www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp Club


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

cred ca-s cam old-fashion, am imbatranit ...........

Tare mă tem că de aici pleacă înverșunarea. A obiecta reacționar asupra eforturilor de a face un sistem mai user-friendly e... ridicol. Pe de altă parte, într-adevăr ideal e să și funcționeze.

 

daca tuburile schimbate nu au , oarecum, acelasi consum  , programul va seta curentul dupa cel mai slab tub

Toată ideea e să măsori și reglezi individual fiecare lampă. Cel puțin așa e la AFD100, altele n-am "întrebat" încă, dar n-au motive să fie altfel.

 

Încă aștept exemplele alea de amplificatoare care "păcălesc".

Link to comment
Share on other sites

- Peavey ValveKing - toate modelele,

Ăsta e un noise gate:

post-2954-0-61965600-1437585906_thumb.jpg

Pe care Royal 8 nu-l are, deci chiar dacă ar avea treabă cu distorsiunea, cade partea cu "toate modelele".

 

Mesa Mark II

Unde? Hint: Zenerurile alea de la intrare sunt pentru altceva.

 

Mesa F30

Wohoo, ai nimerit unul.

 

V-Twin Tube Preamp

Ăla e hibrid. Vezi multe de la Blackstar și câteva Marshall pe același principiu.

 

Marshall cel putin 3-4 modele

JCM900. Restul, din nou, sunt hibride.

 

Dumble ODS 100

Așa o fi. Pesemne la respectivele variante nu i-a mai păsat lui Dumbo despre armonicele firave care se pierd în cristale semiconductoare.

 

cei De Meserie STIU Deja

1343909699164911205.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Toată ideea e să măsori și reglezi individual fiecare lampă. 

 

 

Asa este . Numa' ca intr-un etaj final care lucreaza in mod PP si in clasa B(sau AB) , PSF-ul tuburilor trebuie sa fie acelasi . Si cum un tub care nu mai poate furniza curent nu se poate resuscita cu nici un uC din lume nu ramane decat sa setezi functionarea tuburilor care "pot" la nivelul celei care "nu mai poate". Iar daca diferenta dintre tuburi este mai mare de cca. 30% apare fenomenul pe care-l reclama Vio . 

Nu se pot pune tuburi aiurea in etajul final. Principiul de functionare al acestui sistem asuma ca tuburile sunt imperecheate in I(a) si Gm (diferenta de max. 5%) si dupa acea sa  poata controla liniar uzura lor .

Daca rezistentele din etajul final ar fi masurate si imperecheate la "sange" inainte de a fi montate , atunci putem sa fim de acord si cu ce spune colegul Pfr. Eu ,cel putin , asa fac si da rezultate. Am masurat la amplificatoare care au functionat cel putin 1 an si am gasit o diferenta de curent de 2 mA intre tuburi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.

Citind acest topic, mi-am dat seama ca mai multi au amp ca al meu. Este vorba despre un combo Marshall JCM2000 DLS401. Este echipat cu un difuzor Gold Back care, sincer nu imi place f.mult. Caut ceva cu un sunet mai plin, mai cald si nu stiu care ar fi alegerea cea buna. Daca cineva are experienta, as fi indatorat, daca m-ar ilumina in aceasta privinta. M-am gandit evetual la un Vintage 30, un G12T-75 sau un Classic Lead 80, dar nu am experienta in domeniu si tocma de aceea apelez la cei cu experienta proprie.

Ar mai fi ceva. De un timp driveurile din amp au devenit cam fara viata, si au pierdut din joase, poate si din putere. La clean nu am observat schimbari majore, la ton, dar parca si acolo puterea incepe sa lase de dorit. Banuiesc ca lampile au cam imbatranit (poate). Ce ziceti, poate fi din cauza lampilor. Mentionez ca ampul (dupa serial) a fost fabricat in 2006 si inca are lampile de fabrica.

 

O poza cu comboul:attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.g3.jpg

Revin cu o intrebare in legatura cu postul meu de acum doi ani. La indemnul a mai multor colegi, pana la urma am schimbat toate lampile din amp. Am pus atat pentru preamp cat si pentru putere Groove Tubes (Rusesti) facute pentru Fender. Am cumparat lampile in set (selectate). Pentru preamp 4 buc GT-EL84-R-High Duett si pentru putere 2 buc GT-EL34-M High Duett. M-am documentat si am setat biasul. In mod normal biasul trebuia setat la: DSL401 = 1.375 V, dar nu stiu din ce cauza, semireglabilul dat la maxim, am ajuns aproximativ la 1 V. Nu prea sunt meserias in lampi, deci nu prea am inteles acest luru, doar persupun ca aceste lampi poate consuma mai multa tensiune ca cele originale. 

