www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri microfon inregistrare voce si nu numai - t.bone SC 1100


Recommended Posts

Am pus ochii pe microfonul t.bone sc 1100 si pare cel mai bun din categoria asta de pret pt inregistrat voce, din ce am ascultat pana acum.
Sunt curios cum se comporta in fata unui amp daca vreau sa inregistrez si chitara electrica. Poate ca ma intind cam mult, dar nu ar fi rau sa am un microfon care sa fie bun si la asta 😀.
L-ati avut, l-ati folosit? Aveti o sugestie mai buna? Mersi!
Alte microfoane pe care le-am remarcat in categoria asta de pret sunt: AT2020, MXL V67G.
 

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Orice microfon poate fi folosit la orice sursa de sunet. Problemele apar cand se depasesc specificatiile microfonului. 
SPL-ul din fata unui difuzor de cab cu un amplificator de 100w se aproprie de limitele superioare ale microfoanelor de tip condenser. De stricat nu are ce sa se trice la ele, dar sunt sanse mari sa "clipuiesti" fie circuitul intern, fie capsula.
In general vezi microfoane condenser puse pe combo-uri de 50W sau mai mici.

Am auzit la un prieten microfonul de la t.Bone. Zgomotos rau.
Am auzit si AT2020-ul. E mai putin zgomotos decat t.Bone si are si sensivitatea mai mica. Mi-a placut cum e fabricat. Pare foarte robust fabricat. E un aspect important.
Despre MXL-ul asta nu stiu nimic. Dar pe demo-ul de la MXR cand zice "everytime we're close" a 2-a oara, se aproprie de microfon si se aude distorsiune pe o-ul de la "close". Asta nu imi confera prea mula incredere.

Dupa auditia pe site-ul Thoman as merge pe AT2020. Plec de la premiza ca aia care canta stiu ce fac si asta a fost cel mai consecvent in cum a captat.

Sper ca te-am ajutat.
Succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.