www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aș vrea să-mi vopesc chitara...


charvelfan
 Share

Recommended Posts

I need some help... Am un Charvel de mahon, natural finish (exact ca cel din poza atașată) și aș vrea să-l vopsesc roșu metalizat (red sparkle, ca cel din cealaltă poză). Știe cineva pe cineva care vopsește? Sau să mă duc la vreo vopsitorie auto, gen Toplac, etc? Mulțumesc.

Screenshot_2023-03-27-16-56-23-840_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-03-27-16-55-12-818_com.android.chrome.jpg

Edited by charvelfan
Link to comment
Share on other sites

@charvelfan eu m-as gandi mai bine inainte de a modifica in orice fel un Charvel Custom Shop, oricat de bine ar fi facuta lucrarea si oricat de meserias e omul valoarea reala a obiectului va fi grav afectata la o posibila revanzare. Daca esti 100% hotarat sa o lasi mostenire cuiva dupa ce nu vei mai fi atunci poti face orice modificare te bucura :) . Parerea mea!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 27/03/2023 at 17:06, charvelfan said:

Știe cineva pe cineva care vopsește?

Eu mi-am revopsit Ibanezul la Mike Vlahopol in 2016 si sunt foarte multumita de ce-a iesit. Plus ca omul e foarte de treaba si intelegator (am facut ceva back and forth pana m-am hotarat exact cum vreau sa fie nuanta in care sa fie vopsita chitara :) ). Il poti gasi pe Facebook daca esti interesat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa ai grija la cavitatile decupate in chitara, pt ca daca se mai adauga materialul nou cu care refinisezi s-ar putea sa nu se mai potriveasca capacele, ramanand spatiul prea stramt. Ar trebui, poate, inlaturat finishul inainte de refinisare, depinde ce finish e, sau tratata problema asta cu putina atentie cand se revopseste. Sau luat la pila :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, barbarossa said:

Sa ai grija la cavitatile decupate in chitara, pt ca daca se mai adauga materialul nou cu care refinisezi s-ar putea sa nu se mai potriveasca capacele, ramanand spatiul prea stramt. Ar trebui, poate, inlaturat finishul inainte de refinisare, depinde ce finish e, sau tratata problema asta cu putina atentie cand se revopseste. Sau luat la pila :)

Mersi de informatie. E oil finished, nu are nimic adăugat peste lemn.

17 hours ago, mike_KidLazy said:

Eu mi-am revopsit Ibanezul la Mike Vlahopol in 2016 si sunt foarte multumita de ce-a iesit. Plus ca omul e foarte de treaba si intelegator (am facut ceva back and forth pana m-am hotarat exact cum vreau sa fie nuanta in care sa fie vopsita chitara :) ). Il poti gasi pe Facebook daca esti interesat.

Mulțam fain, o să-l caut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/03/2023 at 14:04, apocapsile said:

Sau te duci la @avatar2100?

Nu știu dacă vopsește... Am vorbit odată la telefon cu el, aveam ceva de lucru la un strat mai vechi și mi-a spus că e foarte ocupat, nu avea timp în momentul ăla. Dacă tu știi că vopsește frumos, o să-l sun. Mersi de informatie.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, charvelfan said:

Nu știu dacă vopsește... Am vorbit odată la telefon cu el, aveam ceva de lucru la un strat mai vechi și mi-a spus că e foarte ocupat, nu avea timp în momentul ăla. Dacă tu știi că vopsește frumos, o să-l sun. Mersi de informatie.

Sigur vopsește frumos dacă mă iau după ce văd *în pozele de pe RGC/Reverb* că face, dar nu am văzut nimic personal și nu știu ce așteptări ai avea tu, mai bine vezi dacă poți trece pe la el să vezi că sigur are chitare lucrate de el.  Făcând abstracție de cost, care nu știu cât o fi, posibil mare, din ce văd că face, eu m-aș duce la el cu încredere.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, apocapsile said:

Sigur vopsește frumos dacă mă iau după ce văd *în pozele de pe RGC/Reverb* că face, dar nu am văzut nimic personal și nu știu ce așteptări ai avea tu, mai bine vezi dacă poți trece pe la el să vezi că sigur are chitare lucrate de el.  Făcând abstracție de cost, care nu știu cât o fi, posibil mare, din ce văd că face, eu m-aș duce la el cu încredere.

Mersi. O să-l sun.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu am întrebat odată la reprezentanța Volkswagen in Cluj, doar de curiozitate dacă ar face așa ceva, și spre surprinderea mea erau dispuși să mă ajute. Dacă ar fi să îmi vopsesc o chitară eu acolo aș face-o sau la orice altă vopsitorie auto. Acolo știu sigur că au aparatura și spațiul necesar pentru un finish perfect.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.