In totalitate ampul suna destul de bine, poate joasele drive-ului mai lasa de dorit, dar problema majora este ca in totalitate ampul suna mai incet decat cu lampile originale Marshall. Presupun ca lampile din putere nu primesc destula tensiune, dar asta e doar o presupunere. Stiu doar ca ceva nu este in regula. Inainte sa schimb lampile, Master-ul era cam intre 3 si 4 si era destul. Acum trebuie sa pun la intre 6 si 7 sa sune cat de cat. Mai sus nu prea am posibilitate ca deja la 7 are zgomot de fond. Are un coleg un Marshall de 18 W si parca suna mai tare decat al meu :)

Daca cineva are idee unde ar putea fi problema, sau s-a intilnit cu asa ceva, as fi recunoscator daca m-ar indruma, unde sa caut, ce sa schimb, sau eventual cu cine sa iau legatura, cine are experienta in asa ceva.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revin cu o intrebare in legatura cu postul meu de acum doi ani. La indemnul a mai multor colegi, pana la urma am schimbat toate lampile din amp. Am pus atat pentru preamp cat si pentru putere Groove Tubes (Rusesti) facute pentru Fender. Am cumparat lampile in set (selectate). Pentru preamp 4 buc GT-EL84-R-High Duett si pentru putere 2 buc GT-EL34-M High Duett. M-am documentat si am setat biasul. In mod normal biasul trebuia setat la: DSL401 = 1.375 V, dar nu stiu din ce cauza, semireglabilul dat la maxim, am ajuns aproximativ la 1 V. Nu prea sunt meserias in lampi, deci nu prea am inteles acest luru, doar persupun ca aceste lampi poate consuma mai multa tensiune ca cele originale. 

In totalitate ampul suna destul de bine, poate joasele drive-ului mai lasa de dorit, dar problema majora este ca in totalitate ampul suna mai incet decat cu lampile originale Marshall. Presupun ca lampile din putere nu primesc destula tensiune, dar asta e doar o presupunere. Stiu doar ca ceva nu este in regula. Inainte sa schimb lampile, Master-ul era cam intre 3 si 4 si era destul. Acum trebuie sa pun la intre 6 si 7 sa sune cat de cat. Mai sus nu prea am posibilitate ca deja la 7 are zgomot de fond. Are un coleg un Marshall de 18 W si parca suna mai tare decat al meu :)

Daca cineva are idee unde ar putea fi problema, sau s-a intilnit cu asa ceva, as fi recunoscator daca m-ar indruma, unde sa caut, ce sa schimb, sau eventual cu cine sa iau legatura, cine are experienta in asa ceva.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Mi de scuze pentru toate prostiile care am postat aici. Eram si obosit si grabit. 

Rectific:

In preamp am schimbat doar 2 tuburi:

1- TAD RT001 12AX7A-C

2- TAD RT080 7025 WA

In final am pus 4 buc Groove Tubes GT-EL84-RD-H 113575 High Duet

Dupa pererea mea cu preampul nu e problema.

Biasul am setat dupe aceasta schema:

post-375-0-79292800-1438344936_thumb.jpg

Tensiunea masurata la max. abia ajungea la 1V. Alea 0,4V mai lipesau si cred ca volumul ampului era OK.

Cineva are idee, unde ar fi problema?

Edited by winci
Link to comment
Share on other sites

Vezi in primul rind daca nu invirti invers de semireglabil, tensiunea citita creste cind invirti in sensul invers acelor de ceasornic. Asa cum e acum 1V= 25mA pe tub, e cam putin, dar conteaza si tensiunea anodica. Masoar-o si pe aia (pinul 7 pe EL84) si vedem dupa cit esti de jos cu biasul. Atentie!!! acolo sint in jur de 300V, mare grija cum masori, daca nu stii exact ce faci nu te baga!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vezi in primul rind daca nu invirti invers de semireglabil, tensiunea citita creste cind invirti in sensul invers acelor de ceasornic. Asa cum e acum 1V= 25mA pe tub, e cam putin, dar conteaza si tensiunea anodica. Masoar-o si pe aia (pinul 7 pe EL84) si vedem dupa cit esti de jos cu biasul. Atentie!!! acolo sint in jur de 300V, mare grija cum masori, daca nu stii exact ce faci nu te baga!!

Am inteles exact ce ai scris. Nu am invartit invers semireglabilul. Se vede clar si pe chema atasata ca PR1 in ce sens creste tensiunea. Cat despre masurarea tensiunii anodice, simt ca e mai bine daca nu ma bag. Poate gasesc pe cineva, cine a mai facut asa ceva. E mai sigur asa.

Oricum iti multumesc pentru sfat.

Edited by winci
Link to comment
Share on other sites

- Oare DE CE firme "grele" (Mesa, Marshall, Dumble...) construiesc Tube Amps in care distorsia este produsa cu SS diodes ? (au si recenzii bune pt. sound din partea celor ce traiesc din cintat)

 

acele ampluri au ca optiune SI distorsiunea produsa cu diode.

cele mai cuoscute si apreciate = Marshall seria Jubilee si Friedman. plus modificarile celebre ale lui Cezar Diaz - adaugare de clipping SS in ampurile "unora" - de ex SRV.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Vezi in primul rind daca nu invirti invers de semireglabil, tensiunea citita creste cind invirti in sensul invers acelor de ceasornic. Asa cum e acum 1V= 25mA pe tub, e cam putin, dar conteaza si tensiunea anodica. Masoar-o si pe aia (pinul 7 pe EL84) si vedem dupa cit esti de jos cu biasul. Atentie!!! acolo sint in jur de 300V, mare grija cum masori, daca nu stii exact ce faci nu te baga!!

