot mai mult pana la distrugere completa ..caz in care consuma enorm ..chiar se poatesa se arda siguranta datorita consumulu exagerat ..

De la altceva nu vad sa apara " fasait " .Tunburile din preamp ce am patit eu doar au inceput sa sune distorsionat si au murit fara nici un zgomot ..

Poate ca etajul final nu are simetrie , tuburile nu sunt negativate ( bias ) corect si tu dai volumm ai mare din preamp (?) si un astfel de scenariu este posibil ..

Link to comment
Share on other sites

Am urmat sfatul si am mutat cele doua lampi in locul celorlalte doua.Se aprind tot ele. Tuburile sunt cumparate de la Senia de max 10 zile si sunt Matched (cel putin asa scrie pe cutia lor). Am mai observat acum, ca in momentul in care dau mediile la maxim tabla rosie aproape se stinge in cantare, iar cu bucla de efect activata in cantare, lampile arata normal. Cum ma opresc saun dau mediile la minim devin rosii la loc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Salut, 

Ca sa nu deschid un nou topic, o sa intreb aici : recent am achizitionat un amp VOX AV30 hibrid, cu o lampa in preamp si una in "reactor" ( banuiesc ca se refera la reactia amplificatorului, si ma gandesc ca e ceva design VOX cu care se lauda ei de ceva vreme ). Amp-ul suna destul de bine, dar cred si sper ca e loc de mai bine, evident singura modificare non-invaziva fiind schimbarea lampilor. 

Lampile originale sunt RUBY 12AX7 - aparent ceva chinezarii rebranded ( Shunguang sau ceva de genul ), dupa cum am si gasit pe un site care vand asa ceva...si spre surprinderea mea se vand si la Thomann si pe alte site-uri de profil...

Cu toate astea, am mari dubii cu privire la calitatea acestora....motiv pt care am achizitionat doua bucati 12AX7 Electro Harmonix, deasemenea rebranded...doar ca de data asta facute la mama lor in CCCP ( pe cutie scria Sovtek ) :)

Nu am apucat sa le schimb, pt ca e destul de complicat, dar nu asta e problema. Neavand experienta prea mare cu lampi/combo pe lampi, sunt curios daca cei care au experimentat asa ceva au observat o schimbare/imbunatatire in sunet dupa inlocuirea lampilor, tinand cont ca vorbim de un amp hibrid, nu de un full tube.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, vektor said:

1. E super simplu, e o mufa cu 9 mini care intra intr-un singur fel.

2. Nici o schimbare reala, poate doar psihosomatica [adica o sa ti se para]

 

1. Nu la asta m-am referit, dar multumesc pt descrierea lampii/mufei/soclului acesteia :) Accesul la lampi este foarte complicat...a avut grija Vox sa nu isi bage oricine degetele acolo...

2. Aici am ceva indoieli...si nu dpdv auditiv, ci electric...lampile nu sunt la fel, desi fac acelasi lucru, design-ul intern al acestora este total diferit, asadar cu siguranta vor aparea ceva diferente dpdv electric. Intrebarea mea era daca aceste diferente se fac sesizabile in audio, adica in ceea ce percepe urechea noastra. Psihosomatica nu isi are locul in discutia asta, pt ca reprezinta cu totul altceva. Daca vorbim despre "ce ni se pare"....pai ni se par multe lucruri in viata asta....dar nu despre asta era vorba... 

Edited by marsuleu
Link to comment
Share on other sites

Lampa din circuitul valvetronix e un starved plate design alimentata la 30V. E folosita pentru a simula raspunsul unei lampi de putere in anumite conditii. Cand schimbi modelul ampului in procesor, circuitul Valve Reactor schimba parametrii circuitului "de putere". Deci, evident, lampi diferite vor avea raspunsuri in frecventa usor diferite. Dar, overall, lampa respectiva nu face nimic. Si tehnologia e invechita, exista diverse solutii acum si digitale si analog [solid state] care suna si raspund mai bine.

