www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce amp pe lampa cu care sa cant in apartament?


cristinel13
 Share

Recommended Posts

Era un amp cu preul pe lampă și finalul pe tranzistori, îmi scapă acum, dar caut.

Ideea e că dacă exciți lampa din preu la maxim ți-e suficient, nu merită finalul pe lămpi in apartament, părerea mea.

Dar oricum, dacă bagi procesului în loop nu știu ce efect mai ai

Link to comment
Share on other sites

Recomandari pentru tube amp in apartament.

1. Redu asteptarile, nu va suna la fel ca un amp [chiar si SS] dat tare

2. Nu combo, head + cab. Intre head si cab e foarte usor sa infigi un atenuator

3. Cauta unul cu atenuator/power soak integrat. H&K Tubemeister 18 pe setarea minima era rezonabil. Exista si alte variante, dar pe asta l-am folosit.

4. Ideal, cauta unul care in afara de power soak, are si power off / headphone out / line out

5. Line 6 -> Line out -> sistem hifi e o optiune.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un JCM-800 cu două boxe 4x12”.

… După care, dacă mai ești primit în apartament/ bloc, cânți pe acustică…

Lăsând gluma la o parte, după multe (și nefericite) experiențe proprii, aș zice să cauți un amp de 1W cu atenuator de putere inclus de maximum 0,1-0,2 W. Deja la 0,5 W poate fi foarte tare într-un apartament mic, am avut un OR 5 pe care nu l-am putut da la blană nici pe 0,5…

Există o serie mică de JMP-uri de la Marshall, de 1W, cu atenuare la 0,1. Pare potrivit.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, vektor said:

Recomandari pentru tube amp in apartament.

1. Redu asteptarile, nu va suna la fel ca un amp [chiar si SS] dat tare

2. Nu combo, head + cab. Intre head si cab e foarte usor sa infigi un atenuator

3. Cauta unul cu atenuator/power soak integrat. H&K Tubemeister 18 pe setarea minima era rezonabil. Exista si alte variante, dar pe asta l-am folosit.

4. Ideal, cauta unul care in afara de power soak, are si power off / headphone out / line out

5. Line 6 -> Line out -> sistem hifi e o optiune.

si as zice si 6. Se poate ''atenua'' un tube amp , ''dand'' incet Preampul in PowerAmp, punand in loop ceva de genul asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, cristinel13 said:

Oare Blackstar HT 5W ? E prea puternic? Ati folosit la asa ceva send -return , va reproduce cat-de -cat efectul procesorului?

Cel mai bine mergi si incearca unul daca ai unde, si vezi daca iti place cum suna.

Eu as zice nu - nu din cauza puterii, doar pentru ca nu mi-a placut de loc cum suna live. Si cel putin nou e mult prea scump.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 20 minute, kiske13 a spus:

Baga un ochi pe yt la JHS Little Black Amp. Dar merge doar daca ai effect loop.

In final eu nu am mai luat din cauza Sparkului.

 

Am eu unul și face ce spune că face, dar numai între send-returnul unui amp cu lămpi. Mănâncă un pic din înalte, parcă nu la fel de mult ca un atenuator obișnuit, însă, indiscutabil, e eficient.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, FiveseveN said:

Fraților, e un pot de volum. Și nu neg utilitatea lui, doar nu înțeleg care-i planul aici: îți iei un amp pe lămpi ca să-l dai încet?! Dacă vrei să faci economie la gaz un reșou e mai ieftin.

 

Nici o secunda nu am crezut, ca e fizica atomica in cutia aia.

Personal pentru apartament eu nu as forta ideea ampului pe tuburi.

Amp + captor x si iesire pe monitoare studio. Dar costa o caruta de bani.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dunno, cum zice și 57 why kill them, faza e că sună de regulă mai bine date mai tare astea pe lampă și e parcă păcat când trebuie să le folosești încet 🙂

Won't lie, chiar și combo-ul HB Tube 15 (care ar fi ceva destul de ieftin și ok) nu că nu sună dat încet, dar e așa de mult mai bine când deja te înjură vecinii...

Ca să îți răspund am folosit mai demult un combo cu un mooer ge200 în buclă pe post de looper și pentru delay/reverb etc. Suna foarte fain și puteai controla ok volumul din Mooer (că altfel combo-ul mergea destul repede de la nimic la cutremur). Dar tot îmi dădea senzația că decât să îl folosesc castrat mai bine bag căștile și folosesc doar procu :)

Dar tu de ce vrei neapărat tub? Și increngat cu hd500?

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/01/2023 at 20:04, FiveseveN said:

Fraților, e un pot de volum. Și nu neg utilitatea lui, doar nu înțeleg care-i planul aici: îți iei un amp pe lămpi ca să-l dai încet?! Dacă vrei să faci economie la gaz un reșou e mai ieftin.

 

Nush dude, eu folosesc trick de genu asta cu all the tube amps, dau incet pre-ul in power prin loop(din some stuff ce le am prin rack), si suna  ok. Nu e fizzy and shit, pentru ca se deschide altfel tot ampul dand the actual volume knob louder.

Bine, ca nu suna ca dat loud fara nimic in loop sa atenueze pre in power, sure...abia se misca diful oricum, dar nu suna asa de prost ca si cum ai da volumul normal la 0.6/10 :))) cand e fizz and crap; deci un 5/10 volum cu ampul atenuat pre in power e decent.

Volum de noapte. GuD EnAf for me:

Ce are daca iei amp pe lampi sa-l dai incet? :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, FiveseveN said:

Într-adevăr, dacă ignori partea cu "pe lampă" ai foarte multe opțiuni utile :D.

Plus că nu e musai să renunți complet la "pe lampă", ai varianta unui pre pe lampă și power amp solid state, fiindcă la nivelul de zgomot pe care-l poți produce rezonabil în apartament oricum nu prea apucă vreo lampă din etajul de putere să-și facă simțită amprenta - chiar și așa ești limitat în general la 2x EL84 sau poate un singur tub de putere EL34/6L6/6v6.

Dacă ignorăm faptul că are un dif minuscul într-o incintă mică din plastic, mie ca interacțiune / nivel zgomot / saturație circuitul de pe Katana Mini (care mi se pare mai mult sau mai puțin un fel de BE-OD cu un canal clean și un crunch (Dirty Shirley?) ar fi excelent ca pre, fără picior de lampă, dar complet analogic. Ia și pedalele OK.

Că s-ar descurca mai bine cu un alt etaj de putere și un dif ceva mai răsărit, de 8" sau 10" măcar, aia e altă problemă. Îmi vine în minte și Roland Blues Cube Hot, printre altele. Chiar și Fender au ce-i drept la preț cam mare niște combo-uri solid state faine dar sunt sigur că poți să te rezolvi și cu o fracțiune din prețul ăstora.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, SKU said:

Asta e zero barat, am auzit eu de o firma obscura, Laney, care cica ar avea un combo cu reverb si  12(doisprezece) wati de magie pura a lampilor, inmuiata intr-un reverb delicios.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Sunt super late to this topic dar am și eu o recomandare. Eu folosesc un Marshall Origin 20 în apartament dar și la cântări dacă apar. I-am schimbat difuzorul cu un Celestion V Type de 12 inch și pentru mine e tot ce trebuie. Merge și cu cel de 10 inch cu care vine, dar eu aveam deja diful și l-am folosit. Amp-ul e clean-ish, single channel și nu are reverb. Eu fac totul din pedale. Are si loop dacă e nevoie, dar nu cred că e. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.