Am facut exact cum ai spus. Am masurat tensiunea si cu tuburile noi era 0,99 V cu semireglabilul dat la maximum. Am schimbat tuburile cu cele originale si am masurat iar. Nu-mi venea sa cred: la maximum am masurat 0,82V deci si mai putin decat cu tuburile noi.

Am facut un film scurt cu toata opretiunea si o sa postez aici, sa vezi daca am gresit eu cu ceva, dar nu cred.

Acum chiar n-am idee unde ar putea fi problema.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=kzCOiOuD61k

Edited by winci
Link to comment
Share on other sites

Chiar acum m-am uitat la placa putin mai atent, sa vad daca cumva vad vre-o neregula.

La 2 rezistente am vazut "ceva" 

R12 are culoarea schimbata

R93 se pare ca a fost din nu stiu ce cauza lipita.

Am acest amp de vre-o 4 ani, dar la mine n-a umblat nimeni in amp, doar eu, cand am schimbat lampile.

 

post-375-0-90762300-1438576830_thumb.jpgpost-375-0-21707600-1438576833_thumb.jpgpost-375-0-63397700-1438576835_thumb.jpgpost-375-0-20039500-1438576838_thumb.jpg

 

Poate veni oare, problema de la aceste rezistente?

Link to comment
Share on other sites

Mda, nu prea e ok, primul lucru care imi vine in minte e ca una din lampi sau o pereche nu merge deloc si din cauza asta ce masori e practic cu 25% sau 50% mai putin decit ar trebui. Nu stiu ce sa iti recomand in afara de a-l duce la cineva care sa poata face niste masuratori mai amanuntite.

S-ar putea, dar cred ca nu e din cauza lampilor. Atat cele vechi si cele, noi nu cred ca au acelasi probleme. Daca mai cumpar un set de lampi, cred ca tot nu ma ajuta. 

Link to comment
Share on other sites

Ce am vrut sa zic e ca una din lampi nu merge din cauza a ceva din circuit, nu ca la ambele seturi de lampi ai nimerit una care nu merge. Cele 2 rezistente pe care le-ai aratat nu au treaba cu zona de putere, R12 e in circuitul de switching, R93 e rezistenta de grila de la V3A din preamp.

Nu prea pot sa iti mai dau idei asa la distanta, mai ales ca din cite vad tb sa ii desfaci placa ca sa ai acces la alte puncte de masura. Ar trebui sa il duci la cineva care se pricepe, se pot masura tensiunile din anozi, din G2, tensiunea de bias si de acolo vazut daca e ceva in neregula.

Link to comment
Share on other sites

Ce am vrut sa zic e ca una din lampi nu merge din cauza a ceva din circuit, nu ca la ambele seturi de lampi ai nimerit una care nu merge. Cele 2 rezistente pe care le-ai aratat nu au treaba cu zona de putere, R12 e in circuitul de switching, R93 e rezistenta de grila de la V3A din preamp.

Nu prea pot sa iti mai dau idei asa la distanta, mai ales ca din cite vad tb sa ii desfaci placa ca sa ai acces la alte puncte de masura. Ar trebui sa il duci la cineva care se pricepe, se pot masura tensiunile din anozi, din G2, tensiunea de bias si de acolo vazut daca e ceva in neregula.

Multumesc mult pentru sfaturi. Asa o sa fac.

Ar mai fi o intrebare: ampul are effect loop paralel. Se poate modifica cumva sa fie in serie?

Sunt efecte care in paralel nu prea suna ca lumea.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sfaturi. Asa o sa fac.

Ar mai fi o intrebare: ampul are effect loop paralel. Se poate modifica cumva sa fie in serie?

Sunt efecte care in paralel nu prea suna ca lumea.

Cred ca se poate doar daca renunti la reverb. Asa cum e acum Loop-ul e in acelasi circuit cu reverbul, de asta e paralel. Eu cel putin asta inteleg din schema.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Salut, de curând mi-am cumpărat de pe thomman un fender bassbreaker, si am observat că reverbul îmi face figuri. Se aude un fâsâit puternic, credeți că ar trebui să îl returnez sau se poate repara? Menționez că reverbul e digital.

Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 19.09.2017 at 05:13, master of puppets said:

Salut, de curând mi-am cumpărat de pe thomman un fender bassbreaker, si am observat că reverbul îmi face figuri. Se aude un fâsâit puternic, credeți că ar trebui să îl returnez sau se poate repara? Menționez că reverbul e digital.

Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk
 

Returnare , reverb facut cu DSP , il poate repara ...ulea Spatarul .

Defectul asta este si la Fender VM , pirnaile cu delay , chorus , reverb .

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Returnare , reverb facut cu DSP , il poate repara ...ulea Spatarul .
Defectul asta este si la Fender VM , pirnaile cu delay , chorus , reverb .
Cred că am să-l bag in garanție poate reusec aia să-i facă ceva.


Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.