www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara procesor home receiver


6ths3ns3
 Share

Recommended Posts

Salut

Am o chitara electrica si un procesor zoom g5n + receiver hk3490 si doua boxe conectate la el

Se poate conecta chitara la acest sistem bineinteles cu cablurile adaptoare aferente si sa se auda bine ? 

Acum eu cant prin procesor si fc return la un marshall mg100dfx.

Inca nu am incercat prima varianta dar daca cumpar cabluri si conectez chitara asa se va auzi la fel de bine ca si varianta cu fx return de la marshall? Sau ca sa se auda bine tb musai in locul boxelor receiver-ului sa cumpar niste boxe monitoare de studio?

Ms

Link to comment
Share on other sites

Păi presupun că în returnul de Marshall folosești G5n cu cabsim dezactivat. Marshallul are dif special pentru chitară. Nu am idee cât de bun e modulul cabsim integrat în g5n (am avut strămoșul G2.1Nu), iar în funcție de adaptoare/difuri mă gândesc că vei avea latență în plus, nu neapărat deranjantă și se va auzi cum se va auzi în funcție de difuzoare și caracterul/mărimea lor.

Eu am folosit proace (ce-i drept aveau IR-uri pe post de cabsim) și cu o pereche de edifier 1280t. Nu e la fel de glorios ca într-un Alto TS dar îți faci damblaua destul de ok.

Testează și compară, nu are cum să îți zică altcineva dacă vei fi mulțumit sau nu.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, 6ths3ns3 said:

Am cab sim activat in g5n cand conectez prin fx return la marshall si se aude foarte bine. Fara cab sim nu imi place cum se aude. 

Urechi noi îți trebuie, degeaba vorbim de monitoare și subtilități dacă de la asta plecăm.

On the other hand e totul subiectiv și ai tot dreptul să-ți placă așa... greșit. Doar că altora probabil le place altfel, deci cu ce te ajută părerea lor?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, FiveseveN said:

Urechi noi îți trebuie, degeaba vorbim de monitoare și subtilități dacă de la asta plecăm.

On the other hand e totul subiectiv și ai tot dreptul să-ți placă așa... greșit. Doar că altora probabil le place altfel, deci cu ce te ajută părerea lor?

Nu intelegi tu, iti trebuie monitoare de studio ca sa auzi diferenta :)

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, 6ths3ns3 said:

Boxele sunt wharferdale diamond 230 150w rms. 

Am cab sim activat in g5n cand conectez prin fx return la marshall si se aude foarte bine. Fara cab sim nu imi place cum se aude. 

Intradevar daca conectez g5n la intrarea normala a marshal ului cu cab sim activat in zoom se aude aiurea.

 

Modulul de cabsim pe g5n ar trebui să funcționeze ca un filtru care imită ce se întâmplă ca sunet înregistrat cu semnalul când trece printr-un etaj de putere și agită difuzorul în incintă și e preluat de un microfon.

Practic, ce faci tu menținând activat cabsim este că iei semnalul de după simularea de preamp + ce efecte vin după, simulezi că îl scoți în putere și dif, după care îl scoți în putere și dif.

În mod normal nu ar trebui să sune mai bine așa decât cu cabsim dezactivat și ceva egalizare potrivită / setări globale pe ieșiri. Eu te cred că îți sună mai bine, dar e probabil ceva ce ar trebui să rezolvi din eq să se audă bine fără cab din g5 și nu ar trebui să recurgi la modulul respectiv.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, 6ths3ns3 said:

Detii acest procesor?

Se întâmplă să am unul din aceeași serie (partea software e la fel). Chiar și un MG dar asta e irelevant.

O particularitate importantă a cabsim-urilor din seria G5 e că oferă două moduri de funcționare: cu sau fără "microfon". Cel din urmă simulează sunetul preluat de microfon ca oricare alt cabsim, așa cum zice @apocapsile mai sus. Celălalt e pentru situația de față, când folosești deja un cab de chitară și încearcă să-l aducă mai aproape de sunetul celui simulat:

Strategia asta e inevitabil limitată pentru că procesorul nu are de unde să știe ce cabinet folosești tu pentru a-l "scoate din ecuație", deci tot își va păstra "caracterul" sonor specific.

În concluzie sigur că se poate folosi procesorul, cu simularea de cabinet activă, setată adecvat, printr-un sistem fullrange. Pentru asta e făcut și ar trebui să-ți ofere mai multă flexibilitate și fidelitate a simulării decât varianta curentă. Dar despre cât de bine sau aiurea ți se pare doar tu vei putea evalua.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Multumesc tuturor de ajutor si clarificari. Urmeaza sa cumpar cablurile si sa conectez chitara si procesorul la hk3490 si boxele aferente si sa revin cu o opinie daca imi place cum se aude chitara in setup ul asta.

Dar presimt ca raman la marshall cu fx return + procesor.

Will see...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, FiveseveN said:

Se întâmplă să am unul din aceeași serie (partea software e la fel). Chiar și un MG dar asta e irelevant.

