www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bottle Neck Slide


boc
 Share

Recommended Posts

dupa cateva cautari pe google am gasit in sfarsit cum se face un slide din sticla (de vin). am urmat intocmai sfaturile de acolo... adica se bea intai continutul sticlei (nu singur daca vrei sa faci slide-ul in aceeasi zi), apoi se taie cu o scula de taiat geamuri de jur imprejurul gatului (sticlei! bineinteles ) , se incalzeste local cu o lumanare, se roteste sticla in timpul acestui proces, se pune zona cu pricina intr-un jet de apa rece.... si daca se aude poc (exact acelasi sunet pe care il fac fiolele de medicamente ... :) ) sfarsitul e aproape.dupa cateva incercari nereusite apar si rezultate. partea cea mai grea incepe.... slefuirea sub jet de apa cu o piatra abraziva fina si dura (de ascutit cutite).

post-752-1181160225_thumb.jpg

post-752-1181160233_thumb.jpg

post-752-1181160242_thumb.jpg

post-752-1181160254_thumb.jpg

post-752-1181160261_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Mie mi-ar intra pe gatul sticlei, dar nu mai iese decat foarte greu. Degetul evident. Sticla de vin evident.

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant.

Ma intreb, totusi, daca profilatia de pe gat (acel guler) nu incomodeaza ?

 

Intrebare. Scula de taiat sticla este o scula din aceea normala pentru geamgii?

Slefuirea se face cu o piatra de ascutit cutite? sau cum?

 

Cred ca se poate taia si cu panza diamantata, d-aia pentru ferastrau.

Se gaseste pe la magazinele de scule. Cand ajung acasa fac o proba si va spun daca taie bine. La ceramica merge brici si poate va merge si la sticla.

Link to comment
Share on other sites

Da scula este de geamgiu (cu rola) dar cred ca mai bine cu diamant ar merge. Cu panza diamantata nu cred ca merge. ideea e sa se creeze o linie de fisurare a sticlei cat mai buna si ingusta. sticla va ceda in acel loc la variatii bruste de temperatura.

Ma intreb, totusi, daca profilatia de pe gat (acel guler) nu incomodeaza ?

nu pentru ca se tine la baza degetului. depinde de cum vrei sa utilizezi si marimea slide. e mai comod intr-adevar varianta fara guler.dar trebuie o sticla de vin mai scumpa... :) . Ideea e ca trebuie sa bei vin ca sa poti avea un asemenea slide.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-ar intra pe gatul sticlei, dar nu mai iese decat foarte greu. Degetul evident. Sticla de vin evident.

 

Pai alege o sticla de vin care sa se potriveasca cu degetul tau. Ia-o pe incercate. Asa am facut si eu. :) . Daca nu ai gasit sticla potrivita treci la sticle de lichior, vermut, etc. Cele de bere au grosimi mici si nu prea merita, mai bine cumperi un slide Dunlop sau de aici: http://www.diamondbottlenecks.com/p_red.html

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Pai alege o sticla de vin care sa se potriveasca cu degetul tau. Ia-o pe incercate. Asa am facut si eu. :) . Daca nu ai gasit sticla potrivita treci la sticle de lichior, vermut, etc. Cele de bere au grosimi mici si nu prea merita, mai bine cumperi un slide Dunlop sau de aici: http://www.diamondbottlenecks.com/p_red.html

Bai, acum o sa fac o ciudatenie noua. O sa merg la carciuma si o sa bag degetele in diverse sticle. Oricum, ai facut o chestie misto, eu ma chinui sa fac rost de un slide de o eternitate. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest the-mountain-song
Excelent threadul.

 

Carcotasii sa o lase mai moale.

Dai cu tunul si nu gasesti un slide decent in magazine.

 

Bravo.

 

Intrebare. Scula de taiat sticla este o scula din aceea normala pentru geamgii?

Slefuirea se face cu o piatra de ascutit cutite? sau cum?

 

...si unde mai pui ca e vreo 500 de mii un slide la magazin....mi se pare absolut rentabil sa-ti "bati capu" pt o scula d-asta, dar intr-adevar, exista inconvenientul ca e posibil sa nu-ti intre pe deget...eu de exemplu, nush de ce, m-am obisnuit sa-mi pun slide-el pe inelar, nu pe degetul mic....asa ca s-ar putea sa fie nevoie de o damigeana de vin ca sa ma aleg si eu cu un slide :)..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sticla se "taie" termic

 

o bucata de sfoara o inmoi in spirt , o legi pe sticla unde vrei sa o tai , o aprinzi si rotesti in asa fel sticla ,in timpul arderi, ca sa se incalzeasca pe o portiune cat mai mica (ideal , doar pe linia unde-i sfoara) .Dupa ce s-a stins , imediat se scufunda in apa rece , si sticla va "pocni" se desprinde frumos daca erderea a fost concentrete pe "o linie".

 

Mai bine ar fi cu fir rezistiv , dintr-o rezistenta de putere mare ( boibinata ) sau orice nichelina din aparate de incalzit de orice tip .

 

Trebuie un transformator !!!!!!!! care sa furnizeze curent si tensiune adecvata pentru a inrosi firul .

 

Firul se infasoara o spira , pe gatul sticlei ,in asa fel da sa nu se atinga spira ( sa nu faca scurt cele doua capete) ,dupa o incalzire se toarna apa rece pe portiunea incalzita si sticla se desprinde .

 

Se slefuieste capatul cu piatra abraziva dura apoi fina ( umezita ) pan capatul devine neted si nu zgarie degetul ...

 

forma si diametrul sticlei trebuie sa fie adecvat .

 

Pentru un incepator este mult sa dea 50 RON ( 20 de beri sau 2 garnituri de corzi ) , si poate nici nu invata sa cante cu slide , asa ca mai bine ptr proba unul facut vintage chiar din "botle"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

:) eu am pus de mult ochii pe o sticla de vin de pe balcon dar nu am avut nici o scula adecvata pt a o decapita...am sa incerc cu sfoara si spirt...sau dc nu si imi pierd rabdarea bag un fir in priza si spanzur sticla cu el :) .glumesc :) kids don't try this at home :( mare dreptate la faza cu incepatorii si banii de asemnea...eu nu vreau slide-ul ala decat pt o melodie...chiar nu imi permit sa dau bani pe el... B)
Link to comment
Share on other sites

EU AM CUMPARAT UN TUB DE SLIDE CU 6 RON ,

 

dar e din tub de otel si daca alunec peste doza este atras de magnet si nu mai am control

 

din teava de cupru nichelata este ok , dar se ia nichelul si cocleste

 

mai am un "degetar " din inox , indoita dintr-o tabla asta tine si nu se oxideaza

 

sticla ae tonul cel mai OK

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am trecut la productie de masa :) !

Adica vin alb la greu...

 

Pai la cat vin am absorbit (mai mult rosu da' am si alb :) )sigur am ceva potrivit prin debara...

Mersi de informatii, o sa trec la treaba sper sa nu patesc draq ceva ca de'azi-dimineata am gatat o feteasca neagra... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.