www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Păreri microfon pentru amplificatoare de puteri mici/medii


ramurel
 Share

Recommended Posts

Vă salut!

Sunt interesat să îmi iau un microfon pentru înregistrări, capabil să lucreze decent pe amplificator/cabinet în zona 3-10 W maxim. Nu aș dori să fie o investiție exorbitantă, deci unul cu un raport preț/calitate bun ar fi ceea ce caut.

Mulțumesc anticipat pentru orice părere !

 

Link to comment
Share on other sites

Eu am ales de ceva vreme sa folosesc condensers. Momentan am Audio Technica AT-2035 si un Lewitt LCT 240 Pro cu rezultate chiar decente.

Acum depinde daca doresti dynamic mic sau condenser, dar eu prefer condenser pentru ca, se capteaza si camera bine/si detaliile ampului si ai dupa cu ce sa te joci in DAW cu diverse plugins sa manipulezi soundul ca e mai wide range captat cu extra detalii ca sa zic asa. Ma ajuta condensers pentru ca nu doresc neaparat sa dau tare amplificatoarele, si asa pot prinde subtilitatile mai bine si la volume mai mici unde difuzorul nu se misca asa de mult.

Din testele mele suna bine closed mic, unghi de aprox 45 ° si indreptat aproximativ spre locul unde marginea dustcapului se intalneste cu cone-ul, e usor cand dai direct listen si auzi instant unde e mai bine.

Stiu ca ai avut demult un Sennheiser E906 dynamic, ala era ok, de ce l-ai dat? 😀  Daca doresti pot sa iti imprumut si un cablu si stativele cu microfoanele si te poti juca sa vezi care iti place mai mult.

IMG_1868.jpeg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt "setat" pe vreuna din variante, dinamic sau condenser, important e să capteze eficient volume mai reduse, de genul cum ai menționat și tu.

Da, am avut un e906, nu mai știu de ce l-am dat, dar nu-mi amintesc să fi captat cu el volume mici, la vremea aia aveam un Peavey XXL pe 2x12 și dădeam blană volumul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ramurel said:

Am o placă audio Line 6 UX1.

La asta ma refeream. Daca are phantom power, go condenser. Daca nu are, atunci dinamic sau alta care are.

Si dynamic si condenser decente se gasesc incepand de la ~200 de lei noi [samson, electrovoice, audiotechnica, t-bone, etc]

Exemple random la o cautare rapida: https://www.avstore.ro/microfoane/audio-technica-mb1k/ dynamic

https://www.mcmusic.ro/microfoane-condenser/samson-c05-microfon.html condenser

Ah si un kit de prindere pe cabinet. merita.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Acum 21 ore, Razvan S. a spus:

 condensers.

Clar îmi trebuie și o placă cu phantom, dacă aș lua condenser( ceea ce mă și tentează)

Sau, poate îți amintești tu, este/era un condenser unidirecțional, de genul celor folosite de drummeri deasupra kitului, pentru ambient, acum vreo 10 ani am avut unul cumpărat de la un tobar din Timișoara, l-am folosit o perioadă pentru acustică și avea un compartiment in care se putea pune o baterie și nu mai avea nevoie de phantom power. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.