O particularitate importantă a cabsim-urilor din seria G5 e că oferă două moduri de funcționare: cu sau fără "microfon". Cel din urmă simulează sunetul preluat de microfon ca oricare alt cabsim, așa cum zice @apocapsile mai sus. Celălalt e pentru situația de față, când folosești deja un cab de chitară și încearcă să-l aducă mai aproape de sunetul celui simulat:

Strategia asta e inevitabil limitată pentru că procesorul nu are de unde să știe ce cabinet folosești tu pentru a-l "scoate din ecuație", deci tot își va păstra "caracterul" sonor specific.

În concluzie sigur că se poate folosi procesorul, cu simularea de cabinet activă, setată adecvat, printr-un sistem fullrange. Pentru asta e făcut și ar trebui să-ți ofere mai multă flexibilitate și fidelitate a simulării decât varianta curentă. Dar despre cât de bine sau aiurea ți se pare doar tu vei putea evalua.

Uite aici incepand cu minutul 04.00. Asa se aude si la mine fara cab sim activat cel putin la patc urle pe care le am incercat pana acum.

 

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, 6ths3ns3 said:

Uite aici incepand cu minutul 04.00. Asa se aude si la mine fara cab sim activat

Da evident, așa sună semnalul direct (ce iese din procesor). Așa sună și orice amp de chitară printr-o boxă fullrange.
Dar noi nu vorbeam despre înregistrat direct sau boxe fullrange ci despre un combo 1x12 Marshall. Încerci să zici că așa se aude din MG, din difuzorul lui? Pentru că e fizic imposibil dacă n-a fost înlocuit cu unul fullrange.

PS: Cum adică "patchurile pe care le-am încercat", nu ți-ai făcut preseturi pentru gusturile, nevoile și situația ta?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Nu maestre

Prin fx return marshall se aude foarte bine ptr urechile mele. Sunt foarte multumit cand am cab sim activat in zoom

Patch urile care le am incercat sunt cele presetate + cateva facute de mine. Fara cab sim unele sunt ok dar majoritatea  suna nasol fara cab sim

Intre timp am incercat pe boxele full range + hk3490 se aude chitara cu un fuzz mai mare sa zic asa. E diferenta mare fata cum se aude pe marshall.testat cu ptocesorul si cu o.pedala dr boogie facuta de mine

Raman la varianta cu fx return marshall

Am incercat si varianta asta ptr ca in living am sistemul si sa nu mai car amp ul dintro camera in alta

Poate cu putin tweek gen egalizator setat corespunzator din zoom s ar auzi ok si la sistem dar nu mai imi bat capul. Nu este creat ptr instrument ci ptr auditie muzica 

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, 6ths3ns3 said:

Intre timp am incercat pe boxele full range + hk3490 se aude chitara cu un fuzz mai mare sa zic asa.

Ai activat și simularea de microfon de care ziceam și ai ales un mix între microfoane + setări ale filtrelor Hi & Lo care să-ți placă?

Quote

Nu este creat ptr instrument ci ptr auditie muzica 

Care e diferența ontologică dintre sunetul de amplificator preluat cu microfon de pe un album și sunetul de amplificator preluat cu microfon simulate de procesor?

Link to comment
Share on other sites

Nu activasem simularea de mic, dupa ce am activat o suna bine

Referitor la a doua intrebare cred ca nu e nici o diferenta.

Intre timp am alta dilema

Procesor conectat la marshall mg100dfx in fx return. Semnalul de la chitara trece peste partea de clean overdrive a amp ului in configuratia asta dar nu trece de partea digital fx adica reverb delay etc din amp. E normal sau am eu o problema la amp?

Eu stiam ca semnalul chitarii ataca partea de putere a marshalului si folosesc efectele din procesor gen delay etc

Maestre Fiveseven spui ca detii acest amp te rog un raspuns. E normala chestia descrisa de mine?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sal. Ca sa nu mai creez alt post va rog o parere avizata de la cineva care a mai utilizat acest setup

Momentan folosesc procesorul de chitata in niste speakere active si sunt destul de multumit de acest setup

Intrebarea care ma framanta de mult timp este de a incerca un amplificator cu tuburi de ex asta

https://www.electronic-star.ro/HiFi-TV/Componente-Hi-Fi/Amplificatoare-Hi-Fi/Amplificatoare-cu-tuburi/AMP-VT-Amplificator-cu-tuburi-amplificator-HiFi-2x35W-RMS-BT-Opt-Coax-AUX-In-Culoarea-Sampaniei.html?gclid=CjwKCAjwp6CkBhB_EiwAlQVyxcJtYYd4g81SL2-P-fU2BXrsF6VPw9TfrS2FBCz5HaQ2-qlew2ofyhoCb_0QAvD_BwE

in combinatie cu niste speakere pasive. Vreau sa am sunetul unui amp pe lampi combinat cu versatilitatea unui procesor.

Nu imi place varianta cu cab . Am pus procesorul intr un marshall mg100dfx in procesor cu sau fara cab sim nu imi place cum se aude.

Deci ideea este fara cab daca utilizez procesor. Varianta de mai sus e ok utilizeaza cineva procesor + tube amp + passive speakers ?

 

Thanks

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.