Anyway. Da, schimba lampa daca vrei. Va suna putin diferit datorita altui raspuns in frecventa. Dar, fundamental, nu face nimic special.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vektor said:

Lampa din circuitul valvetronix e un starved plate design alimentata la 30V. E folosita pentru a simula raspunsul unei lampi de putere in anumite conditii. Cand schimbi modelul ampului in procesor, circuitul Valve Reactor schimba parametrii circuitului "de putere".

E totusi vorba de 2 lampi, una in preamp si una in "reactor" ( care probabil este starved plate design ). Unele amplificatoare hibride Vox ( ex AV15 , AC15 VR ) au doar o singura lampa (cea din reactor)...

Probabil ca schimbarea lampilor va face o diferenta si mai mare in cazul AV30...

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, marsuleu said:

E totusi vorba de 2 lampi, una in preamp si una in "reactor" ( care probabil este starved plate design ). Unele amplificatoare hibride Vox ( ex AV15 , AC15 VR ) au doar o singura lampa (cea din reactor)...

Probabil ca schimbarea lampilor va face o diferenta si mai mare in cazul AV30...

Ambele lampi sunt  starved plate design pentru acele tensiuni de alimentare asa ca, chiar daca le schimbi pe amandoua ,mare diferenta nu va fi,cum a spus si @vektor , eventual un alt raspuns in frecventa. 
Acele lampi "se simt bine " la tensiuni mari.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, vldmlt said:

Ambele lampi sunt  starved plate design pentru acele tensiuni de alimentare asa ca, chiar daca le schimbi pe amandoua ,mare diferenta nu va fi,cum a spus si @vektor , eventual un alt raspuns in frecventa. 
Acele lampi "se simt bine " la tensiuni mari.

Asta e ceva documentat, sau e o afirmatie gratuita ? A studiat cineva schema unui amp Vox din seria AV ? Eu nu as putea sa afirm nimic cu tarie daca nu as sti exact ce a facut un producator intr-un echipament oarecare...dar sa zicem ca asa e...

In alta ordine de idei, vad ca vorbim despre un raspuns in frecventa diferit, dar nu si de un sunet diferit :) E ca si cum am spune ca schimband un difuzor cu un raspuns in frecventa diferit nu vom obtine si un sunet diferit al unui sistem audio, ceea ce complet fals ! 

Evident ca raspunsul in frecventa al unui sistem produce un efect auditiv care difera de la caz la caz...si pana la urma exact despre asta este vorba aici - o diferenta de sunet la schimbarea unui componente electrice a unui sistem de sunet, indiferent de natura lui.

Ori vorbim limbi diferite, ori avem o intelegere tehnica limitata in domeniu, ori pur si simplu emitem pareri doar ca sa aparem cu multe postari pe forum....

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, marsuleu said:

Asta e ceva documentat, sau e o afirmatie gratuita ? A studiat cineva schema unui amp Vox din seria AV ? Eu nu as putea sa afirm nimic cu tarie daca nu as sti exact ce a facut un producator intr-un echipament oarecare...dar sa zicem ca asa e...

In alta ordine de idei, vad ca vorbim despre un raspuns in frecventa diferit, dar nu si de un sunet diferit :) E ca si cum am spune ca schimband un difuzor cu un raspuns in frecventa diferit nu vom obtine si un sunet diferit al unui sistem audio, ceea ce complet fals ! 

Evident ca raspunsul in frecventa al unui sistem produce un efect auditiv care difera de la caz la caz...si pana la urma exact despre asta este vorba aici - o diferenta de sunet la schimbarea unui componente electrice a unui sistem de sunet, indiferent de natura lui.

Ori vorbim limbi diferite, ori avem o intelegere tehnica limitata in domeniu, ori pur si simplu emitem pareri doar ca sa aparem cu multe postari pe forum....

Nu-ti ramane decat sa-ti faci curaj sa schimbi lampile, si sa observi diferentele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 11:50, marsuleu said:

... ori pur si simplu emitem pareri doar ca sa aparem cu multe postari pe forum....

Maestre! Ca moderator, @vektor e normal să aibă multe postări, deci nu cred că de-aia ți-a răspuns. Cât despre @vldmlt, dacă te uiți un pic la profilul lui, e și el de vreo opt ani pe forum și are doar 279 de postări. Deci nici el nu e interesat să se bage în seamă. Oamenii pur și simplu au vrut să îți expună o realitate pe care pot să o confirm și eu. Poate că o să auzi ceva diferit dacă schimbi tuburile, dar neesențial. Dacă ai pune lămpi militare sovietice (gen 6n2p) ai avea un excedent de medii, dar ca să faci testul ăsta tre' să umbli și la alimentarea filamentelor, și oricum e posibil să nu îți placă. Însă schimbarea pe te-ai decis să o faci nu va avea efecte notabile. Ca hobby e o chestie mișto să faci tot felul de experimente. Eu nu zic să nu faci, ba din contră, sunt pentru, doar să nu te aștepți la cine știe ce. Asta e chestia. Și să ne spui ce ai obținut. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Aveti vreo idee de ce sare volumul la un vox ac120 in timp ce canti? Dupa ce e bine incalzit, canti ce canti si dintr-o data scade volumul poate la jumatate; mai canti putin si iar revine inapoi...randomly.

L-am dus la un electronist (nu am gasit unul cu experienta pe amplificatoare pe lampi in zona) si a verificat circuitele, curatat potentiometrele insa tot nu am scapat de problema.

Lampile sunt calitate medie, matched, schimbate de in urma cu 10 luni cand am luat amp-ul si au doar cateva zeci de ore la volum mediu.

As vrea daca se poate sa ii dau un indiciu electronistului, el a zis ca a verificat tot ce a stiut si a refacut cateva lipituri.

 

Multumesc tare mult!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ggg said:

Ai schimbat toate tuburile si cele din preamplificare si pe cele finale ? Defazorul este ultimul dintre tuburile preamplificatoare ,chiar inaintea etajului de putere .  

Inainte sa schimbi tuburile facea treaba asta ? 

Toate 11 le-am schimbat, tot ce e lampă.

Facea și alte figuri, gen bazait la unele frecvente dar asta cred ca era din cauza contactelor imperfecte.

Da, făcea așa și înainte de schimbul lămpilor dar mai rar 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ggg said:

Cred ca trebuiesc verificate si soclurile de la tuburile preamplificatoare . In principiu cred ca este vorba de un contact imperfect in zona tubului defazor sau a celui de dinaintea lui  . Daca era ceva din zona tuburilor de putere (finale) se intamplau niste zgomote si paraituri de-ti rupea difuzoarele.

 

OK mersi mult, vom verifica soclurile...

Link to comment
Share on other sites

Acum am gasit schema de la vox ac120 .

https://www.schematicsunlimited.com/v/vox/vox-ac120-amplifier-mid-1970s-schematic/download/MjYzMzU%3D

Ai putea sa-l rogi pe prietenul tau sa verifice si rezistentele de pe langa aceste tuburi si condensatorul ala de 10 nF din cursorul potentiometrului  de volum.

Succes !

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ggg said:

Acum am gasit schema de la vox ac120 .

https://www.schematicsunlimited.com/v/vox/vox-ac120-amplifier-mid-1970s-schematic/download/MjYzMzU%3D

Ai putea sa-l rogi pe prietenul tau sa verifice si rezistentele de pe langa aceste tuburi si condensatorul ala de 10 nF din cursorul potentiometrului  de volum.

Succes !

Despre condensatori mi-a spus ca ar trebui schimbati pt ca se incarca mai greu, dar nu i-a gasit in stoc; a spus ca se gasesc mai greu fiind de 410V.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vektor said:

Ar putea fi si ceva legat de alimentare ? EG filtrajul ?

Sa piarda putere ? Cred ca este mai putin probabil . Cand scade Ua la tuburile finale si ies total din PSF   incepe sa se auda intrerupt,inconsistent. Faptul ca-i scade volumul fara alte zgomote in plus  indica ceva probleme prin  etajul de preamplificare  . Daca mai consideram  ca numai dupa o anumita perioada de timpsemanifesta treaba asta  am putea sa ne gandim si la niste rezistente subdimensionate care au lucrat calde pana cand s-au dus naibii . Probabil ca amplificatorul este destul de vechi iar depanarea nu o vad posibila decat cu osciloscopul in fata . Ca altfel ,tensiuni pot fi pe acolo, nu-i bai . 

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.